Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Thanasis.... Reef... Ξεκινημα!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83609)

voas 16-03-16 17:01

σχεδια για τον ζεο?καλη αρχη να εχεις θαναση,κρατα μας ενημερους και μην ξεχνας τις φωτο!:D

thanasis76 16-03-16 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 930177)
σχεδια για τον ζεο?καλη αρχη να εχεις θαναση,κρατα μας ενημερους και μην ξεχνας τις φωτο!:D

ξεχασα να σου πω οτι τελικα επιδη δειχνει ευκολο...
εχω παραγγειλει επι δυο τα κομματια...
λεω να φτιαξω εναν zeovit και εναν calcium....
:smt052:smt052

σχεδια δεν χρειαζονται... βλεπεις εναν και τον αντιγραφεις..!!!

voas 19-04-16 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 930178)
ξεχασα να σου πω οτι τελικα επιδη δειχνει ευκολο...
εχω παραγγειλει επι δυο τα κομματια...
λεω να φτιαξω εναν zeovit και εναν calcium....
:smt052:smt052

σχεδια δεν χρειαζονται... βλεπεις εναν και τον αντιγραφεις..!!!

Θανάση τι νεα?πως πανε οι εργασιες?εχεις καμια εξέλιξη?

Sakisdraminos 19-04-16 20:42

Έχει δίκαιο το Νίκος !!!!!:confused:

thanasis76 20-04-16 06:11

παιδια υπαρχει μια μεγαλη σταση... και συγχρονος και σκεψη.....

ChocolatePuma 20-04-16 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 938524)
παιδια υπαρχει μια μεγαλη σταση... και συγχρονος και σκεψη.....

Συνονόματε, όταν εσύ αρχίζεις τις σκέψεις, στο τέλος καταλήγεις με ενυδρεία πισίνες!!!

Σε βλέπω με καρχαρία σε θαλασσινό, πολύ σύντομα! :D

thanasis76 20-04-16 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 938555)
Συνονόματε, όταν εσύ αρχίζεις τις σκέψεις, στο τέλος καταλήγεις με ενυδρεία πισίνες!!!

Σε βλέπω με καρχαρία σε θαλασσινό, πολύ σύντομα! :D

Μπα η σκεψη αυτη την φορα εχει να κανει με το οικονομικο...
ενα Reef τελικα ειναι ενα κουβας χωρις πατο και ολο χρειαζεται και συνεχεια ζηταει... και δεν ξερω αν μπορω να ανταπεξελθω... στο οικονομικο μερος, στο χρονο που χρειαζεται, και στην ορεξη που δεν εχω....
οι σκεψεις οποτε ειναι για το αν θα το κρατησω, αν θα γινει fish only η αν θα γινει ( επιστροφη στις ριζες ) αφρικανικο.....

ChocolatePuma 20-04-16 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 938567)
Μπα η σκεψη αυτη την φορα εχει να κανει με το οικονομικο...
ενα Reef τελικα ειναι ενα κουβας χωρις πατο και ολο χρειαζεται και συνεχεια ζηταει... και δεν ξερω αν μπορω να ανταπεξελθω... στο οικονομικο μερος, στο χρονο που χρειαζεται, και στην ορεξη που δεν εχω....
οι σκεψεις οποτε ειναι για το αν θα το κρατησω, αν θα γινει fish only η αν θα γινει ( επιστροφη στις ριζες ) αφρικανικο.....

Πες τα ρε φιλε,γιατι πριν εναν χρονο και κατι, "πλακωνόμουν" με συγχομπίστα κι επέμενε να παω σε μεγαλο θαλασσινο
Κι εγώ είχα ως επιχειρημα πως το μικρο, θέλει λιγοτερη συντηρηση, λιγοτερο αλατι, πιο φθηνο φως, μικρό σκιμερ, λιγοτερα κοραλια, λιγοτερα πρόσθετα κλπ!!!

Θα συμφωνησω μαζι σου, πως ειναι χωρίς πατο, ειδικα αν παιζεις σε πολλά λιτρα!

Sakisdraminos 20-04-16 12:43

θαλασσινοί μου μην μου τρελαίνεστε!
Σίγουρα έχει πολλά έξοδα στην αρχή και ειδικά άμα δεν πάρεις σωστό εξοπλισμό !
Αργότερα πάλι ζητάει κάποιες ρουτίνες και σίγουρα πολύ περισσότερες από κιχλιδες!
Το θέμα είναι να είμαστε από την αρχή διαβασμένοι και να πάμε στο μέγεθος που μπορούμε να τρέξουμε!
Σάκη κανε λίγο υπομονή το καλοκαίρι να δεις πως θα πάει και αργότερα αφού ανέβεις και λίγο ψυχολογικά αποφάσισε!

voas 20-04-16 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 938578)
θαλασσινοί μου μην μου τρελαίνεστε!
Σίγουρα έχει πολλά έξοδα στην αρχή και ειδικά άμα δεν πάρεις σωστό εξοπλισμό !
Αργότερα πάλι ζητάει κάποιες ρουτίνες και σίγουρα πολύ περισσότερες από κιχλιδες!
Το θέμα είναι να είμαστε από την αρχή διαβασμένοι και να πάμε στο μέγεθος που μπορούμε να τρέξουμε!
Σάκη κανε λίγο υπομονή το καλοκαίρι να δεις πως θα πάει και αργότερα αφού ανέβεις και λίγο ψυχολογικά αποφάσισε!

συμφωνώ σε ολα!
-------------------------
θαναση αν θες την γνώμη μου!βάλε επι τάπητος τα ενυδρεία σου και οτι αλλο χόμπι εχεις,δες μετα τι θα σου λείψει περισσότερο αν χάσεις και μετα με καθαρό μυαλό παρε τις αποφάσεις σου και οχι εν βρασμω.........ειμαι σίγουρος οτι θα το δεις διαφορετικα.
εύχομαι να σου πάνε ολα καλα φιλε και μαζι με τα αλλα και τα ενυδρεία σου!
αφου ξεπέρασες το αρχικό δύσκολο κομμάτι του θαλασσινού δεν νομίζω πλέων οτι οι διαφορές ειναι τόσο χαοτικές στην συντήρηση του...........

thanasis76 20-04-16 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 938579)
συμφωνώ σε ολα!
-------------------------
θαναση αν θες την γνώμη μου!βάλε επι τάπητος τα ενυδρεία σου και οτι αλλο χόμπι εχεις,δες μετα τι θα σου λείψει περισσότερο αν χάσεις και μετα με καθαρό μυαλό παρε τις αποφάσεις σου και οχι εν βρασμω.........ειμαι σίγουρος οτι θα το δεις διαφορετικα.
εύχομαι να σου πάνε ολα καλα φιλε και μαζι με τα αλλα και τα ενυδρεία σου!
αφου ξεπέρασες το αρχικό δύσκολο κομμάτι του θαλασσινού δεν νομίζω πλέων οτι οι διαφορές ειναι τόσο χαοτικές στην συντήρηση του...........

Αυτο που λες φιλε μου το εχω κανει... τα εχω βαλει κατω και εχω σταματησει οτι αλλα χομπι ειχα γιατι με εχει κερδισει το ενυδρειο...
Αυτος ειναι και ο λογος που εχω φτασει να εχω ενα μεγαλο ενυδρειο γλυκου νερου και ενα θαλασσινο... το θαλασσινο δυστυχος συνεχεια ζηταει, ποσο μαλλον οταν εισαι κολλημενος και θελεις να τα εχεις ολα σωστα.
επιδη εχω περασει απο ολα τα σταδια σε ενυδρεια θα σου πω οτι το θαλασσινο ειναι πολλα χιλιομετρα μακρυα σε σχεση με ενα γλυκου νερου.
χωρις να κατσεις να υπολογησεις πολλα θα σου πω το εξης....
σε ενα ενυδρειου γλυκου νερου χρειαζεσαι απλα 3-4 πριζες...
στο ιδιο ενυδρειο σε θαλασσινο χρειαζεσαι πανω απο 15....
οποτε δεν χρειαζεται καν να κατσεις να υπολογησεις τα watt....
απο εκει και περα σε οτι εχει να κανει με το θαλασσινο ειναι οτι χρειαζεται χρονο αρκετο τον οποιο δεν εχω.... χρειαζεται ορεξη πολυ την οποια αυτη την στιγμη δεν εχω... κι οταν δεν εχεις ορεξη πολυ και μεσα στο ενυδρειο εχεις πολλααααααα ζωντανα ειναι κριμα και γι αυτα να μην ειναι οπως πρεπει και για τα χρηματα που δινουμε...

:grin::grin:+ οτι παντα παραμονευει στο μυαλο μου ενα αγαπημενο μου ενυδρειου γλυκου νερου... :grin::grin:

ChocolatePuma 27-05-16 16:53

Θανάση το κλείνεις, τελικά?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02482 seconds with 11 queries