Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   60αρι χαμηλων απαιτησεων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71026)

χρηστος13 15-04-13 19:17

60αρι χαμηλων απαιτησεων
 
καλησπερα! βαζω καθε εβδομαδα λιπασμα florena sera 5 ml! τωρα μου τελειωσε κ πηρα το flourish ! καθε ποτε πρεπει να το βαζω κ σε τι ποσοτητα για 60 λιτρα? επισης πηρα κ το flourish excel ! πως μπορω να τα συνδιασω σε τι ποσοτητα κ καθε ποτε το καθενα?

snakepanos 15-04-13 20:05

Αν ξεραμε και τα φυτα σου θα ηταν ακομα καλυτερα .
Αλλα για χαμηλων απαιτήσεων τοσα λιπασματα ειναι πολλα.
Σε λιγο ετσι οπως βαζεις τα λοιπασματα θα γεμισεις Αλγες.
Στο μπουκαλι γραφει τοσα ml πρεπει να βάσεις στης αλλαγες νερου ,,αναλογα μετα λιτρα που βαζεις.

maria p 15-04-13 20:06

κι εγώ κοίταξα στο προφίλ το ενυδρείο, νομίζω βάζεις πολλά λιπάσματα. περίμενε πιο έμπειρες απόψεις:)

χρηστος13 15-04-13 20:08

Ceratophyllum demersum, 1 Vallisneria, 1 Hygrophila polysperma, 1 anubia, ορισμένα φυτάκια ακόμα (δεν ξέρω ονόματα)περιμενω δοσολογια προτινωμενη!!!!!!!!!!!!!

Nick74 15-04-13 20:13

χαμηλων απαιτησεων συνηθως εννωουμε με ευκολα φυτα που δεν εχουν αναγκες απο λιπασματα και λοιπες αλχημειες (η αντε το πολυ βαρια βαρια να προστιθεται μια ελαχιστη ποσοτητα απο καποιο γενικο λιπασμα ή καμια ταμπλετα βυθου).
Αν τα φυτα σου ειναι τετοιου ειδος τα λιπασματα δεν καταναλωνονται και μονο κακο στο νερο σου κανουν και κατ επεκταση στους κατοικους του ενυδρειου
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χρηστος13 (Μήνυμα 755717)
Ceratophyllum demersum, 1 Vallisneria, 1 Hygrophila polysperma, 1 anubia, ορισμένα φυτάκια ακόμα (δεν ξέρω ονόματα)περιμενω δοσολογια προτινωμενη!!!!!!!!!!!!!



δοσολογια προτεινομενη για τα συγκεκριμενα φυτα: ΜΗΔΕΝΙΚΗ, και μερικες αλλαγες νερου για να φυγουν κι αυτα που υπαρχουν

nazgul 15-04-13 20:52

Μια φορα την εβδομαδα αν βαζεις το 1/3 ή ακομα και 1/4 της δοσης που προτεινομενης δοσης του flourish, νομιζω θα εισαι καλα για αρχη. Βλεπεις και κανεις. Η δοση που προτεινουν ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια, οποτε μεγαλη προσοχη, γιατι οι αλγες παραμονευουν.

Το excel να ξερεις κατα πασα πιθανοτητα θα σου λιωσει ο κερατοφυλλο και πιθανο και τη vallisneria. Γνωμη μου ειναι να μην το χρησιμοποιησεις καθολου.

Χρηστος Ζ. 15-04-13 22:23

εγω θα σου προτεινα να βαζεις καμμια ταμπλετα στα φυτα που εχουν ριζικο συστημα οποτε το θυμασαι.
απο οτι καταλαβαινω, δεν εχεις τουμπανο φωτισμο και co2 (εχεις και λιγα φυτα ακομα) και αν συνεχισεις να βαζεις υγρα λιπασματα, με μαθηματικη ακριβεια θα φλομωσεις στις αλγες.

μην αγχωνεσαι, κοψε τα λιπασματα και θα δεις οτι θα αναπτυσονται ικανοποιητικα.
το excel προσεχε το, καιει τα φυτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01281 seconds with 11 queries