Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις ειδών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=113)
-   -   τι ειναι αυτο ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82645)

στελιος προεδρου 12-10-14 14:40

τι ειναι αυτο ;
 
2 Συνημμένο(α)
τι ειναι αυτο επανω στον κρινο γνωριζεται;

kgf12345 12-10-14 15:30

ε βαλε και μια φωτο πιο καθαρη ντε:D


σαν μηκυτας ξυλου ψιλοφαινεται αλλα σε φυτο δεν παιζει,οποτε ισως καμια αλγη.αν και δε θυμαμαι να εχω ξαναδει τετοια αλγη.
κατσε να απαντησει και κανεις αλλος.

στελιος προεδρου 13-10-14 10:10

φευγει μονο του;

kgf12345 13-10-14 11:19

δεν ξερω αν φευγει μονο του,αφου δεν ξερω τι ειναι:D
ειπα οτι μοιαζει με μηκυτα ξυλου οπτικα,αλλα αφου δεν ειναι σε ξυλο δεν ειναι τετοιος.
δεν φαινεται καθαρα στις φωτο.
το πιθανοτερο να ειναι αλγη.

οπως και ναχει καθαρισε το εσυ και αν ξαναβγει τα ξαναλεμε.
εκτος αν σου απαντησει καποιος που ξερει τι ειναι.

Diskus fan 13-10-14 16:14

Εγώ θα ρωτήσω... τι είναι αυτό κάτω... από τα σαλιγκάρια;
Τι κάνουν ωρε Στέλιο σε μαύρο βυθό... αυτά τα ψάρια;
Αν και ΔΕΝ με βοηθάνε τα μάτια μου... σαν τον μύκητα του ξύλου φάνηκε και σε μένα (αυτός φεύγει μόνος... αλλά... που είναι το ξύλο ωέω; ).-

στελιος προεδρου 13-10-14 21:04

παιδια εχει κολησει και στο τζαμι σε δυο τρια σημεια .Εχω ενισχυση των φωτισμο απο εχθες και αυριο το μεσημερι θα πεσει γερο καθαρισμα

nazgul 13-10-14 21:43

Χαλικι ή αμμο μαυρη εχεις στα Multies (αν βλεπω καλα);

στελιος προεδρου 13-10-14 21:49

χαλαζιακη μαυρη ψιλη αμμο

nazgul 13-10-14 21:51

Καλυτερα η λευκη, βεβαια, αλλα αφου ειναι αμμος, θα μπορουν να σκαψουν ανετα.

Bill-Samos 13-10-14 21:54

Γιατι ειναι καλυτερα η λευκη??

στελιος προεδρου 13-10-14 21:57

ειναι προσωρινα σε αυτο το ενυδρειο λογω οτι στηθηκε και τριτο αλλα ειναι στο στρωσιμο και δεν το διακινδυνευω ακομα (ευχαριστω αντσι) μαζι με λελεουπι(ευχαριστω κλεοβουλε) εκει ειναι ασπρη χαλαζιακη για να τα βλεπω κιολας

nazgul 13-10-14 22:02

Παράθεση:

Γιατι ειναι καλυτερα η λευκη??
Καλυτερη βιοτοπικα, ισως (οχι πως εχουν βρεθει ποτε στο φυσικο τους περιβαλλον τα συγκεκριμενα ψαρακια). Για πρακτικους λογους, καμια διαφορα.

Bill-Samos 13-10-14 22:07

Μμμμ αμφιβαλω να σου πω την αληθεια...Αυτη η καταλευκη-colgate-χαλαζιακη που ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι εχει γινει και μοδα αμφιβαλω αν υπαρχει σε αφρικανικο βυθο...Ασε που φεγγοβολαει και αντανακλα σε βαθμο που πιστευω οτι στρεσαρει τα ψαρια..Φαινεται και μονιμως λερωμενη..

στελιος προεδρου 13-10-14 22:37

οτι εχουμε βαζουμε .ειναι δυσκολοι καιροι

Bill-Samos 13-10-14 22:45

Ενα παραπανω Στελιο..Οι παραλιες ειναι γεματες αμμο και γεμισαν τα αφρικανικα χαλαζιακη..

nazgul 14-10-14 06:07

Καλα, δεν το συζηταμε οτι η αμμος παραλιας ειναι η καλυτερη απο ολες τις αποψεις για αφρικανικο...

Diskus fan 14-10-14 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 858149)
Μμμμ αμφιβαλω να σου πω την αληθεια...Αυτη η καταλευκη-colgate-χαλαζιακη που ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι εχει γινει και μοδα αμφιβαλω αν υπαρχει σε αφρικανικο βυθο...Ασε που φεγγοβολαει και αντανακλα σε βαθμο που πιστευω οτι στρεσαρει τα ψαρια..Φαινεται και μονιμως λερωμενη..

1. Επειδή ΔΕΝ είμαι απόλυτα σίγουρος... έχεις δει κάπου μαύρο βυθό.... σε αφρικάνικη λίμνη; Κλεόβουλος... δώσε κι εσύ τα "φώτα σου".
2. Αμφιβάλλω αν στην φύση έχουν λευκή άμμο... συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αντίθετα θα έχουν σωστότερο χρώμα τα ψάρια... όπως γίνεται και στους δίσκους.
3. Στο ενυδρείο ΔΕΝ θα κάνει επιθεώρηση ο διοικητής... για να χρειάζεται σκούπα-φασίνα.:D
Άσε που κανονικά σε 1-2 μέρες... εξαφανίζεται οτιδήποτε (αν και στα αφρικάνικα... ΔΕΝ γνωρίζω αν αλλάζει κάτι).-

Κλεόβουλος 14-10-14 19:44

Απ' το μύκητα ξεκινήσαμε στην άμμο καταλήξαμε :D
Ανάβω τα φώτα μου
http://www.metropolispress.gr/wp-con...ota.jpg?5027f5
1. δεν υπάρχει μαύρος βυθός στις αφρικάνικες λίμνες
2.η φυσική απόχρωση της άμμου εκεί, είναι μεταξύ γκρι-μπεζ-καφέ. Αν μας αρέσει η μαύρη άμμος, ξεχνάμε τη βιοτοπική προσέγγιση και πρέπει να γνωρίζουμε ότι εξαιτίας της σε ορισμένα είδη σκουραίνει το χρώμα τους (λελεούπι, λαμπίντο...)
3.στο ενυδρείο μου κάνω επιθεώρηση εγώ :p και δεν υπάρχει τίποτα στον βυθό, με οριακή ιχθυοφόρτιση, καλό τάισμα αλλά και καλή κυκλοφορία νερού/φίλτρανση.

Diskus fan 14-10-14 20:00

Φωτιστή.... μ' αρέσεις... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.- :D

Bill-Samos 14-10-14 20:01

Niκο οσο κι αν εψαξα φωτο απο αμαζονιακο βεβαια βυθο -και οχι αφρικανικο ,εννοειται- καταλευκο δεν ειδα,η γενικη εικονα και με τα φερτα υλικα προς το σκουρο τεινει ..Προφανως ουτε μαυρο,λεω απλα οτι μου φαινεται πιο κοντα στο φυσικο μπεζ το μαυρο παρα το τελειως αφυσικο καταλευκο.Περι φασινας κολοκυθοπιτα,και γω θελω καθαρο το βυθο :o.Το χρωμα οντως σε καποια ειδη γινεται πιο σκουρο,καλυτερα εντονο θα ελεγα,αλλα αυτο δεν ειναι κακο πιστευω, ειναι φυσικος μηχανισμος που ωθει τα ζωντανα να παρουν χρωμα που προσομοιαζει στο περιβαλλον(για καλυψη),οι γαριδαδες θα το ξερουν καλα.
Και τελικα ειναι βεβαια και θεμα γουστου,αλλα δες οτι αφρικανικο κυκλοφορει με χαλαζιακη λευκη και πες μου τι εντυπωση σου αφηνει η αντιθεση της καταλευκη αμμου με τις σκουρες(απο αλγη)πετρες..

Diskus fan 14-10-14 20:46

Μα τι κουβεντιάζουμε; Για το αφρικάνικο... ΔΕΝ μιλάγαμε;
Και στον Αμαζόνιο κατάλευκη είναι η άμμος σε κάποιες περιοχές ... ψάξε και δες το. ΑΝ κάτω από το νερό υπάρχουν φερτά υλικά ή το νερό είναι καφέ... είναι άλλο θέμα.
Και ΔΙΑΦΩΝΩ... ΔΕΝ είναι θέμα γούστου. Η προσωπική μου άποψη είναι πως... ένα ενυδρείο ΠΡΕΠΕΙ να δείχνει ένα κομμάτι "ζωής" που θα έβλεπες αν έβαζες το κεφάλι σου κάτω από το νερό.
Τώρα ΑΝ υπάρχουν κάποια με πολύχρωμες πέτρες, καραβάκια, και βυθισμένα αεροσκάφη... για μένα είναι "αμερικανιές" (όπως συνηθίζω να τα αποκαλώ).- ;)

στελιος προεδρου 14-10-14 21:29

συμφωνω απολυτα με των Κλεοβουλο και των Νικο απλως εχω βαρεθει τα ιδια και τα ιδια και πειραματιστικα λιγο.

Diskus fan 14-10-14 22:08

Θα πληρώσεις για τα πειράματα που κάνεις... και αναγκάζομαι να γράφω (σε πα'ι'δάκια, μπριζόλες, κρασιά και μπύρες).- :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02090 seconds with 11 queries