Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Κυανοβακτηριο μετα απο 3,5 χρονια στρωμενου ενυδρειου? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74122)

tepe 17-09-13 14:40

Κυανοβακτηριο μετα απο 3,5 χρονια στρωμενου ενυδρειου?
 
3 Συνημμένο(α)
Παρατηρησα την αναπτηξη ενος πρασινου "χαλιου" στο ξυλο μου και στην αρχη νομιζα οτι ηταν απλη αλγη η οποια θα ευχαριστουσε τα σαλιγκαρια μου ομως τελικα ειναι κυανοβακτυριο!
Πως μπορει να συμβαινει αυτο ρε παιδια? Δεν εχει αλλαξει τιποτα ουτε στην ρουτινα ουτε πουθενα!

Ρουτινα εδω και 3,5 χρονια:
30λτ νερου καθε εβδομαδα με αντιχλωριο
flourish seachem καθε εβδομαδα
υποστρωμα λατεριτης με καψουλες σεαψηεμ καθε εξαμηνο!

Τι να κανω τωρα?

sarpijk 17-09-13 15:00

Πολλες αλγες βλεπω στο ενυδρειο σου. Μηπως εχεις πολυ φως? Ποσο ειναι το ενυδρειο και κανεςι αλλαγες 30 λτ? Μηπως το πιανει ο ηλιος?

Sakisdraminos 17-09-13 15:29

συγκοτηση για 3-4 μερες αλλιως ανεβασμα το διοξειδιο αρκετα και ισως λιγοτερες αλλαγες.

εχεις μετρησης απο νιτρικα?

stelios816 17-09-13 15:31

λαμπες εχεις αλλαξει καθολου?

tepe 17-09-13 15:41

αλλαξα λαμπες πριν τρεις μηνες περιπου μηπως φταιει αυτο?
δηλαδη πηρα καινουργιες γιατι οι παλιες ειχαν φτασει 2+ χρονια και ειχαν χασει λιγο φωτοβολια
εχω τις κλασικες nature + daylight της γιουβελ με τους ανακλαστηρες τους οπως ειχα τοσο καιρο
τι μπορει να αλλαξε?
Το ενυδρειο ειναι 125 λιτρα ονομαστική
πραγματικη γυρω στα 100 τα βατ ειναι 52 συνολο
φωτοπεριοδος 7 ωρες
ηλιος δεν το χτυπάει ! Νιτρικά δεν εχω πολλα γιατι που τα ρουφαει το κερατοφυλλο
μηπως να κανω πιο αραια αλλαγές αλλα γιατι τωρα ξαφνικα τοση αλγη?
μου φαινεται θα αφησω το diy co2 και θα παω σε μπουκαλα για να βρω την υγεια μου
-------------------------
το excel θα κανει δουλεια αν αρχισω να βαζω?
-------------------------
Η συσκωτηση ειναι μονοδρομος?
Τα ψαρια να τα βγαλω για να κανω συσκοτηση?

Sakisdraminos 17-09-13 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 786021)
αλλαξα λαμπες πριν τρεις μηνες περιπου μηπως φταιει αυτο?
δηλαδη πηρα καινουργιες γιατι οι παλιες ειχαν φτασει 2+ χρονια και ειχαν χασει λιγο φωτοβολια
εχω τις κλασικες nature + daylight της γιουβελ με τους ανακλαστηρες τους οπως ειχα τοσο καιρο
τι μπορει να αλλαξε?
Το ενυδρειο ειναι 125 λιτρα ονομαστική
πραγματικη γυρω στα 100 τα βατ ειναι 52 συνολο
φωτοπεριοδος 7 ωρες
ηλιος δεν το χτυπάει ! Νιτρικά δεν εχω πολλα γιατι που τα ρουφαει το κερατοφυλλο
μηπως να κανω πιο αραια αλλαγές αλλα γιατι τωρα ξαφνικα τοση αλγη?
μου φαινεται θα αφησω το diy co2 και θα παω σε μπουκαλα για να βρω την υγεια μου
-------------------------
το excel θα κανει δουλεια αν αρχισω να βαζω? δεν τογνωριζω καλητερα μπουκαλα!
-------------------------
Η συσκωτηση ειναι μονοδρομος? Οχι ειναι το1ο που θα εκανα! γιανα φυγει και μετα θα εβλεπα τι διμιουργησε το προβλημα
Τα ψαρια να τα βγαλω για να κανω συσκοτηση?

δν εχουν προβλημα για 4μερες.

tepe 17-09-13 15:51

η συσκοτηση πρεπει να γινει με σκεπασμα του ενυδρειου και αεραντλία ?
ή απλα κλεινω τον χρονοδιακοπτη και ας μπαινει εξωτερικο φως ?

Sakisdraminos 17-09-13 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 786030)
η συσκοτηση πρεπει να γινει με σκεπασμα του ενυδρειου και αεραντλία ?
ή απλα κλεινω τον χρονοδιακοπτη και ας μπαινει εξωτερικο φως ?

εγω θα το σκεπαζα και θα εβαζα αεραντλια γιανα μην παθουν τπτ τα ψαρια.

tepe 17-09-13 15:58

πρεπει να κλεισω και το φιλτρο? Δεν θα χαλασει η βιολογια αν το κλεισω?
-------------------------
γιατι κατι τετοιο διαβασα οτι πρεπει να κλεισω και το φιλτρο την διαρκεια της συσκοτησης

Sakisdraminos 17-09-13 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 786035)
πρεπει να κλεισω και το φιλτρο? Δεν θα χαλασει η βιολογια αν το κλεισω?
-------------------------
γιατι κατι τετοιο διαβασα οτι πρεπει να κλεισω και το φιλτρο την διαρκεια της συσκοτησης

δεν νομιζω θα ανεβασεις πολι αμονια και νιτρικα.

tepe 17-09-13 16:14

ευχαριστω παιδια τα ταισα μολις για τελευταια φορά σκεπαζεται το ενυδρείο και τα αποκαλυπτηρια θα γινουν την παρασκευή το βράδυ ελπιζω χωρις εκπληξεις

stelios816 17-09-13 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 786035)
πρεπει να κλεισω και το φιλτρο? Δεν θα χαλασει η βιολογια αν το κλεισω?
-------------------------
γιατι κατι τετοιο διαβασα οτι πρεπει να κλεισω και το φιλτρο την διαρκεια της συσκοτησης


σε καμια περιπτωση δεν σταματας το φιλτρο σου.. λαθος καταλαβες μαλλον .

ChocolatePuma 17-09-13 16:20

Σε περίπτωση που δεν τα έχεις διαβάσει
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816


Η συσκότιση 4 ημερών που αναφέραμε παραπάνω* μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα! Πρέπει να προσέξουμε μετά τη συσκότιση η τη θεραπεία να απομακρύνουμε όλη τη νεκρή άλγη προσπαθώντας να μη την διασκορπίζουμε σε ολόκληρο το ενυδρείο (με σκούπα βυθού είναι ότι πρέπει) αφού καθώς αποσυντίθεται μειώνεται πολύ το ποσοστό το οξυγόνου. Το παραπάνω γεγονός κάνει απαραίτητη τη χρήση αεραντλίας! Πριν τη συσκότιση επίσης πρέπει να έχουμε ΝΟ3: 10 -20! Μετά από όποια από τις μεθόδους διαλέξουμε πρέπει να κάνουμε συχνά μετρήσεις για αμμωνία. Φυτά όπως το κερατόφυλλο (Ceratophyllum demersum) και Egeria densa (Elodea) βοηθάνε. Πολλοί υποστηρίζουν ότι απελευθερώνουν στο νερό κάποιες ουσίες που εμποδίζουν το κυανοβακτήριο.
=================================================
* Για τέσσερις ημέρες αν δεν ανοίξουμε τα φώτα καθόλου και επιπλέον αν σκεπάσουμε το ενυδρείο ολόκληρο με μια πλαστική μαύρη σακούλα η με μια κουβέρτα (η ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κάποιος ώστε να μη μπαίνει καθόλου φως στο ενυδρείο). Μετά θα πρέπει να αφαιρέσουμε τη νεκρή άλγη κάνοντας συχνές αλλαγές νερού αφού θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα αμμωνίας (την οποία πρέπει να μετράμε συχνά).

tepe 17-09-13 16:31

ευχαριστω παιδια αεραντλια βαζω αυριο σημερα γυρισα την εξαγωγη του φιλτρου προ την επιφανεια να εχω καλη αναταραξη
αλλα γιατι να εχω αμωνία αγου το ενυδρειο ειναι στρωμενο και το φιλτρο δουλευει καλα?
απο την αποσυνθεση του κυανοβκτηριου και μονο?
και παραλληλα οπως διαβασα και εγω στα παραπανω θεματα αφου θελει να εχεις αρκετά νιτρικά πως προτεινει κερατοφυλλο?

ChocolatePuma 17-09-13 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 786046)
ευχαριστω παιδια αεραντλια βαζω αυριο σημερα γυρισα την εξαγωγη του φιλτρου προ την επιφανεια να εχω καλη αναταραξη
αλλα γιατι να εχω αμωνία αγου το ενυδρειο ειναι στρωμενο και το φιλτρο δουλευει καλα?
απο την αποσυνθεση του κυανοβκτηριου και μονο?
και παραλληλα οπως διαβασα και εγω στα παραπανω θεματα αφου θελει να εχεις αρκετά νιτρικά πως προτεινει κερατοφυλλο?

Τα 10-20 νιτρικά ειναι μέσα στα όρια, φυσιολογικές δλδ τιμές

Οπως αναφέρει το ποστ : "Φυτά όπως το κερατόφυλλο (Ceratophyllum demersum) και Egeria densa (Elodea) βοηθάνε. Πολλοί υποστηρίζουν ότι απελευθερώνουν στο νερό κάποιες ουσίες που εμποδίζουν το κυανοβακτήριο.

Εφόσον μεταβάλεις τις ρουτίνες σου (συσκότιση, προσθήκη αεραντλίας, καθόλου τάισμα...) οι μετρήσεις επιβάλλονται ;)

tepe 17-09-13 16:40

οκ ευχαριστω πολυ το ενυδρειο εχει σκεπαστει κιολας τα λεμε σε τεσσερεις μερες ελπιζω να τα βρω ζωντανα τα ψαρακια μου χε χε βλεπεις τα εχω χρονια :p
μπορω να σηκωνω λιγο τα πανια να τα τσεκαρω μια φορα την ημερα ? ή τα αφηνω και παιζω τζοκερ?

nazgul 17-09-13 18:54

Να μην ανοιξεις για κανενα λογο. Ουτε να ταϊσεις καθολου. Δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρακια αν υπαρχει οξυγονωση, ειναι δοκιμασμενη μεθοδος απο πολλους. Μολις περασουν οι 3 μερες, μια καλη αλλαγη νερου με σκουπα βυθου, για να απομακρυνεις οτι εχει μειενει απο το κυανοβακτηριο. Αν μεινει ετσι, θα αναπτυχθει παλι.

tepe 17-09-13 23:21

Ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια σας παιδιά έτσι και αλλοιώς πάω και για μπουκάλα μετά απο αυτό άρα λογικά θα ξενιασω και απο αλγες
Τα λέμε παρασκευη για το αποτέλεσμα !

Πάνος 18-09-13 18:16

το κυανοβακτηριο οπως λεει και το ονομα του ειναι φωτοσυνθετικο βακτηριο και οχι αλγη. γιαυτο στην εσχατη περιπτωση υπαρχει και η λυση της αντιβιωσης. μετα τη συσκοτιση φροντισε να αυξησεις την κυκλοφορια στο ενυδρειο σου αν δεν εχεις αρκετη....πιο δυσκολα "στεριωνει" το κυανοβακτηριο με καλη κυκλοφορια νερου.

delta66 18-09-13 22:10

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....720#post681720

tepe 20-09-13 15:00

Σε μια ώρα θα γίνουν τα αποκαλυπτήρια ξεσκεπαζεται το ενυδρειο μετά απο τρία 24ψρα πλήρους συσκοτησης
Σκουπίζω τα υπολείμματα με σκούπα βυθού και κάνω 30%αλλαγη
Τι άλλο να προσέξω ;
Α απο εβδομάδα μπαίνει και μπουκάλα co2 ελπίζω πως με την μπουκάλα θα ξενιασω απο τις αλγες !
Θα επανέλθω με νεότερο μετά την αποκάλυψη !

nazgul 20-09-13 16:32

Μαζεψε οτι εχει μεινει απο το κυανοβακτηριο. Αν δεν μαζευτει καπου με τη σκουπα, χρησιμοποιησε καμια καθαρη οδοντοβουρτσα για να διαλυθει και μετα μαζευεις κανονικα. Και 50% αλλαγη να κανεις, ακομα καλυτερα.

Καλη επιτυχια!

tepe 20-09-13 17:52

Παιδιά το κυανοβακτηριο τελικά πέθανε σκουπιστικε όσο γινόταν καλύτερα έγινε αλλαγή τα φυτά μου το απο βάλανε μόνα τους ενώ αποτοξυλο το σκούπισα εύκολα βέβαια υπάρχουν κάτι υπολοιματα μέσα σε κάτι πτυχες
Αυτό που δεν έφηβε με την συσκοτηση ειναι η μαύρη άλγη απο μερικές ανουμπιες ίσως ήθελε παραπάνω μέρες
Θα το παρακολουθήσω και ίσως το επαναλάβω αφού συνέλθουν λίγο τα ψαράκια μου γιατί ειναι λίγο τρομαγμένα

nazgul 20-09-13 18:42

Αντε μια χαρα. Αυξησε την κυκλοφορια με κανενα κυκλοφορητη τωρα για να μην εχεις τα ιδια και προσεξε καλα τη συμπεριφορα των ψαριων σου. Μετρησεις αυτες τις μερες και ποιοτικο φαγητο, για να παρουν τα πανω τους. Κανε και καμια αλλαγη νερου με σκουπα βυθου ακομα συντομα.

Υ.Γ. Τις ανουμπιες καλυτερα να τις βγαλεις και να τις καθαρισεις με διαλυμα χλωρινης (1/20 νερο), φυσικα χωρις να βουτηξεις τη ριζα και τις καψεις. Αν τριψεις λιγο με το χερι, θα γινουν καινουργιες ;)

tepe 25-09-13 20:05

Παιδιά σημερα μπήκε μπουκάλα την εχω βάλει στις 60 φυσάλιδες ενα λεπτό και έχουν αρχίσει μέχρι και οι ανουμπιες να κάνουν μπαμπλ
Πάντως το κυανοβακτηριο ξανά εμφανίστηκε ελπίζω το διοξείδιο να το αποθαρρύνει εχω διαβάσει ότι ειναι το νο 1 κατα των λαγών για να δούμε

tepe 25-09-13 20:09

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 59042

tepe 25-09-13 20:19

Λαγών = αλγων χε χε χε

nicpapa 25-09-13 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 787802)
Παιδιά σημερα μπήκε μπουκάλα την εχω βάλει στις 60 φυσάλιδες ενα λεπτό και έχουν αρχίσει μέχρι και οι ανουμπιες να κάνουν μπαμπλ
Πάντως το κυανοβακτηριο ξανά εμφανίστηκε ελπίζω το διοξείδιο να το αποθαρρύνει εχω διαβάσει ότι ειναι το νο 1 κατα των λαγών για να δούμε

Δυστυχώς όσο co2 και να βάλεις το κυανοβακτηριο χαμπάρι δεν θα πάρει . :D
Δεν είναι άλγη!!!

tepe 25-09-13 22:26

Όχι ρε γαμωτο και τι να κάνω; Πάλι συσκοτηση ; Θα πάθουν ζημια τα ψάρια μου στο τέλος ! Μα καλα παντού διαβάζω ότι το κυανοβακρηριδιο εμφανίζεται λόγω έλλειψης διοξειδίου
Τώρα που εχω διοξείδιο δεν θα πάψει να αυξάνεται ;

nicpapa 25-09-13 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 787856)
Όχι ρε γαμωτο και τι να κάνω; Πάλι συσκοτηση ; Θα πάθουν ζημια τα ψάρια μου στο τέλος ! Μα καλα παντού διαβάζω ότι το κυανοβακρηριδιο εμφανίζεται λόγω έλλειψης διοξειδίου
Τώρα που εχω διοξείδιο δεν θα πάψει να αυξάνεται ;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
Eιναι βακτηριο δεν είναι άλγη, μπορεις να δοκιμάσεις και ερυθρομικηνη, κανε μια αναζητηση στο φορουμ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02400 seconds with 11 queries