Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   CO2 τελος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91614)

panos84 05-04-16 18:42

CO2 τελος
 
Μου τελειωσε το διοξειδιο σημερα και μου ετυχαν κ καποια πραγματα κ το γεμισμα θα γινει την πεμπτη.Δηλαδη θα ειμαι χωρις co2 πανω απο 48 ωρες.
Το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο,αλλα δε ρωτω για τα φυτα αλλα για τα ψαρια....εχω οτοκυκλους,καρδιναλιους και ραμιρεζι.Θα εχουν προβλημα?Επειδη βλεπω με κοντρολερ κ ειμαι σταθερα στο 6,5-6,7 απο το πρωι που σταματησε εχει ανεβει ηδη στο 7,5!!! κ δεν ξερωαν αναιβει πιο πανω.Εριξα alder cones για να σωσω την κατασταση....καμια δικη σας προταση?Υπαρχει κινδυνος ή οχι?Αν ανεβει στο 8?
Χρειαζομαι αμεσα απαντησεις,ευχαριστω

sarpijk 05-04-16 18:44

Τιποτα δε θα παθουν.

odin79 05-04-16 19:11

αυτο που δεν σου γεμιζουν την μπουκαλα αμεσα με ξεπερνα..για αυτο θελει 2 μπουκαλες σε αναγκαζουν.τουλαχιστον οσοι ειμαστε επαρχια

sarpijk 05-04-16 19:17

Ποιος ειπε οτι δε γεμιζουν αμεσως? Απλα πρεπει να ξερεις που να πας.

panos84 05-04-16 19:19

εγω δε μπορω εχω δουλεια και θα την παω μεθαυριο....τελικα το 8αρι δεν πειραζει να ραμιρεζακια?

sarpijk 05-04-16 19:26

http://www.ukaps.org/forum/threads/c...7/#post-239549

panos84 05-04-16 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 935519)

Στεφανε τί ακριβως μου δειχνεις?

odin79 05-04-16 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos84 (Μήνυμα 935522)
Στεφανε τί ακριβως μου δειχνεις?

για το ph που ρωτησες πριν...

Στεφανε εδω λιβαδεια μου λενε την επομενη 2 που εχουμε οποτε θα παρω δευτερη:mad:

johnpecn` 05-04-16 19:55

Στο ucaps εκτος απο αρκετούς καλούς aquascapers που εχουν μαζευτεί κυριως λογω του διεθνούς χαρακτηρα του φορουμ ,λογο αγγλικής γλώσσας, δεν θα τους έπαιρνα πολυ σοβαρα όσο αφορά τα ζωντανά,οχι μονο στο ucaps το οποίο σημειωτέον είναι εταιρεία,αν δεν απατώμαι :) αλλα γενικα σε φορουμ αγγλικά κ αμερικανικά ,οπου σε πολυ γνωστό φόρουμ μου προτάθηκε απο moderator να ανεβάσω το 6.7 ph και το 7gh γιατι ειναι πολυ χαμηλά για τα τετρας μου :D

sarpijk 05-04-16 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos84 (Μήνυμα 935522)
Στεφανε τί ακριβως μου δειχνεις?

Ειναι στα αγγλικα νομιζα οτι θα καταλαβαινες. Οπως ειπα δεν θα παθουν κατι τα ψαρια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 935524)
για το ph που ρωτησες πριν...

Στεφανε εδω λιβαδεια μου λενε την επομενη 2 που εχουμε οποτε θα παρω δευτερη:mad:


Ψαξε μηπως υπαρχει καποια εταιρεια με βιομηχανικα αερια εγω σε τετοια παω και το γεμιζω επιτοπου.

Βρηκα αυτο κανε ενα τηλ.

odin79 05-04-16 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 935537)
Ψαξε μηπως υπαρχει καποια εταιρεια με βιομηχανικα αερια εγω σε τετοια παω και το γεμιζω επιτοπου.
Βρηκα αυτο κανε ενα τηλ.

αυριο.. ευχαριστω σε αυτον δεν εχω παει. πανο σορρυ για τον κανιβαλισμο του ποστ σου

sarpijk 05-04-16 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 935533)
Στο ucaps εκτος απο αρκετούς καλούς aquascapers που εχουν μαζευτεί κυριως λογω του διεθνούς χαρακτηρα του φορουμ ,λογο αγγλικής γλώσσας, δεν θα τους έπαιρνα πολυ σοβαρα όσο αφορά τα ζωντανά,οχι μονο στο ucaps το οποίο σημειωτέον είναι εταιρεία,αν δεν απατώμαι :) αλλα γενικα σε φορουμ αγγλικά κ αμερικανικά ,οπου σε πολυ γνωστό φόρουμ μου προτάθηκε απο moderator να ανεβάσω το 6.7 ph και το 7gh γιατι ειναι πολυ χαμηλά για τα τετρας μου :D

Γιαννη το Ukaps εχει οπως ολα τα φορουμ ''καλους'' και ''κακους''. Οπως εδω υπαρχουν ατομα με γνωσεις και αποψεις σεβαστες ετσι και εκει. Ανεβασα ποστ απο συγκεκριμμενο χρηστη οι γνωσεις του οποιου δε μπορουν να αμφισβητηθουν λογω επιστημονικης ιδιοτητας. Βλεπεις κατι λαθος σε αυτο που γραφει?

johnpecn` 05-04-16 20:56

Γενικα μιλαω ,γιατι υπαρχει μια ταση λιγο ukaps τελευταια, να ευλογησουμε λιγο και τα γενεια μας σαν το gab δεν ειναι :D η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει ολη η γραμμη του ukaps στο θεμα των ζωντανων μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια :)
Τωρα για το συγκεκριμενο το διαβασα και το ειχα ξαναδιαβασει και ηταν και ο λογος που σταματησα να αγχωνομαι για τα σκαμπανεβασματα του ph μου, που ειναι βεβαια πολυ ποιο μικρα και ετσι το αφησα 24ωρο.Καλο ομως ειναι να ακουσουμε και τους εγχωριους γνωστες τι λενε σχετικα, και αν συμφωνουν ισως πρεπει να ξαναγραφτουν πολλα πραγματα στο φορουμ, εγω προσωπικα στα μονα ενυδρειακα θεματα που εχω αποψη ειναι περι φυτεμενου στα υπολοιπα περι χημειας νερου κλπ εμεινα σ αυτα που εμαθα στο gab και δεν πειραματιστικα .Εν κατακλειδι λεω, οτι αν εχω καταλαβει καλα, εδω στο gab γραφεται κατα κορον οτι η αποτομες αλλαγες του ph ειδικα προς τα κατω δημιουργουν προβλημα στα ψαρια και μιλαμε για σταθερες συνθηκες ,προετειμασια στο νερο αλλαγης, προσαρμογες κλπ μηπως πρεπει να δουμε τελικα τι ισχυει.

Θοδωρής Μ 06-04-16 07:44

Αν είσαι Αθήνα στείλε μου να σου δανείσω την δεύτερη μου μπουκάλα να κάνεις την δουλειά σου.

panos84 06-04-16 09:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Μ (Μήνυμα 935633)
Αν είσαι Αθήνα στείλε μου να σου δανείσω την δεύτερη μου μπουκάλα να κάνεις την δουλειά σου.

Ευχαριστω πολυ,αλλα ειμαι μακρυα...
-------------------------
Τα νεα εως τωρα ειναι μαλλον ευχαριστα....απο 7,5 στο κλεισιμο των φωτων λιγο πριν το ανοιγμα ειναι στο 7,22.Λετε να μην αναψω τα φωτα?

Νικολέτα 10-04-16 18:04

Εγω για οταν θα κανω την πρωτη μου αναγώμωση της φυαλης εκεινη την μέρα που θα μου τελειώσει θα ρίξω υγρο carbo για να μην αγχωθω και μεινουν χωρις co2 τα φυτα ! Καλο ειναι νομιζω ολοι να εχουμε καποιο υγρο σε περιπτωση που τελειωσει η σταματησει να φδουλευει η μπουκαλα μας για τον φ , χ , ψ λογο !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries