Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   ποιο ειναι το ζευγαρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27932)

thanos33 10-11-08 02:26

ποιο ειναι το ζευγαρι
 
ειχα 6 αγγελοψαρα,τωρα ειναι 5 σε 120 λιτρα και μου ειπατε να ξεχωρισω ενα ζευγαρι.εχουν περασει 5 μηνες και με εχουν μπερδεψει.λιγο πολυ εχω σταμπαρει 2 αλλα 5 μηνες τωρα δεν εχω δει αυγα απο κανενα.μηπως να τα χωρισω και να περιμενω να δω τι θα γινει επισης ειχα 2 γλυφτες 1 χρονο τωρα που τρεχει το ενυδρειο και πριν λιγες μερες εχασα τον ενα χωρις να μου δειξει καποιο σημαδι.σηκωθηκα ενα πρωι και τον βρηκα τεζα.τωρα εβαλα εννοια και για τον αλλο.μηπως να του φερω παρεουλα του καημενου μην τυχον και μου παθει τιποτα ειναι και καλοταισμενος ο ατιμος.thanks'''''

PascM 10-11-08 02:38

Για να ξεχωρίσεις ζευγάρι πρέπει τα ψάρια να είναι σχετικά μεγάλα και φυσικά για να μπορούν
να αναπτυχθούν πρέπει να έχουν χώρο!
Επίσης για να ξεχωρίσεις ζευγάρι πρέπει να μπορείς να δεις την συμπεριφορά τους!
και αυτό είναι πολύ δύσκολο στα 120 λίτρα.

Γλύφτη? είδος?

thanos33 10-11-08 02:57

το ζευγαρι που ξεχωρισα ειναι μεγαλα σε σχεση με τα υπολοιπα.οσο για συμπεριφορα,μεταξυ τους ειναι ησυχα και κυνηγανε τα υπολοιπα.αλλα αυτο δεν ειναι και 100 τις 100 σιγουρο.τωρα ας πουμε εχουν πιασει τις γωνιες αλλα αφηνουν και απο κανενα να μπει στα νερα τους..τον γλυφτη ουτε που ξερω τι ειναι.μαυρος ειναι με στιγματα.εκτος και αν ολοι ειναι ετσι.

noe 10-11-08 05:07

γιατί εβαλες 6 αγκελοψαρακια σε 120 λτρ? Οτι αυτά που ξεχώρισες είναι ποιο μεγάλα δεν λεει και πολλά πραγματα, μπορεί απλά να έχουν λίγο μεγαλύτερη ηλικία ή μπορει να απλά να μεγαλώνουν ποιο γρήγορα από τα άλλα. Τα αρσενικά σκαλάρια έχουν μία τάση να γίνοντε ποιο μεγαλώσομα αλλα αυτό δεν αποτελει κανόνα.

thanasis76 10-11-08 06:19

μηπος αντι να φερεις παρεουλα βγαλεις και κανενα αγγελοψαρο??
πολλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο και δεν θα δεις συμπεριφορες...
και το οτι πιανουν γωνιες και δεν αφηνουν τα αλλα ειναι γιατι δεν εχουν χωρο...

thanos33 11-11-08 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 303994)
γιατί εβαλες 6 αγκελοψαρακια σε 120 λτρ? Οτι αυτά που ξεχώρισες είναι ποιο μεγάλα δεν λεει και πολλά πραγματα, μπορεί απλά να έχουν λίγο μεγαλύτερη ηλικία ή μπορει να απλά να μεγαλώνουν ποιο γρήγορα από τα άλλα. Τα αρσενικά σκαλάρια έχουν μία τάση να γίνοντε ποιο μεγαλώσομα αλλα αυτό δεν αποτελει κανόνα.

εβαλα 6 ψαρακια πρωτον γιατι δεν ειχα ιδεα απο το αντικειμενο και δευτερο ο κυριος που μου τα πουλησε δε μου ειπε κουβεντα.τελος παντων εχω μια γειτονισα και θα της δωσω τα δυο να μου τα κρατησει.σκαλαρι εχει και αυτη.λετε οταν της τα δωσω να γεννησουν εκει,πλακα θα εχει.συμπερασματα σε κανα μηνα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01283 seconds with 11 queries