Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Επικίνδυνα συντηρητικά στις τροφές? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43098)

sakura-chan 25-08-10 10:58

Επικίνδυνα συντηρητικά στις τροφές?
 
Τι ουσιες πρεπει να αποφευγουμε οταν αγοραζουμε τροφη ψαριων; Σημερα που πηγα στο petshop εβλεπα τροφες και οσες ειδα περιειχαν το συντηρητικο ethoxyquin. Οταν επεστρεψα σπιτι ειδα οτι οι τροφες που εχω για το χρυσοψαρο μου περιεχουν αυτη την ουσια. Τι τελικα ταιζουμε τα ψαρια μας; :confused:

Το συγκεκριμενο συστατικο, ethoxyquin, το εχουν απομακρυνει απο πολλες τροφες για γατες και σκυλους γιατι προκαλει προβληματα υγειας. Αν προκαλει προβληματα υγειας σε αυτα τα ζωα, φανταστειτε τι θα προκαλει στα ψαρακια που ειναι πιο ευαισθητα :( Αποφευγω να δινω τετοιες τροφες στον γατο μου, αλλα τι γινεται με το χρυσοψαρο μου; Αν δεν βρω νιφαδες ή pellets ethoxyquin free τι θα το ταιζω;; :confused::confused::confused:

in the pond 25-08-10 11:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan (Μήνυμα 473198)
Τι ουσιες πρεπει να αποφευγουμε οταν αγοραζουμε τροφη ψαριων; Σημερα που πηγα στο petshop εβλεπα τροφες και οσες ειδα περιειχαν το συντηρητικο ethoxyquin. Οταν επεστρεψα σπιτι ειδα οτι οι τροφες που εχω για το χρυσοψαρο μου περιεχουν αυτη την ουσια. Τι τελικα ταιζουμε τα ψαρια μας; :confused:

Το συγκεκριμενο συστατικο, ethoxyquin, το εχουν απομακρυνει απο πολλες τροφες για γατες και σκυλους γιατι προκαλει προβληματα υγειας. Αν προκαλει προβληματα υγειας σε αυτα τα ζωα, φανταστειτε τι θα προκαλει στα ψαρακια που ειναι πιο ευαισθητα :( Αποφευγω να δινω τετοιες τροφες στον γατο μου, αλλα τι γινεται με το χρυσοψαρο μου; Αν δεν βρω νιφαδες ή pellets ethoxyquin free τι θα το ταιζω;; :confused::confused::confused:

Αν και μπαίνεις ολοένα σε βαθιά νερά, αυτό που σημειώνεις εδώ είναι ομολογουμένως πολύ καλή επισήμανση....ιδέα δεν έχω προσωπικά και θα το δω...γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω?

Τηλέμαχος 25-08-10 11:11

εγώ έχω
Tetra AniMin
Tetra Goldfish Menu
Sera Goldy Color Granules

και δεν το έχουν αυτό το μαραφέτι

sakura-chan 25-08-10 11:30

εδω το εχει στην λιστα με τα συστατικα :(
Εγω δινω νιφαδες nutrafin max goldfish και nutrafin max pellets και εχουν αυτη την ουσια.


Επισης ειδα σε ενα site που λεει οτι αυτη η ουσια ειναι τοξικη στα ψαρια. Δεν μου φαινεται και πολυ αξιοπιστο ομως οποτε κρατω μερικες επιφυλαξεις

kingrim 25-08-10 12:46

sakoura-chan

τετοιες χημικες ουσιες τρως και εσυ καθε μερα νομιζω ειναι υπερβολη να τις ψαχνεις για το ψαρακι σου οταν δεν τις ψαχνεις ουτε για σενα

απο εκει και περα εχεις δικιο οτι οι τροφες του εμποριου δεν ειναι οτι πιο καλο

η μονη σιγουρη λυση ειναι να κανεις εσυ τις δικες σου τροφες με βιολογικα προιοντα (για να μην εχουν φυτοφαρμακα και ορμονες) ετσι θα ξερεις 1000% τι ταιζεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01302 seconds with 11 queries