Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   φουσκομενα εντλερς (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29028)

christine1989 01-01-09 17:27

φουσκομενα εντλερς
 
γεια σας παιδια!!!!εχω 4 εντλερς κ ειναι πολυ φουσκωμενα!χθες που τα ξανα ειδα ειχαν φουσκωσει κι αλλο!τα εβαλα κ τα 4 σε μια γεννηστρα αλλα δεν εχει καποιο χωρισμα κ φοβαμαι οτι θα γινουν μεζες για τις μανες!τι μπορω να κανω ως πατεντα?ειχα δει σε ενα pet shop που ειχαν βαλει τη μανα μεσα σε αποχη με μεγαλα ματια κ την αποχη μεσα στη γεννηστρα!!ετσι τα μωρα περναγαν απο τις τρυπες της αποχης κ εμεναν στη γεννηστρα χωριστα απο τη μανα!να κανω κατι τετοιο?

fotis_k 01-01-09 17:32

Δεν καταλαβα ακριβως τι θες αλλα θα σταθω στο ερωτημα σου!Δεν εδικνυται να βαζουμε ειτε μωρα ειτε μανες σε γεννηστρες γιατι στις μητερες το στρες ειναι πολυ μεγαλο και μπορει ακομα να αποφερει και θανατο!Επισης τα μικρα μακροπροθεσμα εμφανιζουν προβλημε νανισμου αν μπουν στην γεννηστρα!Βαλε μπολικα φυτα και μην ανυσηχεις!τα πιο δυνατα μικρα θα επιβιωσουν!;)

Για περισσοτερα δες εδω!---> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Raven 01-01-09 22:54

Δεν δινεις αρκετα στοιχεια και δεν ειναι δυνατον να καταλαβουμε τι εννοεις.:confused:
Εγω δεν καταλαβα.. τα endlers που λες τι ειναι, μωρα, ποσων ημερων;Γνησια η υβριδια με Guppy; Οι μανες παλι που λες οτι θα τα φανε, τι ειναι, Γκαπι, endlers η κατι αλλο; Ολα αυτα σε τι ενυδρειο (Λιτρα);

christine1989 02-01-09 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 316807)
Δεν δινεις αρκετα στοιχεια και δεν ειναι δυνατον να καταλαβουμε τι εννοεις.:confused:
Εγω δεν καταλαβα.. τα endlers που λες τι ειναι, μωρα, ποσων ημερων;Γνησια η υβριδια με Guppy; Οι μανες παλι που λες οτι θα τα φανε, τι ειναι, Γκαπι, endlers η κατι αλλο; Ολα αυτα σε τι ενυδρειο (Λιτρα);

Το ενυδρείο μου είναι REKORD 60lt φυτεμένο κι υπάρχουν μέσα 2 αρσενικά και 4 θυληκά endlers γνήσια απ'ότι φαίνεται και είναι αρκετά φουσκωμένα! Το θέμα είναι οτι υπάρχουν κι άλλα είδη μέσα όπως καρδινάλιοι τέτρα 7 και αρλεκίνοι 8.... κι έναν snowball pleco. υπάρχει περίπτωση να φάνε τα μωρά τα άλλα είδη η΄και οι ίδιες οι μάνες?

Πάνος 03-01-09 00:33

ναι υπαρχει.....γιαυτο οταν μας ενδιαφερει η αναπαραγωγη βαζουμε αρκετα φυτα στο ενυδρειο και συνυθως κερατοφυλλο για να βρισκουν τα μικρα καταφυγιο στα φυλλα τους...σιγουρα βεβαια δε θα επιβιωσουν ολα....
αν σε ενδιαφερει ομως η αναπαραγωγη των εντλερς σε ενα species tank θα ειχες μεγαλυτερα ποσοστα επιβιωσης...

επισης τα ψαρακια σου ειναι αρκετα για 60 λιτρα...σκεψου να εχεις και μωρα...

george1981 03-01-09 15:59

Είναι προτιμότερο σε τέτοιες περιπτώσεις να έχουμε κάποιο δεύτερο ενυδρείο για να βάζουμε μέσα τις έγγυες ή πρέπει να περιμένουμε τη γέννα και μετά να μεταφέρονται μόνο τα μωρά?

PascM 04-01-09 00:30

....δεν βάζεις και καμία φωτό να δούμε αν όντως μιλάμε για endlers?

christine1989 04-01-09 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 317197)
....δεν βάζεις και καμία φωτό να δούμε αν όντως μιλάμε για endlers?

φιλε μου γεννησαμε χθες βραδυ!!!!χαχαχαχα
εγινα μαμα!!!!!!!!:p:p:p:p:p:p:p:p

PascM 04-01-09 21:52

Μπράβο και να σου ζήσουν!
Αλλά! Είναι endlers?

george1981 05-01-09 00:36

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 317337)
Μπράβο και να σου ζήσουν!
Αλλά! Είναι endlers?

Για δείτε και πείτε μας αν είναι όντως.... σορρυ για την ποιότητα των φωτογραφιών !

dinos99 05-01-09 00:54

καλητερες φωτο απο τα θυληκα βαλε.....τα αρσενικα φενονται πραγματι εντλερς.

george1981 05-01-09 01:13

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 317360)
καλητερες φωτο απο τα θυληκα βαλε.....τα αρσενικα φενονται πραγματι εντλερς.

οκ θα προσπαθήσω να βγάλω και ποιό καθαρές αν δεν γίνεται να αναγνωριστούν απο αυτές ! :)

dinos99 05-01-09 01:22

θα σε στεναχωρησω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι εντλερς φιλε μου....

george1981 05-01-09 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 317368)
θα σε στεναχωρησω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι εντλερς φιλε μου....

Για τα θυληκά μιλάς? Κι αν ναι από πού τα ξεχωρίζεις απο τα γνήσια Endlers?

PascM 05-01-09 13:31

Για δες εδώ : http://www.aquaworldaquarium.com/Art...ivebearer.html
και ακόμη καλύτερα εδώ http://www.practicalfishkeeping.co.u...m.php?news=889

george1981 05-01-09 13:42

1 Συνημμένο(α)
Εγώ τα είχα κοιτάξει απο δω http://www.swampriveraquatics.com/ και πίστευα οτι είναι γνήσια..... :( Για γνήσια φυσικά τα αγόρασα! Εμένα πάντως τα αρσενικά μου φαίνονται γνήσια έκανα και μια μικρή διόρθωση στη φώτο....

halvas69 05-01-09 17:14

Τα θηλυκά είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις αν είναι Poecilia wingei ή Poecilia reticulata.
Τα κανονικά είναι εντελώς άχρωμα αλλά έχουν την χαρακτηριστική έντονη μεταλλική λάμψη των Edlers.
Παρατήρησε τα όταν κολυμπούν θα πρέπει καθώς κινούνται να δεις την λάμψη που λέω, κάπως σαν γαλάζιο που γυαλίζει.
Δυστυχώς στο διεθνές εμπόριο κυκλοφορούν αρκετά υβρίδια κατά κανόνα ανακατεμένα με θηλυκά guppies.
Πέρα από την έλλειψη χρώματος ένας απλός τρόπος να τα ξεχωρίσεις είναι το τελικό μέγεθος τους που φτάνει μετά στα 4cm, στα αρσενικά το μέγιστο μέγεθος είναι 2,5cm με 3cm.

christine1989 05-01-09 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 317472)
Τα θηλυκά είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις αν είναι Poecilia wingei ή Poecilia reticulata.
Τα κανονικά είναι εντελώς άχρωμα αλλά έχουν την χαρακτηριστική έντονη μεταλλική λάμψη των Edlers.
Παρατήρησε τα όταν κολυμπούν θα πρέπει καθώς κινούνται να δεις την λάμψη που λέω, κάπως σαν γαλάζιο που γυαλίζει.
Δυστυχώς στο διεθνές εμπόριο κυκλοφορούν αρκετά υβρίδια κατά κανόνα ανακατεμένα με θηλυκά guppies.
Πέρα από την έλλειψη χρώματος ένας απλός τρόπος να τα ξεχωρίσεις είναι το τελικό μέγεθος τους που φτάνει μετά στα 4cm, στα αρσενικά το μέγιστο μέγεθος είναι 2,5cm με 3cm.

Τα αρσενικά είναι σίγουρα Endlers? Ρωτάω γιατί αν είναι αυτά να ψάξω τουλάχιστον μόνο για θυληκά....! Αν και σ'αυτά που αναφέρεις σαν χαρακτηριστικά τα έχω δει στα θυληκά που έχω.

halvas69 05-01-09 20:24

Τα αρσενικά έχουν το color patern των Endlers, οπότε θα έλεγα ναι όμως με μία μικρή επιφύλαξη.
Αν δεν βάλεις μία καλή και κοντινή φωτογραφία δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
Αυτό με το μεταλλικό χρώμα ισχύει και για τα αρσενικά.

george1981 10-01-09 15:49

Νέες φωτογραφίες
 
3 Συνημμένο(α)
Ελπίζω να μπορούμε να βγάλουμε καποιο συμπέρασμα απο αυτές. Πολύ προσπάθεια για να τα βγάλω έτσι ...:)
Μερικές καινούργιες φωτογραφίες από τα εν λόγω ψαράκια :

halvas69 10-01-09 16:39

Τα αρσενικά σίγουρα είναι Endlers ;)
Το θηλυκό της φωτογραφίας μοιάζει να είναι και αυτό γνήσιο, αλλά όπως έγραψα παραπάνω μόνο εσύ μπορείς να το δεις από τον ιριδισμό που κάνουν.
Η φωτογραφία είναι δύσκολο να το αποτυπώσει.

ΥΓ Κουκλιά είναι τα τα χαίρεστε :)

george1981 10-01-09 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 318878)
Τα αρσενικά σίγουρα είναι Endlers ;)
Το θηλυκό της φωτογραφίας μοιάζει να είναι και αυτό γνήσιο, αλλά όπως έγραψα παραπάνω μόνο εσύ μπορείς να το δεις από τον ιριδισμό που κάνουν.
Η φωτογραφία είναι δύσκολο να το αποτυπώσει.

ΥΓ Κουκλιά είναι τα τα χαίρεστε :)

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και κυρίως για το χρόνο σου ! Όσο για τα θυληκά κάθησα και παρατήρησα αυτό που μου είπες για τον ιριδισμό και όντως το κάνουν οταν κινούνται! :D

PascM 11-01-09 07:31

Για πες μας από που τα πήρες μπας και βρούμε και για μας :smt033

george1981 12-01-09 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 319020)
Για πες μας από που τα πήρες μπας και βρούμε και για μας :smt033

Τα είχα πάρει απο γνωστό μαγαζί αλυσίδας που βρίσκεται στην άνοδο της κηφησίας....! :D Λεπτομέρειες για το όνομα καλύτερα με πμ για να μην θεωρηθεί και διαφήμηση! Βέβαια έχουν περάσει και πάνω απο 3 μήνες που τα είχα αγοράσει και δεν ξέρω αν φέρνουν σε σταθερή βάση.

Tolis 12-01-09 18:33

Εχετε λυσσαξει με αυτα τα ΠΜ για να μη θεωρηθει διαφημιση η αναφορα του ονοματος ενος μαγαζιου. :D Εχω πει χιλιαδες φορες οτι δεν υπαρχει προβλημα, και για τα καλα και για τα ασχημα να αναφερονται τα μαγαζια με το ονομα τους.

PascM 12-01-09 22:23

...είναι που βγάζεις μια αυστηρότητα και μας μπλοκάρεις :D:D:D

Tolis 13-01-09 00:07

Θα το προσεξω :smt035

george1981 13-01-09 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 319287)
Εχετε λυσσαξει με αυτα τα ΠΜ για να μη θεωρηθει διαφημιση η αναφορα του ονοματος ενος μαγαζιου. :D Εχω πει χιλιαδες φορες οτι δεν υπαρχει προβλημα, και για τα καλα και για τα ασχημα να αναφερονται τα μαγαζια με το ονομα τους.

Καλά μη βαράς.....:smt065 :D Το μαγαζί ήταν το PET CITY στην άνοδο της Κηφησίας! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02573 seconds with 11 queries