Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=183)
-   -   ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93060)

geotron 26-07-16 21:13

ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα,

Τίτλος ενυδρείου: ?
Διαστάσεις: 60*30*30
Λίτρα: 54
Χρόνος λειτουργίας: 4 μήνες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: led 6 watt + 4 led panels ebay (15 *5250) , 8 ώρες/ημέρα (16:00 - 00:00)
Co2 και τρόπος διάχυσης: -
Λίπανση: -
Υπόστρωμα: jbl manabo (στο πίσω μισό κατά μήκος)
Φίλτρανση: astro 2208
Θερμοκρασία: 27
pΗ: 7.3
GΗ: N/A
KΗ:N/A
Λίστα φυτών: anubias, vallisneria , Cryptocoryne Tropica, polysperma hygrophila, Limnophila aquatica, Egeria densa
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : 3 dwarf gourami, 5 cherry barb (τα τρια από εχθές)

όλα τα φυτά φαίνονται με πρόβλημα. διάβασα οι τρύπες στα φύλλα ίσως οφείλονται στην έλλειψη καλίου. προμηθεύτηκα θειικό κάλιο 99%, δύο σακουλάκια των 30 γραμμαρίων.

βάσει του σάιτ: http://web.archive.org/web/200805130...osage_calc.htm

για να έχω 0,7 ppm κάλιο/ ml διαλύματος σε νερό 355 ml, πρέπει να διαλύσω 30 γραμμάρια θειικού καλίου.

μπορείτε αρχικά να μου πείτε αν η προσθήκη καλίου πιθανώς να βοηθήσει τα φυτά και επίσης αν η παραπάνω υπολογισμοί στέκουν πριν κάνω καμιά πατάτα???

ευχαριστώ

sarpijk 26-07-16 22:35

Δε βλέπω να έχεις κανένα τρελό πρόβλημα. Καλύτερα θα ήταν να εβαζες νιτρικό κάλλιο αντί για σκέτο κάλλιο.

geotron 26-07-16 23:47

δεν έψαξα για νιτρικό καθώς στις μετρήσεις μου τα νιτρικά δεν είναι ποτέ μηδέν. το θειικό κάλιο κάνει? οι αναλογίες που αναφέρω πιστεύεις είναι σωστές?

ευχαριστώ και πάλι

sarpijk 27-07-16 11:59

Ναι κανει αυτό που πήρες απλά με το KNO3 θα έδινε και νιτρικά και κάλλιο που χρειάζονται και τα δύο. Περί τεστ και ακρίβειας αυτών έχω αναφέρει αλλού την άποψη μου. Σε κάθε φυτεμένο χρειάζεται λίπανση έστω ηπια μια φορά την εβδομάδα. Το πολυσπερμα και η limnophila και η βαλισνεριες τραβανε πολλά νιτρικά. Το καλό είναι ότι δεν έχεις υπερβολικό φως και έτσι υποθέτω δεν βλέπεις άλγες.

Εάν μπορείς να το πάρεις νιτρικό κάλλιο τότε καλύτερα να αρχίσει κατευθείαν με αυτό. Τα νούμερα σου δε μπορώ να τα επαλήθευσω είμαι από κινητό.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-07-16 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geotron (Μήνυμα 955941)
δεν έψαξα για νιτρικό καθώς στις μετρήσεις μου τα νιτρικά δεν είναι ποτέ μηδέν. το θειικό κάλιο κάνει? οι αναλογίες που αναφέρω πιστεύεις είναι σωστές?

ευχαριστώ και πάλι

Το θειικό κάλιο κάνει γιατί μικρή ποσότητα θείου τη θέλουν τα φυτά γι αυτό όσοι κάνουν προγραμματισμένη λίπανση πέραν του νιτρικού καλίου συμπληρώνουν και θειικό κάλιο. Οπως σου είπαν και πιο πάνω τα περισσότερα φυτά σου είναι γρήγορης ανάπτυξης και τραβάνε όλα νιτρικά. Καλό θα ήταν να μέτραγες και νιτρικά να ξέρεις που βρίσκεσαι. Οσο για το κάλιο καλό θα ήταν να υπήρχαν μέσα τουλάχιστον 5ppm, οπότε υπολόγισε ανάλογα πόση ποσότητα θα ρίξεις βάσει της εφαρμογής, κάνοντας εγώ έναν υπολογισμό πρέπει να ρίξεις 7ml απ το συγκεκριμένο διάλυμα.

geotron 27-07-16 18:33

Μέτρησα νιτρικά, 5 με 10, προς το δέκα είναι. 7 ml δίνουν 5 ppm τόσο τα βγάζω και γω. Καπου διάβασα για 20 ppm καλιου ότι είναι μια καλή προσθήκη. Να πάω για τόσα η για το μινιμουμ των 5 που λες?

Έβγαλα και φωτο ένα ένα τα φυτά για να συγκρίνω αποτελέσματα αργότερα...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-07-16 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geotron (Μήνυμα 956064)
Μέτρησα νιτρικά, 5 με 10, προς το δέκα είναι. 7 ml δίνουν 5 ppm τόσο τα βγάζω και γω. Καπου διάβασα για 20 ppm καλιου ότι είναι μια καλή προσθήκη. Να πάω για τόσα η για το μινιμουμ των 5 που λες?

Έβγαλα και φωτο ένα ένα τα φυτά για να συγκρίνω αποτελέσματα αργότερα...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Κοίτα το κάλιο άλγες δεν φέρνει, αυτό δε σημαίνει ότι βάζουμε όσο θέλουμε, όσοι ακολουθούν προγραμματισμένη λίπανση όπως κι εγώ κοιτάμε να έχουμε από 10 έως και 30 αλλά όλα είναι συνάρτηση διοξειδίου, φωτός και ολοκληρωμένης λίπανσης, εγώ θα σου έλεγα ρίξε για αρχή 3 φορές την εβδομάδα από 5ppm ώστε να μην πέσουν όλα μονοκοπανιά και βλέπεις πως πας, πάντως και στα νιτρικά χαμηλά είσαι σχετικά για φυτά αλλά καλά είναι και μιας νιτρικά και κάλιο καλό είναι να είναι στα ίδια επίπεδα, θα σου συνιστούσα να στοχεύσεις στα 10ppm, ρίξε δηλαδή δύο φορές από 7ml και μετά υπομονή σε μία βδομάδα το πολύ δύο θα δεις αποτελέσματα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01435 seconds with 11 queries