Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Σμηνοψαρα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13777)

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18-10-06 10:07

Σμηνοψαρα.
 
Καλημερα, για βοηθηστε λιγο την κατασταση,σε 240 λιτρα ενυδρειο για 2 ειδη σμηνοψαρων, να κοπαδιαζουν χωριστα και να μην μπερδευοντε μεταξυ τους,
1]καρντιναλ με ρασπορα ειναι διαφορετικης ζωνης ετσι ? οποτε καλα δεν ειναι ?
η
2] καρντιναλ με ροδοστομους,αλλα αυτα της ιδιας ζωνης δεν ειναι ?
Τι προτεινετε ?

Εχω μεσα 2 σκαλαρια, 8-9 κορυντορας και ανσιστρους, νερο απο βρυση
PH: 8
Σκληρότητα (GH): 12
Ανθρακική σκληρότητα (KH): 8-10
Νιτρώδη (NO2): 0
Νιτρικά (NO3): 30
Θερμοκρασία: 25ο C.

Giorgos 18-10-06 10:26

Θα σου συνιστούσα να επιλέξεις μόνο ένα είδος tetra (σε μεγάλο κοπάδι) αφού θα είναι πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο. Άσε που αν μπερδέψεις διαφορετικά είδη tetra, δεν πρόκειται να κοπαδιάζουν.
Επίσης, θα ήταν καλύτερο να αποφύγεις τα παραπάνω ψάρια που αναφέρεις (ειδικά τους καρδινάλιους - είναι η φυσική λεια των σκαλαριών). Να προτιμήσεις tetra που γίνονται μεγαλύτερα σε μέγεθος. Κάνε μια αναζήτηση. Θα βρεις αρκετές απαντήσεις.

Liolios 18-10-06 10:29

Υπάρχουν επίσης και τα emperor tetra, που γίνονται τόσο μεγάλα σε μέγεθος ώστε να μην κινδυνεύουν από τα σκαλάρια και είναι και πολύ όμορφα ψαράκια.

Kostas G. 18-10-06 10:47

Το pH 8 είναι πολύ υψηλό για τα ψάρια που θέλεις να βάλεις αλλά και που ήδη έχεις.Δεν θα σου ζήσουν όσο θα ζούσαν σε νερό με pH<7.Επίσης τα νιτρικά είναι αρκετά υψηλά...καλό είναι να τα κρατάμε κάτω από 12,5 ή τουλάχιστον κάτω απο 25.Αυτό μπορείς να το πετύχεις με διάφορους τρόπους.Ένας καλός είναι πιο συχνές και ίσως μεγαλύτερες αλλαγές νερού και ένας άλλος πιο βολικός είναι η τοποθέτηση αρκετών φυτών γρήγορης ανάπτυξης.Προσωπική προτίμηση είναι τα Pistia stratiotes τα οποία μεγαλώνουν υπερβολικά γρήγορα και πολλαλασιάζονται εξίσου γρήγορα.Με αρκετά από αυτά μπορείς να έχεις τα νιτρικά μόνιμα κάτω από 5.Μάλστα φτάνουν και στο σημείο να παρουσιάζουν ελλείψης αζώτου αν είναι πάρα πολλά.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν χρειάζονται οι αλλαγές νερού.Αυτές πάντα χρειάζονται μια και δεν διώχνουν μόνο τα νιτρικά αλλά εισάγουν και στο ενυδρείο διάφορα απαραίτητα στοιχεία.
Κατα την γνώμη μου,φτιάξε πρώτα αυτά που σου είπα και μετά σκέψου για την αγορά και άλλον ψαριών μια και προσθέτοντας ψάρια αυξάνεται και ο ρυθμός αύξησης των νιτρικών και έτσι θα χρειάζονται ακόμα πιο συχνές αλλαγές νερού για να τα κρατάς σε χαμηλά επίπεδα.

Giwrgos23 18-10-06 22:44

ph=8
δεν ειναι up για σκαλαρια

Giorgos 18-10-06 23:26

Εφόσον οι σκληρότητες είναι σε αποδεκτά επίπεδα για τα ψάρια που έχεις, μπορείς να ρίξεις το pH απλά με διάχυση CO2.

Kostas G. 19-10-06 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos23
ph=8
δεν ειναι up για σκαλαρια

Είναι.Μπορεί μεν τα σκαλάρια να μπορούν να ζήσουν σε αυτό το pH όμως για να ζούν καλά θέλουν χαμηλότερο και κατα προτίμηση <7.Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο ζω και στο ζω καλά και όλοι μας νομίζω θέλουμε τα ψάρια μας να ζουν καλά και όχι απλά να ζούν;)

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19-10-06 13:29

Καλα τα λετε για το πεχα,αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να πεσει και να μεινει σταθερο, και να ασχολουμε ολο με αυτο το θεμα,θελω να καθομε στο καναπε και να κοιταω τα ψαρια πλεον, οχι να εχω τα χερια μου μεσα στο νερο συνεχεια η να κανω διαφορα αλλα ;) .
Παντος σας πληροφορω οτι με αυτο το πεχα ειχα γεννα σκαλαρια και ανσιστρους και κριμπ. :p

johnny98130 24-10-06 12:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Καλα τα λετε για το πεχα,αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να πεσει και να μεινει σταθερο, και να ασχολουμε ολο με αυτο το θεμα,θελω να καθομε στο καναπε και να κοιταω τα ψαρια πλεον, οχι να εχω τα χερια μου μεσα στο νερο συνεχεια η να κανω διαφορα αλλα ;) .
Παντος σας πληροφορω οτι με αυτο το πεχα ειχα γεννα σκαλαρια και ανσιστρους και κριμπ. :p

Το ότι είχε γέννες δεν λεει απολύτως τίποτα....ξερεις πόσες περιπτώσεις δίσκων έχω δει να κάνουν αυγά σε PH=8 ...πολλες ...αλλα τα ψαρια ηταν γεματα καθετες μπαρες απο το έντονο stress


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01820 seconds with 11 queries