Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Αρχαριος! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70154)

AnthonyT. 16-03-13 20:10

Αρχαριος!
 
Χαιρετώ ολα τα μελη του φορουμ!
Με λενε Αντωνη ειμαι 19 χρονών και ειμαι παντελώς αρχάριος!
Οταν περασα στο πανεπηστήμιο ειπα να μου κανω ενα δωρο ενα ενυδρειο.Εχω ενα 60λιτρο της Aquael και θελω να ρωτησω τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο κρυου νερου με pearlscale.

Τα ερωτήματα μου ειναι τα εξης:

Tι φιλτρο πρεπει να αγορασω;
Χρειαζομαι αεραντλια;
Τι φυτα μπορω να βαλω;
Ποσα pearlscale μπορω να βαλω;
Και τι υποστρωμα;

sarpijk 16-03-13 20:21

Αν βαλεις χρυσοψαρο τοτε εγω στα 60 λιτρα θα εβαζα μονο ενα και με φιλτρο ενα εξωτερικο fluval 205. Υποστρωμα χαλαζιακο χαλικακι μαυρο διαμετρου 1-3 mm. Αεραντλια οχι δε χρειαζεται το νερο οξυγονωνεται με την αναταραξη της επιφανειας. Φυτα anubias, cryptocorine και java fern καθως και pistia ή κερατοφυλλο στην επιφανεια. Παντως το 60αρι μπορει να γινεια κια ενα πανεμορφο φυτeμενο με μικρα ψαρακια οπως guppies, white cloud minnows, cps και γαριδες. Ακομα μπορεις να το κανεις ενα τελειο μονομαχοενυδρειο.

maria p 16-03-13 21:27

καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στο πανεπιστήμιο!
επειδή τα pearlscale είναι μικρά ίσως μπορείς να βάλεις μέχρι δύο σ αυτό το ενυδρείο, πάντα με εξωτερικό φίλτρο εννοείται. περίμενε όμως να σου πει κάποιος πιο έμπειρος πάνω σ αυτό.
διαφορετικά υπάρχουν προτάσεις για τις δυνατότητες που έχεις στα 60λ και μπορείς να τις διαβάσεις εδώ.
καλή επιτυχία!

Γιώργος Κ 17-03-13 05:50

καλώς ήρθες :p

AnthonyT. 18-03-13 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σaria p (Μήνυμα 747136)
καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στο πανεπιστήμιο!
επειδή τα pearlscale είναι μικρά ίσως μπορείς να βάλεις μέχρι δύο σ αυτό το ενυδρείο, πάντα με εξωτερικό φίλτρο εννοείται. περίμενε όμως να σου πει κάποιος πιο έμπειρος πάνω σ αυτό.
διαφορετικά υπάρχουν προτάσεις για τις δυνατότητες που έχεις στα 60λ και μπορείς να τις διαβάσεις εδώ.
καλή επιτυχία!

Σε ευχαριστω πολυ και οκ θα ρωτησω καποιον εμπειρο :p
-------------------------
[QUOTE=Γιώργος Κ;747258]καλώς ήρθες :p[/QΕυχαριστώ

tsala 18-03-13 23:31

καλως ηρθες!
Οπως στα ειπαν τα παιδια ειναι..
Τα 60 λιτρα ειναι πολυ οριακα για Fancy χρυσοψαρα (για τα υπολλοιπα απαγορευτικα), μπορεις παντως να ξεκινησεις με 2 (οχι περισσοτερα) pearlscale και στην συνεχεια καλυτερα να τους παρεις ενα ενυδρειο με μεγαλυτερο μηκος (80cm), αυτο μπορει να γινει και αρκετα αργοτερα(μην σε αγχωνει).
Φιλτρο σιγουρα εξωτερικο! το fluval 205 που προτεινε ο φιλος ειναι μια καλη "δυνατη" επιλογη.. εγω προτεινω το eheim 2213 ή 2222.. υπαρχουν πολλα καλα παντως..
Αμμο ή χαλικι(μη ασβεστολυθικο)..οτι θελεις εσυ,δεν θα εχουν θεμα.

AnthonyT. 19-03-13 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 747791)
καλως ηρθες!
Οπως στα ειπαν τα παιδια ειναι..
Τα 60 λιτρα ειναι πολυ οριακα για Fancy χρυσοψαρα (για τα υπολλοιπα απαγορευτικα), μπορεις παντως να ξεκινησεις με 2 (οχι περισσοτερα) pearlscale και στην συνεχεια καλυτερα να τους παρεις ενα ενυδρειο με μεγαλυτερο μηκος (80cm), αυτο μπορει να γινει και αρκετα αργοτερα(μην σε αγχωνει).
Φιλτρο σιγουρα εξωτερικο! το fluval 205 που προτεινε ο φιλος ειναι μια καλη "δυνατη" επιλογη.. εγω προτεινω το eheim 2213 ή 2222.. υπαρχουν πολλα καλα παντως..
Αμμο ή χαλικι(μη ασβεστολυθικο)..οτι θελεις εσυ,δεν θα εχουν θεμα.

Οκ σε ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries