Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μυστηριωδεις θανατοι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54294)

nickos13 03-07-11 09:18

μυστηριωδεις θανατοι
 
παιδια αν θυμαστε μολις μπηκα στο φορουμ μου προτηνατε για τα λιτρα μου να παρω μονομ,αχο...εεεεε απο την δευτερα εχω χασει 3 μονομαχους....τι μπορει να φτεει?
-------------------------
και κατι ακομα συμαντικο...ο καθενας εζησε απο 1- 3 μερες

skamanakos 03-07-11 09:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605361)
παιδια αν θυμαστε μολις μπηκα στο φορουμ μου προτηνατε για τα λιτρα μου να παρω μονομ,αχο...εεεεε απο την δευτερα εχω χασει 3 μονομαχους....τι μπορει να φτεει?
-------------------------
και κατι ακομα συμαντικο...ο καθενας εζησε απο 1- 3 μερες

Το ενυδρειο σου ποσο καιρο τρεχει?Το φιλτρο τι υλικα εχει μεσα?Μετρησεις κανεις?

nickos13 03-07-11 10:33

το φιλτρο εχει μονο 1 μεγαλο σφουγκαρι(ο τυπος απο το ενυδρειο μου ειπε πως επειδη το σφουγκαρι ειναι μεγαλο δεν χρειαζομαι τπτ αλλο).το ενυδρειο τρεχει απο αρχες μαρτιου αλλα μεχρι τωρα εχει φιλοξενησει πολλα ψαρια χωρις προβλημα..
-------------------------
και επισης ο τυπος ξαναειπε πως εχω μικρο ενυδρτειο κ,αι δεν χρειαζοντε οι μετρησεις...

eimaste aR21rwstoi 03-07-11 10:55

λοιπον φιλαρακι μου ο τυπος ειναι ασχετος απο οτι καταλαβες...
φιλτρο χρειαζεσαι οπωσδηποτε και μετρησεις χρειαζεσαι παλι το ιδιο για να δεις αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου...
εσυ αυτο που πρεπει να κανεις σημερα ειναι να διαβασεις τα υπομνηματα για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο του φιλτρο και απο αυριο να παρεις φιλτρο και μετρησεις και να προχωρησεις στο στρωσιμο
σορρυ ειδα πως εχεις φιλτρο θα βαλεις μεσα και μακαρονι(σιποραξ)
και θα ξεκινησεις μετρησεις να δεις τι δεν παει καλα

nickos13 03-07-11 10:56

εχω φιλτρο αλλα εχει μονο σφουγκαρι...

tepe 03-07-11 11:00

εκτος εαν αυτός που σου τα πουλαει τα έχει σε τετοια κατασταση που ειναι ετοιμοροπα να ζησουν ή να πεθάνουν
Ακόμα πολύ σημαντικό είναι να ρωτήσεις τον πετσοπα που τα παιρνεις σε τι συνθηκες τα εχει αυτός αν τα εχει σε πολύ διαφορετικες συνθηκες απο τοο ενυδρείο σου είναι φυσικόπ να παθαίνουν σοκ και να ψοφανε στο τελος!
Συνηθως οι πετσοπαδες τα εχουν σε λιγο πιο πολυ αλάτι στο ενυδρείο για να αποφευγουν τις ασθενιες και επισεις τα εχουν και τιγκα στα αντιβιοτικα!!!

nickos13 03-07-11 11:01

οταν λες μετρησεις να παρω ολα τα τεστ με την μια?
-------------------------
τους κανω προσαρμογη ενοιτε...σε ποτηρακια και κανατες τα εχει...

skamanakos 03-07-11 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605400)
οταν λες μετρησεις να παρω ολα τα τεστ με την μια?
-------------------------
τους κανω προσαρμογη ενοιτε...σε ποτηρακια και κανατες τα εχει...

Πρεπει για αρχη να παρεις nh3nh4 και no2 και αργοτερα τα υπολοιπα.
Και πρεπει να αφαιρεσεις κομματι απο το σφουγγαρι και να βαλεις καποιο βιολογικο υλικο.Αν εχεις καποιο φιλο με ενυδρειο καλο ειναι να παρεις μπολι για ευκολοτερο στρωσιμο.Αν δεν εχεις βαλε μια αγγελια.

nickos13 03-07-11 11:26

εχω σακουλακι με γαιανθρακα και 1 αλλο πετρομα για αμωνια αλλα μου ειπε πως δεν χρειαζονται...
-------------------------
και ετσι μεσα στο φιλτρο κρατησα μονο το σφουγκαρι

skamanakos 03-07-11 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605409)
εχω σακουλακι με γαιανθρακα και 1 αλλο πετρομα για αμωνια αλλα μου ειπε πως δεν χρειαζονται...
-------------------------
και ετσι μεσα στο φιλτρο κρατησα μονο το σφουγκαρι

Βαλε σιποραξ η σαμπστραντπρο και λιγο απο το σφουγγαρι.

eimaste aR21rwstoi 03-07-11 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605409)
εχω σακουλακι με γαιανθρακα και 1 αλλο πετρομα για αμωνια αλλα μου ειπε πως δεν χρειαζονται...
-------------------------
και ετσι μεσα στο φιλτρο κρατησα μονο το σφουγκαρι

στο ξαναλεω αντε να διαβασεις τα υπομνηματα και οταν θα εχεις αποριες ρωτας...
καλυτερα να εχεις αποψη του ολο θεματος παρα να πηγαινεις στα τυφλα και να ρωτας εμας οπου θα ακουσεις ολο διαφορετικες γνωμες;)

delta66 03-07-11 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605386)
το φιλτρο εχει μονο 1 μεγαλο σφουγκαρι(ο τυπος απο το ενυδρειο μου ειπε πως επειδη το σφουγκαρι ειναι μεγαλο δεν χρειαζομαι τπτ αλλο).το ενυδρειο τρεχει απο αρχες μαρτιου αλλα μεχρι τωρα εχει φιλοξενησει πολλα ψαρια χωρις προβλημα..
-------------------------
και επισης ο τυπος ξαναειπε πως εχω μικρο ενυδρτειο κ,αι δεν χρειαζοντε οι μετρησεις...

Σωστα στα ειπε ο τυπος εκτος του οτι λογω του μικρου μεγεθους ενυδρειου δεν χρειαζεσαι μετρησεις.
Το αντιθετο γινεται ουσιαστικα αφου το μικρο ενυδρειο ειναι το ευαλωτο σε αποτομες μεταβολες παραμετρων νερου και ρυπανση του (και τα δυο πιθανες αιτιες αμεσων ή μεσοπροσθεμων προβληματων υγειας εως και θανατων).
Μηπως σου ειπε οτι δεν χρειαζεται μετρησεις λογω του ενος μονο και μικρου ψαριου στο ενυδρειο?
Τοτε ΟΚ, αλλά με τη διαφορα οτι πρεπει να εχεις μια εμπειρια για κατι τετοιο και να μην κανεις βασικα λαθη.

Οι πιο πιθανες αιτιες για τοσο γρηγορους και απανωτους θανατους ειναι:
τοξικο νερο (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4,
πολλα οργανικα και απελευθερωση δηλητηριωδών αεριων οπως υδροθειο),
ή πολυ λαθος παραμετροι (pH gH kH)
ή ηδη ετοιμοθανατα ψαρια πριν τα βαλεις στο ενυδρειο σου.

Την τοξικοτητα και τις παραμετρους του νερου μπορεις να την ελεγξεις μονο με αξιοπιστα τεστ,
το υδροθειο με την οσμη και την οραση (πχ βλεπεις να απελευθερωνονται μαζικα φυσαλιδες απο το βυθο, μυριζει πολυ το νερο ή ο χωρος κλουβιο αυγο)

nickos13 03-07-11 13:14

οκ διαβασα καποια πραματα..σημερα και αυριο δεν θα ταισω,αυριο θα παω να παρω μακαρονι και θα βαλω και αυθτο το πετρωμα για την αμωνια...τα τεστ δεν ξερω αν θα τα παρω μιας και ειτε το πιστευετε ειτε οχι με 10 ευρω ειμαι και το τεστ αμωνιας κανει 12......αν υπαρχει τπτ αλλο που μπορω να κανω παρακαλω πειτε το......
υ.γ.εχει μηπως καποια σχεση η θολουρα στο νερο?

delta66 03-07-11 13:28

Ναι αν ειναι ασπρη θολουρα εχει σχεση
δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
ιδιως εκει που λεει "Πιο συχνά το φαινόμενο αυτό εμφανίζεται σε νεοστημένα ενυδρεία ...."

Πολυ πιθανο να εχεις χασει τη βιολογια.

nickos13 03-07-11 13:41

δεν ειναι ασπρη...μειαζει μαλλον σαν αλγη αλλα δεν ειναι...μου ειπαν πως ειναοεπειδη καποιες φορες μου ξεφυγε η τροφη και αντιμετοπιζετε με ανθρακα...ειναι σωστο αυτο?

delta66 03-07-11 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605441)
δεν ειναι ασπρη...μειαζει μαλλον σαν αλγη αλλα δεν ειναι...μου ειπαν πως ειναοεπειδη καποιες φορες μου ξεφυγε η τροφη και αντιμετοπιζετε με ανθρακα...ειναι σωστο αυτο?

Οχι δεν αντιμετωπιζεται με ενεργο ανθρακα ουτε σε περιπτωση bacterial bloom ουτε σε algae bloom.
Μηπως σου ειπαν με διοξειδιο ανθρακα? Σε πολλες περιπτωσεις εξαρσης αλγης βοηθαει σημαντικα.
Ομως η πρωτη και σωστη κινηση αντιμετωπισης της, ειναι το σωστο νερο αφου η εξαρση αλγης οφειλεται συνηθως σε πολλα νιτρικα ΝΟ3 ή πολλα φωσφορικα PO4 ή και σε λαθος αναλογιας μεταξυ του στο νερο.
Νιτρικα και φωσφορικα που οταν ξεφευγουν απο τα ορια ασφαλειας ειναι τοξικα για τα ψαρια, ασχετα αν ειναι "τροφη" λιπασμα των φυτων και της αλγων γενικα.

nickos13 03-07-11 13:56

βασικα αλγη δεν εχω.................υπαρχει τπτ αλλο που μορω να κανω για τουσ θανατους?

delta66 03-07-11 14:04

Αλλαγες νερου και μπολιασμα απο στρωμενο φιλτρο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52253

Μετα, χωρις ελεγχο του νερου .... προσευχες να ειναι σωστο το νερο.

Σπύρος Μ 03-07-11 14:05

Νίκο,αν δεν κάνεις μετρήσεις,δύσκολα θα καταλάβουμε τον λόγω των θανάτων..
Αρχικά ξεκίνα μετρήσεις (στην χειρότερη πάρε στικς ,που μετράει όλες τις παραμέτρους ,αλλα οι μετρήσεις δεν θα είναι ίδιες με την πραγματική ποιότητα του νερού σου,απλά να γνωρίζεις πάνω-κάτω να ξέρεις που βαδίζεις,μέχρι να πάρεις υγρά τεστ..)..
Πρόσθεσε βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου ,όπως σιποράξ,που το θεωρώ το καλύτερο (στην χειρότερη και αν δεν εχεις χρήματα,αγόρασε αυτό το υλικό που μοιάζει με κεραμικό μακαρόνι και είναι πιο οικονομικό)..
Υπάρχει περίπτωση να σου έδωσαν άρρωστα ψάρια,αλλα γνώμη μου είναι οτι μάλλον ΔΕΝ έκανες σωστή προσαρμωγή κατα την μεταφορά των μονομάχων (δηλαδή,στο πετ-σοπ είχαν εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού απο το ενυδρείο σου,με αποτελεσμα να σοκαριστούν και να στρεσαριστούν οι μονομάχοι απο την διαφορά των παραμέτρων)..
Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις,οτι πρώτα στήνουμε ένα ενυδρείο και αφού στρώσει τοποθετούμε τα ψάρια..

Για να ανακεφαλαιώσουμε..Ή αγόρασε κατευθείαν υγρά τεστ (NO3,NO4,NH3/4),ή για οικονομία (με προυπόθεση οτι θα πάρεις ΚΑΙ τα υγρά τεστ αργότερα) τα στικάκια που έχουν 13-14 ευρώ (eSHa sticks).

nickos13 03-07-11 14:13

σιποραξ ειπαμε θα βαλω........μολις βρω λεφτα θα παρω τα υγρα τεστ αλλα για την ωρα δεν εχω λεφτα ουτε για αυτο που μου προτεινες...θα κανω μια ερευνα αγορας αλλα δεν ξερω.....
-------------------------
το ενυδρειο βασικα ηταν ριδη ετοιμο πριν παρω τους μονομαχους........

Σπύρος Μ 03-07-11 14:15

Tότε βάλε μια αγγελία στο φόρουμ,να σου δώσει ενα παιδί "μπόλι" απο στρωμένο ενυδρείο να σου κάνει και κανένα τεστ νερού ,ωστε να γνωρίζεις τις παραμέτρους σου μεχρι να πάρεις το τεστ..Είναι πολυ πιο σωστη επιλογή απο το να αγοραζεις καθε λιγο και λιγακι νεους μονομαχους..;)

nickos13 03-07-11 14:19

μπολι βρηκα!!!!!!!!!(να ειναι καλα ο ξαδερφος)τελος παντων το βιολογικο υλικο θα το παρω σιγουρα το θεμα ειναι με τα τεστ τι γιν ετε...

delta66 03-07-11 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605451)
σιποραξ ειπαμε θα βαλω..

Με ενα μονομαχο στο ενυδρειο δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο το σφουγγαρι του φιλτρου.
Μη ξοδευεσαι αδικα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605455)
το θεμα ειναι με τα τεστ τι γιν ετε...

α. περιμενεις να μαζεψεις κανενα φραγκο και παιρνεις απο ebay ενα σετ υγρα που ειναι πολυ πιο φτηνα.
β. παιρνεις απο εδω υγρο τεστ για αμμωνια και στικακια για τα υπολοιπα
γ. δινεις δειγμα νερου σε πετσοπ που διενεργει τεστ επι πληρωμη
δ. σου δανειζει καποιος τα δικα του να κανεις ενα ελεγχο μεχρι να δεις τι γινεται

nickos13 03-07-11 15:25

δεν ειναι μονο ο μονομαχος...χρειαζομουν κατι για να καθαριζει απο αλγη τα φυτα και ετσι πηρα 2 αμανο και 1 σαλαχακι burmese...μηπως με αυτα αξηζει το βιολογικο υλικο
υ.γ.και αν κανω το τεστ και βρω αμωνια τι γινετε ?
-------------------------
οχι πως εχω αλγη αλλα περα απο αυτο μπορουν να καθαρισουν και μερος του βυθου

delta66 03-07-11 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605477)
υ.γ.και αν κανω το τεστ και βρω αμωνια τι γινετε ?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

nickos13 03-07-11 17:48

να εισαι καλα φιλε αλλα εχω διαβασει ολα τα υπομνηματα για ρχαριους στο φορουμ

delta66 03-07-11 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickos13 (Μήνυμα 605562)
να εισαι καλα φιλε αλλα εχω διαβασει ολα τα υπομνηματα για ρχαριους στο φορουμ

Ε τοτε γιατι ρωτας?

nickos13 03-07-11 18:34

aπανοτες αλλαγες νερου εκανα τις 2-3 τελευτεες μερες γυρω στο 30%. εριξα αντιχλωριο,δε ταισα σημερα και προσθεσα υλικο στο φιλτρο κατα της αμωνιας(το ειχα απο πριν)...εξακουλουθω να πιστευω πως εχει καποια σχεση το υπεβολικα(στο ματι)βρωμικο νερο....
υ.γ.υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση αυτο με καποιυα κοματακια ξυλου που εχου μηνει μεσα στο ενυδρειο και μαλλον εχουν σαπισει????????

kgf12345 03-07-11 20:59

αν ανεβαζες και καμια φωτο θα βοηθουσε περισσοτερο.

nickos13 03-07-11 21:03

φιλε δυστηχως εχει χαλασει η μηχανη...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02766 seconds with 11 queries