Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αναβάθμιση φωτισμού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66537)

Malawi Lover 12-11-12 16:19

Αναβάθμιση φωτισμού
 
Καλησπέρα!

Εχω ενα φούλ φυτεμένο ενυδρείο (66λίτρα) με φωτισμό 24watt! Το ενυδρειο ειναι ψηλο-ζουγκλα και ΠΡΕΠΕΙ οποσδηποτε να αναβαθμιστει ο φωτισμος! Σκέφτομαι για LED (ΟΧΙ λεντοταινία όμως)! Θελω να watt μου να φτασουν γυρω στα 40 το λιγοτερο! Τι μπορω να βρω φθηνο και αξιόπιστο??

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

nazgul 12-11-12 16:40

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις αλλη μια λαμπα 24w. Ειχα ψαξει πολυ παλιοτερα για αναλογη αναβαθμιση και η λυση των leds δεν μου φανηκε πολυ καλη για φυτεμενα. Ειναι σχετικα νεα τεχνολογια στο θεμα του φωτισμου και δεν τη θεωρω αξιοπιστη.

Τελικα πηρα διπλο ballast και με πολλες πατεντες στο καπακι εχω δυο λαμπες 24w.

Malawi Lover 12-11-12 17:42

4 Συνημμένο(α)
Λοιπόν, έκανα την εξής πατέντα! Ειχα μια λάμπα (ακομα) Τ5 24watt! Αλλα δεν χωρουσε στο καπακια (απο μεσα) και εκανα αυτο παρακατω!

ΥΓ: Ειναι καλο? Να το αφησω ετσι?? Ή οχι??

Συγνωμη για την "κακια" ποιοτητα των φωτογραφιων, αλλα ειναι απο κινητο!

Malawi Lover 12-11-12 18:20

Περιμένω γνώμες! :D
-------------------------
Κανεις? :p :D
-------------------------

LAKI 12-11-12 18:24

?????????????
 
Λοιπον λιγω ασχετω αλα θα σε βοηθησω!Εγω το αλλο σαββατο θα βαλω LED{ΤΡΙΤΗ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012}Να σου πω οτι αμα βαλεις τα πολυχρωμμα LED και εφωσον εχεις φιτα θα πρεπει την μιση μερα τουλαχιστων να εχεις ασπρο (WHITE) το φως ,γιατι τα φιτα θελουν ασπρο φως!:smt047:smt047:smt114:smt114

Malawi Lover 12-11-12 18:51

Ευχαριστω LAKI, αλλα χρειαζομαι και μερικες "κριτικες" για την πατεντα που εδιξα παραπανω! Να το κρατησω ετσι? Απ'οτι βλεπω προβλημα δεν υπαρχει! Αντιθετος κανει καλο, εφοσον τωρα πλεον απο 24 ειμαι στα 48watt!
-------------------------
Επισης...48watt πιστευω ειναι καλα για το 60λιτρο φυτεμενο..! Ή χρειάζομαι παραπάνω?

rottbea 12-11-12 19:12

Για την πατεντα αν δεν ζεσταινοντε οι βεντουζες που κραταν το φωτιστικο τοτε ολα οκ.Τωρα σχετικα με το φως και το φυτεμενο,βλεπω πως φωτιζει μονο στην πισω πλευρα και σε μικρο κομματι του ενυδρειου.
Αν θες να το κρατησεις ετσι βαλε δυσκολα φυτα στην πισω μερια που εχεις το δυνατοτερο φως.
Αν μπορεις βαλε μια φωτο απο μπροστα!

Malawi Lover 12-11-12 19:14

δεν εχω μονο αυτη την λαμπα! Εχω και αλλη μια 24watt στο κέντρο! Φωτογραφια θα ανεβασω σε καμια ωριτσα! (δεν εχω τωρα την καμερα μαζι μου, θα την παρω σε λιγο απο ενα φιλαρακι που του την δανισα)!

aias.george 12-11-12 19:19

Ο τρόπος που σκέφτηκες για να την στηρίξεις είναι καλός αλλά έτσι όπως είναι δεν εκμεταλλεύεσαι όλο το φως της λάμπας γιατί σου διαφεύγει από τα πλάγια. Εάν μπορούσες με κάποιο τρόπο να την σκεπάσεις για να σου πηγαίνει όλο το φως στο ενυδρείο
-------------------------
Σκέπασέ τη πρόχειρα με λίγο αλουμινόχαρτο και δεις πόση διαφορά θα έχεις στην φωτεινότητα από ότι είναι όπως την έχεις τώρα.

Malawi Lover 12-11-12 20:36

Παράθεση:

Σκέπασέ τη πρόχειρα με λίγο αλουμινόχαρτο και δεις πόση διαφορά θα έχεις στην φωτεινότητα από ότι είναι όπως την έχεις τώρα.
το δοκιμασα, αλλα δεν βλεπω διαφορα! Αναγκαστικα,προς το παρον, κατι καλυτερο δεν μπορω να κανω, αρα απ'το τιποτα κι αυτο καλο ειναι! :D

Nick74 12-11-12 20:40

Τα φυτα θελουν κοκκινο η μπλε φως.
Επειδη το μπλε στρεσσαρει τα ψαρια και ενισχυει τις αλγες εχουν βγει διαφορες λαμπες αναπτυξης φυτων που εχουν αρκετο φωτισμο στο κοκκινο μερος του φασματος και εχουν και καποιες κορυφουλες στη μπλε περιοχη (συνηθως ενα ροζ που μωβιζει ελαφρα ειναι το χρωμα τους).
Η οικονομικοτερη απο αυτες και παρα πολυ καλη η οποια ειναι και η προτιμηση σχεδον ολων των καλλιεργητων (μεχρι και οι καλλιεργητες οικιακης κανναβης διαβασα τη θεωρουν TOP :D ) ειναι η sylvania gro lux

snakepanos 12-11-12 21:05

Δεν νομηζω οτι εκανες καλα που εβαλες την λαμπα σε εκείνο το σημειο του ενυδρειου.
Δεν εκμεταλλεύεσαι το φως της λαμπας ,σε εκείνο το μερος που ειναι η λαμπα τωρα αν την αφησεις θα γεμίσεις αλγη σε λιγες μερες .
Βρες αδιαβροχα ακροφησια και βαλτην μεσα στο ενυδρειο .
Αμα ψαξεις στα Diy Θα βρεις τροπο για να κανεις σωστη δουλεια.
Εκτός απο της silvania cro lux ,,,ειναι και η λαμπες arkadia καλες για φυτεμένα ενυδρεια.

bloskas 13-11-12 11:18

αν το αφησεις ετσι βαλε τουλαχιστον κανενα ανακλαστηρα ή τπτ αυτοσχεδιο να σου περιοριζει το φως μεσα στο ενυδρειο ή μπορεις ακομα να βαλεις λιγη μοςς στο καπακι!:D:D

ChocolatePuma 13-11-12 11:58

Καλή η ιδέα σου, αλλά δεν νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι πλήρως τη λάμπα έτσι όπως την έχεις βάλει εκτός ενυδρείου
Φωτίζει συγκεκριμένο τμήμα και επιπλέον έχεις μόνιμα το καπάκι ανοιχτό

Αν θυμάμαι καλά στο ενυδρείο έχεις και γαρίδες και σαλιγκάρια...θα αρχίσουν να κυκλοφορούν στα πατώματα με ανοιχτό καπάκι! ;)

Δεν ξέρω αν πρέπει να προσθέσεις επιπλέον φωτισμό
Εγώ στο δικό μου 60λιτρο, έχω 22 watt και diy co2...και δεν προλαβαίνω να κλαδεύω!
(Άλγη δεν είχα ποτέ)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,40183 seconds with 11 queries