Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ OSCAR (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20756)

angelos7577 10-11-07 15:48

ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ OSCAR
 
Επιτέλους , σήμερα παρήγγειλα ένα καινούριο ενυδρείο JUWEL RIO 240lt , το οποίο θα έχω σε 10 ημέρες περίπου.Καιρός ήταν να πάρω ένα μεγαλύτερο για να βάλω τα 2 oscar μου μέσα.Το ενυδρείο έχει μέσα ένα φίλτρο από ότι είδα αλλά δεν ξέρω τι είναι. Μου είπαν από το μαγαζί που το παρήγγειλα στο Water Inn στην Κηφισιά ότι ίσως χρειαστεί και εξωτερικό φίλτρο γιατί το ενυδρείο είναι μεγάλο.Περιμένω τις προτάσεις σας για το στρώσιμο και την διακόσμηση του ενυδρείου ώστε να βάλω τα oscar μέσα.Ευχαριστώ .:p

Tkagem 10-11-07 15:59

Πιθανόν να χρειαστείς ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο θα είναι το βασικό,και κρατάς το εσωτερικό για συμπληρωματικό,ή το αφαιρείς κιόλας αν θές,εξαρτάται από το τί φίλτρο θα είναι το εξωτερικό.Όσο για τους κατοίκους που θα φιλοξενήσει να ξέρεις πως μετά από λίγο καιρό θα χρειαστεί να προχωρήσεις σε ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο μιάς και τα οσκαρ χρειάζονται πολλά λίτρα.....Κάνε καλύτερα μιά αναζήτηση και θα βρείς πολλές πληροφορίες που αφορούν το ψάρι αυτό σχετικά με συνθήκες,λίτρα και το διάκοσμο που του αρμόζει....

angelos7577 10-11-07 16:09

Ακούω συνέχεια αυτά που λέτε για τα λίτρα που θέλει ένα oscar .Είναι δύσκολο να έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο στο σπίτι και όσον αφορά τον χώρο αλλά και το κόστος.Έχω αρκετούς φίλους που τα ενυδρεία τους δεν ξεπερνούν τα 300lt και έχουν 2 και 3 oscar μέσα και 2 ακόμα μεγάλα ψάρια και είναι μια χαρά.Σίγουρα οι ιδανικές συνθήκες θα είναι αυτές που λέτε αλλά πιστεύω από αυτά που έχω δει ότι είναι και λίγο υπερβολικές.Ευχαριστώ για τις οδηγίες για το φίλτρο , θα ψάξω στο site για περισσότερα .

mikele 10-11-07 17:04

και φυσικα δεν μπορει ο μεσος χομπυστας να εχει στο σπιτι του ενυδρεια πολυ μεγαλα και πολλα ..... μπορεις να τα κρατησεις τα δυο οσκαρ στα 240λιτρα αρκει να μη βαλέις τιποτα αλλο μεσα βγαλε και το εσωτερικο φιλτρο να κερδισεις λιγο ακομα χωρο .....κρατα το αδειο το ενυδρειο να υπαρχει ο χωρος για κολυμπι....

george 10-11-07 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 (Μήνυμα 213507)
Ακούω συνέχεια αυτά που λέτε για τα λίτρα που θέλει ένα oscar .Είναι δύσκολο να έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο στο σπίτι και όσον αφορά τον χώρο αλλά και το κόστος.Έχω αρκετούς φίλους που τα ενυδρεία τους δεν ξεπερνούν τα 300lt και έχουν 2 και 3 oscar μέσα και 2 ακόμα μεγάλα ψάρια και είναι μια χαρά.Σίγουρα οι ιδανικές συνθήκες θα είναι αυτές που λέτε αλλά πιστεύω από αυτά που έχω δει ότι είναι και λίγο υπερβολικές.Ευχαριστώ για τις οδηγίες για το φίλτρο , θα ψάξω στο site για περισσότερα .

Kαι εσένα άμα σε είχαν κλεισμένο μαζί με έναν φίλο σου σε ένα ασανσέρ...σου άναβαν το φως για μερικές ώρες....σου έδιναν φαγητό καθημερινά και είχες και εξαερισμό....θα ζούσες.
Δεν θα ζούσες ;

chris129 10-11-07 23:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 213552)
Kαι εσένα άμα σε είχαν κλεισμένο μαζί με έναν φίλο σου σε ένα ασανσέρ...σου άναβαν το φως για μερικές ώρες....σου έδιναν φαγητό καθημερινά και είχες και εξαερισμό....θα ζούσες.
Δεν θα ζούσες ;

σωστος:) :) :) :)

nikman 11-11-07 00:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 (Μήνυμα 213503)
Επιτέλους , σήμερα παρήγγειλα ένα καινούριο ενυδρείο JUWEL RIO 240lt , το οποίο θα έχω σε 10 ημέρες περίπου.Καιρός ήταν να πάρω ένα μεγαλύτερο για να βάλω τα 2 oscar μου μέσα.

θα σου πρότεινα, αν μπορούσες, να το ακυρώσεις και να πάρεις το RIO 300lt. Το μήκος είναι το ίδιο με το 240 και η διαφορά στα λίτρα είναι από το πλάτος +10cm.
Όμως πίστεψε με εμφανισιακά δεν συγκρίνονται.
Κατά τη γνώμη μου το Rio 240 είναι από τα πιο άσκημα της Juwel λόγω της κακής αναλογίας του μήκους με το πλάτος που το κάνει να δείχνει φτηνό και άχαρο.
Και τα όσκαρ σου θα μπορούν να στρίβουν με άνεση. :D
Αλήθεια πόσο είναι τώρα;

Xotikouli 11-11-07 03:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 (Μήνυμα 213507)
Ακούω συνέχεια αυτά που λέτε για τα λίτρα που θέλει ένα oscar .Είναι δύσκολο να έχεις μεγαλύτερο ενυδρείο στο σπίτι και όσον αφορά τον χώρο αλλά και το κόστος.Έχω αρκετούς φίλους που τα ενυδρεία τους δεν ξεπερνούν τα 300lt και έχουν 2 και 3 oscar μέσα και 2 ακόμα μεγάλα ψάρια και είναι μια χαρά.Σίγουρα οι ιδανικές συνθήκες θα είναι αυτές που λέτε αλλά πιστεύω από αυτά που έχω δει ότι είναι και λίγο υπερβολικές.Ευχαριστώ για τις οδηγίες για το φίλτρο , θα ψάξω στο site για περισσότερα .

Μπορεί η παρατήρησή σου για τον χώρο και το κόστος να αληθεύει, αλλά η αυτονόητη επιλογή σε αυτή την περίπτωση είναι απλά να μην διαλέγεις τέτοια ψάρια.

Η επιλογή των ψαριών για "κατοικίδια" είναι αρκετά εγωιστική από μόνη της (δεν μας έχουν απολύτως καμία ανάγκη ως είδος-δεν είναι εξημερωμένα), ας φροντίζουμε τουλάχιστον για την αξιοπρεπή διαβίωσή τους παρέχοντάς τους τις καλύτερες συνθήκες...

Το "είναι μια χαρά" είναι πολύ σχετικό. Τα ψάρια δεν έχουν κώδικες επικοινωνίας με τους ανθρώπους για να εκφράσουν τη δυσαρέσκιά τους. Συνήθως καταλαβαίνουμε ότι κάτι δεν πάει καλά όταν είναι ήδη αργά και φτάσουν σε σημείο να αρρωστήσουν. Ο μόνος τρόπος για να αποφύγουμε κάτι τέτοιο είναι να τους παρέχουμε χώρο, διατροφή κλπ ανάλογα με τις ανάγκες του είδους τους.

Οταν λοιπόν διαβάζεις ότι το συγκεκριμένο είδος θέλει πολύ χώρο ίσως δεν θα έπρεπε να προσπερνάς την πληροφορία τόσο εύκολα ;)

πλυμμήρας 11-11-07 08:41

Θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους και θα συμπλήρωνα το εξής:
Κάποιος που μένει στον 3ο όροφο μιας πολυκατοικίας αγόραζει ένα σκύλο Αγίου Βερνάρδου γιατί του αρέσουν πολύ .Θεωρητικά ο σκύλος και χωράει στο διαμέρισμα και μπορεί να φάει άνετα.Αλλά τι είδους ζωή έκανε?
Γι'αυτό όλοι λένε ότι πρίν αγοράσουμε κάποιο κατοικίδιο όποιο και αν είναι αυτό θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι θα του παρέχουμε αυτά που χρειάζεται για τις πρωτεύων ανάγκες.(χώρο ,διατροφή ,χρόνο ενασχόλησης μαζί του κ.λ.π.)
Φιλικά πλυμμήρας.

Cydox 11-11-07 14:32

Συμφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να παρέχουμε το καλύτερο δυνατό στα ζώα που έχουμε ως κατοικίδια(και αυτό προσπαθώ να κάνω), αλλά ας μην παρομοιάζουμε ανθρώπους με ψάρια και με σκύλους κλπ κλπ.. ούτε τα ψάρια έχουν την ίδια νοημοσύνη με τον σκύλο ούτε ο σκύλος με τον άνθρωπο ούτε και την ίδια συμπεριφορά..Μια τέτοια συζήτηση δεν θα οδηγούσε πουθενά, το θέμα είναι ότι τα όσκαρ και σε 200-225 λίτρα δεν ζουν κανονικά.. είναι τέρατα για τόσα λίγα λίτρα..

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 15-11-07 18:45

καλησπερα και απο μενα
 
Συμφωνώ και γω με την άποψη ότι πρέπει να παρέχουμε το καλύτερο δυνατό για τα ψαρια μας.
Αυτο που θα ελεγα εγω στον φιλο μας ειναι οτι τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα για τα οσκαρ οταν ειναι μικρα.το κακο ειναι οτι μεγαλονουν παρα πολυ και σχετικα με γρηγορους ρυθμους με αποτελεσμα να αναγκαζομαστε να τα πειγαινουμε παλι πισω διοτι ο χορος διαμονης τους ειναι μικρος.Αν νομιζεις φιλε μου πως μπορεις να αντεχεις αυτην την κατασταση τοτε καντο.παντος δεν ειναι και το καλητερο να γινονται τετοιες μεταφορες τρεις και λιγο.
Εγω στην θεση σου θα διαλεγα ψαρια που δεν γινονται πολυ μαγαλα για να τα καμαρωνω εωσ το τελοσ τουσ αν γινετε.:grin:

Roussaks 19-10-08 06:19

με την μονη διαφορα φιλε γιωργο ,οτι το μεγεθος του ασανσερ/ανθρωπου δεν ειναι αναλογο με το μευεθος ενυδρειο/ψαρι ! καλιτερι παρομοιωση θα ελεγα πως ειναι . Μια γκαρσονιερα για 2 !

steady 20-10-08 02:58

εχεις ιδεα ποσο τελικο μεγεθος εχει ενα τετοιο ψαρι το χεις δει απο κοντα σε τελικο μεγεθος?ξερεις σε τι περιβαλλον ζει στη φυση?σε ποσο χωρο εκτινετε η περιοχη ενος ενηλικου ψαριου τετοιου και τι κανει για να την διεκδικισει αν ολο το ενυδρειο ειναι η περιοχη του και θελοντας η μη υπαρχουν και αλλα ψαρια μεσα?:smt101:smt101:smt101

και να σε ρωτησω κατι αλλο μπορεις να ζησεις σε δυαρι σπιτι για ολη σου τη ζωη εσυ χωρις να βγεις ποτε?για 80 χρονια που ειναι το μεσο ορο?μαλλον απο καποπιο σημειο και μετα θα χτυπιεσε στους τοιχους οπως ακριβως θα κανει και το ψαρακι

το συμπερασμα ειναι εχεις πιθανοτητες να επιβιωνουν τα ψαρια σε τετοια λιτρα εχεις και πιθανοτητες να σκοτωσει το ενα το αλλο η να αρρωστησουν και να πεθανουν απο τις διαφορες δυσμορφιες που παθαινουν σε τετοιες περιπτωσεις αφου θα τα μεγαλωνεις για διαστημα τετοιο ωστε να καταλαβεις οτι μερικα ευρω για λιγα παραπανω λιτρα ωστε να ειναι ευτηχισμενα δεν ηταν τελικα και τιποτα τρομερο..

delta66 20-10-08 04:50

οφτοπικ
Φυσικα και μπορεις να τα βαλεις τα ψαρια σε οτι ενυδρειο θελεις.
Ακομα και σε ενα που τα χωραει ακριβως σε μηκος,πλατος,υψος (σαν σε κονσερβα δλδ) εισαι ο ιδιοκτητης και μικρος Θεος τους, εχεις στα χερια σου την ζωη τους.
Ειναι και πως το βλεπει ο καθενας το χομπυ.
Αλλος γουσταρει να βλεπει το ψαρια του οχι στα μινιμουμ λιτρα (500-700 για τα οσκαρ ας πουμε) αλλα σε περισσοτερα, για να δει καλυτερη συμπεριφορα, καλυτερα χρωματα, λιγοτερη μολυνση στο νερο και περισσοτερη υγεια.

ΥΓ1 Αληθεια γιατι δεν παρηγγειλες τουλαχιστον το 300αρι που κι αυτο ειναι 1,20 ?
Δεν ειχες χωρο ουτε στο πλατος? (το 300 ειναι 10 εκ. πιο παχυ).
Το υψος που ειναι μεγαλυτερο (7 εκ) δεν πιστευω να σε εμποδιζε εκτος κι αν το εβαζες σε εσοχη.
ΥΓ2 δεν υπαρχουν αλλα ομορφα ψαρια να μπαινουν ανετα στο 240 σου?



επιστροφη στο θεμα
Αν βγαλεις το εσωτερικο φιλτρο, θα ειναι συν αφου θα δωσεις λιγο ακομα χωρο στα ψαρια.
Σιγουρα θα χρειαστεις εξτρα φιλτρο και καλο για να μη πω δυο (ιδιως αν βγει το εσωτερικο) με πολυ χωρο για υλικα αλλα πολυ χαμηλα ρυθμισμενη ροη. Ισως δυο φιλτρα συνδεδεμενα σε σειρα γι'αυτο το ενυδρειο να ειναι καλη κινηση.
Για τη διακοσμηση του ενυδρειου θα αποφασισουν τα ιδια τα ψαρια αφου θα "μετακομιζουν" τα διακοσμητικα οπου θελουν, συχνα-πυκνα.:D

Διασταυρωσε πληροφοριες απο διαφορα προφιλ (για τυχων λαθη)
http://www.fishbase.gr/Summary/Speci...2&lang=English
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/475.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm

george 20-10-08 09:20

Που πάτε και ξεθάβετε ποστ από το 2007 :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Giorgos 20-10-08 17:46

Όσο μιλάνε σωστά, τους αφήνουμε να συνεχίσουν κανονικά τη συζήτηση. :smt045

delta66 20-10-08 22:13

Αρκει για φετος.
Τα λεμε παλι του χρονου ..... πρωτα ο Θεος. :D

imichal 20-10-08 22:18

Σπυρο δεν παιζεσαι........!!!!!:grin: :grin: :grin: :grin:

thanasis76 25-10-08 01:09

θα πω κατι για να το δουν ολοι οσοι αγωραζουν ψαρια και ενυδρειο και μετα ψαχνουν δικαιολογιες...

σιγουρα δεν εχουμε σπιτι που να μπορουμε να βαλουμε τα τεραστια ενυδρεια που χρειαζονται καποια ψαρια...
αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να αγοραζουμε ψαρια αναλογα με το ενυδρειο που μπορουμε να παρουμε...
και οχι μετα να λεμε μα δεν εχω χωρο για τοσο μεγαλο ενυδρειο, καλα θα ειναι καισ ε αυτο...
οχι δεν θα ειναι καλα... με τιποτα!!!!:smt013:smt013

freediver 01-11-08 14:27

Συμφωνώ. Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε. Μπράβο Θανάση! :smt036:smt036


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02191 seconds with 11 queries