Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   120λτ φυτεμένο μετρήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28097)

dizio 19-11-08 05:21

120λτ φυτεμένο μετρήσεις
 
καλημέρα κόσμε...τα φώτα σας οι χημικοί!!!

εδώ και 2 μηνάκια τρέχει το ενυδρειάκι το οποίο στήνω σιγά σιγά με υπομονή και μεράκι : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27317

σήμερα και για 2η φορά μετά από τότε που το έστησα...έκανα μετρήσεις ph,Gh,kh

τα αποτελέσματα ήταν:

ph 7
Gh 5
kh 3!!!:(

κινδυνεύω για ph crash???? τι πρέπει να κάνω γιαυτό, να ρίξω μαγειρική σόδα???δεν θα έχω επιπτώσεις στη γενική σκληρότητα???πόσο να ρίξω???:smt088 άλλος τρόπος?

το νερό φιλτράρεται με τύρφη και οι αλλαγές νερού γίνονται μισό-μισό απιονισμένο βρύσης, το οποίο φιλτράρεται 2 μέρες με τύρφη πριν την αλλαγή νερού....

kalomoiris 19-11-08 07:22

καλημερα φιλε μου εγω προσωπικα αμα ημουν στην θεση σου θα κατεβαζα λιγο ακομα το Ph και θα εβαζα δισκους σε περιπτωση που οι τιμες ειναι σταθερες και οχι προσωρινες

τωρα αν δεν θελεις μπορεις στην επομενη αλλαγη να βαλεις περισσοτερο νερο βρυσης απο Α/Ο ταπεινη μου γνωμη που μπορει και να ειναι και λαθος

dizio 19-11-08 08:53

με kh3 δεν μπορούμε να μιλάμε για σταθερές τιμές ph όπως και δεν μπορούμε να μιλάμε για δίσκους σε ενυδρείο 60χ40...διαπιστωμένο ζευγάρι μόνο και πάλι...δεν ενδίκνυται

kalomoiris 19-11-08 09:59

για ενα ζευγαρι ειναι καλα και εξαλου η μετρησεις στον rio negro ειναι

PH: 6,3
GH: 3
KH: 2
TDS: 130μς
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 15

Tolis 19-11-08 10:13

Παράθεση:

για ενα ζευγαρι ειναι καλα
Που τα μαθαινετε αυτα και τα λετε και ετσι ευκολα?

chemical mac 19-11-08 10:19

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως πέφτει τόσο χαμηλα το kH και το pH μένει στο 7. Αν υπάρχει μυστικό πείτε σας παρακαλώ και σε μένα

kalomoiris 19-11-08 10:42

kalomoiris;305706]για ενα ζευγαρι ειναι καλα και εξαλου η μετρησεις
σε ενυδρειο βιοτοπικο rio negro ειναι
αυτο ηθελα να πω

PH: 6,3
GH: 3
KH: 2
TDS: 130μς
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 15[/QUOTE]

dizio 19-11-08 13:44

θέμα μας φίλε μου δεν είναι οι δίσκοι,που δν θα βάλω κιόλας τελικά, αλλά οι αλόκοτες μετρήσεις...

..φίλε μάκη δεμ ξέρω πως έκατε έτσι..
δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να βγαίνουν αυτές οι τιμές?
..θα ξανακάνω σήμερα και θα σου πω,μήπως βγήκε κατι λάθος,αλλά δεν νομίζω..

τα τεστάκια είναι υγρά της τέτρα...

Hary 19-11-08 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalomoiris (Μήνυμα 305706)
για ενα ζευγαρι ειναι καλα


Πως είναι καλά αφου ο κάθε δίσκος θέλει 60 λίτρα απο μόνος του και σε 120λιτρο ένα ζευγάρι δεν μπαινει:mad:

xontros 19-11-08 16:09

Σε ό,τι αφορά στο KH και την αυξομοίωση του pH, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

Λέει, συγκεκριμένα:

"Myth: A Low KH results in a larger pH swing when adding CO2.

Many people are under the mistaken impression that a low KH results in large pH swings when adding CO2, while raising the KH will result in smaller pH swings. This is not the case. The KH will move the start and end pH values, but the pH swing will be the same for a given level of CO2. You can see this in the chart below, or using the calculation:

Case 1: Assume a KH of 15 degrees, and a starting CO2 level of 4.5ppm, which would result in a pH of 8.0. If we then add CO2, to increase the CO2 level to 28ppm, that would drop the pH down to 7.2, for a pH shift of .8.

Case 2: Assume a KH of just 1.5 degrees, and a starting CO2 level of 4.5ppm, which would result in a pH of 7.0. If we then add CO2, to increase the CO2 level to 28ppm, that would drop the pH down to 6.2, for a pH shift of .8, the exact same as in case 1.

One possible explanation for this myth is that many copies of this pH chart skip some of the higher pH values, for example, jumping from pH 7.4 to a pH of 8.0. If the reader didn't pay careful attention, they might mis-interpret the size of the pH swing. I specifically made sure to include all pH values, between 6 and 8, in steps of .2. This relationship will break down at extremely low KH levels (below 1 degree), when there isn't enough carbonate to completely buffer the acids present. In that case, the pH can drop quickly and dramatically. But if the KH is 1 degree or higher, then the size of the pH swing when injecting CO2 will be determined only by the amount of CO2 dissolved in the water."

Σε ό,τι αφορά στο ΚΗ=3 και pH=7, σύμφωνα με το πινακάκι αυτό εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
αυτά αντιστοιχούν σε CO2=9ppm, που είναι μια φυσιολογική τιμή αν δεν έχεις επαρκή παροχή CO2 στο ενυδρείο.. Για την ακρίβεια, το CO2 αν δεν έχουμε παροχή στο ενυδρείο είναι έν γένει ακόμη χαμηλότερα, δλδ. το pH σου θα ήταν ακόμη πιο ψηλά.. Αλλά το pH κατεβαίνει, λόγω των οξέων που απελευθερώνει η τύρφη που χρησιμοποιείς..

dizio 19-11-08 19:58

ναι αλλά έχω παροχή co2, άρα λογικά κάτι δεν πάει καλά και το co2 μου δεν είναι ικανοποιητικό,ή δεν γίνεται καλά η διάχυση....

...επιδή τώρα δεν πολυκατάλαβα τι λένε τα αγγλόφωνα...μπορώ να ανεβάσω το kh με κάποιο τρόπο, ώστε να μην μου ανέβει και το ph???

xontros 19-11-08 20:17

Τα αγγλόφωνα λένε ότι είναι μύθος το γεγονός ότι η αυξομείωση του pH έχει να κάνει με το KH.. Απλά, για μικρό ΚΗ το pH θα παίζει σε μικρές τιμές, για μεγάλα KH σε μεγαλύτερες..

Σύμφωνα με το παράδειγμά του, αν είχες ΚΗ=15, και διοξείδιο 4.5ppm, θα είχες pH=8.. Βάζοντας διοξείδιο, στα 28ppm CO2, θα σου πήγαινε pH=7.2 (μεταβολή 0.8 )

Αντίστοιχα, αν είχες ΚΗ=1.5 και διοξείδιο πάλι 4.5, το pH θα ήταν χαμηλότερα, στο 7.. Πάλι όμως, με προσθήκη ίδιας ποσότητας διοξειδίου (για να φτάσεις 28ppm CO2), η μεταβολή του pH θα ήταν πάλι 0.8, και θα γινόταν pH=6.2

Κοινώς, το εύρος της αυξομείωση του pH καθορίζεται από το CO2.. Το ΚΗ καθορίζει το αν το pH θα μεταβάλλεται μεταξύ χαμηλών, ή ψηλών τιμών..

Σύμφωνα πάντα με το συγκεκριμένο reference, προβλήματα αστάθειας (pH crash) εμφανίζονται για πολύ χαμηλότερες τιμές του KH, μικρότερες του 1..

Πάντως δε γίνεται να αυξήσεις το ΚΗ και να μήν αυξηθεί το pH..

Τώρα, σαφώς υπάρχει πρόβλημα διοξειδίου.. Έχεις βάλει μπουκάλα? Πώς γίνεται η διάχυση?

dizio 19-11-08 20:22

έχω 2 μπουκάλες diy, η μία 4λτ και η άλλη 2λτ. η 4 λτ έχει ξεθυμάνει αρκετά και η 2λτ είναι φρέσκια. η διάχυση γίνεται στην είσοδο του φίλτρου απευθείας...
..οπότε πρώτη κίνηση είναι να αυξήσω το CO2???

xontros 19-11-08 20:27

Έχεις φτιάξει μετρητή φυσαλίδων? Πόσες φυσαλίδες έχεις και σε πόσα λίτρα?

dizio 19-11-08 21:07

12 φυσαλίδες το λεπτό έχω:( σε 100-105 καθαρά λίτρα νερού έχω...τώρα ετοιμάζω μείγμα για την μεγάλη μπουκάλα...

xontros 19-11-08 21:53

Με περίπου τόσες φυσαλίδες, και με σκαλίτσα διάχυσης της Hagen, σε 55 καθαρά λίτρα είχα CO2 γύρω στα 15ppm.. Τώρα, με τη μπουκάλα, για να ανέβω σε 30-40ppm CO2, θέλω κάπου 40 φυσαλίδες το λεπτό.. Άρα, σίγουρα θέλεις παραπάνω CO2, για να έχεις αισθητή μείωση του pH..

dizio 19-11-08 22:01

το πη μου δεν είναι το πρόβλημα, το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να ανέβει λίγο το ph...για αρχή ξεκινάω με αύξηση του CO2 και βλέπουμε... αυχαριστώ για το χρόνο σου φίλε χοντρούλη...θα ενημερώσω...

kanarini 19-11-08 22:03

Χοντρουλη μαζεψε ολα τα κειμενακια σου που ειναι καταπληκτικα, φτιαξε ενα ποστ π.χ φυτα και ζουμακια :D για να το ανεβασουν τα παιδια σαν υπομνημα.

xontros 19-11-08 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 305876)
το πη μου δεν είναι το πρόβλημα, το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να ανέβει λίγο το ph...για αρχή ξεκινάω με αύξηση του CO2 και βλέπουμε... αυχαριστώ για το χρόνο σου φίλε χοντρούλη...θα ενημερώσω...

Αν θέλεις να ανέβει το pH, με βάση όσα γράφω και παραπάνω, πρέπει να ανεβάσεις λίγο το KH.. Και δε χρειάζεται να το ανεβάσεις με σόδα.. Απλά να μήν το κατεβάζεις τόσο πολύ, σε σχέση με την τιμή του νερού βρύσης.. Με άλλα λόγια, να χρησιμοποιείς λιγότερο απιονισμένο, ή να σταματήσεις/ή περιορίσεις τη χρήση τύρφης..

dizio 19-11-08 22:59

sorry, λάθος μου...το πρόβλημά μου είναι το kh...αυτό θέλω να ανεβάσω...εκτός και αν δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν χρειάζεται να ανέβει και παίζω με ph7 & kh3 σταθερά!!!το ph μου κάνει σε αυτή την τιμή!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02206 seconds with 11 queries