Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Θα τα πεταξω απο το μπαλκονι τα μανομετρα!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19392)

vasilakis 10-09-07 20:00

Θα τα πεταξω απο το μπαλκονι τα μανομετρα!!!!
 
:smt093 Μου εχουνε σπασει τα νευρα !
Μη σωσει να κρατησουν ενα εξαμηνο χωρις προβλημα!
Ρυθμιζω την πιεση στο 1-2 bar και μετα δε μπορω να ρυθμισω τις φυσαλιδες. Η θα βγαζει πανω απο 6-7 το δευτερολεπτο ή καθολου !!!
Εκει που παω να μειωσω τις 6 φυσαλιδες ανα δευτερολεπτρο , στριβοντας αναπαισθητα την βελονοειδη ... σταματα να βγαζει.
Τι να κανω ? Να δοκιμασω να τα βγαλω και να τα ξαναβαλω?
Μπορει να χαλασε τη βελονοειδη μου το γεγονος οτι οταν κλεινει η ηλεκτροβανα μαζευεται πολυ αεριο υπο πιεση μεσα στο σωληνακι?

Yiannis59 10-09-07 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 198319)
:smt093 Μου εχουνε σπασει τα νευρα !
Μη σωσει να κρατησουν ενα εξαμηνο χωρις προβλημα!
Ρυθμιζω την πιεση στο 1-2 bar και μετα δε μπορω να ρυθμισω τις φυσαλιδες. Η θα βγαζει πανω απο 6-7 το δευτερολεπτο ή καθολου !!!
Εκει που παω να μειωσω τις 6 φυσαλιδες ανα δευτερολεπτρο , στριβοντας αναπαισθητα την βελονοειδη ... σταματα να βγαζει.
Τι να κανω ? Να δοκιμασω να τα βγαλω και να τα ξαναβαλω?
Μπορει να χαλασε τη βελονοειδη μου το γεγονος οτι οταν κλεινει η ηλεκτροβανα μαζευεται πολυ αεριο υπο πιεση μεσα στο σωληνακι?

πολύ ψηλά το έχεις βασιλακι ρύθμισε την πίεση στο 0,5 Bar

netblues 10-09-07 20:15

Ξεβιδωσε τελειως τη βελονοειδη και καθαρισε την.. Ξεκινα τη ρυθμιση απο χαμηλα.

vasilakis 10-09-07 20:25

Γιατι το εχω ψηλα!
Απο που καθοριζεται το ψηλα και το χαμηλα!
Μερικοι φιλοι μου το τρεχουν στο 2.
Ξεχασα να σας πω οτι ειναι τα papillion.
Παω να το δω και επιστρεφω.

Yiannis59 10-09-07 20:27

Ετσι γράφουν οι οδηγίες και ετσι μου δουλεύουν χωρις πρόβλημα 4 σετ, και οπως ειδες δεν διαφώνησε και ο Σωτηρης

vasilakis 10-09-07 20:33

Εκανα και τα δυο.
ειναι λιγο καλυτερα αλλα παλι υπαρχει ενα μικρο σκαλοπατι στη ρυθμιση.
Γιαννη δεν εγραψα πριν για να διαφωνισω , απλα ειμαι νευριασμενος γιατι ειναι τα δευτερα μεσα σε 8 μηνες που μου κανουν νερα.
Το ρυθμισα μια φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο πριν 2 λεπτα και τωρα το βλεπω να βγαζει 4-5 :smt120 :smt120 :smt120 :smt120 .
ΗΜΑΡΤΟΝ!

leonm 10-09-07 20:39

Πάρε ένα ph controler για να ήσυχάσεις.Είχα το ίδιο πρόβλημα παλιά και είχα πάθει και 2 φορές δηλητηρίαση από co2 με τη 2η να χάσω όλα τα ψάρια...

vasilakis 10-09-07 20:40

Εχω κοντρολλερ.
Απλα το δυκολο ειναι να ρυθμισω ποσες φυσαλιδες θα βγαζει οταν ειναι ανοιχτη η ηλεκτροβανα του.
Τωρα εχει πιασει Vtec και βγαζει 15!!

Yiannis59 10-09-07 20:40

Μην το σκέφτεσαι απλά έχω tunze και papilon και ενα ο θεος ξερει τι ειναι και δεν ειχα ποτε πρόβλημα με αυτη τη ρύθμιση που την διάβασα στις οδηγίες της tunze

netblues 10-09-07 21:02

Ρυθμιζεις την πιεση ας πουμε στο 1 bar.
Περιμενεις 3 λεπτα να σταθεροποιηθει και μετα ρυθμιζεις την βελονοειδη αργά..
Ο ρυθμιστης πιεσης αυξανει πιεση αμεσα, ελλατωνει ομως αργά.
Εχω απο τα ιδια πανω απο δυο χρονια χωρις ιδιαιτερα προβληματα..

vasilakis 10-09-07 21:30

Ευχαριστω για τις συμβουλες και την ταχυτητα των απαντησεων παιδια!
Ελπιζω να λυθει το προβλημα!

chrisx 10-09-07 21:36

Επειδή έχω τα ίδια (εσύ μου τα πήρες) αυτό που λέει ο Σωτήρης (Netblues) στο τέλος είναι και αυτό που κάνω κι εγώ (μετά από πολλές δοκιμές). Βέβαια κάθε 1-2 μέρες ρίχνω και μια ματιά γιατί μου έχει τύχει 3-4 φορές να "απορυθμισθεί" αν μπορώ να το πω έτσι.

vasilakis 11-09-07 15:26

Μεσα σε ενα μηνα που ελειψα το καλοκαιρι ( ερχοταν φιλος και εριχνε ματιες βεβαια) σταματησε να ριχνει 2 φορες!
-------------------------
Οτι και να κανω , δε γινεται τιποτα .
Το ρυθμιζω 2 φυσ/δευτ βγαζει 10 μετα απο λιγο .
Αλλες φορες δεν βγαζει καθολου .
Θα του τα στειλω πισω για αντικατασταση.

netblues 11-09-07 17:07

Μηπως, λεω μηπως η φυαλη ειναι στα τελευταια της?

vasilakis 11-09-07 17:37

Tην εχω 9 μηνες.
Τη γεμισα πριν το καλοκαιρι και δεν εχει πεσει απο τοτε η ενδειξη απο το 70 bar.

PascM 11-09-07 17:57

Μέσα σε 9 μήνες? Λίγο δύσκολο δεν είναι?

vasilakis 11-09-07 18:14

Εννοεις ειναι δυσκολο να μην εχει πεσει καθολου εδω και 2 μηνες?
Σιγουρα θα εχει πεσει αλλα ανεπαισθητα.

PascM 12-09-07 00:56

Ούτε ένα bar? Πόσα κιλά είναι η φιάλη?

andreasp 12-09-07 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 198549)
Εννοεις ειναι δυσκολο να μην εχει πεσει καθολου εδω και 2 μηνες?
Σιγουρα θα εχει πεσει αλλα ανεπαισθητα.

Με τα συγκεκριμενα μανομετρα, ουτε εμενα πεφτει ποτε η πιεση στην 5κιλη μπουκαλα.
Απλα μια μέρα την βλέπω στο μηδεν, αφου εχω δει πρωτα οτι εχει σταματησει να βγάζει.
Κατα τα αλλα το ρυθμιζω αρκετα καλα, αν έχω την πίεση περίπου στο 1bar.
Αυτα που περιγραφεις μου τα εκανε οταν την εβαζα κοντα στα 2 bar ή στο μισο.

chrisx 12-09-07 09:32

Παράθεση:

Με τα συγκεκριμενα μανομετρα, ουτε εμενα πεφτει ποτε η πιεση στην 5κιλη μπουκαλα.
Απλα μια μέρα την βλέπω στο μηδεν, αφου εχω δει πρωτα οτι εχει σταματησει να βγάζει.
Έτσι ακριβώς μου έκανε και εμένα στην 2κιλη 2-3 φορές που άλλαξα μπουκάλα.

Παράθεση:

Κατα τα αλλα το ρυθμιζω αρκετα καλα, αν έχω την πίεση περίπου στο 1bar.
Κι εδώ συμφωνώ συνήθως ρυθμίζω σε πίεση 1-1,2 bar.

Πάντως όπως προείπα 3-4 φορές είχα αυξομειώσεις, βέβαια δεν θυμάμαι-παρατήρησα αν η φιάλη ήταν στα τελευταία της.

vasilakis 12-09-07 14:45

Τωρα που το προσεξα καλυτερα εχει πεσει ~5 bar μεσα σε 2 μηνες .
Οταν φτανει στο 50 εχει αλλη μια βδομαδα να βγαζει.

netblues 12-09-07 15:58

Η πιεση του co2 οσο υπαρχει σε υγρη μορφή παραμενει σχετικα σταθερή. Ειδικα με την ακριβεια που εχουν τα μανομετρα που χρησιμοποιουμε, ειναι εντελως σταθερη και αλλαζει μονο απο την μεταβολη της θερμοκρασιας του περιβαλλοντος.

vasilakis 14-09-07 19:25

Εξελιξεις!
 
Το λοιπον....
Εκει που διαβαζα το μεσημερι , ακουω ενα σφυριγμα απο το ενυδρειο.
Παω κοντα και βλεπω οτι η μπουκαλα εχανε απο την στροφιγγα ψηλα.
Εν τω μεταξυ η πιεση ειχε πεσει απο το 60 στο 40 απο χθες το βραδυ μεχρι το πρωι και ολο επεφτε.
Προφανως απελευθερωνοταν στο σαλονι μου ολο το διοξειδιο κατα τη διαρκεια της νυχτας.
Την ανοιξα τερμα την μπουκαλα να την αδειασω καλου κακου μεχρι να παω αυριο στον τσερτση να την γεμισω.
Μιλωντας και με τον Νεοκλη που ειχε παρομοιο προβλημα κατεληξα οτι φταιει το κλειστρο της μπουκαλας.
Οταν του το αλλαξε του Νεοκλη και του εβαλε μπρουτζινο σταματησε να του κανει νερα.
Θα παω αυριο στον "μπακαλη" να δω τι μπορει να κανει , αν ειναι να μου αλλαξει μπουκαλα ή κλειστρο .
Τουλαχιστον τα μανομετρα ειναι κομπλε!

alan boy 14-09-07 19:41

βασιλη αλαξε τον τιτλο και γραψε θα πεταξω την μπουκαλα απ το μπαλκονι........

vasilakis 15-09-07 16:57

Προβλημα τελος!
Δανειστηκα μια μισοκιλη φυαλη απο τον κολλητο μου , με μπρουτζινο κλειστρο και ειναι κομπλε το συστημα!
Παρηγγειλα και ενα μπρουτζινο κλειστρο για να μου αντικαταστησει το υπαρχον απο βδομαδα.
Κατι αλλο τωρα ... οταν συνδεω τα μανομετρα ανοιγω τερμα τη στροφιγγα ή "λιγο" ?
Ο Τσερτσης μου ειπε ποτε να μην την ανοιγω τερμα γιατι θα μου χαλασει τα μανομετρα.
Αλλοι μου εχουν πει την ανοιγεις τερμα ...
Τι ισχυει?

alan boy 15-09-07 17:01

εγω τη δικη μου την εχω τερμα ανοιχτα παντως.

netblues 15-09-07 17:07

Προφανως λογω διαρροης δεν ρυθμιζε...
Αυτο παλι με το λιγο της στροφιγγας τι ειδους εξυπναδα ειναι?
Το σκεφτηκε πολυ για να το πει?
Και τι σοι μανομετρα ειναι αυτα που χαλανε αμα μετρανε την πιεση που κατασκευαστηκαν...?
Πρακτικως εχει παρατηρηθει, αμα την εχεις λιγο ανοιχτή, το λιγο (με λιγο αγγιγμα) να γινει καθολου, και να ψαχνεσαι παλι.....

klaz 15-09-07 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 199513)
εγω τη δικη μου την εχω τερμα ανοιχτα παντως.

τερμα,και μια στροφη την κλεινουμε....

vasilakis 15-09-07 17:18

Και εγω του λεω οτι τα μανομετρα για να γραφουνε μεχρι 250 bar δε θα κολωνουν στα 80-90 που τη γεμιζει συνηθως.
Και μου λεει οτι οταν γραφει 80 το μανομετρο εχει 150 πιεση μεσα στη μπουκαλα!
Συμπαθητικος ο κυρ Τηλεμαχος :smt056 αλλα παντα μου φαινοταν μπακαλης στη δουλεια .

klaz 15-09-07 17:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 199516)
Συμπαθητικος ο κυρ Τηλεμαχος :smt056 αλλα παντα μου φαινοταν μπακαλης στη δουλεια .

κουραστηκε,και περιμενει να βγει στη συνταξη.....:rolleyes:;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02667 seconds with 11 queries