Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ιδεα για diy chiller!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93901)

Κωστας84 03-10-16 13:37

Ιδεα για diy chiller!!!!
 
Καλησπερα σε ολους.εκανα μια σκεψη κ θα ηθελα να τη μοιραστω με σας κ να το συζητήσουμε.οπως λεει κ ο τιτλος προκειτε για ψυξη ενυδρειου.η σκεψη εχει ως εξης:υλικα 1) ψυγειο απο φελιζολ 20 λιτρα 2)αλφαδολαστιχο 3 ) αντλια νερου. 4)πλαστικα μπουκαλια.βασικη προϋπόθεση να υπαρχει ρυθμιστής θερμοκρασιας stc 1000 η οτιδηποτε αλλο.ανοιγουμε στο καπακι του ψυγειο στα δυο ακρα τρύπα για το λαστιχο.βαζουμε την ανλτια μεσα κατο στο ψυγειο κ περναμε το λαστιχο μεσα απο το ενυδρειο στη πλατη του (θα μπορουσαμε να επιλεξουμε χρωμα ιδιο με την πλατη του ενυδρειο για να ειναι ποιο διακριτικό) στη συνεχεια βαζουμε την αλλη ακρη του λαστιχου στην αλλη τρυπα στο καπακη για να ανακυκλώνεται το νερο μεσα στο ψυγειο.γεμίζουμε μεχρι τη μεση με νερο κ βαζουμε δυο μπουκαλια κλειστα με παγο.πως λειτουργει; τα μπουκαλια παγωνουν το νερο κ εχουμε μεσα στο ψυγειο το απολυτο 0 απο θερμοκρασια.η ανλια κυκλοφορει το νερο μεσα στο ενυδρειο με αποτεσμα να ψύχεται.η μονη μας ρουτίνα ειναι να αλλαζουμε τα μπουκαλια με τον παγο καθε 2 μερες μιας.την ανλια θα τη συνδεσουμε με τον κοντρολερ κ βουαλα!!! Πως σας φαινεται;;;

Τάκης 03-10-16 14:23

Δεν νομίζω πως θα κάνει και πολλά πράγματα.
εκτός και αν αλλάζεις τα μπουκάλια κάθε 6 ώρες.
Δεν νομίζω πως τα μπουκάλια με πάγο να αντέξουν παραπάνω,
για 24 ώρες ουτε να το σκεφτείς.
Σε τέτοια ψυγειάκια το καλοκαίρι βάζουμε παγωμένα μπουκάλια , και μέχρι το βράδυ έχουν ξεπαγώσει χωρίς καν να ανοίξουμε το καπάκι,
σκέψου τώρα που με τη κυκλοφορία νερού από το ενυδρείο που θα υπάρχουν και απώλειες πόσο λιγότερο θα κρατήσει

pans3 03-10-16 14:43

Ακόμα κι αν δουλέψει κάτι τέτοιο, το νερό που θα μένει στάσιμο για κάποιες ώρες
(όσο δεν λειτουργεί η αντλία) δε θα δημιουργήσει πρόβλημα;

Bill-Samos 03-10-16 15:28

Eιχα κανει παλιοτερα περιπου το ιδιο σαν πειραμα..απλα ειχα την αντλια μεσα στο ενυδρειο και το λαστιχο περναγε απ το ψυγειο..πρακτικα ριχνεις τη θερμοκρασια οσο θελεις..τοτε δεν ειχα controller και ηταν πιο δυσκολο..θελει καλο και χοντρο φελιζολ..το αλφαδολαστιχο πολλες σπειρες μεσα στον παγωμενο νερο,εγω βασικα εβαζα ενα σακο παγο απ τη δουλεια και κραταγε πολυ πανω απο δυο μερες..με δυο τρια μπουκαλια δεν ξερω αν θα κανεις δουλεια..μην κοιτας ποσο κραταει ο παγος μονο του..εδω εχεις απωλειες μεγαλες αφου ερχεται σε επαφη με ζεστοτερο νερο..τελικα δεν αξιζε τον κοπο..βαζεις καταλληλα ανεμιστηρια και αν θελεις το κατι παραπανω και μια αναπληρωση για την εξατμιση και τελος..με δυο δωδεκαρια στα 600 λιτρα δεν περασα τους 26C ποτε..τι αλλο να θελεις?

Anogavros 03-10-16 18:50

Μία άλλη σκέψη
 
Εγώ που έχω χειροποίητο φίλτρο τύπου sub δεν θα μπορώ να βάλω στην τελευταία κ μεγαλύτερη θεση (έκτη θέση) κάποιες παγοκυψέλες ή παγοκύστες ώστε να ρίχνω λίγους βαθμούς την θερμοκρασία το καλοκαίρι;

delta66 04-10-16 05:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anogavros (Μήνυμα 968226)
Εγώ που έχω χειροποίητο φίλτρο τύπου sub δεν θα μπορώ να βάλω στην τελευταία κ μεγαλύτερη θεση (έκτη θέση) κάποιες παγοκυψέλες ή παγοκύστες ώστε να ρίχνω λίγους βαθμούς την θερμοκρασία το καλοκαίρι;

Να βρεις ομως αλλους δυο, για να μοιρασετε τις βαρδιες σε 3 οκτάωρα.
Κι ενας ακομα για να σας καλυψει τα ρεπο και τις αδειες του καλοκαιριου.
:D

Κωστας84 06-10-16 09:25

κριμα κ μου φανικε καλη ιδεα :(:(:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries