Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

DEXFISH 21-03-16 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 931613)
luwala - τα μωβ/μπλε κίτρινες ουρές

Τα ngara δεν είναι τόσο καλά παιδια

τα yellow tail είχε.

Λάμπρος.Τ 21-03-16 22:08

ακριβώς τα Acei luwala (yellow tail). αυτά είχα.

Λάμπρος.Τ 23-03-16 15:50

3 Συνημμένο(α)
Και κάποιες τελευταίες φωτογραφίες από το πως έχει γίνει τώρα.
Περιμένω να μεγαλώσουν βέβαια και οι βαλισνέριες στο αριστερό κομμάτι για να μου κρύψουν όλο τον εξοπλισμό.
Δεξιά έχει κρυφτεί σχεδόν όλος από την γιγαντέα που έχω βάλει.
Έχω κρύψει και τις σπαγγέτι που δεν ήθελε να βλέπει ο φίλος Κώστας.
Έφυγε και από την μέση το spray-bar.
Και από τρύπες - θαλάμια για τα ψαράκια μου πιστεύω ότι πλέον έχω ....πάααρα πολλαααά.

Κωστας Malawi 23-03-16 15:53

τωρα η αληθεια ειναι οτι δειχνει πολυ καλυτερο!!εύγε!!!

Λάμπρος.Τ 23-03-16 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932115)
τωρα η αληθεια ειναι οτι δειχνει πολυ καλυτερο!!εύγε!!!

Από που να ... βγω ?
χαχαχαχαχα

ευχαριστώ

Tanganyiκας 23-03-16 18:39

Όντως Λάμπρο,πολύ ομορφότερο με τις ίδιες πέτρες.

Λάμπρος.Τ 23-03-16 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 932153)
Όντως Λάμπρο,πολύ ομορφότερο με τις ίδιες πέτρες.

Σε ευχαριστώ "Tanganyikas". Όντως έχετε δίκιο. Βασικά είχε δίκιο από την αρχή ο Κώστας και για τις πέτρες σπαγγέτι και για τις άλλες, αλλά μην του το πεις. Γιατί ποιός τον ακούει. χαχαχαχαχα.

Είμαι αποφασισμένος μετα το καλοκαίρι, να αλλάξω όλο το στήσιμο (άμμο, πέτρες κτλ..). Αυτή τη φορά θα στηθεί όπως πρέπει.
Είπαμε στην αρχή διαβάζεις αλλά δεν ακούς. Μετά διαβάζεις και ακούς αλλά αμφιβάλεις και κάνεις το δικό σου. και τελικά καταλήγεις ότι οι προτάσεις των παλιών ήταν σωστές και έρχεται η στιγμή που λες ....
γιατί ρε γμτ δεν το κάνα από την αρχή έτσι να γλυτώσω και εγώ αλλά βασικότερα τα ψαράκια μου την ταλαιπωρία? Αυτή είναι μέση-άκρη η πορεία ενός νέου στο χώρο.

Tanganyiκας 23-03-16 21:14

Μην αγχώνεσαι δεν θα του πω τίποτα!!!!!

Κωστας Malawi 23-03-16 21:47

κι ομως Λαμπρο τα πας πολυ καλυτερα απο οτι νομιζεις..συνεχισε ετσι και θα πανε ολα καλα.

Λάμπρος.Τ 23-03-16 21:50

Παιδιά έχω σημαντικές εξελίξεις.

Όπως κοιτούσα με τον "φακό" στο ενυδρείο μου για να δω ανάμεσα στις πέτρες ψάχνοντας για ένα κρυμένο ψάρι, ανακάλυψα το απρόσμενο !!!

Κάτω από μια πέτρα έβγαλε κρυφά το κεφαλάκι του ένα μικροσκοπικό ψαράκι :D:D:D
Μάλλον είναι από την μπουκωμένη την Afra που είχα και που νόμιζα ότι τα έχασε όλα μετά από ενα καβγά.

Σουπερ...:D:D:D Νέα ζωή στο ενυρείο από το πουθενά!!!

Κωστας Malawi 23-03-16 21:53

αντε μπραβο!!αμα ειναι δυνατο θα επιβιωσει κατω απο τις πετρες..το ταισμα ειναι λιγο δυσκολο.θελει τριμενο φιλαρακι να παει παντου.

Λάμπρος.Τ 23-03-16 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932236)
αντε μπραβο!!αμα ειναι δυνατο θα επιβιωσει κατω απο τις πετρες..το ταισμα ειναι λιγο δυσκολο.θελει τριμενο φιλαρακι να παει παντου.

Δεν φαντάζεσαι πως αισθάνομαι. Τωρα που το είδα θα κάνω τα πάντα και οπως πρεπει για να το δω να μεγαλώνει.
εμ πρωτο μωρό στο ενυδρείο είναι αυτό. χεχεχεχε.

Κωστας Malawi 23-03-16 22:04

ποσους βαθμους εχεις τωρα το ενυδρειο?εκανες καποια αλλαγη στη θερμοκρασια ή ειναι οπως ηταν και το χειμωνα?

Λάμπρος.Τ 23-03-16 22:11

Κώστα από την αρχή το έχω σταθερά στους 26 με ανοχή 0,3 στον stc.

Κωστας Malawi 23-03-16 22:33

σιγα σιγα να τα μαθεις στις αλλαγες των εποχων.εγω το χειμωνα τα ειχα 23.8 και σιγα σιγα τα ανεβαζω μεχρι 28.τωρα ειναι στο 25.5..

Undertaker 23-03-16 23:15

Λάμπρο εύχομαι να σου μεγαλωσει και να εμφανιστούν κι άλλα εκεί που δε το περιμένεις. Μην απογοητευτείς αν δε τα καταφέρει ο μικρός, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Θα βλέπεις πολλές γεννες αλλά πολύ λίγα μικρά θα σου μεγαλώνουν.

Τάκης 24-03-16 00:14

Καλως το δέχτηκες Λάμπρο :)

Irakles 24-03-16 07:41

Ωραίος!!! Μπραβο Λάμπρο τάισμα με σύριγγα και σωληνάκι κοντα στο σημείο και θα τρωει!!!

Λάμπρος.Τ 24-03-16 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 932267)
Λάμπρο εύχομαι να σου μεγαλωσει και να εμφανιστούν κι άλλα εκεί που δε το περιμένεις. Μην απογοητευτείς αν δε τα καταφέρει ο μικρός, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Θα βλέπεις πολλές γεννες αλλά πολύ λίγα μικρά θα σου μεγαλώνουν.

Πάνο μου, σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι ο "μπόμπιρας" να τα καταφέρει. Εγώ από την πλευρά μου θα το προσπαθήσω όσο δεν πάει. Ήταν η καλύτερη στιγμή από τότε που έστησα το Αφρικάνικο γαιτί εκτός των άλλων ήταν και απρόσμενο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 932290)
Καλως το δέχτηκες Λάμπρο :)

Τάκη φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ. Είναι το πρώτο μου. Άντε και περιμένω και συμβουλές σε αυτά που σου έστειλα με pm.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 932311)
Ωραίος!!! Μπραβο Λάμπρο τάισμα με σύριγγα και σωληνάκι κοντα στο σημείο και θα τρωει!!!

Irakles, σε ευχαριστώ θα προπσαθήσω να βάζω τριμένα flakes κοντά στο σημείο που το είδα.

Απλά φοβάμαι μήπως τον πάρουν χαμπάρι τα άλλα με αυτόν τον τρόπο.

Στην αρχή που το ειδα να κουνιέται κάτω από την πέτρα, είπα "αμάν" τι είναι αυτό πάλι?? :confused:
φοβήθηκα μήπως ήταν κάποιος μικρό-οργανισμός, αλλά μετά έσκασε μύτη το κεφαλάκι του και είδα τα ματάκια. Δεν είναι και πάρα πολύ μικρό όμως (τόσο γρήγορα μεγαλώνουν??). Είναι περίπου 1 εκατοστό.

Άντε, γιατί με τόσες απώλειες στα Demasoni με είχε πιάσει ένα άγχος και μια μεγάλη στεναχώρια και έψαχνα τι δεν κάνω σωστά.

Κλεόβουλος 24-03-16 10:11

Μπράβο Λάμπρο! γρήγορα έγινες παππούς :p

Λάμπρος.Τ 24-03-16 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 932332)
Μπράβο Λάμπρο! γρήγορα έγινες παππούς :p

Σε ευχαριστώ Κλεόβουλε. Ναι, ναι..... και το απολαμβάνω.:):):)
Σήμερα είδα και τη μικρή μου κόρη που είπε το ποίημα στο σχολείο για πρώτη φορά, και είμαι μέσα στην τρελή χαρά.:smt041:smt041:smt041

πάντα τέτοια παιδιά σε όλους...!!!

Μακριά από εμάς οι απώλειες.

Τάκης 24-03-16 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 932328)
Άντε και περιμένω και συμβουλές σε αυτά που σου έστειλα με pm.

Για το καπάκι θα λες, δεν βρήκα pm :)

Undertaker 24-03-16 12:11

Μ' αρέσει το ενυδρείο σου αλάνι μου, μου θυμίζει το δικό μου (RIP)

Λάμπρος.Τ 24-03-16 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 932350)
Μ' αρέσει το ενυδρείο σου αλάνι μου, μου θυμίζει το δικό μου (RIP)

:p:p:p....

Γιατί με βάζεις να γράφω πράγματα που έχω γράψει πολλές φορές και παντού???:D:D:D

Το δικό σου και του Saxlina (καλά να είναι το παιδί και να ξανασχοληθεί με τον χώρο), είναι αυτά που είδα και τα λάτρεψα.
Μη το συγκρίνεις με το δικό σου. Είναι ιεροσυλία.
Έχω πολλαααααα ψωμιά ακόμη να φάω (...αν αντέξω) για να φτάσω έστω κάπου κοντά.

Undertaker 24-03-16 12:52

Ευχαριστώ ρε Λάμπρο για τα καλά σου λόγια. Είχα καλούς δασκάλους που βλέπω τώρα ότι σε έχουν κι εσένα από κοντά.

Κωστας Malawi 24-03-16 14:04

αν ειδες ενα δε σημαινει οτι ειναι μονο του:)σιγουρα θα ειναι αρκετα..
τα πιο δυνατα θα τα δεις σε 2 εβδομαδες να βγαινουν πιο συχνα απο τις τρυπες τους και να κρυβονται μονο οταν θα πλησιαζει καποιο ψαρι πολυ κοντα.
αν επιθυμεις ταχεια αναπτυξη στα μωρα σου πρεπει να εισαι ετοιμος για εξτρα διαδικασιες.
πχ,για να εισαι βέβαιος οτι τρωνε σωστα θα πρεπει η τροφη να περισσεύει στο ενυδρειο ωστε να παει παντου.αυτο σημαινει ομως οτι θα υπαρξει και μια αυξηση στα νιτρικα.αρα ισως αυξησεις τις αλλαγες του νερου.επισης αν μπορεις να κρατησεις τα νιτρικα το πολυ μεχρι 10 τα ψαρια θα παρουν τα πανω τους πολυ γρηγορα.

Λάμπρος.Τ 24-03-16 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932370)
αν ειδες ενα δε σημαινει οτι ειναι μονο του:)σιγουρα θα ειναι αρκετα..
τα πιο δυνατα θα τα δεις σε 2 εβδομαδες να βγαινουν πιο συχνα απο τις τρυπες τους και να κρυβονται μονο οταν θα πλησιαζει καποιο ψαρι πολυ κοντα.
αν επιθυμεις ταχεια αναπτυξη στα μωρα σου πρεπει να εισαι ετοιμος για εξτρα διαδικασιες.
πχ,για να εισαι βέβαιος οτι τρωνε σωστα θα πρεπει η τροφη να περισσεύει στο ενυδρειο ωστε να παει παντου.αυτο σημαινει ομως οτι θα υπαρξει και μια αυξηση στα νιτρικα.αρα ισως αυξησεις τις αλλαγες του νερου.επισης αν μπορεις να κρατησεις τα νιτρικα το πολυ μεχρι 10 τα ψαρια θα παρουν τα πανω τους πολυ γρηγορα.

Κώστα, ταίζω ήδη αρκετά για αυτό τα νιτρικά μου είναι 10, αν και αλλάζω νερό 50 - 60% κάθε βδομάδα. Δυστυχώς δεν μπορώ πιο συχνά.
Αυτός είναι ο κύριος (εκτος του αισθητικού) λόγος που έχω γεμίσει με φυτά το ενυδρείο.
Έχω μέσα 2 Vallisneria gigantea, 1 Vallisneria americana, 4 vallisneria spiralis, 3 anubias nana, 1 anubias barteri, 2 Crinum calamistratum και λίγο κερατόφυλλο.

Αν βάλω λίγα ακόμη θα αλλάξω κατηγορία σε φυτεμένο. :p:p:p
Τα έβαλα κυρίως για να τραβήξουν τα νιτρικά. Αλλά επειδή τα περισσότερα τα έβαλα πρόσφατα δεν έχουν πάρει ακόμη τα πάνω τους.

Μακάρι πάντως να δω και άλλο "πιτσιρίκι".

Κωστας Malawi 24-03-16 14:47

σιγουρα θα δεις κι αλλο.δε μπορει να ειναι μονο ενα.αν υπολογισουμε οτι εκανε περιπου 30 ψαρακια,σιγουρα 5-6 θα εχουν μεινει και θα ειναι τα δυνατοτερα για επιβιωση.εκει παιζουν ρολο οι κρυψωνες γιατι αλλιως παραμονευουν μερικοι ικανοτατοι κυνηγοι να τα εξαφανισουν..
εσυ απο κρυψωνες εισαι ενταξει οποτε υπολογιζω να εχεις καποιο ποσοστο επιβιωσης.

DEXFISH 24-03-16 14:54

Πολύ ωραίο ήταν από την αρχή το ενυδρείο σου,απλά τώρα μάλλον είναι πιο... σωστό.
Καλώς τα δέχτηκες τα μικρά!!

Λάμπρος.Τ 24-03-16 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932380)
σιγουρα θα δεις κι αλλο.δε μπορει να ειναι μονο ενα.αν υπολογισουμε οτι εκανε περιπου 30 ψαρακια,σιγουρα 5-6 θα εχουν μεινει και θα ειναι τα δυνατοτερα για επιβιωση.εκει παιζουν ρολο οι κρυψωνες γιατι αλλιως παραμονευουν μερικοι ικανοτατοι κυνηγοι να τα εξαφανισουν..
εσυ απο κρυψωνες εισαι ενταξει οποτε υπολογιζω να εχεις καποιο ποσοστο επιβιωσης.

Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί.;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 932382)
Πολύ ωραίο ήταν από την αρχή το ενυδρείο σου,απλά τώρα μάλλον είναι πιο... σωστό.
Καλώς τα δέχτηκες τα μικρά!!

Σ' ευχαριστώ Σταύρο για τα καλά σου λόγια.

Παιδιά, να ξέρετε ότι οι συμβουλές, οι προτροπές και γενικά τα σχόλια σας (είτε θετικά είτε αρνητικά) είναι πολύ σημαντικά για όλους εμάς τους καινούργιους στον χώρο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932380)
σιγουρα θα δεις κι αλλο.δε μπορει να ειναι μονο ενα.αν υπολογισουμε οτι εκανε περιπου 30 ψαρακια,σιγουρα 5-6 θα εχουν μεινει και θα ειναι τα δυνατοτερα για επιβιωση.εκει παιζουν ρολο οι κρυψωνες γιατι αλλιως παραμονευουν μερικοι ικανοτατοι κυνηγοι να τα εξαφανισουν..
εσυ απο κρυψωνες εισαι ενταξει οποτε υπολογιζω να εχεις καποιο ποσοστο επιβιωσης.

Κώστα, είχες δίκιο. Έχουν αρχίσει να βγαίνουν σιγά σιγά. Εχω μετρήσει 4 ως τώρα μικρα.:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02926 seconds with 11 queries