Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Κωστας Malawi 28-02-16 23:25

χωρις πλακα τωρα αμα θες τετοιες να μου πεις να σου φερω.τις μαζευω απο ποταμι στο εξοχικο.οτι μεγεθος γουσταρεις εχει.

Λάμπρος.Τ 28-02-16 23:28

ΧΑΧΑΧΑΧΑ.....
με συγκινείς που σου αρέσει τόσο πολύ το ενυδρείο μου και σε ευχαριστώ για τα αυφθόρμητα λόγια σου.... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Για ερασιτέχνη με έχεις ???? έχει πάει για ύπνο.
όσο για τον Η/Υ έχει σύστήματα προστασίας (25 χρόνια IT manager βλέπεις), που δεν σπάνε με τίποτε.:D:D:D

και το βίντεο που υποσχέθηκα....
https://youtu.be/b9as2tJAL-A

Κωστας Malawi 28-02-16 23:32

αχ ποσο μου εχει λειψει αυτη η κινηση των mbuna:(τρελοκομεια ειναι..τα δικα μου πανε σε slow motion σε σχεση με αυτα..

Λάμπρος.Τ 28-02-16 23:34

Σε ευχαριστώ φιλαράκο για την πρόταση, αν δεν βγάλω από θάλασσα αυτές που θέλω, θα σου πω.
Παρεπιπτόντως δεν θέλεις να μάθεις πόσο τις πουλάνε αυτές τις πέτρες το κιλό....!!!
ΜΟυ πέσανε τα αυτιά (μαλιά δεν έχω ούτως ή άλλως να πέσουν).

Τα saulosi τρέχουν όλη την ώρα κάτω από το spray bar που ρίχνει το νερό προς τα κάτω και κυνηγάνε τον αρσενικό οι 2 θηλυκές !!! (κουλο???)

tsoui 28-02-16 23:35

Πολύ όμορφο ενυδρείο!Αυτά τα κίτρινα ψαράκια (άσχετος απο Afrika)τι έχουν πάρει σαν furkatus αφρικάνικα πάνε :D

Κωστας Malawi 28-02-16 23:36

ξερω ποσο τις πουλανε.κακο του κεφαλιου τους!!υπαρχει και η φυση που τις δινει δωρεαν:)

Λάμπρος.Τ 29-02-16 14:15

υπόσχομαι να σας βάλω φωτό από καταδύσεις μου εκτος Ελλάδος να δείτε ψάρια και βυθούς να τρελαθείτε (ειδικά τα παιδιά από τα θαλασσινά).
και το κορυφαίο .... κατάδυση με καρχαρίες "ταύρους"!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 926009)
Πολύ όμορφο ενυδρείο!Αυτά τα κίτρινα ψαράκια (άσχετος απο Afrika)τι έχουν πάρει σαν furkatus αφρικάνικα πάνε :D

έλα μου ντε.... ???
και εγώ την ίδια απορία είχα.:confused:
Μάλλον είναι η νέα τροφή που μου έδωσε ο Πάνος (Safarpn) που είναι γεμάτη "Καουτόνικ" !!! (ξέρει αυτός). χαχαχαχαχαχαχα....

Ο Κλεόβουλος λέει ότι τα θηλυκά μάλλον είναι λυσσάρες (:D:D:D) και κυνηγάνε τον αρσενικό συνέχεια.
Αλλά αυτό με το spray bar που την βρίσκουν και πάνε συνέχεια από κάτω δεν το έχω καταλάβει ακόμη.

Undertaker 29-02-16 15:19

Δεν είναι η τροφη βρε.....απλα έχουν καλό μπαμπά!

Λάμπρος.Τ 29-02-16 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 926204)
Δεν είναι η τροφη βρε.....απλα έχουν καλό μπαμπά!

:D:D:D.... και που να δεις τη μαμα τους :D:D:D

Σούζα κάθονται όλοι.!!!

Undertaker 29-02-16 16:50

Πω πω ρε φίλε.....πρέπει να υποφέρεις εσύ χαχαχαχαχα!

Λάμπρος.Τ 01-03-16 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 926224)
Πω πω ρε φίλε.....πρέπει να υποφέρεις εσύ χαχαχαχαχα!

χαχαχαχαχα.... υποφέρω αλλά την προσέχω γιατί μου χάρισε τα παιδάκια μου!!!
:smt041:smt041:smt041
(αξία ανεκτίμητη)
-------------------------
Τελειώσανε και τα "μπλόκα", και έτσι στο τέλος της εβδομάδας, θα πάρω και τα νέα ψαράκια μου από "igna", τα οποία μου τα είχε κρατήσει.
¶ψογη εξυπηρέτηση. Το σωστό να λέγεται.

Η αρχική ψαροσύνθεση θα έχει αλλαγές τελικά.
έχω καταλήξει σε 3 είδη

1. Cynotilapia Afra Jalo

2. Pseudotropheus Demasoni

3. Pseudotropheus Acei luwala

Κωστας Malawi 01-03-16 14:45

μμμ afra+demasoni ε?θα εισαι τυχερος αν δεν γινει αρενα το ενυδρειο:)

Λάμπρος.Τ 01-03-16 16:32

προς το παρόν, είτε το πιστεύεις είτε όχι, αυτός που κάνει κουμάντο στο ενυδρείο είναι το Acei.
Σε διαφορετικά είδη μεταξύ τους δεν έχω δει κάποιο τσακωμό ή κάτι άλλο.
Πιο πολύ κυνηγιούνται τα demasoni αλλά εκεί επεμβαίνει το Acei, και λήγουν όλα.
φεύγει το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά αμέσως.

Τάκης 01-03-16 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 926542)
Πιο πολύ κυνηγιούνται τα demasoni αλλά εκεί επεμβαίνει το Acei, και λήγουν όλα.
φεύγει το ένα αριστερά και το άλλο δεξιά αμέσως.

Διαιτητής το acei δηλαδή
γιατί κάτι είχα ακούσει για μελανοταινίες να κάνουν κάτι τέτοιο και μάλιστα να βγάζουν κόκκινες και κίτρινες κάρτες, όχι όμως για Acei :D:D:D

kosmas 01-03-16 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 924767)

επίσης έκανα μια πατέντα του "Σπύρος.Δ", στο spray bar που είναι στην επιφάνεια άνοιξα τρύπες σε γωνία 90 μοίρες με τις τρύπες που είχε και έτσι και αναταράζω την επιφάνεια αλλά και σπρώχνει στο βυθό (προς την είσοδο του 1ου φίλτρου).

"Tyrinthos", μια φωτογραφία έτσι για να μου πεις άποψη.

Λαμπρο καλησπερα! Μπορεις να μου δωσεις το λινκ αυτης της πατεντας γιατι ψαχνω αλλα δεν την βρισκω.Ευχαριστω!

Λάμπρος.Τ 01-03-16 19:56

Κοσμά καλησπέρα. Το link δεν το βρήκα προς το παρόν, αλλά μην φανταστείς ότι είναι κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο.
Απλά πιάνεις το σωλήνα του spray bar ( αυτό που έχει τις τρύπες) και αφού δεις σε πια θέση θέλεις να τον τοποθετήσεις (αριστερά ή δεξιά) με τις τρύπες (αρχικές) να είναι στην επιφάνεια του νερού, τότε με ένα μικρό τρυπανάκι ανοίγεις κάποιες τρύπες σε γωνία 90' σπό τις τρύπες που στοχεύουν την επιφάνεια του νερού.
όχι πολλές όμως και προσοχή να μην τρυπήσεις τον σωλήνα από ακρη σε άκρη.

Με αυτό τον τρόπο το νερό που βγαίνει από το spray bar πηγαίνει και στην επιφάνεια του νερού (κανονικές τρύπες του spray bar) αλλά και πηγαίνει προς τα κάτω 90' γωνία από την επιφάνεια του νερού (με τις νέες τρύπες που άνοιξες).
Έτσι πετυχαίνεις καλύτερη κυκλοφορία του νερού.
Αρκεί βέβαια το φίλτρο να είναι δυνατό και να μην σου βγάζει το νερό με μικρή πίεση.
όταν βρώ και το link θα στο στείλω. Πιστεύω όμως ότι αν κάνεις αυτό που σου περιγράφω θα δεις ότι είναι πολύ απλό.

kosmas 01-03-16 22:26

να'σαι καλα ευχαριστω πολυ!

Λάμπρος.Τ 04-03-16 21:14

Καλησπέρα σε όλους,
Σήμερα βρίσκοντας ευκαιρεία από την αλλαγή νερού, έκανα και κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο μου.
Καταρχήν πήρα κάποια γωνιακά φις για σωλήνες και άλλαξα την θέση στην έξοδο του 2ου φίλτρου.
Τώρα τα 2 φίλτρα έχουν εξόδους που καλύπτουν όλη την επιφάνεια του νερού και ουσιαστικά καλύπτουν όλο το μήκος του ενυδρείου.

Επίσης παρέλαβα και τα ψαράκια που είχα παραγγείλει από το "Igna.gr".
Εδώ λοιπόν θα σταθώ γιατί πραγματικά το αξίζουν.

Παιδιά έχω ψωνίσει από αρκετά ενυδρειακά μαγαζιά (και στο παρελθόν, και εδώ αλλά και αλλού έχω γράψει την άποψη μου - θετική ή αρνητική - για τα μαγαζιά αυτά, βασιζόμενος στην προσωπική μου εμπειρία), αυτό λοιπόν που συνάντησα στο "igna.gr" δεν το έχω συνατήσει πουθενά.

Οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι (Η Κα Ελένη, ο άνθρωπος που σε κερδίζει και κάνει την σχέση προσωπική), εκτός αυτού η αποστολή ήταν υποδειγματική.
Συσκευασία απίστευτη, (τα ψαράκια μόλις άνοιξα το φελιζόλ φαίνοντουσαν μια χαρά, μπήκαν στο ενυδρείο (φωτό αύριο) που θα εχω καλύτερη εικόνα), αυτό όμως που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το γεγονός ότι με πήρε 2 φορές τηλέφωνο !!!!
1ον για να με ενημερώσει ότι η αποστολή έγινε κανονικά και η δεύτερη για να μάθει αν τα παρέλαβα και σε ποια κατάσταση ήταν και μάλιστα ήταν πιο αγχωμένη και από εμένα.

Τι μπορώ να πω εγώ πλέον μετά από αυτή τη συμπεριφορά, που δεν την έχω συναντήσει πουθενά ξανα (όχι μόνο σε θέματα ενυδρείου).

1.000.000 ΜΠΡΑΒΟ στο Igna.gr (και λίγα είναι), περνάνε την επαγγελματική σχέση Εμπόρου- Πελάτη σε άλλο επίπεδο.

Για αποφυγή παρεξηγήσεων με το συγκεκριμένο μαγαζί δεν έχω καμία σχέση και ήταν η πρώτη φορά που αγόρασα, γιατί φοβομουν την αποστολή ζωντανών από μακριά.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναψωνίσω.

Κα Ελένη σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά.

Κωστας Malawi 04-03-16 21:19

Μπραβο στον Ιγνατιο και την Ελενη!!καλως τα δεχτηκες Λαμπρο!!!

Λάμπρος.Τ 04-03-16 22:14

Σε ευχαριστώ Κώστα.
¶ντε, περιμένω αύριο να τα δώ με "φως", πως και πως.

Τάκης 04-03-16 23:39

Καλώς τα δέχθηκες Λάμπρο :)

DEXFISH 05-03-16 10:19

Ναι η κυρία Ελένη είναι πολύ καλή. Μια φορά άνοιξε το μαγαζί μόνο και μόνο γιατί τότε μπορούσα να περάσω από Κομοτηνή για να πάρω κάτι ψάρια. Πάντα από εκεί παίρνω και πάντα με παίρνει τηλέφωνο αν κάτι γίνει πχ το τάδε λήγει σε 3 μήνες να το στειλω ή θες να το αφήσουμε. Ή η παραγγελία σου είναι 25 ευρώ θελεις κατι ακομα να πάει 30 για να μην πληρώσεις μεταφορικά;

Λάμπρος.Τ 05-03-16 21:22

5 Συνημμένο(α)
Έφτιαξα λοιπόν την έξοδο από το spray bar του 2ου φίλτρου (ήταν μέσα στην μέση) και μια κάποιες γωνίες φις και κάποια κομμάτια λάστιχο (τα χρησιμοποίησα σαν μούφες για να ενώσω τις γωνίες) το spray bar μπήκε στα πλάγια.
και καλύπτω πλέον όλη την επιφάνεια του νερού.
Α,,, και για να μην το ξεχάσω ...

Τα νέα μου ψαράκια (Cynotilapia Afra Jalo) !!! απλά πανέμορφα.

Κωστας Malawi 05-03-16 21:26

βρε τι κουκλακια ειναι αυτα?:Dειχα κι εγω.πρεπει να ψαξω τις φωτο στον παλιο υπολογιστή να τα ξαναθαυμασω:):)

Τάκης 05-03-16 21:30

Ωραίες μούρες Λάμπρο
αλλά και τη πατεντιά την έχεις βλέπω :)

Λάμπρος.Τ 05-03-16 21:31

Κώστα έπαθα πλάκα από την 1η στιγμή που τα είδα και είπα ότι θα τα βάλω ότι και αν γίνει. όπου και αν τα βρώ.
Είναι όντως πανέμορφα.

Κωστας Malawi 05-03-16 21:33

ειναι απο τα πιο ιδιαίτερα ειδη της λιμνης!παντα μου αρεσαν και παντα θα μου αρεσουν!!ειναι ομως και λιγο τσαμπουκαδες..

Λάμπρος.Τ 05-03-16 21:44

Τώρα αν σου πω ότι μέχρι στιγμής, τα πράγματα είναι ήρεμα στο ενυδρείο μου και απλά υπάρχουν κάποιες φορές λίγα... "τρεξίματα", θα μου πεις ...
περίμενε να μεγαλώσουν.:confused:

Τι να πω?
Εύχομαι να είναι μείνουν έτσι τα πράγματα ;);):D:D

Πάντως όσο διαβάζω και όσο ασχολούμαι με τα νερά της Αφρικής, τόσο μεγαλύτερη... "ζημιά" παθαίνω.
Απίστευτα ψάρια.

Κωστας Malawi 05-03-16 21:46

ασε μη μου λες εμενα:)εχω καμια 15αρια χρονια που υπεγραψα εφ'ορου ζωης συμβολαιο με τη μαλαουι:D:D:D

Undertaker 05-03-16 23:11

Πολύ όμορφα ψάρια Λάμπρο! Να τα χαρείς φίλε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03080 seconds with 11 queries