Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ποιά είναι η σωστή σειρά στα εξαρτήματα του Co2? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22947)

gfdimopo 15-02-08 21:34

Ποιά είναι η σωστή σειρά στα εξαρτήματα του Co2?
 
Δεν μπορεί το συστημά μου να κρατήσει σταθερά της φυσαλλίδες με τίποτα.

σκεφτηκα μήπως φταίει η σειρά των εξαρτημάτων...

Τα έχω βάλει με την εξής σειρά:

μπουκάλα >> μανόμετρα >> ηλεκτροβάνα >> βελονοειδής

Είναι σωστή η σειρά μου?

Είχα μια βελονοειδή και επειδή έιχα πρόβλημα πήρα την γνωστή που έχουν πάρει οι περισσότεροι απο τον μήτση, αλλα το πρόβλημα παραμένει

Επίσης της ενώσεις της έχω κανει χρησιμοποιώντας τεφλόν μεταξύ των μετάλλων

gaia 16-02-08 10:24

Η σειρά είναι σωστή , τι πίεση δίνεις από το μανόμετρο στο σύστημα ;

Filotas 16-02-08 10:47

Γιατί δεν προσπαθείς να βάλεις πρώτα την βελονοειδή και μετά την ηλεκτροβάνα. Εγώ τα έχω μπουκάλα>>μανόμετρα>>βελονοειδή >>ηλεκτροβάνα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα!

gfdimopo 16-02-08 10:59

Περίπου 0.8 bar το έχω ρυθμίσει... που διάβασα οτι εκεί δουλεύει καλά η βελονοειδής....

Σκέφτομαι μήπως ξαναφτιάξω τις ενώσεις, μήπως έχω κάποια διαροή απο εκεί, βάζωντας πιο πολύ τεφλόν ή κανάβι

netblues 16-02-08 11:17

Η ηλεκτροβανα ειτε πριν ειτε μετα τη βελονοειδη, δεν εχει σημασια
Δοκιμασε και με παραπανω πιεση.
Μεταξυ ρυθμισεων θα πρεπει να περιμενεις κανα λεπτο τουλαχιστον

gaia 16-02-08 19:00

Για διαρροές έλεγξε καλά με σαπουνάδα.

gfdimopo 20-02-08 22:38

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ήθελα μερικές ακόμα διευκρινήσεις

1) μεταξύ των εξαρτημάτων να βάλω τεφλόν ή κανάβι?

2) σφίγγετε τα εξαρτήματα πολύ? μέχρι να εξαντληθούν οι στροφές στα σπειρώμματα?

gaia 23-02-08 11:05

Το teflon είναι πιο εύκολο στην χρήση , το τυλίγουμε προσεκτικά γύρω στις 6 στροφές με την ίδια φορά που θα βιδώσουμε και σφίγγουμε όσο μπορούμε με την δύναμη του χεριού μας χωρίς να χρησιμοποιούμε το βάρος μας.

thu vu 17-03-08 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 238656)
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ήθελα μερικές ακόμα διευκρινήσεις

1) μεταξύ των εξαρτημάτων να βάλω τεφλόν ή κανάβι?

2) σφίγγετε τα εξαρτήματα πολύ? μέχρι να εξαντληθούν οι στροφές στα σπειρώμματα?

αγαπητε gfdimopo μπορει να μην εχω ακομη co2 αλλα επειδη χρησιμοποιω οξυγονο για τις κολλησεις σε σιδερο ολες οι ενωσεις των εξαρτηματων εινα με πακορ και εσωτερικα εχουν λαστιχο.ωστοσο προσθετουμε κ καναβι με μια ειδικη κολλα(βλεπε φυσικο αεριο).τωρα αν οι πιεσεις σ ειναι χαμηλες δν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα.ως προς το σφιξιμο των εξαρτηματων προσοχη μην στραβοπιασει τα εξαρτηματα κ χαλασεις τις βολτες.:)

netblues 17-03-08 17:38

Καναβι και ειδικη κόλλα (ή και μπογιά) δεν συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις γιατι θελουμε να μπορουμε και να τα λυνουμε ευκολα....

thu vu 18-03-08 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 245600)
Καναβι και ειδικη κόλλα (ή και μπογιά) δεν συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις γιατι θελουμε να μπορουμε και να τα λυνουμε ευκολα....

αυτο ομολογουμενοσ δν το ηξερα.ποιοσ ειναι ο λογοσ που πρεπει να λυσεισ την εγατασταση?:confused:

πλυμμήρας 19-03-08 00:36

Το υγρό τεφλόν που χρησιμοποιούμαι στις εγκαταστάσεις αερίου δεν κολλάει τα εξαρτήματα και ότι ώρα θες τα λύνεις κανονικότατα.Απλά δεν ξέρω αν είναι τοξικό οπότε και δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για ενυδρειακή χρήση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries