Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Τι μπορεί να είναι αυτό; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83525)

captainzamanfou 27-11-14 14:10

Τι μπορεί να είναι αυτό;
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα, και από μένα, σήμερα όπως χάζευα το ενυδρείο που διατηρώ τα guppies, τις red cherrys και τα Apple snails μου, παρατήρησα και αυτό, τι μπορεί να είναι;

delta66 27-11-14 14:18

Εχει καβουκι?
Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο.
Κινειται σαν βδελα ή σαν σκουληκι?
Την "πεφτει" στα σαλιγκαρια?

captainzamanfou 27-11-14 14:19

Όχι είναι χωρίς καβούκι

japetus 27-11-14 14:24

Βδέλλα είναι, κάποιο είδος που θεωρείται ακίνδυνο όμως και εμφανίζεται συχνά σαν λαθρεπιβάτης στα ενυδρεία.. Αν σε ενοχλεί η ιδέα, απομάκρυνέ το...

captainzamanfou 27-11-14 14:27

Αν το απομάκρυνε πως θα το έκανα αυτό χωρίς να βάψω τα μωρά μου(guppies και red cherry); με ενυδρεία κόσμο αλάτι;
-------------------------
Με ενυδρειακό αλάτι;

japetus 27-11-14 14:33

Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για το πώς βρέθηκε εκεί.. Έβαλες φυτά πρόσφατα ή τάισες με ζωντανή τροφή;
Πιάστην με ένα τσιμπιδάκι, ή και με τα χέρια -με γάντι αν φοβάσαι αν και δεν είναι επικίνδυνη για τον άνθρωπο, και απομάκρυνέ την πριν ενοχλήσει κάποιο ψάρι. Κοίτα και για άλλες όμως.

captainzamanfou 27-11-14 14:37

Ταισα πριν καμιά βδομάδα με κατεψυγμένη, αλλά έκανα αλλαγή νερού στο 90 % περίπου και ναι έχει πολλά μωρά στο τζάμι.

japetus 27-11-14 14:47

Τσέκαρε και τα σαλιγκάρια σου, το συγκεκριμένο είδος αν και ακινδυνο όπως διάβασα για άνθρωπο και ψάρια, παρασιτεί στα σαλιγκάρια...

captainzamanfou 27-11-14 17:11

Μάλιστα για να δουμε

japetus 27-11-14 18:58

BORKED

polykarpos 27-11-14 19:19

με μια μικρή απόχη , την πιο μικρή που μπορουμε να βρουμε , παμε κ εφαρμόζουμε στην μια πλευρά μια μικρή πλαστική σπάτουλα

μπορούμε να την κολλήσουμε με σιλικόνη ενυδρείου

με αυτό το τρόπο έχω κάνει μια ωραία ξύστρα για να αφαιρώ απο το τζάμι μου κάθε μορφή ανεπιθύμητης ζωής μαζί με τα αυγά τους.

θα βρώ ευκαιρία κ θα κάνω νέο θέμα για κατασκευή τέτοιας ξύστρας-απόχης

βέβαια εδώ έτυχε βδέλλα...

εμένα που μου έτυχε αυγά απο τρίοπες κ είχα ψαφνικά κάτι περίεργες κατσαρίδες μέσα στο ενυδρείο???

εκεί να δεις εγκεφαλικά!!!

Diskus fan 27-11-14 23:41

Κι άλλος με βδέλλα (καινούργιο "σχέδιο" είναι; )... η δεύτερη που βλέπω σε μια εβδομάδα!!!!!

captainzamanfou 27-11-14 23:47

Δηλαδή άδειασμα και καθάρισμα προτείνετε; ή κάτι άλλο; Πάντως έχουν γεννηθεί πολλά μικρά από αυτά και πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα το πρόβλημα μου.

polykarpos 28-11-14 11:43

καπετανιε αν μπορείς πάρε ένα απο αυτό κ βάλε το σε ενα πλαστικό ποτηράκι με νερό του ενυδρείου


πάρε μετά μια 9βολτ μπαταρία κ βρες ένα τρόπο να βάλεις με δυο καλωδιάκια την τάση μέσα στο νερό κ δες αντίδραση! επειδή είναι σαν τον γυμνοσάλιαγκα λογικά θα "ψηθεί"

αν αυτό πετύχει τότε βγάζεις γαριδες κ μηλαράκια απο μέσα κ τα πλακώνεις στην τάση!!!

προσοχή , ΜΟΝΟ με μπαταρία κ τα καλώδια ΜΟΝΟ μέσα!!!

εμείς οι "αρχαίοι" οπως με βάφτισε ο Κλεόβουλος , έτσι τα ξεφορτωνόμασταν!

κάνε το πείραμα σου κ μας λες...

μην περιμένεις ακαριαίο θάνατο! δεν ειναι ηλεκτρική καρέκλα!!!

Χρηστος Ζ. 28-11-14 12:42

το βλεπω λιγο ακραιο αυτο τον τροπο:D
υπολογισε και τους λαθρεπιβατες που δεν θα μπορεις να βγαλεις και αναγκαστικα θα γινουν γιαχνι και εν συνεχεια την αμμωνια που θα ανεβει κατακορυφα απο τα πτωματα.

καλυτερα να βρεις ενα αλλο τροπο.

johnpecn` 28-11-14 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 864619)
το βλεπω λιγο ακραιο αυτο τον τροπο:D
υπολογισε και τους λαθρεπιβατες που δεν θα μπορεις να βγαλεις και αναγκαστικα θα γινουν γιαχνι και εν συνεχεια την αμμωνια που θα ανεβει κατακορυφα απο τα πτωματα.

καλυτερα να βρεις ενα αλλο τροπο.

Ακραίο και λίγο βαρβαρο:D

captainzamanfou 28-11-14 15:08

Αυτά μάλλον, είναι πλανάρια και με λίγο ψάξιμο (χάρη στη βοήθεια σας) που έκανα, μάλλον επιρρεάζουν τα γαριδάκια μου. Άρα θα πρέπει ότι και να κάνω να είναι μόνιμο και οριστικό.

delta66 28-11-14 15:22

Πλαναρια δεν πρεπει να ειναι. Εχει σκελετο μεσα (Hydrostatic skeleton?) απο οτι φαινεται και ειναι παχυ.

johnpecn` 28-11-14 15:24

Η μπαταρία αφού σκοτώνει τα σαλιγκαρια και της βδελλες στην βιολογία τι θα κανει;

Diskus fan 29-11-14 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από captainzamanfou (Μήνυμα 864641)
Αυτά μάλλον, είναι πλανάρια και με λίγο ψάξιμο (χάρη στη βοήθεια σας) που έκανα, μάλλον επιρρεάζουν τα γαριδάκια μου. Άρα θα πρέπει ότι και να κάνω να είναι μόνιμο και οριστικό.


ΜΗΠΩΣ είσαι το ίδιο άτομο... που έγραψε και στο "φατσοβιβλίο" ( ; )... γιατί κι εκεί... η ίδια απάντηση... γράφτηκε. :rolleyes:
Και κάτι ακόμα (που έγραψα κι εκεί)... ΔΕΝ είναι πλανάρια αυτό... βδέλα είναι.-

captainzamanfou 29-11-14 01:03

1 Συνημμένο(α)
Όχι πρώτη φορά γράφω και είναι εδω

captainzamanfou 29-11-14 01:08

http://kpe-kastor.kas.sch.gr/kleida/kleida_8.htm
εμένα μου μοιάζει για πλανάρι όπως στην δεύτερη φώτο
-------------------------
Α κάτι ακόμα, τι είναι το φατσοβιβλίο;
-------------------------
Για πες μου την άποψη σου αγαπητέ.

polykarpos 29-11-14 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 864648)
Η μπαταρία αφού σκοτώνει τα σαλιγκαρια και της βδελλες στην βιολογία τι θα κανει;

Στήνω βιολογία δεν κάνει κάτι άμεσα. Δεν ηλεκτριζεται λχ κάτι κ σκοτώνει βακτηρία.. είπα βέβαια να βγάλει οτι βγάλει.. μακάρι να μην έχει απώλειες αλλά αν μείνει κ άλλο ο Γκοντζιλα μέσα σίγουρα θα χει αλλά προβλήματα. Αλωστε είπα να βγάλει ενα κ να κάνει δοκιμές...

delta66 29-11-14 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από captainzamanfou (Μήνυμα 864748)
http://kpe-kastor.kas.sch.gr/kleida/kleida_8.htm
εμένα μου μοιάζει για πλανάρι όπως στην δεύτερη φώτο

Πλαναρια ειναι στην πρωτη.
Στη δευτερη φωτο ειναι πλατυέλμινθας.

Diskus fan 29-11-14 01:14

Θα βοήθαγε περισσότερο... ΑΝ έβαζες κάποιο video... ώστε να φανεί πως κινείται. ;)
Το "φατσοβιβλίο"... είναι ο όρος που χρησιμοποιώ... για το facebook.-

johnpecn` 29-11-14 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 864751)
Στήνω βιολογία δεν κάνει κάτι άμεσα. Δεν ηλεκτριζεται λχ κάτι κ σκοτώνει βακτηρία.. είπα βέβαια να βγάλει οτι βγάλει.. μακάρι να μην έχει απώλειες αλλά αν μείνει κ άλλο ο Γκοντζιλα μέσα σίγουρα θα χει αλλά προβλήματα. Αλωστε είπα να βγάλει ενα κ να κάνει δοκιμές...

Ναι οκ
απλα ρωταω:D

captainzamanfou 29-11-14 11:49

Video θα φορτώσω αύριο πρώτα ο Θεός
-------------------------
http://m.youtube.com/watch?v=uD4jz4qc654

εδώ είναι πιθανώς η μάνα την οποία και απομόνωσα

Τάκης 29-11-14 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από captainzamanfou (Μήνυμα 864755)
http://m.youtube.com/watch?v=uD4jz4qc654

εδώ είναι πιθανώς η μάνα την οποία και απομόνωσα

The video is private


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02312 seconds with 11 queries