Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   κοινωνικό ενυδρείο 200 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87119)

Κωστας κρητικός 23-06-15 00:17

κοινωνικό ενυδρείο 200 λίτρα
 
4 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις: 100 Χ 40 Χ 50 (Μ Χ Π Χ Υ )
Όγκος:200 λίτρα
Κατηγορία: κοινωνικό
Φυτά: 3 Alternathera Rosaefolia
3 Elodea Densa
6 Cabomba Caroliniana
1 Hemianthus callitrichoides "Cuba"
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 corydoras aeneus
1 Corydoras Pepper
1 Corydoras panda
2 Guppy Female
7 Cardinal Tetra
7 Guppy junior ( δεν ξέρω ακόμα φίλο )


Διακοσμητικά υλικά: βράχος , ριζά , λευκή άμμος, μπεζ άμμος και χαλίκι 0,2- ο,5 (κοκομετρια ) καθώς και βότσαλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: οχι
Φωτισμός: ιδιοκαταστευη θα κάνω αναλυτική παρουσίαση
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρεσ
Φιλτράρισμα:SunSun Κρεμαστό φίλτρο HBL-701
Θερμοστάτης:
Λίπανση: πλήρης λίπανση (Fe ...)
Παροχή CO2: ναι

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 25
Αλλαγές νερού: 10% μια φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία:24
Άλλες πληροφορίες: η φωτογραφίες δεν είναι πολύ καλές θα ανεβάσω καλύτερες όταν μπορέσω γιατί με το κινητό δεν μπόρεσα να βγάλω καλές:(
Φωτογραφία:

Κωστας κρητικός 25-06-15 11:44

θα επιθυμούσα να μου γράψετε σχόλια για το αν σας αρέσει η για τυχών λαθοι

nazgul 25-06-15 14:14

Γεια σου.

Θα ηθελα να κανω μερικες παρατηρησεις για βελτιωση, σκεπτομενος τι θα εκανα εγω:

1. Ιχθυοσυνθεση: εχεις ψαρακια που απαιτουν μαλακο νερο (corydoras, tetras) και ψαρακια που απαιτουν σκληρο νερο (guppies). Στη θεση σου θα κρατουσα ενα απο τα δυο, αναλογα με τι μπορω να τους προσφερω.

Μελετησε το προφιλ των ψαριων που φιλοξενεις, θα σε βοηθησει.

2. Μετρησεις ph, gh, kh. Χωρις αυτες δε μπορουμε να γνωριζουμε για ποιο απο τα παραπανω ειδη θα ειναι ιδανικο το ενυδρειο.

3. Τα corydoras καλο ειναι να μεγαλωσεις το κοπαδι, ισως κρατωντας ενα ή δυο το πολυ ειδη.

4. Οι αλλαγες πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να γινονται μεγαλυτερες, π.χ. 30% ανα εβδομαδα.

Κατα τα αλλα, μου αρεσει το στησιμο με τις πετρες. Ισως μερικα φυτακια ακομα να βελτιωναν το αισθητικο κομματι.

Κωστας κρητικός 25-06-15 14:59

Ph 7
GH 7
Kh 6
επίσης έκανα λάθος στο ποσοστό των αλόγων είναι 30% και όχι δέκα

nazgul 25-06-15 15:09

Μια χαρα νομιζω ειναι οι παραμετροι για corydoras και tetras.

Κωστας κρητικός 25-06-15 15:41

ναι για αυτά έφτιαξα το μεγάλο ενυδρείο και είχα διαβάσει πριν τα βάλω μέσα γιατί ασχολούμαι 3 χρονιά τώρα με ενυδρεία και δεν μου αρέσει να χάνω ψάρια

Κωστας κρητικός 25-06-15 15:58

5 Συνημμένο(α)
καθαρές φωτογραφίες του ενυδρείου

nazgul 25-06-15 16:15

Καλυτερα τωρα ;)

Βαλε καμια μεγαλη ριζουλα καποια στιγμη, κανενα φυτο επιφανειας...νομιζω θα δειξει ακομα καλυτερα.

Κωστας κρητικός 25-06-15 18:07

Δεν ξέρω θα δω αν είναι να του βάλω κάτι άλλο μέσα ευχαριστώ για της συμβουλές :grin:

Κωστας κρητικός 02-07-15 21:38

παρακαλώ αν θέλει κάποιος να σχολιάσει κάθε παρατήρηση είναι αποδεκτή:rolleyes:

Κωστας κρητικός 13-06-16 23:00

μετά από ένα χρόνο λειτουργία μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα 1) με τον τρόπο που ανάβουν τα φωτά του ενυδρείου έχω παρατηρήσει ποιο φυσική κίνηση από τα ψαριά και 2) όσο έχει να κάνει με τα φυτά του ενυδρείου παρατηρώ ότι η ανάπτυξη του είναι φυσιολογική. Για να ακριβολογώ έχω παρατηρήσει μεγάλη οικονομία στο ρεύμα σε ότι έχει να κάνει με το φωτισμό καθώς χρησιμοποίησα λάμπες led και από άποψη θερμοκρασίας τώρα που είναι καλοκαίρι με δυο fan κρατάει σταθεροί θερμοκρασία στους 23 Βαθμούς σας το προτείνω ανεπιφύλαχτα . μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω και φωτογραφίες

odin79 15-06-16 13:08

βαλε και καμια φωτογραφια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01238 seconds with 11 queries