Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Εμπειρίες με φωτισμό LED σε φυτεμένα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60227)

Apostolis 18-02-12 12:47

Εμπειρίες με φωτισμό LED σε φυτεμένα?
 
Λοιπόν...
Όσο και να προσπάθησα, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη σχετικά με τα LED σε φυτεμένα ενυδρεία...
Γι'αυτό αποφάσισα να "ανοίξω" συζήτηση σχετικά με τις εμπειρίες σας στο θέμα προς όφελος όλων μας.

Όσοι θέλετε, μπορείτε να αναφέρετε:
α) Τί τύπο LED χρησιμοποιείτε,
β) Πόσα Kelvin,
γ) Φωτοδιάρκεια,
δ) Λίτρα ενυδρείου,
ε) Είδη φυτών,
στ) Φωτογραφία (αν υπάρχει)
ζ) Διάρκεια του "project" (πόσο καιρό χρησιμοποιείτε τα LED?)
η) Εντυπώσεις-παρατηρήσεις

manolischania 18-02-12 13:05

Υπάρχουν led ακόμα και για τα ποιο δύσκολα κοραλια , σημασία έχει εσύ τι ψάχνεις
www.mrsaltwatertank.com/radion

Apostolis 18-02-12 13:34

Τα LED σε κοράλλια έχουν μελετηθεί ερκετά περισσότερο από ότι στα φυτά.
Εγώ ψάχνω κάτι που να ευννοεί αποδεδειγμένα την ανάπτυξη των φυτών και ΟΧΙ της άλγης.

beeromixalhs 18-02-12 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 653251)
Τα LED σε κοράλλια έχουν μελετηθεί ερκετά περισσότερο από ότι στα φυτά.
Εγώ ψάχνω κάτι που να ευννοεί αποδεδειγμένα την ανάπτυξη των φυτών και ΟΧΙ της άλγης.

νομίζω πως το ένα χωρίς το άλλο δε μπορούμε να το έχουμε. Από προσωπική εμπειρία σου μιλάω τώρα. Μιας και εγώ δεν έχω βρεί κάποιον να ξέρει. Έχω 1 μέτρο cold white στο 50αρι μου (μαζί με λάμπα φωτοσύνθεσης) και είδα βελτίωση στα φυτά μου. Αλλά παράλληλα πήρε και λίγο τα πάνω της η άλγη. Όχι σε τρελό βαθμό αλλά έκανε και αυτή μια guest εμφάνιση πριν μια βδομάδα.

Apostolis 18-02-12 14:56

Ας επανέλθουμε αν σας είναι εύκολο στο ΠΡΩΤΟ ποστ...

\/ag 18-02-12 15:49

Εγώ σε γαριδάδικο 15 λίτρα με 4 σειρές(3 ψυχρό και 1 θερμό λευκό) led 5050 smd με σύνολο 57 led είδα πολύ καλή ανάπτυξη στα φυτά μου ειδικά στις vallisneria nana..

kelvin δεν γνωρίζω να σου πω..το ενυδρείο αυτό τρέχει μερικούς μήνες και τώρα θα δοθεί στον επόμενο μιας και το δίνω..

Μιας και δεν είμαι μποστανάς και δεν γνωρίζω και πάρα πολλά περί φυτεμένων,η γνώμη μου είναι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις led φωτισμό σε φυτεμένο όχι υψηλών απαιτήσεων και όχι πολλών λίτρων(μάλλον) ακόμα και με απλά led 5050!
Φυσικά μπορείς να κοιτάξεις και για power led του ενός(1) ή των τριών(3) Watt ανά led..που βγαίνουν και σε συγκεκριμένα kelvin και lumens..;)

Apostolis 01-03-12 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 653280)
Εγώ σε γαριδάδικο 15 λίτρα με 4 σειρές(3 ψυχρό και 1 θερμό λευκό) led 5050 smd με σύνολο 57 led είδα πολύ καλή ανάπτυξη στα φυτά μου ειδικά στις vallisneria nana..

kelvin δεν γνωρίζω να σου πω..το ενυδρείο αυτό τρέχει μερικούς μήνες και τώρα θα δοθεί στον επόμενο μιας και το δίνω..

Μιας και δεν είμαι μποστανάς και δεν γνωρίζω και πάρα πολλά περί φυτεμένων,η γνώμη μου είναι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις led φωτισμό σε φυτεμένο όχι υψηλών απαιτήσεων και όχι πολλών λίτρων(μάλλον) ακόμα και με απλά led 5050!
Φυσικά μπορείς να κοιτάξεις και για power led του ενός(1) ή των τριών(3) Watt ανά led..που βγαίνουν και σε συγκεκριμένα kelvin και lumens..;)

Ευχαριστώ πολύ!

Κανείς άλλος??? :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01909 seconds with 11 queries