Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Eheim 2213 σταμάτησε να λειτουργεί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73814)

nazgul 02-09-13 18:49

Eheim 2213 σταμάτησε να λειτουργεί
 
Παιδια εχει κανενας καμια ιδεα να κανω τιποτα? Μολις διαπιστωσα οτι το eheim 2213 στα Multies δε λειτουργει. Τα εβγαλα απο το ρευμα, το ανοιξα, εβγαλα τη φτερωτη, δεν παιρνει μπροστα με τιποτα. Η κεφαλη παρεδωσε πνευμα?

1-1.5 χρονο το εχω μονο.

nikolaosbouk 02-09-13 18:55

Θωδορη εβγαλες την φτερωτη και το ξαναεβαλες στην μπριζα να δεις αν δουλευει το μοτερ?
Επισης ανοιξες το μοτερ μηπως η επαφες εχουν καπου ξεκολησει?
Αν δεν βγαλεις ακρη παρε τον petcumulus που νομιζω εχει και την εισαγωγη και λογικα με την αποδειξη θα στο αντικαταστησουν. 2 χρονια εγγυηση δεν εχει?

sarpijk 02-09-13 19:07

Εχω ενα εσωτερικο μεγαλο αν χρειαζεσαι μεχρι να βρεις τι φταει. Αν θες πες.

nazgul 02-09-13 19:09

Η φτερωτη πρεπει να τα επαιξε. Δεν γυρναει καλα. Ψαχνω μηπως βρω να παω να παρω τωρα.

Στεφανε θα σου πω ρε σε λιγο. Thanks.

nazgul 02-09-13 19:10

Βρηκα στον αμαζονιο και φευγω σφαιρα!

sarpijk 02-09-13 19:22

O petcumulus παιζει να εχει. Σημερα πηγα και σαν να ειδα κατι ανταλλακτικα eheim.

Κλεόβουλος 02-09-13 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 783285)
εγγυηση δεν εχει?

?????

nikolaosbouk 02-09-13 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 783291)
?????

Διαστημικα πράγματα ζητάω????:-P

korasidikos 02-09-13 20:08

τελικα Θοδωρη βρηκες λυση;ελπιζω να μην εδωσες τα μαλλια της κεφαλης σου!!!:rolleyes::D

nazgul 02-09-13 20:12

Λοιπον, πηγα και πηρα φτερωτη και αξονακι. Σε τετοιες στιγμες μονο εγγυησεις κλπ δεν σκεφτεσαι. Τα ψαρια σκεφτεσαι. Το εβαλα σε λειτουργια, δουλευει κανονικα, αν και πρεπει να εχει λιγο αερα ακομα μεσα.

Να'ναι καλα παντως ο Αμαζονιος που ειχε και τα δυο. Το καλο πρεπει να λεγεται, με εξυπηρετησε αμεσα.

Θα δειξει ποσες ωρες εμεινε ετσι και τι συνεπειες θα εχει για τη βιολογια. Λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα. Τα ψαρακια, παντως, δεν εδειξαν καθολου ιχνη ενοχλησης, ουτε ανεβηκαν στην επιφανεια. Εβαλα και μια αεραντλια απο πριν για καλο και για κακο.

Με ηρεμο μυαλο (γιατι μετα απο ενα 9ωρο δουλειας με αριθμους δεν ειναι και στο 100%) θα δω τι εγινε. Η φτερωτη φαινεται να κολλησε, αν και το φιλτρο καθαριστηκε πριν 1.5 μηνα περιπου. 6 μικρα ψαρακια εχω και ειναι νταμαρακι, δεν εξηγειται να μπουκωσε. Παντα το καθαριζω επιμελως, με βουρτσακια κλπ.

Την τυχη μου μεσα!

vasilhs 02-09-13 20:15

μεγαλο κοστος θωδορη?

nazgul 02-09-13 20:17

Ενα 20αρι αξονακι και φτερωτη. Ξεχωριστα. Παραπανω περιμενα να μου παρει να πω την αληθεια.

Τα ψαρακια να μην εχουν προβλημα και ας πιουμε καμια μπυρα λιγοτερη ;)

vasilhs 02-09-13 20:27

ετσιιι!!

ChocolatePuma 02-09-13 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 783301)
Ενα 20αρι αξονακι και φτερωτη. Ξεχωριστα. Παραπανω περιμενα να μου παρει να πω την αληθεια.

Τα ψαρακια να μην εχουν προβλημα και ας πιουμε καμια μπυρα λιγοτερη ;)

Ακριβές μπύρες πίνεις...!:p

Τέλος καλό όλα καλά! :D

nazgul 02-09-13 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Ακριβές μπύρες πίνεις...!:razz:

Τέλος καλό όλα καλά! :grin:

Οχι...πολλες πινω! :D

Το ελπιζω, αν και το φιλτρο εχει χαμηλη ροη ακομα μαλλον λογω αερα, αλλα δεν θα το ανοιξω σημερα παλι. Τις επομενες μερες.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα σημερα σκεφτομουν το παιδι σε αυτο το θεμα και ελεγα τι επαθε. Δεν σκεφτομουν τα νουμερα του τζοκερ καλυτερα???

nikolaosbouk 02-09-13 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 783299)
Λοιπον, πηγα και πηρα φτερωτη και αξονακι. Σε τετοιες στιγμες μονο εγγυησεις κλπ δεν σκεφτεσαι. Τα ψαρια σκεφτεσαι. Το εβαλα σε λειτουργια, δουλευει κανονικα, αν και πρεπει να εχει λιγο αερα ακομα μεσα.

Να'ναι καλα παντως ο Αμαζονιος που ειχε και τα δυο. Το καλο πρεπει να λεγεται, με εξυπηρετησε αμεσα.

Θα δειξει ποσες ωρες εμεινε ετσι και τι συνεπειες θα εχει για τη βιολογια. Λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα. Τα ψαρακια, παντως, δεν εδειξαν καθολου ιχνη ενοχλησης, ουτε ανεβηκαν στην επιφανεια. Εβαλα και μια αεραντλια απο πριν για καλο και για κακο.

Με ηρεμο μυαλο (γιατι μετα απο ενα 9ωρο δουλειας με αριθμους δεν ειναι και στο 100%) θα δω τι εγινε. Η φτερωτη φαινεται να κολλησε, αν και το φιλτρο καθαριστηκε πριν 1.5 μηνα περιπου. 6 μικρα ψαρακια εχω και ειναι νταμαρακι, δεν εξηγειται να μπουκωσε. Παντα το καθαριζω επιμελως, με βουρτσακια κλπ.

Την τυχη μου μεσα!

Αν είχε καεί το μοτέρ τι θα έκανες, δεν θα ζητούσες κάποια λύση μπας και στο άλλαζαν? Αφου ήταν η προπελα μια χαρα!!

nazgul 02-09-13 20:54

Στην αρχη αυτο νομιζα πως ηταν, γιατι δεν εκανε τιποτα απολυτως, οσες φορες και να δοκιμασα να το βαλω στο ρευμα. Μαλιστα χρησιμοποιησα και την παλια κλασικη συνταγη επιλυσης μηχανικων προβληματων...μπατσες! :D

Ενταξει, αν ηταν να επαιρνα κεφαλη, θα το εψαχνα αλλιως, εφοσον η λυση σιγουρα δεν θα ηταν τοσο αμεση.

nikolaosbouk 02-09-13 21:06

Θοδωρη τελος καλο ολα καλα.:p Κριμα θα ηταν για τα ψαρακια να ειχες καμια απωλεια:(
Μηχανηματα ειναι, καμια φορα υπαρχει και η αστοχία υλικού:smt027

nazgul 02-09-13 21:07

Αυτα γινονται και στις καλυτερες οικογενειες. Αμμωνια δεν ανεβασε, τα ψαρια με παρακαλανε για φαγητο, ολα καλα νομιζω.

maikl 02-09-13 21:13

Εμενα παλι μου 'ρχετε λιγο καπως να σταματαει ενας μαγνητης που βρισκετε μεσα σε ηλεκτρομαγνητικο πεδιο.....δε ξερω αν καποιος με γνωσεις σχετικες στο θεμα μπορει να δωσει μια εξηγηση :smt017

(εισαι σιγουρος οτι καθαρισες καλα το θαλαμο που βρισκετε το impeler?)

nikolakis94 02-09-13 21:18

Καλα μπορει να ειναι και απο την εταιρεια σχεδιασμενο να χαλαει.

Κλεόβουλος 02-09-13 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 783333)
Καλα μπορει να ειναι και απο την εταιρεια σχεδιασμενο να χαλαει.

μάλλον το αντίθετο συμβαίνει γι' αυτά τα φίλτρα :D

nazgul 02-09-13 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl
Εμενα παλι μου 'ρχετε λιγο καπως να σταματαει ενας μαγνητης που βρισκετε μεσα σε ηλεκτρομαγνητικο πεδιο.....δε ξερω αν καποιος με γνωσεις σχετικες στο θεμα μπορει να δωσει μια εξηγηση :smt017

(εισαι σιγουρος οτι καθαρισες καλα το θαλαμο που βρισκετε το impeler?)

Καθαρος ηταν ο θαλαμος και οπως ειπα πριν, το πολυ να εχω 1.5 μηνα που καθαρισα το φιλτρο. Το κανω αρκετα σχολαστικα. Απο ιχθυοφορτιση, 6 multies ειναι μονο, σκεψου.
Δεν ξερω, ισως να ηταν απλα κακη στιγμη. Το φιλτρο δε δουλευε, παντως, οταν πηγα να ταϊσω και δεν ξερω ποτε σταματησε. Ελειπα ολη μερα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεοβουλος
μάλλον το αντίθετο συμβαίνει γι' αυτά τα φίλτρα :grin:

Αυτο με παραξενεψε πιο πολυ, γιατι δεν καταλαβαινουν τιποτα. Δεν περιμενα να το βρω σταματημενο χωρις καποια παρεμβαση. Οχι πως εχασα την εμπιστοσυνη μου, βεβαια. Σε καμια περιπτωση.

nikolakis94 02-09-13 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 783336)
μάλλον το αντίθετο συμβαίνει γι' αυτά τα φίλτρα :D



Μακαρι να ειναι ετσι

slight 02-09-13 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 783331)
Εμενα παλι μου 'ρχετε λιγο καπως να σταματαει ενας μαγνητης που βρισκετε μεσα σε ηλεκτρομαγνητικο πεδιο.....δε ξερω αν καποιος με γνωσεις σχετικες στο θεμα μπορει να δωσει μια εξηγηση :smt017

Μήπως ο μαγνήτης χάνει την ιδιότητα του;

johnsin 03-09-13 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 783331)
Εμενα παλι μου 'ρχετε λιγο καπως να σταματαει ενας μαγνητης που βρισκετε μεσα σε ηλεκτρομαγνητικο πεδιο.....δε ξερω αν καποιος με γνωσεις σχετικες στο θεμα μπορει να δωσει μια εξηγηση :smt017

(εισαι σιγουρος οτι καθαρισες καλα το θαλαμο που βρισκετε το impeler?)

καμιά φορά ξεκολλάει ο μαγνήτης από την φτερωτή και γυρνάει στον αέρα.

Tanganyiκας 03-09-13 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnsin (Μήνυμα 783372)
καμιά φορά ξεκολλάει ο μαγνήτης από την φτερωτή και γυρνάει στον αέρα.

Εμενα αυτο επαθε υστερα απο διακοπη ρευματος!

nazgul 03-09-13 14:55

Δεν ειναι απιθανο να ειχε διακοπη ρευματος. Ελειπα απο το πρωι απο το σπιτι. Αλλες φορες εχει επανελθει κανονικα, παντως.

Tanganyiκας 03-09-13 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 783382)
Δεν ειναι απιθανο να ειχε διακοπη ρευματος. Ελειπα απο το πρωι απο το σπιτι. Αλλες φορες εχει επανελθει κανονικα, παντως.

Ειχα μεσα σε ενα χρονο 5 φορες διακοπη η 6 ηταν και η φαρμακερη,και καταλαβα οτι ειχε διακοπη γιατι ειχε μηδενιστη η ωρα στο φουρνο.:D

nazgul 03-09-13 20:26

Η κακια στιγμη δυστυχως παντα ειναι κατι που παιζει μονιμα στο χομπι μας.
Φτου φτου σκορδα! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02323 seconds with 11 queries