Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Κιχλιδες Αφρικης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38311)

ydrofilos 06-09-10 12:08

το ενυδρείο αφτήν την στιγμή είναι στα καλυτερά του τις τελεφτέες ημέρες τα παρακολουθώ όλλα εχω καθαρίσει τις πέτρες κ τα κοραλια κ το υποστρομα το μόνο που μου μένει είναι να δώ σε τι κατάσταση βρήσκετε το φύλτρο εσοτερικά

Κλεόβουλος 06-09-10 13:26

:confused: στα καλύτερα του τι εννοείς? Έχεις ψάρια μέσα? τι και πως τα έχεις καθαρίσει?

ydrofilos 08-09-10 09:38

παιδια να ξεκαθαρισω οτι ο συνδιαςμος των ψαριων ειναι εντελος λάθος μέσα στα ψάρια έχδω κ' ένα τροφέους αφτό το ψάρι μου αρέσει πάρα πολύ είναι το μόνο ψάρι που όταν τρομάζει αλάζει το χρόμα του απο πιο έντονο σε πιο θαμπό κ απο πιο θαμπό σε πιο έντονο.Σας το λέω αφτό γιατι το έχω τρομάξει κάπιες φορές αθελά μου βέβεα.Το ενυδρείο με την δυακόσμιση που έχει μέσα δέν κατεβαίνει κάτω απο 8 το p.h. ΤΟΥ όσο για τα ψάρια που είναι ατέριαστα μεταξύ τους κ εχουμε μία μυκρή αρένα όταν τσακόνοντε, δεν έχουμε τραβματισμούς ή απόλειες απο τα κοράλια:smt041

Κλεόβουλος 08-09-10 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ydrofilos (Μήνυμα 427410)
θα λάβω σοβαρά τις παραπάνω παρατηρησεις σας και θα κανω τις απαραιτητες ενεργειες για να εχω ενα σωστο ενυδρειο.τα ψαρια τα πηρα για να εχω ποικιλια απο εντονα χρωματα αλλα τωρα θα αλλαξει ολο το setup.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ydrofilos (Μήνυμα 434548)
ε.Όσο για τα ψάρια μου,σκαίφτωμε να τα δόσω σε μαγαζί κ' να πάρω ένα μόνο είδος που να αποτελείται απο 5 ψάρια.Φησυκά Αφρικάνες πάλυ.

Πάλι απο την αρχή να τα πούμε?Φάνηκε ότι κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις:confused:

georgetax 08-09-10 22:57

Μάλλον όχι ,

Καλησπέρα και από εμένα , τα παιδια προσπαθουν να σε βοηθήσουν και σου προτείνουν πως θα πρεπει να λειτούργηση σωστά το ενυδρείο σου . Πραγματικά πρέπει να αλλάξεις πολλα πράγματα για να λειτουργούν ολα σωστά και χωρίς προβληματα. Και αν τώρα δεν έχεις προβλήματα σε μια εβδομαδα θα εχεις και άλλες απώλειες .κάι θα συνεχιζονται για πολυ καιρό ακόμα αν δεν προσπαθησεις και εσυ λιγο. Υπαρχουν παιδια με πολλές και σωστές γνώσεις του αντικειμένου που θα σε βοηθήσουν να χαρείς πραγματικα το ενυδρείο σου

Καλό βραδυ και υπομονή φίλε μου όλα γίνονται αρκεί να ακούσεις κάποια πράγματα

ydrofilos 09-09-10 09:00

Ta ψάρια που έχω αγφφτην την στυγμή στο ενυδρείο μου είναι τα εξύς ¨
1) σκατοφάγος
1) aylonakara-nyasa
1) lamrirochromis yellow
1) tropheus sp moori
2) ancistrus pleco
θα ήθελα να μάθω σε πια περιοχή του πλανίτη ζεί το κάθε ένα απο αφτά πιές είναι οι συνθήκες δυαβυωσής τους κ με τι τρέφωντε

in the pond 09-09-10 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ydrofilos (Μήνυμα 478400)
Ta ψάρια που έχω αγφφτην την στυγμή στο ενυδρείο μου είναι τα εξύς ¨
1) σκατοφάγος
1) aylonakara-nyasa
1) lamrirochromis yellow
1) tropheus sp moori
2) ancistrus pleco
θα ήθελα να μάθω σε πια περιοχή του πλανίτη ζεί το κάθε ένα απο αφτά πιές είναι οι συνθήκες δυαβυωσής τους κ με τι τρέφωντε

Διαθέτεις για την ώρα 5 διαφορετικά είδη ψαριών που κανονικά θα έπρεπε να ήταν σε 5 διαφορετικά ενυδρεία με διαφορετικές συνθήκες και διαφορετική διατροφή.
Από πού να ξεκινήσω?
To ψάρι Νο 1. κανονικά ζει σε υφάλμυρο νερό και είναι φυτοφάγο.
Το ψάρι Νο2. Λίμνη Μαλάουι, διατροφή Σαρκοφάγο - Αλκαλικό νερό
Το ψάρι Νο3. Λίμνη Μαλαουι, διατροφή φυτοφάγο - Αλκαλικό νερό
Το ψάρι Νο4. Λίμνη Τανκανίκα. φυτοφάγο - Αλκαλικό νερό
Το ψάρι Νο5. Λατινική Αμερική / Αμαζώνιος - αλγοφάγο - Όξινο νερό

ydrofilos 10-09-10 07:45

φύλλε μου καλλα που μου το ήπες .Θα τα δόσω το σιντομότερο

ydrofilos 15-09-10 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 477492)
:confused: στα καλύτερα του τι εννοείς? Έχεις ψάρια μέσα? τι και πως τα έχεις καθαρίσει?

ενοω οτι δεν μου ΄πεχει παρουσιασει κανενα προβλιμα :smt041 καθάρησα τον βυθό απο τα υπολυματα τροφης κ κοπρανων κ επλεινα τισ πετρες με νερο

georgetax 16-09-10 07:03

Καλημέρα
Ξεκίνα με τα ψάρια και ασε για τώρα την καθαριότητα . Το πρόβλημα ξεκίνα από εκεί.
δες ποια ψάρια ( εννοώ γεωγραφική περιοχή ) θέλεις να έχεις μεσα και θα σε βοηθήσουμε

ydrofilos 11-11-15 18:03

Γειά σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.Θα ήθελα την βοηθειά σας σε κάτι που σκέφτωμαι.Σκέφτομαι να βάλω ένα ζεβγαράκι μέσα στο ενυδρείο και θα ήθελα να μου πήτε γνώμες για το τι ψάρια τεριάζουνε σε ενυδρείο 180 λύτρα

Κλεόβουλος 11-11-15 18:23

Ξανά καλώς τον!
Για το ίδιο ενυδρείο μιλάς? Τι έκανες τελικά? έχει ψάρια τώρα μέσα?

ydrofilos 11-11-15 19:02

geia σου και σε εσένα.να σας θυμίσω ότι είναι 180 λύτρα και είναι της ντζάουελ τα ψαρια ψώφησαν το ένα μετά το άλο και έχει μίνει μόνο ένα τροφέους μέσα και ένα πλακόστομο.σκέφτωμε να πάρω ένα ζεβγάρι αρσενικό και θυλικο για να δώ και καμία γέννα.κατα προτήμιση τροφέους ή ντεμασόνι
-------------------------
είναι της ντζαουελ 180 λυτρα και εχει μεσα αραγονιτη τριμενο και λεφκες πέτρες
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 424642)
Δε τα λυπασαι μερικα που τα αναγκαζεις να ζουν σε τελειως διαφορετικες συνθηκες απο οτι πρεπει?? Οι ancistrus πχ δεν ειναι απο λιμνη ... αλλα απο τον Αμαζωνιο :(!

διλαδη το πλακοστομο να το βγαλω ;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 424642)
Δε τα λυπασαι μερικα που τα αναγκαζεις να ζουν σε τελειως διαφορετικες συνθηκες απο οτι πρεπει?? Οι ancistrus πχ δεν ειναι απο λιμνη ... αλλα απο τον Αμαζωνιο :(!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thgparas (Μήνυμα 424898)
Καλησπερα,
Καλως ορισες.
Εγω στην θεση σου θα κρατουσα ενα χαρεμακι και μαλλον τα λαμπιντο και θα εβαζα αμμο στον βυθο.νομιζω οτι ειναι καλυτερα και γιαυτα αλλα και για εσενα να τα χαρεις καλυτερα και να τους εχεις μια στανταρ διατροφη.

Νομιζω πως ο σκατοφαγος θελει υφαλμυρο νερο και γινετε πολυ μεγαλος για το ενυδρειο σου.Ας με διορθωσουν οι ποιο εμπειροι γιατι δεν θελω να λεω λαθος πραγματα.

Η εμπειρια μου σε αφρικανες ειναι πολυ μικρη,οποτε ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη.
και ενοειτε οτι η επιλογη καθαρα δικη σου.

φιλικα(παντα!!!:):):):))
Θοδωρης

τι είναι το χαρεμάκι

Κλεόβουλος 11-11-15 19:06

Φίλε μου εγώ να σου πω τη γνώμη μου αλλά
είσαι σίγουρος ότι την θέλεις? :cool:
Για τα ψάρια που είχες δεν έκανες τίποτα και ταλαιπωρήθηκαν μέχρι θανάτου :(

ydrofilos 11-11-15 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 477434)
Aραγωνίτης και ασβεστόλιθος παραπέμπει απευθείας σε υψηλές σκληρότητες, άρα πας για κιχλίδες Αφρικής. Είναι έτσι?

Αν και τα 180 λίτρα είναι πολύ οριακά (προσωπική άποψη) θα σου έλεγα ότι μόνο ένα είδος από τη λίμνη Μαλάουι μπορείς να βάλεις. Αν επιλέξεις ψάρια από τη λίμνη Τανκανίκα, υπάρχουν είδη μικροκιχλίδας που μπορείς να χρησημοποιήσεις.

Έχεις προσωπική επιθυμία σχετικά με συγκεκριμένα ψάρια? Για πες τι σου αρέσει από το ψάξημο που έχεις κάνει...

Αυτό που θα ήθελα να σου πω όμως βλέποντας το ποστ σου, είναι ότι συνήθως οι σκελετοί των σκληρών κοραλιών είναι αρκετά αιχμυροι σε κάποια σημεία, έτσι που θα προκαλούνται πολύ συχνοί τραυματισμοί ή και θανάτοι από τις αντιπαλότητες και τα κυνηγητά των ομολογουμένως πολύ δραστήριων κιχλίδων. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα αφαιρέσεις και να συμπληρώσεις το χώρο τους με πέτρες ασβεστόλιθου.

τρελενωμε πολύ για τροφεους και για ντεμασονε
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 906240)
Φίλε μου εγώ να σου πω τη γνώμη μου αλλά
είσαι σίγουρος ότι την θέλεις? :cool:
Για τα ψάρια που είχες δεν έκανες τίποτα και ταλαιπωρήθηκαν μέχρι θανάτου :(

κλεοβουλε πανε οι παλιες βλακείες τωρα ξεκοιναμε με μια νεα αρχη με το ιδιο ενυδρειο αλλα πιο σωστες ενεργειες

Κλεόβουλος 11-11-15 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ydrofilos (Μήνυμα 906241)
κλεοβουλε πανε οι παλιες βλακείες τωρα ξεκοιναμε με μια νεα αρχη με το ιδιο ενυδρειο αλλα πιο σωστες ενεργειες

Ξεκίνα λοιπόν με διάβασμα από εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
χάρισε τα ψαράκια που έχεις σε κάποιον που διαθέτει κατάλληλο ενυδρείο
και μετά συζητάμε τα επόμενα βήματα ;)

ydrofilos 18-11-15 23:55

πολύ ενδυαφερον το αθρο σου αλλα όλα αφτα τα ξερω

Κλεόβουλος 19-11-15 09:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ydrofilos (Μήνυμα 907253)
πολύ ενδυαφερον το αθρο σου αλλα όλα αφτα τα ξερω

Τότε αρκεί να τα κάνεις πράξη ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01989 seconds with 11 queries