Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αναγνωριση Αλγης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33843)

abrous 30-08-09 09:58

Αναγνωριση Αλγης
 
2 Συνημμένο(α)
Καλημερα σε ολους,

Ηθελα καποιος να μου πει αν γνωριζει το ονομα αυτης της αλγης. Ειναι σταθερη στο ενυδρειο μου εδω και 2 χρονια. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα,
αλλαγες φωτισμου, διαφορετικες λαμπες , διαφορετικα επιπεδα CO2, διαφορετικα επιπεδα νιτρικων και φωσφωρικων αλλα τιποτα. Η μονη φαση που υποχωρησε σχεδον ολοκληρωτικα ηταν οταν ειχα Κυανοβακτηριο :rolleyes: ...

Φιλικα,

Αγγελος

space4711 30-08-09 10:21

Φίλε μου αν και δεν είμαι έμπειρος ιδιαίτερα, νομίζω ότι είναι bba. Ίσως το χειρότερο είδος άλγης. Δύσκολα το ξεφορτώνεσαι.

Ας μιλήσουν όμως και οι πιο έμπειροι.

Raven 30-08-09 10:49

Γεια σου Αγγελε.
Η bba φευγει. Δυσκολα μεν αλλα καταπολεμειται. Ενας τροπος ειναι τοπικη εγχυση οξυζενε ή υπερδοσολογια excel. Δεν εχω δοκιμασει ποτε τιποτα απο τα 2 ομως μιας και υπαρχει ρισκο για τα φυτα και τα ασπονδυλα.
Υποστηριζω οτι το καλυτερο ειναι να βρεθει η αιτια και αφου αφαιρεθει με το χερι να κρατηθουν οι σωστες συνθηκες ωστε να μην επανεμφανιστει.
Εχω ξαναπει οτι αυτη η αλγη αυτη ,ειναι 99% συνδεδεμενη με ανεπαρκες CO2 ή σκαμπανεβασματα στην παροχη του, σε συνδυασμο με δυνατο φωτισμο και ανεπαρκη ή λαθος λιπανση.
Αν θελεις να το ψαξουμε και να βοηθησουμε περισσοτερο,κανε ολες τις μετρησεις οπως λες και συμπληρωσε την φορμα αυτη για να εχουμε πληρη εικονα.

abrous 30-08-09 12:39

Σχετικα με το ανεπαρκες CO2 που λες το εχω ξαναδιαβασει. Αλλα εχω φιαλη, controller, κεραμικο διαχυτη και σταθερη τιμη pH 6,7. Φοβαμαι να το κατεβασω και αλλο καθως η γενικη σκληροτητα μου ειναι περιπου 10dH και η KH 5. Συμφωνα με τους πινακες το Co2 ειναι περιπου στα 30ppm. Λετε να κανω και μια δοκιμη σε χαμηλοτερο pH ? Και αν ναι ποσο χαμηλα ?

Αγγελος

Raven 30-08-09 14:06

Οχι, εισαι μια χαρα στα 30ppm και δεν ειναι αναγκη να πιεσεις στα ορια το διοξειδιο.
Οπως ειπα και πριν, ακομα και ενα σκαμπανεβασμα στο ΡΗ μπορει να ευνοησει αυτη την αλγη (αναγομωση, κακη διαχυση, κυκλοφορια κλπ). Η διαφορα της απο αλλες αλγες ειναι οτι αν εμφανιστει, δεν φευγει ευκολα παρα μονο αν αφαιρεθει με το χερι ή επισκιαστει απο την αναπτυξη των φυτων.
Σιγουρα στην περιπτωση σου κατι φταιει για να επιμενει επι 2 χρονια αλλα χωρις παραπανω πληροφοριες για φως,θερμοκρασια, λιπανση, μετρησεις κλπ δεν ειναι ευκολο να πω περισσοτερα.
Στο δικο μου ενυδρειο ειναι η μονη αλγη που εμφανιζεται τακτικα πανω στις πετρες αν μειωθει εστω και για λιγο η κυκλοφορια, και η διαχυση του CO2 δεν γινεται σωστα. Βασικα,η καλη και δυνατη κυκλοφορια φαινεται οτι την ευνοει γιατι μεταφερει θρεπτικα πανω της, αλλα αν συνδυαστει με επαρκες co2 ειναι ο θανατος της.
Μια ερωτηση βασικη...βλεπεις τα φυτα σου να φωτοσυνθετουν σαν τρελλα; βλεπεις το φαινομενο του pearling μερικες ωρες μετα το αναμα των φωτων; Αν το δεις αυτο, τοτε καμια αλγη δεν θα σε επισκεφτει ποτε !

chemical mac 30-08-09 14:24

επιτόπου έγχυση με οξυζενέ σε μια σύριγγα και καθάρισες :D :D :D

imichal 30-08-09 15:29

Παράθεση:

επιτόπου έγχυση με οξυζενέ σε μια σύριγγα
θα χρειαστει να το κανεις πολλες φορες βεβαια......

delta66 31-08-09 04:07

το χτυπαει καθολου ηλιος?

george 31-08-09 11:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 371692)
επιτόπου έγχυση με οξυζενέ σε μια σύριγγα και καθάρισες :D :D :D

http://www.malawicichlidhomepage.com...de_greek1.html

crazyio 14-09-09 21:24

στο εν λόγο άρθρο όμως δεν αναφέρεται πουθενά πόσα ml οξυζενέ αντιστοιχούν ανά λίτρο :confused:

Μίμης 14-09-09 21:55

οταν ριξουμε το οξυγενε πιραζει αν εχουμε στο ενυδρειο μας ψαρια η πρεπει να τα βγαλουμε(αν ναι για ποσο?) ?:rolleyes:
παιδια εγω αγορασα ενα φυτο που ειχε αυτην την αλγη .δεν μεταφερθηκε στο υπολοιπο ενυδρειο αλλα μεγαλωνει πανω στα φυλλα στα οποια ηταν.:confused:

Μίμης 16-09-09 15:17

κανεις?:confused:

delta66 16-09-09 20:38

Ψεκασε με συριγγα τοπικα

"Ψέκασμα των προσβεβλημένων φύλλων τοπικά με οξυζενέ μέχρι να καεί/μαραθεί η άλγη"

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_algae.html

Διαβασε κι αυτο αν ξερεις αγγλικα
http://www.thekrib.com/Plants/Algae/...-peroxide.html

Οξυζενε απο φαρμακειο καθαρο χωρις προσθετα
Λεει "οξυγονουχο υδωρ"

STAMATIA 17-09-09 12:54

Eγω που είχα δύο φυτά με άλγη. Τα έβγαλα έξω τους έριξα οξυζενέ έτριψα τα φιλαράκια να καθαρίσουν, πέταξα κάποια που είχαν αρκετή, τα ξέπλυνα με καθαρό ενυδριακό νεράκι και τα ξαναέβαλα. Τα φυτάκια καθάρισαν και μέχρι τώρα δεν τα έχει ξαναεπισκεφθεί άλγη. Το οξυζενέ αν πέσει πάνω στα ψάρια θα έχουν πρόβλημα. Τουλάχιστον έτσι εχω μάθει από αξιόπιστο άτομο. Δεν το ρισκάρω με τίποτα.

Μάριος 17-09-09 13:41

Αυτό που έχεις στο ενυδρείο σου είναι όντως ΒΒΑ (Black Beard Algae) και ο κύριως λόγος ύπαρξής του είναι κατά πάσα πιθανότητα πλεόνασμα σε φωσφορικά (phosphate). Η πηγή των φοσφωρικών είναι από το τάισμα και πιθανή λύπανση (αν κάνεις).

Επειδή λοιπόν απ'ότι βλέπω έχεις αρκετό CO2 τότε μάλον σου λείπουν Nitrates. Λόγω αυτής της έλειψης τα φυτά σου δεν καταναλώνουν και τα φοσφωρικά και έτσι δημιουργείτε ευνοϊκό περιβάλλον για την BBA.

Έτσι κάνε μετρήσεις να δεις αν όντως έχεις ανεβασμένα φωσφορικά και πεσμένα νιτρικά. Σταμάτησε για λίγο το τάισμα, κάνε μία καλή αλλαγή νερού 50% ξεκίνα λύπανση με νιτρικά και προσπάθησε να φέρεις την ισορροπία εκεί που πρέπει.

Επίσης τα πραγματικά SAE τρώνε ΒΒΑ.

crazyio 17-09-09 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 375572)
Επίσης τα πραγματικά SAE τρώνε ΒΒΑ.

κατά το διάστημα που είναι φρέσκια ..... γιατί μετά αν μεγαλώσει δεν την πολύ γουστάρουνε .... ;)
άτιμα SAE κάνετε διακρίσεις ... !! :smt084:smt084:smt084

lucky13 18-09-09 01:17

Αυτο που λεει crazyio, τα SAE δεν πολυ ασχολούνται με αυτην την αλγη παρα μονο οταν ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο που με προσοχη το διακρίνεις. Απο οτι εχω καταλάβει απο ψάξιμο ειναι οτι συγκεκριμένη αλγη ειναι η χειρότερη που μπορεις να εχεις στο ενυδρείο γιατι κατα καποιον τροπο πολλαπλασιάζετε γρήγορα αν βρει ευνοϊκές για αυτην συνθήκες, απο την στιγμη που βγει, και φωσφορικά να μετρας με το να προσθεσεις νιτρικα να το φερεις στο 10/1 δεν φευγουν αν δεν τις καθαρισεις μηχανικα. Τα κυρια παντως αίτια πιστευω ειναι ο μεγαλος αριθμος ψαριων σε συνδυασμό με πολυ ταισμα,"βρωμικο" βυθο(πολυ βασικο μαζι με μικρες αλλαγες με αποτελεσμα την μεγαλη συγκέντρωση οργανικών) και η οχι καλη κυκλοφορία, απο την στιγμη που εχεις αυτα και 30ppm CO2 να εχεις δεν την γλιτώνεις. Οποτε για εμενα μειώνεις ταισμα, κανεις μια καλη σκουπα βυθου, βελτιώνεις την κυκλοφορία, αφαιρεις οτι φυλλο εχει πανω αυτην την αλγη, κανεις μεγαλατερες αλλαγες νερου καιψαχνεις τις ρουτινες των λιπασματων σου με μπουσουλα το 10/1 νιτρικα φωσφορικά.

delta66 18-09-09 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA (Μήνυμα 375560)
Eγω που είχα δύο φυτά με άλγη. Τα έβγαλα έξω τους έριξα οξυζενέ έτριψα τα φιλαράκια να καθαρίσουν,....

Αν γινεται να βγουν εξω τα φυτα ειναι καλυτερα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F1%E9%ED%E7

THEOFANIS6 01-10-09 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από abrous (Μήνυμα 371630)
Καλημερα σε ολους,

Ηθελα καποιος να μου πει αν γνωριζει το ονομα αυτης της αλγης. Ειναι σταθερη στο ενυδρειο μου εδω και 2 χρονια. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα,
αλλαγες φωτισμου, διαφορετικες λαμπες , διαφορετικα επιπεδα CO2, διαφορετικα επιπεδα νιτρικων και φωσφωρικων αλλα τιποτα. Η μονη φαση που υποχωρησε σχεδον ολοκληρωτικα ηταν οταν ειχα Κυανοβακτηριο :rolleyes: ...

Φιλικα,

Αγγελος

Τελικά είδες κάποιο αποτέλεσμα από τις ιδέες των μελών? και εάν ναι με ποιό τρόπο? Ρωτάω διότι έχω και εγώ αυτό το αντιαισθητικό πρόβλημα και δεν έχω μέχρι τώρα βρεί λύση. Υπάρχει βέβαια και αυτή η λύσηzw αλλα θα προβληματιστούν τα φυτά και τα ψαράκια μας

delta66 01-10-09 19:42

Αυτο που πρεπει να βρεθει ενιαι μονιμη λυση βρισκοντας την αιτια της αλγης και αντιμετωπιζοντας την.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02511 seconds with 11 queries