Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Συμπεριφορα "πρωτων" ψαριων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78789)

harry86 18-03-14 15:44

Συμπεριφορα "πρωτων" ψαριων
 
Γεια σας παιδια, σημερα εβαλα επιτελους τα πρωτα μου ψαρακια στο ενυδρειο.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Εδω και μια ωρα απο τοτε που τα εχω βαλει ειναι στο βυθο και ολο ψαχουλευουν το χαλικι και τα διακοσμητικα. Ελαχιστες φορες εχουν ανεβει πανω απο τη μεση του ενυδρειου και μολις το κανουν αμεσως μετα παλι πανε κατω και παλι ψαχουλεμα. Γιατι συμβαινει αυτο; Ειναι φυσιολογικο;

stratigos24 18-03-14 15:55

Ειναι πολυ νωρις ακομα. Φωτα κλειστα εννοειται και τα αφηνεις στην ηρεμια τους να προσαρμοστουν, δουν το χωρο κλπ..

Τι ψαρια ειναι?

thab 18-03-14 16:16

Άφησέ τα να ηρεμήσουν, όπως σου είπε κι ο στρατηγός.
Τι προσαρμογή έκανες;
Μετρήσεις κάνεις;

harry86 18-03-14 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 828218)
Ειναι πολυ νωρις ακομα. Φωτα κλειστα εννοειται και τα αφηνεις στην ηρεμια τους να προσαρμοστουν, δουν το χωρο κλπ..

Τι ψαρια ειναι?

Το φως το εχω ανοιξει απο την αρχη, πειραζει;
Παντως τωρα εχουν αρχισει και πανε και στην επιφανεια, καμια σχεση οπως πριν. Αρχιζουν και συνηθιζουν το χωρο λογικα.
Νομιζω οτι ειναι molly. Ενα αρσενικο και 2 θηλυκα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thab (Μήνυμα 828222)
Άφησέ τα να ηρεμήσουν, όπως σου είπε κι ο στρατηγός.
Τι προσαρμογή έκανες;
Μετρήσεις κάνεις;

Η προσαρμογη που εκανα ειναι αυτη που μου ειπε ο πετσοπας δηλαδη 10 λεπτα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μετα 1 ποτηρι νερο απο το ενυδρειο μεσα στη σακουλα, μετα απο 5 λεπτα αλλο 1 ποτηρι μεσα στη σακουλα και μετα απο 5 λεπτα τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο.
Τι μετρησεις εννοεις;
Το ενυδρειο το εστρωνα 1 μηνα και εκανα συνεχεια μετρησεις, τωρα πια χρειαζονται;

pans 18-03-14 20:55

Η προσαρμογη που εκανα ειναι αυτη που μου ειπε ο πετσοπας δηλαδη 10 λεπτα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μετα 1 ποτηρι νερο απο το ενυδρειο μεσα στη σακουλα, μετα απο 5 λεπτα αλλο 1 ποτηρι μεσα στη σακουλα και μετα απο 5 λεπτα τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο.
Τι μετρησεις εννοεις;
Το ενυδρειο το εστρωνα 1 μηνα και εκανα συνεχεια μετρησεις, τωρα πια χρειαζονται;[/QUOTE]


------------------------------------------

Ελπίζω να μην εριξες μαζι με τα ψάρια και το νερό της σακούλας μέσα;:p

harry86 18-03-14 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pans (Μήνυμα 828255)
Η προσαρμογη που εκανα ειναι αυτη που μου ειπε ο πετσοπας δηλαδη 10 λεπτα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μετα 1 ποτηρι νερο απο το ενυδρειο μεσα στη σακουλα, μετα απο 5 λεπτα αλλο 1 ποτηρι μεσα στη σακουλα και μετα απο 5 λεπτα τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο.
Τι μετρησεις εννοεις;
Το ενυδρειο το εστρωνα 1 μηνα και εκανα συνεχεια μετρησεις, τωρα πια χρειαζονται;


------------------------------------------

Ελπίζω να μην εριξες μαζι με τα ψάρια και το νερό της σακούλας μέσα;:p[/QUOTE]

Οχι βεβαια αλλα τα νεα ειναι πολυ ασχημα. Δυστυχως δε βλεπω να αντεχουν για πολυ τα ψαρακια. Εδω και ωρες ειναι και τα 3 στο βυθο ακινητα. Μαλλον το ενυδρειο δεν εχει στρωσει αν και οι τελευταιες μετρησεις εδειχναν 0 αμμωνια και 0 no2. Εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου απο το φιλτρο της βρυσης μου και δεν εβαλα αντιχλωριο. Δεν ξερω τι εκανα λαθος. Αντε παλι κανα μηνα να το στρωσω απο την αρχη :(

Χρηστος Ζ. 18-03-14 21:24

βλεπω οτι εισαι απο Αθηνα, βαλε αγγελια για μπολι. ειναι πολυ ευκολο να σου δωσει καποιος.

τωρα για τα ψαρια, εσυ ξερεις τι μπορει να ειναι λαθος, προσαρμογη, συνθηκες νερου, αστρωτο φιλτρο?

κανουμε μετρησεις οπωσδηποτε μια μερα πριν βαλουμε ψαρια στο ενυδρειο και πραττουμε αναλογως αν βρουμε καποιο προβλημα. συνηθως αν εχει στρωσει το φιλτρο, βρισκουμε πολλα νιτρικα και κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να τα φερουμε γυρω στα 5-10. μετα βαζουμε λιγα ψαρια.

harry86 18-03-14 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 828263)
βλεπω οτι εισαι απο Αθηνα, βαλε αγγελια για μπολι. ειναι πολυ ευκολο να σου δωσει καποιος.

τωρα για τα ψαρια, εσυ ξερεις τι μπορει να ειναι λαθος, προσαρμογη, συνθηκες νερου, αστρωτο φιλτρο?

κανουμε μετρησεις οπωσδηποτε μια μερα πριν βαλουμε ψαρια στο ενυδρειο και πραττουμε αναλογως αν βρουμε καποιο προβλημα. συνηθως αν εχει στρωσει το φιλτρο, βρισκουμε πολλα νιτρικα και κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να τα φερουμε γυρω στα 5-10. μετα βαζουμε λιγα ψαρια.

Φιλε μου αυτο εκανα ειχα νιτρικα 40 κι εκανα αλλαγη νερου μεγαλη και μετα απο μια μερα εβαλα ψαρια. Ετοιμα να ψοφησουν ειναι τωρα. Εχω στεναχωρηθει πολυ. Θα ζητησω μπολι να τελειωνω...

stratigos24 18-03-14 21:41

Tι ψαρια ειναι δεν μας ειπες...

Θα μπορουσες να κανεις παραπανω ωρα προσαρμογη. Τοσο καιρο που εστρωνες δεν κοιταξες να δεις εδω πως λενε οτι γινεται σωστα η προσαρμογη των ψαριων?:p

Γενικα τι θερμοκρασια το ενδυρειο? Μετρησεις εκανες τωρα?

harry86 18-03-14 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 828269)
Tι ψαρια ειναι δεν μας ειπες...

Θα μπορουσες να κανεις παραπανω ωρα προσαρμογη. Τοσο καιρο που εστρωνες δεν κοιταξες να δεις εδω πως λενε οτι γινεται σωστα η προσαρμογη των ψαριων?:p

Γενικα τι θερμοκρασια το ενδυρειο? Μετρησεις εκανες τωρα?

Δυστυχως δεν κοιταξα καθολου για την προσαρμογη. Μου διεφυγε τελειως

Στο πετ σοπ μου ειπε οτι ειναι molly. Η θερμοκρασια ειναι 26,5 βαθμους. Οχι δεν εκανα τωρα μετρησεις. Να κανω;

gallos 18-03-14 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harry86 (Μήνυμα 828270)
Δυστυχως δεν κοιταξα καθολου για την προσαρμογη. Μου διεφυγε τελειως

Στο πετ σοπ μου ειπε οτι ειναι molly. Η θερμοκρασια ειναι 26,5 βαθμους. Οχι δεν εκανα τωρα μετρησεις. Να κανω;

Κάνε μήπως και έχει αλλάξει κάτι στις μετρήσεις...

stratigos24 18-03-14 21:49

E, για κανε να δουμε που βρισκομαστε? Γενικα θα πρεπει να κανεις μετρησεις που και που, αλλα τωρα που ειναι οι πρωτες μερες, εννοειται καθε μερα 1-2 φορες να μετρας αμμωνια, νιτρωδη.

Με τι μετρας?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harry86 (Μήνυμα 828261)
Εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου απο το φιλτρο της βρυσης μου και δεν εβαλα αντιχλωριο.

Αυτη την αλλαγη ποτε την εκανες? Ειναι αυτη που εκανες η μεγαλη και μετα εβαλες τα ψαρια ή την εκανες σημερα γιατι δεν τα εβλεπες καλα?

Αντιχλωριο μπορεις να βαλεις και τωρα, την ποσοτητα που χρειαζεται, κατευθειαν στο ενυδρειο.

harry86 18-03-14 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 828275)
E, για κανε να δουμε που βρισκομαστε? Γενικα θα πρεπει να κανεις μετρησεις που και που, αλλα τωρα που ειναι οι πρωτες μερες, εννοειται καθε μερα 1-2 φορες να μετρας αμμωνια, νιτρωδη.

Με τι μετρας?
-------------------------


Αυτη την αλλαγη ποτε την εκανες? Ειναι αυτη που εκανες η μεγαλη και μετα εβαλες τα ψαρια ή την εκανες σημερα γιατι δεν τα εβλεπες καλα?

Αντιχλωριο μπορεις να βαλεις και τωρα, την ποσοτητα που χρειαζεται, κατευθειαν στο ενυδρειο.

Μετρω με τα υγρα τεστ της API.

Την αλλαγη τη μεγαλη την εκανα χθες το πρωι. Περιμενα να παει στην καταλληλη θερμοκρασια και σημερα το μεσημερι εβαλα τα 3 ψαρακια.
Τωρα κανω μετρησεις και θα σας πω σε λιγο τα αποτελεσματα

stratigos24 18-03-14 22:14

Κανε και πες μας.

Απο δω και περα, με τα ψαρια, οταν κανεις αλλαγη νερου, το νερο της αλλαγης θα κοιτας να εχει περιπου ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

harry86 18-03-14 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 828279)
Κανε και πες μας.

Απο δω και περα, με τα ψαρια, οταν κανεις αλλαγη νερου, το νερο της αλλαγης θα κοιτας να εχει περιπου ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Αρα πρεπει να παρω δευτερο θερμοστατη και βαρελι.

Παντως δε μπορω να καταλαβ. Πριν απο λιγο ηταν και τα 3 ακινητα στο βυθο. Τωρα ξαφνικα ειναι μια χαρα. Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται...

nazgul 18-03-14 22:25

Κανε μετρησεις, αφου τις εχεις και αν εχεις Αμμωνια-0, ΝΟ2-0 και νιτρικα το πολυ 25, αφησε τα ψαρακια στην ησυχια τους να προσαρμοστουν.

Σταθερη φωτοπεριοδο εχεις με χρονοδιακοπτη?

Δες και αυτο, μπορει να σε βοηθησει να κανεις πιο σωστα για τα ψαρια σου τις αλλαγες νερου.

harry86 18-03-14 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 828281)
Κανε μετρησεις, αφου τις εχεις και αν εχεις Αμμωνια-0, ΝΟ2-0 και νιτρικα το πολυ 25, αφησε τα ψαρακια στην ησυχια τους να προσαρμοστουν.

Σταθερη φωτοπεριοδο εχεις με χρονοδιακοπτη?

Δες και αυτο, μπορει να σε βοηθησει να κανεις πιο σωστα για τα ψαρια σου τις αλλαγες νερου.


Δεν εχω χρονοδιακοπτη και ειναι κατι που ηθελα να το ρωτησω. Ποσες ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτο το φως;

Τα αποτελεσματα των τεστ:

αμμωνια 0,25
no2:0
no3:10

Τωρα τα 2 ειναι μια χαρα και το τριτο εχει χωθει σε μια λακουβα στα χαλικια και ειναι ακινητο. Ειναι λογικο αυτο;

Χρηστος Ζ. 18-03-14 22:46

η αμμωνια παιζει να ειναι και μηδεν, δεν ξεχωριζει τοσο ευκολα το χρωμα στο χαρτακι.
αναβεις τα φωτα του ενυδρειου οποτε θελεις να δεις τα ψαρια? ισως να ειναι και απο αυτο η νωχελικοτητα που εχουν, τα εχεις χαζεψει :D.

βαλε ενα απλο χρονοδιακοπτη (8 ευρω πρεπει να εχει), θα το εκτιμησουν και τα ψαρια και τα φυτα σου. 8 ωρες συνεχομενης φωτοπεριοδου ειναι μια χαρα.

harry86 18-03-14 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 828287)
η αμμωνια παιζει να ειναι και μηδεν, δεν ξεχωριζει τοσο ευκολα το χρωμα στο χαρτακι.
αναβεις τα φωτα του ενυδρειου οποτε θελεις να δεις τα ψαρια? ισως να ειναι και απο αυτο η νωχελικοτητα που εχουν, τα εχεις χαζεψει :D.

βαλε ενα απλο χρονοδιακοπτη (8 ευρω πρεπει να εχει), θα το εκτιμησουν και τα ψαρια και τα φυτα σου. 8 ωρες συνεχομενης φωτοπεριοδου ειναι μια χαρα.

Οχι βεβαια, απο το μεσημερι που τα εβαλα το εχω ανοιχτο το φως. Αλλα μονο 8 ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτο;
Παντως το 3ο συνεχιζει να ειναι ακινητο μεσα στη λακουβα. Κι επισης μερικες φορες και τα αλλα 2 μενουν ακινητα στο βυθο για καποια λεπτα και μετα παλι ξαφνικα κολυμπανε μια χαρα.

konstantinos-z 18-03-14 23:29

Παράθεση:

μετα παλι ξαφνικα κολυμπανε μια χαρα.

μια χαρα? η μηπως εχουν "μαζεμενα" τα πτερυγια τους??

harry86 18-03-14 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 828304)
μια χαρα? η μηπως εχουν "μαζεμενα" τα πτερυγια τους??

Δεν τα εχουν μαζεμενα. Κολυμπανε κανονικα. Απλα το ενα μονο κολυμπαει συνεχεια. Το αλλο καθεται ακινητο στο βυθο και καποιες φορες κολυμπαει και το 3ο ειναι στη λακουβα ακινητο...

konstantinos-z 19-03-14 00:09

αν δεν τα πηρες αρωστα αυριο θα συνελθουν...το πιο πιθανο ειναι οτι εχουν ενα ψιλο-σοκ απο την αλλαγη.....

harry86 19-03-14 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 828323)
αν δεν τα πηρες αρωστα αυριο θα συνελθουν...το πιο πιθανο ειναι οτι εχουν ενα ψιλο-σοκ απο την αλλαγη.....

Μακαρι φιλε μου, μακαρι...

stav 19-03-14 09:16

Οταν βαζουμε ψαρια στο ενυδρειο εκτος απο την προσαρμογη εχουμε
σβηστα τα φωτα και δεν ταιζουμε για να μην στρεσαριθουν.

harry86 19-03-14 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 828349)
Οταν βαζουμε ψαρια στο ενυδρειο εκτος απο την προσαρμογη εχουμε
σβηστα τα φωτα και δεν ταιζουμε για να μην στρεσαριθουν.

Οκ εκανα λαθος, δεν το ηξερα και μετα απο καμια ωρα ανοιξα το φως του ενυδρειου και τα ταϊσα κιολας. Παντως σημερα ειναι μια χαρα, τα ταϊσα και πριν λιγο και εφαγαν μια χαρα. Μια φορα τη μερα να τα ταϊζω; Ελπιζω να ειναι ολα καλα τελικα.

stratigos24 19-03-14 17:55

Καλο ειναι να ταιζεις 2-3 φορες τη μερα, οχι απο πολυ καθε φορα, στο περιπου σκεψου ενα μεγαλο καλο ταισμα (αν και ειναι περιεργο γενικα το θεμα ταισματος στο πως το βλεπει ο καθενας το πολυ και το λιγο) δηλαδη να το χωριζεις σε 2-3 δοσεις.

Τις πρωτες μερες, αν συνεχισεις και οντως αυτο που μετρησες δεν ειναι 0 σε αμμωνια αλλα 0.25 κλπ, ταιζε 1-2 φορες απο λιγο, ωστε να μην ανεβει και αλλο.

harry86 19-03-14 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 828444)
Καλο ειναι να ταιζεις 2-3 φορες τη μερα, οχι απο πολυ καθε φορα, στο περιπου σκεψου ενα μεγαλο καλο ταισμα (αν και ειναι περιεργο γενικα το θεμα ταισματος στο πως το βλεπει ο καθενας το πολυ και το λιγο) δηλαδη να το χωριζεις σε 2-3 δοσεις.

Τις πρωτες μερες, αν συνεχισεις και οντως αυτο που μετρησες δεν ειναι 0 σε αμμωνια αλλα 0.25 κλπ, ταιζε 1-2 φορες απο λιγο, ωστε να μην ανεβει και αλλο.

Μηπως ειναι πολλες οι 3 φορες; Γιατι απο ολους που εχω μιλησει γι'αυτο το θεμα μου εχουν πει 1 με 2 φορες (οχι με πετσοπαδες) κι οτι ειναι καλο να τα αφηνουμε να πεινανε... Αν ειναι θα τα ταιζω 2 φορες απο λιγο.

delta66 20-03-14 00:47

Ποιους ολους? γιατι ειπαν 1-2 φορες? και γιατι να τα αφηνουμε να πεινανε?

harry86 20-03-14 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 828558)
Ποιους ολους? γιατι ειπαν 1-2 φορες? και γιατι να τα αφηνουμε να πεινανε?

Ολους εννοω γνωστους μου που εχουν ενυδρειο. Ο ενας μου ειπε οτι ειναι καλο να τα αφηνουμε να πεινανε γιατι κανει καλο στο ανοσοποιητικο τους συστημα.
Εγω σημερα τα ταισα 2 φορες αλλα εδω και ωρα κανουν σαν τρελα, πανε συνεχεια περα δωθε και ειναι κολλημενα στα τζαμια και πανε πανω κατω, μηπως πεινανε; :rolleyes:

delta66 20-03-14 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harry86 (Μήνυμα 828561)
Ολους εννοω γνωστους μου που εχουν ενυδρειο. Ο ενας μου ειπε οτι ειναι καλο να τα αφηνουμε να πεινανε γιατι κανει καλο στο ανοσοποιητικο τους συστημα.
Εγω σημερα τα ταισα 2 φορες αλλα εδω και ωρα κανουν σαν τρελα, πανε συνεχεια περα δωθε και ειναι κολλημενα στα τζαμια και πανε πανω κατω, μηπως πεινανε; :rolleyes:

Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Αν μπορει να μας δωσει καποιο λινκ που το διαβασε, καποια επιστημονικη πηγη.
Απο οτι εχω διαβασει, το ανοσοποιητικο συστημα το ενισχυει η ελλειψη στρες και η ιδια η καλη υγεια μεσω σωστης διατροφης και βιταμινων.
Πχ αν παρουμε τους ανθρωπους, ποιος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι αρρωστιαρης? ενας καλα και σωστα τρεφομενος ή ενας πεινασμενος, υποσιτισμενος?
Αλλο η σωστη διατροφη κι αλλο η μονιμη πεινα.
-------------------------
Διαβασε αρχικα το 3ο ποστ εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78817


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02737 seconds with 11 queries