Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Απορίες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82149)

st@vros 12-09-14 09:28

Απορίες
 
Καλημέρα φίλοι,σε λίγες μέρες επιτέλους θα είναι έτοιμα και τα καπάκια του νέου 300λίτρου ενυδρείου μου.Εκεί πρόκειται να φιλοξενήσω τα acei που έχω εδώ και 1 χρόνο και labidochromis που μου έδωσε πριν 1 εβδομάδα ένας συνχομπίστας.Ερωτήσεις...
1]Με ποιον τρόπο γίνεται η μεταφορά τους από τα 180 λίτρα στα 300;Δηλαδή για παράδειγμα,μεταφέρω ΟΛΟ το νερό του παλιού και προσθέτω το υπόλοιπο από βρύση + το αντιχλώριο και είμαι οκ;
2]Τι τροφές να συνδιάσω μιας και οι λαμπίντος από ότι διάδασα δεν είναι μόωο φυτοφάγες όπως τα acei...Όποιος μπόρει ας μου πει τον συνδιασμό τροφής και τον τρόπο ή μάλλον καλύτερα την σείρα που θα τα δίνω στην διάρκεια της ημέρας...
Αν μου έρθουν και άλλες θα επανέλθω:smt031

Κλεόβουλος 12-09-14 12:56

Με το καλό Σταύρο!
Το βασικό είναι να μεταφερθεί το φίλτρο απείραχτο και στρωμένο ή όλα τα υλικά του στο νέο φίλτρο αν υπάρχει.
Και όσο νερό μπορείς αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Μπορεί να είναι όλο φρέσκο αλλά στις ίδιες παραμέτρους.
Για τροφή θα πρότεινα σιγά σιγά να τα προσαρμόσεις στην NLS
http://www.igna.gr/index.php/eshop/t...ula-80g-detail

st@vros 12-09-14 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 853768)
Με το καλό Σταύρο!
Το βασικό είναι να μεταφερθεί το φίλτρο απείραχτο και στρωμένο ή όλα τα υλικά του στο νέο φίλτρο αν υπάρχει.
Και όσο νερό μπορείς αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Μπορεί να είναι όλο φρέσκο αλλά στις ίδιες παραμέτρους.
Για τροφή θα πρότεινα σιγά σιγά να τα προσαρμόσεις στην NLS
http://www.igna.gr/index.php/eshop/t...ula-80g-detail

Θα μπει το υπάρχον εξωτερικό φίλτρο και θα συνδυαστεί με ένα εσωτερικό που είχα.Είχα σκοπό να αδειάσω το ενυδρείο και τα ψάρια να τα βάλω προσωρινά σε ένα 60λιτρο κουτί του LEROY,μεταφέρω άμμο,βράχους φυτά κ.λ.π και καπάκια βάζω και τα ψάρια.Στο εξωτερικό φίλτρο όπως είναι και στο εσωτερικό με άνθρακα για μια 3 μέρες και μετά,σφουγγάρι-σιποραξ...Τροφή δίνω την NLS Cichlid formula και την Tetra Phyll,μπορείς να μου προτείνεις έναν συνδυασμών 3-4 τροφών της NLS και με ποιον τρόπο να τα δίνω;

Κλεόβουλος 12-09-14 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από st@vros (Μήνυμα 853776)
.Τροφή δίνω την NLS Cichlid formula ............,μπορείς να μου προτείνεις έναν συνδυασμών 3-4 τροφών της NLS και με ποιον τρόπο να τα δίνω;

και μόνο μ' αυτή μια χαρά είσαι κατά τη γνώμη μου, αλλά
μπορείς να δίνεις και την Thera A 1-2 φορές την βδομάδα και την Algae max το ίδιο.

st@vros 13-09-14 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 853797)
και μόνο μ' αυτή μια χαρά είσαι κατά τη γνώμη μου, αλλά
μπορείς να δίνεις και την Thera A 1-2 φορές την βδομάδα και την Algae max το ίδιο.

Ωραια θα τις παραγγείλω,ευχαριστω Κλεοβουλε...
-------------------------
Μας θυροκόλλησαν από την ΔΕΗ ειδοποιητήριο για 7ωρη διακοπή ρευματος,τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

kixlidatos 13-09-14 10:14

Βασικα δεν υπαρχει προβλημα αλλα,αν εχεις αεραντλια μπαταριας βαλτην καλο κανει.Μην Ταιζεις την ποηγουμενη,και ολα καλα

st@vros 20-09-14 15:01

πόση άμμο θα χρειαστώ,μπορεί να μου πει κάποιος...;

st@vros 22-09-14 21:19

κάποιος;;;:confused:

vlaxos80 22-09-14 22:29

λογικα θα χρειαστεις γυρω στα 30 και ισως και 35 κιλα αμμο..
βαλε τοση αμμο οσο χρειαζεται για να εχεις περιπου 10cm. παχος αμμου, γιατι οι κιχλιδες σκαβουν πολυ οι ατιμες..εμενα την πανε περα δωθε την αμμο.
αλλοι λενε αυτο:
για 10 εκατοστά ύψος άμμου θα υπολογίσεις μήκος ενυδρείου x πλάτος ενυδρείου x 10cm (όλα σε εκατοστά), μετά διαιρείς διά του 1000 και έχεις τα επιθυμητά λίτρα άμμου. Στην συνέχεια ζυγίσεις άμμο σε ένα δοχείο με γνωστό όγκο σε λίτρα (υπάρχουν δοχεία με μαρκαρισμένα τα λίτρα) και διαιρείς τα κιλά της άμμου διά τα λίτρα της και έχεις βάρος ανά λίτρο. Οπότε πολλαπλασιάζεις τον αριθμό αυτό με τα επιθυμητά λίτρα άμμου και πας και αγοράζεις όση άμμο βγει από την πράξη.
πολυ επιστημη βεβαια αυτο..παρε για αρχη 30 κιλα και βλεπεις τι επιφανεια θα σου καλυψει.αν χρειαστει κι αλλο παιρνεις ακομα ενα τσουβαλακι.

Κλεόβουλος 23-09-14 06:52

10 εκ. άμμος είναι πάρα πολύ κατά τη γνώμη μου και στις περιοχές που δεν σκάβουν τα ψάρια θα δημιουργηθούν αναερόβιες περιοχές.
5-6 εκ. αρκούν ;)

st@vros 26-09-14 16:13

να ανησυχώ??
 
Λοιπόν Παρασκευή σήμερα και ετοιμάζομαι να στήσω το νέο ενυδρείο,Έχω πάρει και τα καπάκια όποτε σήμερα άδειασα το νερό που είχα εδώ και κοντά 1,5 μήνα για να έβλεπα τυχόν διαρροή.Ευτυχώς δεν υπάρχουν τέτοια σημάδια όμως...αδειάζοντας το είδα φυσαλίδες μεταξύ του πάτου και τις κάτω κόντρας την όποια κόλλησα εγώ μετά την κόλληση του ενυδρείου...Η απορία μου είναι καταρχήν από που πέρασε το νερό και φυσικά αν θα πρέπει να ανησυχώ για την αντοχή του. :rolleyes:

kixlidatos 26-09-14 16:17

Φυσαλιδα νερου ειδες?Γιατι και οταν κολαμε η σιλικονη κανει φυσαλιδες.

st@vros 26-09-14 16:22

ναι ειναι σαν υγρασια , αλλα ειναι μονο στην μια κατω κοντρα οχι και στις 4...να ανεβασω φωτο;

kixlidatos 26-09-14 16:27

Βαλε αλλα δεν νομιζω να μπορουμε να το δουμε.Κουνατο καπως και δες αν ειναι σταθερο η οχι.Ποση μεγαλη ειναι?Δεν νομιζω να υπαρχει παντος προβλημα γιατι λες οτι ειναι στην κοντρα.Προβλημα πιθανον να ηταν αν ηταν στην ενωση

st@vros 26-09-14 16:39

2 Συνημμένο(α)
Για δες

st@vros 26-09-14 17:11

εβγαλες κανενα συμπερασμα;να προχωρησω τι λες;

kixlidatos 26-09-14 17:36

Ετσι οπως το βλεπω,εχεις δικιο ειναι υγρασια.Προχωρα ειναι στην κοντρα,δεν εχεις προβλημα

st@vros 26-09-14 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 855482)
Ετσι οπως το βλεπω,εχεις δικιο ειναι υγρασια.Προχωρα ειναι στην κοντρα,δεν εχεις προβλημα

κι εγω αυτο σκεφτομουν μιας και ο πατος θα καλυφθει και απο την αμμο,δεν ξερω αν λεω σαχλαμαρα βεβαια...απλα απορω απο που περασε το νερο ρε γμτ.και φυσικα αγχωνομαι επειδη ειναι μεν στην κοντρα αλλα κοντα στην κολληση και δεν θέλω να εχω μετα τρεξιματα,θα το ρισκαρω κι ελπιζω να μην το μετανιωσω.Σε ευχαριστω

kixlidatos 27-09-14 08:16

Θα ειχε υγρασια πριν την κολλησεις,Μην σε αγχωνει ειναι στην απεξω πλευρα και στην κοντρα ,δεν θα εχεις προβλημα

st@vros 27-09-14 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 855552)
Θα ειχε υγρασια πριν την κολλησεις,Μην σε αγχωνει ειναι στην απεξω πλευρα και στην κοντρα ,δεν θα εχεις προβλημα

:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01917 seconds with 11 queries