Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   παχος τζαμιων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52731)

kwstas arta 14-05-11 15:24

παχος τζαμιων
 
παιδια καλησπερα,πηρα απο εναν φιλο ενα ενυδρειο DIY με διαστασεις 1χ0.40χ0.60 240 λιτρα μικτα.
1ον. το παχος τον τζαμιων ειναι ολα εξαρια,με κοντρες πανω κατω,κ πανω μεσαια κοντρα.φοβαμαι οτι ουτε οριακα δεν κανουν.
2ον.εχει διαρροη,κατω σε γωνια,το περναω σιλικονη ολο η μονο εκει που χανει;το ενυδρειο καθοταν δυο χρονια περιπου.αξιζει τον κοπο η να το δωσω πισω;

redman88 14-05-11 15:30

καλησπερα κωστα!

αν σου το χαρισανε σιγουρα αξιζει
ισως οι σιλικονες να εχουν ξεραθει αν 2 χρονια ηταν αδειο και να χρειαζεται να κανεις εναν (μεγαλο) κοπο να το ξεκολλησεις και να το ξανακολλησεις

tsoum 14-05-11 15:36

Τα τζάμια είναι οντως πολύ λεπτα. Η διαρροή είναι πανω απο την κόντρα;

Φερ'το εδω και θα σου το κανουμε καινουργιο με τον Μιχάλη! :D

kwstas arta 14-05-11 15:37

κατα καποιον τροπο δωρο, ειναι δηλαδη εντελως ξηλωμα κ απο την αρχη;το παχος;

tsoum 14-05-11 15:55

Οχι, δεν θέλει ξηλωμα. Απλα αλλαζεις εσωτερικά τις σιλικόνες. Τις ραφές δεν τις πειράζεις.

Χανει πριν την κοντρα (σε ύψος);

kwstas arta 14-05-11 16:31

Ναι χανει κ στο υψος.να τις ξυσω ολες καλυτερα για να ειμαι σιγουρος.γιωργο ελα κατω να βοηθησεις κ να δεις τα ενυδρεια κνα παρειςκ φυτα,γιατο νεο σου ενυρειο:D:D:D

tsoum 14-05-11 16:32

:D! Αμα θελεις το κανονίζουμε για το αλλο ΣΚ!

kwstas arta 14-05-11 16:38

o.k. θα το κανονισω με τον tdinosauros να ερθετε κατω.πεσ κ στον κυριαζη αν θελει.

redman88 14-05-11 16:40

για το αλλο σκ ισως να μου ειναι ευκολο αρκει να κανονιστει απο νωρις και οχι τελευταια στιγμη

κωστα εμενα θα μου επιτρεψεις να μην σου παρω τπτ γιατι δεν εχω αλλο χώρο:D:p

jimmis1974 21-05-11 14:02

φιλε Κωστα αν το πρωοριζεις για θαλσσινο δεν θα το ρισκαρα στην θεση σου , ειναι πολλα που μπαινουν μεσα και με τη δυνατη ροη δεν το πολυεμπιστευομαι το 6αρι τζαμι ,και γω οταν αλαξα τα γλυκα ενυδρεια σε θαλασσινα ηταν και τα δυο με 6αρι και τα αφησα και εφτιαξα αλλα με εναν ποντο τζαμι.
Αν το κανεις γλυκο με φυτακια μεσα τοτε αλλαζει.

kwstas arta 21-05-11 15:01

για αφρικη το θελω,θα δουμε.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 21-05-11 15:49

Αφρικη με πετρες ενοεις? ξεχασετο καλυτερα! θα το σπασεις σιγουρα!!! πολυ λεπτο.240λιτ 6χιλ:smt120.Εμενα μου εσπασε ενα ενω το δοκιμαζα εξω απο το σπιτι ευτυχως.θα σου ελεγα να μην το εμπιστευτεις 240λιτ να χυθουνε στο σπιτι θα χαλασουν ντουλαπια και επιπλα και αφου χανει δεν θα φτιαξει με περασμα σιλικονι απλος;)

tsoum 21-05-11 16:26

Τζίμη, η πιεση που δέχεται απο την ροη των αντλιών σε σχέση με την πιεση του νερού που υπάρχει ειναι πολύ μικρότερη!

Σαν να λες οτι μια λαμπα που φωτιζει ενα φυτό, κανει περισσότερη δουλεια απο τον ίδιο τον ήλιο.:rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 591868)
Αφρικη με πετρες ενοεις? ξεχασετο καλυτερα! θα το σπασεις σιγουρα!!! πολυ λεπτο.240λιτ 6χιλ:smt120.Εμενα μου εσπασε ενα ενω το δοκιμαζα εξω απο το σπιτι ευτυχως.θα σου ελεγα να μην το εμπιστευτεις 240λιτ να χυθουνε στο σπιτι θα χαλασουν ντουλαπια και επιπλα και αφου χανει δεν θα φτιαξει με περασμα σιλικονι απλος:wink:

Βαζει ενα φύλλο εξιλασμένης πολυστερίνης (dow) και είναι μια χαρά!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries