Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Πέτρες από Ερμή.Είναι εντάξει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24385)

xaftel 14-04-08 17:26

Πέτρες από Ερμή.Είναι εντάξει?
 
Αγόρασα 3 πέτρες από τον ερμή με τρύπες

http://www.votsalo.net/diakosmitika.asp?CatID=9#

Στη μια από κάτω έχει μια λωρίδα σαν γυαλί.Τι είναι αυτό?υπάρχει πρόβλημα?Αυτές οι πέτρες είναι φυσικές ή τις φτιάχνουν οι ίδιοι?

_antonis_ 14-04-08 21:14

Σε ΠΟΙΑ απο κάτω έχει λωρίδα σαν γυαλί;

xaftel 14-04-08 22:30

στις πέτρες ενυδρείου.

mikenuke 16-04-08 20:08

Το γυαλι και γενικα οτιδηποτε υαλωδες ειναι αδρανες και δεν προκαλει καμια αλλαγη στις παραμετρους των ενυδρειων.

xontros 16-04-08 20:14

Να ρωτήσω εδώ, για να μήν ανοίγω άλλο post.. 2-3 πετρούλες θέλω, μικρές.. Έχετε υπόψην σας τίποτα πιο κοντά (Μελίσσια μένω εγώ..), να μήν τρέχουμε στο Κορωπί?

πλυμμήρας 18-04-08 02:03

Για μικρή ποσότητα πολύ πιθανόν να έχουν και τα συνοικιακά καταστήματα ανθοπωλείων.

ANEMOS 18-04-08 16:43

Δοκιμασε στην Αναπαυσευως εχει μερικες μαντρες με πετρες

xontros 18-04-08 16:51

Ναι, όντως! Θα το τσεκάρω! Ευχαριστώ πολύ!

etomis 02-09-08 17:15

Για να μήν ανοίγω και εγώ άλλο Post , στις φετινές διακοπές έφερα κάποιες όμορφες πέτρες από τη μήλο, επειδή το νησί είναι "επηρεασμένο" στο παρελθόν από ηφαιστιακές εκρήξεις είναι κατάλληλες για ενυδρεία η να το ξεχάσω εντελώς να τις χρησιμοποιήσω?

Teo 02-09-08 19:55

Για να μην ανοιγω κι εγω αλλο τοπικ :D:D:DΘα ηθελα να ρωτησω ποσο κανουν περιπου 40 κιλα χαλαζιακη λευκη αμμος???και αν ειναι καταλληλη για ενυδρειο ...Και αν γινετε αποστολη στην επαρχια και απο πιο ποσο και ανω...

mikenuke 10-09-08 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από etomis (Μήνυμα 287071)
Για να μήν ανοίγω και εγώ άλλο Post , στις φετινές διακοπές έφερα κάποιες όμορφες πέτρες από τη μήλο, επειδή το νησί είναι "επηρεασμένο" στο παρελθόν από ηφαιστιακές εκρήξεις είναι κατάλληλες για ενυδρεία η να το ξεχάσω εντελώς να τις χρησιμοποιήσω?

Εγω ειχα καποτε 3 μικρα βραχακια απο το ηφαιστειο της Σαντορινης και δεν ειχα προβλημα. Αν λαβεις τα μετρα σου, απολυμανση με βρασιμο χλωρινες και λοιπα και εφοσων δεν σκοπευεις να γεμισεις το ενυδρειο σου με αυτες τοτε μαλλον δεν θα εχεις καμια παρενεργεια.

mikenuke 10-09-08 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Teo (Μήνυμα 287086)
Για να μην ανοιγω κι εγω αλλο τοπικ :D:D:DΘα ηθελα να ρωτησω ποσο κανουν περιπου 40 κιλα χαλαζιακη λευκη αμμος???και αν ειναι καταλληλη για ενυδρειο ...

Οταν ειχα παρει χαλαζιακη αμμο, την ειχα παρει απο ΜΕΒΙΟΡ μια βιομηχανια στο δρομο για Σερρες, και απλως ειχα δωσει 10 ευρω στο παλικαρι που "εκανε" ας πουμε τα στραβα ματια και με φορτωσε με 2 τσουβαλια 20κιλα!
Για δες μηπως σε βολευει και πεταχτεις προς τα εκει ειναι πανω στο δρομο μετα τη δισταυρωση του κιλκις οπως πας για Σερρες απο Θεσσαλονικη, δε θυμαμαι το ονομα του χωριου πριν το εργοστασιο.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Teo (Μήνυμα 287086)
...Και αν γινετε αποστολη στην επαρχια και απο πιο ποσο και ανω...

Οσο για αυτο θα πρεπει να επικοινωνησεις με την Εταιρια, εμεις δυσκολο να ξερουμε!

Teo 11-09-08 15:46

Ρωτησα απλα γιατι ισως καποιος να ειχε αγορασει και να του τα ειχαν στειλει...
Πηγα σε ενα πετσοπ εδω στην περιοχι μου και ειχε μια σακουλιτσα ζητημα να ηταν 3 κιλα και εκανε 5 ευρω...
Θα ηθελα να βρω εστω και καποιο πετσοπ που να στελνει επαρχια και να ειναι και λογικη τιμη(αμμου-μεταφορικων).

stav 12-09-08 07:34

Θοδωρε πες τον πατερα σου να σε παει μετα τον Αγιο Βασιλειο(λιμνη Αγιου
Βασιλειου) υπαρχει η μαντρα Pangea που πουλαει οτι πετρες θελεις και σε
καλες τιμες,

mikenuke 12-09-08 11:07

Θυμηθικα το χωριο, το εργοστασιο που λεω ειναι πριν την Ασυρο, δεν θυμαμαι και με τι ι το ι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01661 seconds with 11 queries