Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αλλαγή τζαμιών? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84522)

gkri 21-01-15 13:29

Αλλαγή τζαμιών?
 
Έχω από παλιά ένα τερράριουμ [ενυδρείο για ιγκουάνα εν πάσει περιπτώσει], και τώρα θα ήθελα να το κάνω ενυδρειάκι μικρό [για γέννες, κανά έξτρα φυτό, καμιά γαρίδα, τέτοια πράγματα].

Το θέμα είναι οτι τα δύο πλαϊνά του τζάμια [στο πλάτος] έχουν από μια τρύπα το καθένα, για να μπαίνει αέρας. Γίνεται να βγάλω αυτά τα τζάμια και να του βάλω κανονικά? Ή δεν αξίζει από θέμα τιμής/ταλαιπωρίας?
Οι διαστάσεις είναι 41x20x25 cm.

Τάκης 21-01-15 13:36

Αν το θες για γεννήστρα και δεν σε ενοχλει αισθητικά, κολλάς με ενυδρειακή σιλικονη απο μέσα 2 κομμάτια τζαμι (1 σε καθε τρυπα) και εισαι οκ.
Το θέμα είναι πως αυτή η γυάλα αντεχει να γεμίσει νερό ή θα πάρεις μασκα και βατραχοπεδιλα μαζι με μια σφουγγαρίστρα ; :)

snakepanos 21-01-15 13:37

Αφου θα το εχεις για γέννες οπως λες ,,γιατι να το χαλασεις και να βαλεις αλλα τζαμια ,,εξαλλου μπορει αυτες η τρυπες να σε βοηθήσουν να περασεις κανενα λαστιχο για εξωτ φιλτρο απο εκει μεσα.
Εγω λεω να το αφησεις οπως ειναι .

bpel86 21-01-15 13:38

Εφόσον το θες για γέννες φαντάζομαι δε σε ενοχλεί τόσο η ομορφιά. Γιατί δεν παίρνεις λοιπον δύο μικρά κομματάκια τζάμι, να τα κολλήσεις εκεί που είναι οι τρύπες με σιλικονη και έτσι να τις βουλώσεις. Με την πίεση που θα δέονται από το νερό δε νομίζω να έχεις θέμα να ξεκολλήσουν ποτέ
-------------------------
Τάκη γράφαμε ακριβως το ίδιο την ίδια στιγμή. χαχαχαχα

Τάκης 21-01-15 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bpel86 (Μήνυμα 871669)
Εφόσον το θες για γέννες φαντάζομαι δε σε ενοχλεί τόσο η ομορφιά. Γιατί δεν παίρνεις λοιπον δύο μικρά κομματάκια τζάμι, να τα κολλήσεις εκεί που είναι οι τρύπες με σιλικονη και έτσι να τις βουλώσεις. Με την πίεση που θα δέονται από το νερό δε νομίζω να έχεις θέμα να ξεκολλήσουν ποτέ
-------------------------
Τάκη γράφαμε ακριβως το ίδιο την ίδια στιγμή. χαχαχαχα

:p:p

Χρηστος Ζ. 21-01-15 15:20

οι τρυπες σε τι υψος βρισκονται? αν ειναι αρκετα ψηλα αφησε τες οπως ειναι, αν ειναι χαμηλα τοτε μπορεις να τις κλεισεις οπως σου ειπαν τα παιδια παραπανω.
μετρα και λιγο το τζαμι να δεις ποσα χιλιοστα ειναι μην τυχον και ειναι πολυ λεπτο και δεν μπορεις να το γεμισεις μεχρι πανω.

gkri 22-01-15 13:14

Οι τρύπες είναι ακριβώς στη μέση του τζαμιού, και έχουνε και ένα κάλυμα/θήκη, οπότε σίγουρα δεν μπορώ να βάλω απλά από μέσα ένα κομμάτι τζάμι ούτε να τις "μπαλώσω", γιατί θα χάσω περίπου 1 εκατοστό από κάθε πλευρά.
Δείτε εδώ φωτό:
http://i.imgur.com/77zGVAx.jpg

Πρέπει να φύγουν δηλαδή οι δύο πλευρές τελείως, κι αυτό αναρωτιέμαι αν γίνεται..

Χρηστος Ζ. 22-01-15 13:27

βγαλε τα πλαστικα και κολα ενα κομματι τζαμι λιγο πιο μεγαλο απο την τρυπα, δεν ειναι αναγκη να κολησεις τζαμι οσο ειναι ολοκληρη η πλαινη πλευρα.
εγγυημενο οτι δεν θα χανει σταγονα και δεν χανεις ουτε σε συνολικα λιτρα.

τι χιλιοστα ειναι τα τζαμια απο το ενυδρειο? αν και δεν πιστευω να εχεις προβλημα με την πιεση του νερου στους 20 ποντους υψος που εχεις.

no_name 22-01-15 13:37

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο... αλλά θα σου πρότεινα πριν κάνεις την απόπειρα να κολλήσεις τζάμια, γέμισε το με νερό μέχρι τις τρύπες να δεις εάν χάνει από άλλα σημεία.

gkri 22-01-15 15:04

Σίγουρα δεν χάνει, είχα μέσα νεροχελωνάκι για αρκετά χρόνια, οπότε του είχα νερό μέχρι εκεί πάνω. Στο μήκος τα τζάμια έχουν 4 χιλιοστά πάχος και στο πλάτος [εκεί που είναι οι τρύπες δλδ] 5 χιλιοστά.
Τα πλαστικά δεν έχω καταφέρει να τα βγάλω, θα δω αν μπορώ να τα σπάσω και να βγουν έτσι. Αν σπάσω όλο το τζάμι το πλαϊνό, γίνεται να αντικατασταθεί? Να βγει η παλιά σιλικόνη δλδ και να μπει καινούρια κλπ κλπ?

Τάκης 22-01-15 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkri (Μήνυμα 871812)
Σίγουρα δεν χάνει, είχα μέσα νεροχελωνάκι για αρκετά χρόνια, οπότε του είχα νερό μέχρι εκεί πάνω. Στο μήκος τα τζάμια έχουν 4 χιλιοστά πάχος και στο πλάτος [εκεί που είναι οι τρύπες δλδ] 5 χιλιοστά.
Τα πλαστικά δεν έχω καταφέρει να τα βγάλω, θα δω αν μπορώ να τα σπάσω και να βγουν έτσι. Αν σπάσω όλο το τζάμι το πλαϊνό, γίνεται να αντικατασταθεί? Να βγει η παλιά σιλικόνη δλδ και να μπει καινούρια κλπ κλπ?

Ζεστανε τα με ενα πιστολακι , θα μαλακωσουν και θα βγουν.

tsala 22-01-15 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkri (Μήνυμα 871812)
Σίγουρα δεν χάνει, είχα μέσα νεροχελωνάκι για αρκετά χρόνια, οπότε του είχα νερό μέχρι εκεί πάνω. Στο μήκος τα τζάμια έχουν 4 χιλιοστά πάχος και στο πλάτος [εκεί που είναι οι τρύπες δλδ] 5 χιλιοστά.
Τα πλαστικά δεν έχω καταφέρει να τα βγάλω, θα δω αν μπορώ να τα σπάσω και να βγουν έτσι. Αν σπάσω όλο το τζάμι το πλαϊνό, γίνεται να αντικατασταθεί? Να βγει η παλιά σιλικόνη δλδ και να μπει καινούρια κλπ κλπ?

ολα γινονται, μην αγχωνεσαι...
απλα κανε αυτο που σου ειπαν τα παιδια πρωτα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries