Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Λαμπα οικονομιας σε ενυδρειο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56438)

Zorba_The_Freak 06-10-11 09:51

Λαμπα οικονομιας σε ενυδρειο...
 
Εχει χρησιμοποιησει κανεις λαμπες οικονομιας σε ενυδρειο?

Μπορουν να στεγανοποιηθούν? πχ με σιλικονη στο ντουι...
Αν πεφτουν επανω τους σταγονες νερου τι γινεται?

Θελω να αντικαταστησω μια Τ8 που εχω στο ταγκανικα μου για λογους οικονομιας ρευματος και δεν υπαρχει προστατευτικο τζαμι...

Οποιαδηποτε συμβουλη ή ιδεα καλοδεχουμενη...

Ευχαριστω

maneni 06-10-11 09:58

θελεις να αντικαταστησεις μια λαμπα Τ8 (φθορισμου) με μια λαμπα οικονομιας (πλαι φθορισμου). Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

Zorba_The_Freak 06-10-11 10:02

Η Τ8 ειναι 39 βαττ. Τοσο ρευμα δεν καιει?

Η οικονομιας ειναι 7βαττ και αντιστοιχει σε φωτισμο 55 βαττ. Σαν φως μου φτανει...

Ποσο καταναλωση ρευματος εχουν???

DJK 06-10-11 14:30

Η λάμπα οικονομίας που λες αντιστοιχεί σε 55 watt πυρακτώσεως, όχι φθορισμού.

Το βασικό πρόβλημα βέβαια είναι το φάσμα του φωτός που εκπέμπει.. σε αυτό όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω

Γιώργος Κ 06-10-11 16:25

Νομιζω ειναι ενας μυθος με το φασμα του φωτος (κατι που "εκμεταλλευονται" οι εταιριες κατασκευης "ειδικων" ενυδρειακων λαμπων)! Τα φυτα εκμεταλλευονται οποιοδηποτε διαθεσιμο φως υπαρχει! :rolleyes: Εχω δει πολλα μικρα φυτεμενα με λαμπες απο φωτιστικα γραφειου και τα φυτα τα πανε πολυ καλα!!!

Zorba_The_Freak τη λυση με λεντακια την εχεις ψαξει καθολου?

potami 06-10-11 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DJK (Μήνυμα 622704)
Η λάμπα οικονομίας που λες αντιστοιχεί σε 55 watt πυρακτώσεως, όχι φθορισμού.

σωστο
σε φθορισμου προφανως αντιστοιχει σε 7 βατ
οποτε δεν εχει νοημα να αλλαξει κανεις φθορισμου με οικονομιας που στην ουσια ειναι φθορισμου με ντουι ιδιο με την πυρακτωσεως

douran_p 06-10-11 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 622732)
Νομιζω ειναι ενας μυθος με το φασμα του φωτος (κατι που "εκμεταλλευονται" οι εταιριες κατασκευης "ειδικων" ενυδρειακων λαμπων)! Τα φυτα εκμεταλλευονται οποιοδηποτε διαθεσιμο φως υπαρχει! :rolleyes: Εχω δει πολλα μικρα φυτεμενα με λαμπες απο φωτιστικα γραφειου και τα φυτα τα πανε πολυ καλα!!!

Zorba_The_Freak τη λυση με λεντακια την εχεις ψαξει καθολου?

πολυ σωστα τα λες...... ετσι πρεπει να ειναι!!! ο giannisqq πηρε ενυδρειακες τ5...... εγω πηρα απλες στα ιδια βατ με 13 ευρω το κομματι με βαση και τα αποτελεσματα ειναι πανω κατω ιδια...... τωρα βεβαια ισως στην πολυ πολυ λεπτομερια ισως να εχει διαφορα αλλα για μενα ειναι αμελιτεα

tsoum 06-10-11 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 622732)
Νομιζω ειναι ενας μυθος με το φασμα του φωτος (κατι που "εκμεταλλευονται" οι εταιριες κατασκευης "ειδικων" ενυδρειακων λαμπων)! Τα φυτα εκμεταλλευονται οποιοδηποτε διαθεσιμο φως υπαρχει! :rolleyes: Εχω δει πολλα μικρα φυτεμενα με λαμπες απο φωτιστικα γραφειου και τα φυτα τα πανε πολυ καλα!!!

Zorba_The_Freak τη λυση με λεντακια την εχεις ψαξει καθολου?

Για το μικρο φυτεμενο θα συμφωνισω μαζι σου.Εχω ενα με ευκολα φυτακια μεν, αλλα αναπτυσονται πολυ καλα, με μια απλη λαμπα οικονομιας.

Απο την αλλη, σε ενα κεντρικης αμερικης (με ελαχιστα φυτα βεβαια) Εχει γεμισει ο τοπος μια κοκκινο-καφε αλγη. Ειναι μια Τ8 Οσραμ μια ψιλοκιτρινη. Ηθελα να ανοιξω και θεμα για αυτη την κοκκινη αλγη μιας και δεν μπορώ να βρώ κατι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 622816)
πολυ σωστα τα λες...... ετσι πρεπει να ειναι!!! ο giannisqq πηρε ενυδρειακες τ5...... εγω πηρα απλες στα ιδια βατ με 13 ευρω το κομματι με βαση και τα αποτελεσματα ειναι πανω κατω ιδια...... τωρα βεβαια ισως στην πολυ πολυ λεπτομερια ισως να εχει διαφορα αλλα για μενα ειναι αμελιτεα

Απλες με 13€?????? :o Τι λαμπες ηταν, του μετρου; Την Τ8 που λεω παραπανω στα ~70εκ 2.3€ την ειχα αγορασει!

Zorba_The_Freak 07-10-11 06:19

Για τη στεγανοποιηση εχετε καποια γνωμη???

Αρα σωστα υπολογιζω οτι αντι για 39βαττ θα καιω 7...

Δεν τις θελω για φυτεμμενο αλλα και στα φυτεμμενα μου εγω χρησιμοποιω osram εδω και χρονια. Οταν ειχα "ειδικες" λαμπες δεν ειχα δει καμμια αξιολογη διαφορα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Τα led παραειναι ακριβα για εμενα. Για τις λαμπες οικονομιας δεν θα χρειαστω ουτε 5€ για ολη τη μετατροπη.

ANEMOS 07-10-11 06:43

Υπαρχουν κατι σποτ που ειναι για εξωτερικους χωρους,εχει το πρακτικερ,παιρνουν και λαμπες οικονομιας

Γιώργος Κ 07-10-11 06:51

Σε ποσο υψος θα τη βαλεις?

O φιλαρακος μου ο JONNY τις ειχε ετσι (στην αρχη του βιντεο φαινεται):

BORKED

Δεν ειχε καποια στεγανοποιηση αλλα ηταν μονιμα χωρις καπακι!

Zorba_The_Freak 07-10-11 07:24

Αυτος τις εχει ψηλα. Εμενα ειναι περιπου 5 εκατ. πανω απο το νερο και ΣΙΓΟΥΡΑ θα πεφτουν σταγονες επανω τους...

johnb 23-11-11 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 622876)
Αυτος τις εχει ψηλα. Εμενα ειναι περιπου 5 εκατ. πανω απο το νερο και ΣΙΓΟΥΡΑ θα πεφτουν σταγονες επανω τους...

βαζεις τζαμι και τελειωνει η υποθεση..ετσι εχω κανει εγω σε ενυδρεια μου που τα εβλεπε το νερο..και για υγρασια και για σκουρια...το τζαμι τα προστατευει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries