Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   guppy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68762)

ανδρεα 02-02-13 21:06

guppy
 
γεια σας εχω 5 νεαρα γκαμπυ που ζουν 3 με 4 μηνες οι γκαμπυνες μπορουν να γεννησουν?? αν γεννησουνμετα τα τρωνε?? γιατι εχω διαβασει οτι τα νεαρα γκαπυ δεν τα τρωνε τα νεογενητα.

ευχαριστω πολυ!!!

korasidikos 02-02-13 21:08

αν εχεις κερατοφυλλο μεσα θα ζησουν μερικα αλλιως θα πεσει τρελο τσιμπουσι:D

ανδρεα 02-02-13 21:12

τα τρωνε?? :o

Vangelis21 02-02-13 21:13

να βαλεις πολυ κερατοφυλλο

ανδρεα 02-02-13 21:15

εχω ενα κωματι θα ψαξω να βρω

Βασίλης99 21-02-14 15:52

Και κερατοφυλλο να μην υπαρχει , αρκετα ψευτικα φυτα διακοσμητικα αν υπαρχουν θα ζεισουν τελεια :)

Τάκης 21-02-14 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης99 (Μήνυμα 823091)
Και κερατοφυλλο να μην υπαρχει , αρκετα ψευτικα φυτα διακοσμητικα αν υπαρχουν θα ζεισουν τελεια :)

Μια αργοπορημένη αλλά και λάθος συμβουλή, με πλαστικά και ψεύτικα φυτά αποκλείεται να ζήσουν και τέλεια, ίσως να "επιζήσουν"

Βασίλης99 21-02-14 16:26

Εγω παντως δεν εχω καμια απολεια απο τα μικρα δεν τα πειραζουν ουτε τα πλατυ ουτε τα γκαπυ και κρυβονται τελια μεσα σε ενα πλαστικο γκαζονακι, βεβαια και το κερατοφφυλο κανει εξαιρετικη δουλεια :) οποτε βρισκω ειναι πολυ ομορφο και χρησοιμο!

Τάκης 21-02-14 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 822479)
Όχι σακκούλες, Όχι πλαστικά σε θάλασσες, ακτές και ενυδρεία :grin:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 822641)
http://www.kidsgo.com.cy/LibraryPare.../HELMEPA_2.png
για να θυμούνται οι παλιοί & να μαθαίνουν οι νέοι :grin::grin:

:D:D:D

Βασίλης99 21-02-14 16:30

Χαχαχαχα συμφωνω απολυτα :D αλλα ειναι και το οικονομικο ενα θεμα.

Τάκης 21-02-14 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης99 (Μήνυμα 823099)
Χαχαχαχα συμφωνω απολυτα :D αλλα ειναι και το οικονομικο ενα θεμα.

Φίλε Βασίλη , κερατόφυλλο είναι πολύ εύκολο να βρεις , πολλοί συνχομπιστες το πετάνε , βάλε μια αγγελία και είμαι βέβαιος πως θα βρεθεί κάποιος να σου χαρίσει, τα πλαστικά φυτά είναι σκληρά και συχνά τραυματίζονται τα ψάρια ακουμπώντας τα, άσε που είναι αμφιβόλου ποιότητας τα υλικά που είναι φτιαγμένα, να προτιμάς φυσικά υλικά να βάζεις στο ενυδρείο σου και μάλιστα παρόμοια με τα υλικά που υπάρχουν στο φυσικό περιβάλλον από όπου προέρχονται τα ψάρια σου, πχ μη βάλεις ασβεστολιθικές πέτρες σε ψάρια που θέλουν μαλακό και όξινο νερό.

john99 21-02-14 16:46

Τα πλαστικά φυτά ουσιαστικά είναι άχρηστα και δεν προσφέρουν κάτι στο ενυδρείο, καλύτερα να υπάρχουν φυσικά υλικά στο ενυδρείο μας. Κάνε παρουσίαση του ενυδρείου σου για να το δούμε και να σου διορθόσουμε τυχόν λάθη φίλε Βασίλη καλή συνέχεια ;)

Βασίλης99 21-02-14 16:59

Αγγελια θα βαλω μαλλον συντομα :) αληθηνα φυτα θα φροντησω σημερα να βαλω για παρουσιαση δεν ξερω ακομα, ευχαριστω για τις πληροφοριες σας :)

nazgul 21-02-14 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης99
Και κερατοφυλλο να μην υπαρχει , αρκετα ψευτικα φυτα διακοσμητικα αν υπαρχουν θα ζεισουν τελεια :smile:

Εγω θα ελεγα να μη δινουμε συμβουλες που μπορει να παρασυρουν χομπιστες στο ξεκινημα τους, σε λαθος αποφασεις. Τα πλαστικα δεν προσφερουν τιποτα σε ενα οικοσυστημα, οπως ειναι το ενυδρειο. Αντιθετως, μπορουν να απελευθερωσουν χημικα καποια στιγμη, οπως και να τραυματισουν τα ψαρια μας. Το τι κανει ο καθενας, ειναι δικο του θεμα. Αλλα διαβαζει και αλλος κοσμος τα θεματα του φορουμ.

Βασίλης99 21-02-14 20:10

Ευχαριστω για την συμβουλη και συγνωμη!

sotos 1978 22-02-14 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 823140)
Εγω θα ελεγα να μη δινουμε συμβουλες που μπορει να παρασυρουν χομπιστες στο ξεκινημα τους, σε λαθος αποφασεις. Τα πλαστικα δεν προσφερουν τιποτα σε ενα οικοσυστημα, οπως ειναι το ενυδρειο. Αντιθετως, μπορουν να απελευθερωσουν χημικα καποια στιγμη, οπως και να τραυματισουν τα ψαρια μας. Το τι κανει ο καθενας, ειναι δικο του θεμα. Αλλα διαβαζει και αλλος κοσμος τα θεματα του φορουμ.

συμφωνω απολυτα

Stavros7 22-02-14 08:33

βασιλη επειδη βλεπω εισαι νεος στο φορουμ δεν ξερω και αν στο Hobby εχει καποια πραγματα που πρεπει να ξερεις σχετικα με το φυτεμα επειδη βλεπω δεν εχεις ασχοληθει ,οποτε εαν βαλεις αληθεινα φυτα ψαξε εδω καλυτερα για να δεις τι φυτα θα βαλεις τι φως εχεις,υποστρμα κ.λ.π ή ρωτα τα παιδια εδω ξερουν πολλα....

Βασίλης99 22-02-14 10:29

Σας ευχαριστώ πολύ όλους :D ναι η αλήθειά ειναι πως έχω κάποια εμπειρία άλλά καθόλου όμως για τα φυτά, θα φροντίσω να μάθω αφού πρώτα θα σας ενημερώσω για τα ενυδρεία μου!!!

nazgul 22-02-14 11:45

Δες εδω μερικα ευκολα φυτα, που χωρις πολλες απαιτησεις μπορουν να κανουν ευτυχισμενα τα ψαρακια σου.

Βασίλης99 22-02-14 11:51

Να σε καλά φίλε Nazgul θα το μελετήσω καλά σε λίγο που θα έχω ελεύθερο χρόνο, σε ευχαριστώ :) το σίγουρο ειναι ότι το απόγευμα θα προμειθευτω αρκετό κερατοφφυλο!!!

sinagridas 28-02-14 19:04

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΕΧΩ 3 ΘΥΛΗΚΕΣ ΓΚΑΠΥ 10 ΗΜΕΡΕΣ . Η ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΟΥΣΚΟΜΕΝΗ . ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΤΕΙΑΞΕΙ ΕΝΑ 45ΑΡΙ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΧΑΛΙΚΙ ΑΜΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΨΕΥΤΙΚΟ ΦΥΤΟ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΟΙ ΘΗΛΥΚΕΣ ? ΦΩΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.............

nazgul 28-02-14 21:29

Καλησπερα.

Ανοιξε ενα νεο θεμα εδω και κανε μας μια μινι παρουσιαση του ενυδρειου σου (κανοντας copy/paste αυτη τη φορμα), για να εχουμε καλυτερη εικονα.

Για τις φωτογραφιες, θα διαβασεις εδω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02463 seconds with 11 queries