Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   molly γενα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75910)

intenso 26-11-13 13:02

molly γενα?
 
Καλησπερα σε ολους, πηρα πριν 3 μερες 10 molly απο pet shop που ειναι εγκυα, η κοιλια τους ειναι αρκετα φουσκομενη.. πως θα καταλαβω οτι ειναι ετειμα γενησουν ωστε να με σε επιφυλακη για να βαλω τα μωρα στην γενηστρα πριν τα φανε?

και γενικα οποιαδηποτε πληροφορια για τον κυκλο αυτω των ψαριων θα ταν ευπροσδεκτη...

nazgul 26-11-13 13:15

Γεννηστρα εννοεις πλαστικη? Διαβασε λιγο και αυτο.

Γνωμη μου ειναι να μην πειραξεις τιποτα. Μονο κακο θα κανεις μεταφεροντας τα ψαρια. Αρκετο κερατοφυλλο, πολλες κρυψωνες και φυτα ειναι η καλυτερη λυση για την προστασια των μικρων.

intenso 26-11-13 14:11

Τα εχω διαβασει αυτα, απλα παιδια δεν ειμαστε ολοι απο Αθηνα η απο μεγαλες πολεις που τα εχουν ολα στα ποδια τους. Εδω στην ορεστιαδα φυτα γιοκ! Πριν μια βδομαδα πειρα φυτα απο μελος του φορουμ μετα απο πολυ ψαξιμο διοτι ελαχιστοι κανουν αποστολες, τα φυτα ολα ειχαν σπασει κατα την μεταφορα, λοιπον η ερωτιση ειναι απλη, υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω αν τα μολλυ θα γενησουν συντομα ωστε να μην τα στρεσαρω αρκετα στην γεννυστρα? Μεχρι να βρω φυτα... ( κερατοφυλο κτλ)

Stivv27 26-11-13 14:21

Δυστηχως δεν υπαρχει αλλος τροπος θα τα στρεσαρεις σιγουρα!Κακος πηρες τα ψαρια αν δεν ησουν ετοιμος τοτε!!!!
Πρωτα ετοιμαζουμε το ενυδρειο οπως το θελουν τα ψαρια και μετα τα βαζουμε μεσα!
Σορυ αν σου φενετε καπως οπως στα λεω!Αλλα δεν πιστευω να επαιρνες καναρινι χωρις κλουβι!

intenso 26-11-13 14:32

Μεσα στο ενυδριο εχω 8 LIMNOPHILA SESSILIFLORA 1 βαλισνερια 2 moss ball, δεν πιστευω πως αυτα μπορουν να προσφερουν καταφυγιο για τα μικρα, γιαυτο θελω να τα βαλω στην γενηστρα...

genecr 26-11-13 15:26

τι ενυδρείο έχεις;
αν γεννήσουν και τα 10 άλλο θα είναι το πρόβλημα....
μήπως είναι τα baloon https://www.google.gr/search?q=molly...e=off&tbm=isch

intenso 26-11-13 18:05

Ας γεννήσουν αυτά και από ενυδρεία να φαν και οι κότες :o
τράβηξα ένα βιντεακι μπας και βοηθήσει εσάς τους έμπειρους να μου πείτε αν ειναι έγκυος http://www.youtube.com/watch?v=ZiyAs...ature=youtu.be

nazgul 26-11-13 18:37

Τα ζωοτοκα οταν προκειται να γεννησουν, εχουν περα απο φουσκωμενη, σκουροχρωμη κοιλια. Οσο περναν οι μερες, γινεται ολο πιο σκουρο το χρωμα της και σχεδον μαυρο κοντα στην εδρα τους. Αυτα ειναι τα μικροσκοπικα ψαρακια που θα βγουν σε λιγες μερες.

Το θεμα ειναι οτι πολλα ψαρια μπορει να ειναι εντελως πρησμενα, αλλα να μην εχει ερθει ακομα η ωρα να γεννησουν. Κυριως αν ειναι η πρωτη γεννα, εχω ακουσει περιπτωσεις να ειναι για εβδομαδες ετσι. Το σιγουρο ειναι οτι θα τα αγχωσεις ακομα περισσοτερο αν τα μεταφερεις.

intenso 26-11-13 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 802931)
Τα ζωοτοκα οταν προκειται να γεννησουν, εχουν περα απο φουσκωμενη, σκουροχρωμη κοιλια. Οσο περναν οι μερες, γινεται ολο πιο σκουρο το χρωμα της και σχεδον μαυρο κοντα στην εδρα τους. Αυτα ειναι τα μικροσκοπικα ψαρακια που θα βγουν σε λιγες μερες.

Το θεμα ειναι οτι πολλα ψαρια μπορει να ειναι εντελως πρησμενα, αλλα να μην εχει ερθει ακομα η ωρα να γεννησουν. Κυριως αν ειναι η πρωτη γεννα, εχω ακουσει περιπτωσεις να ειναι για εβδομαδες ετσι. Το σιγουρο ειναι οτι θα τα αγχωσεις ακομα περισσοτερο αν τα μεταφερεις.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, θα αφησω το πρωτα να γεννησουν φυσικα να δω τι θα γινει, και αν τα φανε μετα βλεπουμε.. Βαση του video μπορείτε να διακρίνεται αν ειναι εγκυος?

nazgul 26-11-13 18:49

Δεν φαινεται κατι απο τετοια αποσταση. Τουλαχιστον δεν μπορω να διακρινω εγω.

Τα ανοιχτοχρωμα τα βλεπω ολα (ή τα περισσοτερα) αρσενικα ή κανω λαθος? Φαινονται να εχουν σχεδον ολα γονοποδιο.

intenso 26-11-13 18:54

3 αρσενικα του ειπα να μου δωσει.. λες να χουμε κανενα θεμα?

nazgul 26-11-13 18:56

Καλα, δεν φαινεται και καλα οπως σου ειπα. Αλλα ειδα μερικα γονοποδια.

Η σωστη αναλογια ειναι 1 αρσενικο / 3 θηλυκα, παντως. Αλλιως δεν θα τις αφησουν σε ησυχια τις θηλυκες, με κινδυνο να δημιουργησουν μεγαλο στρες.

intenso 26-11-13 18:59

Θα κατσω να τα παρατηρήσω σε λιγο, τα ασπρα ζευγαρώνουν με τα μαυρα?

Stivv27 26-11-13 19:15

Mαλλον τα ποιο πολλα που εχεις μεσα ειναι αρσενικα οπως λεει και ο Θοδωρος απο πανω!ΚΑνα 2 το πολυ 3 φαινονται θυληκα!

intenso 26-11-13 19:30

Μαλιστα.. Ζευγαρονουν τα μαυρα με τα ασπρα?

nazgul 26-11-13 19:34

Με τα παντα ζευγαρωνουν. Τι θα βγαλουν ειναι το θεμα.

intenso 26-11-13 20:32

Παιδια μολις πηγα σε πετσοπ και μου πε πως τα ξεχωριζουν απο την ουρα, αν στο τελος καταλιγει σε μισοφεγγαρο ειναι αρσενικο αν οχι ειναι θυληκο, ισχυει;

nazgul 26-11-13 20:41

Τα αρσενικα ξεχωριζουν απο τα θηλυκα, απο το γονοποδιο που εχουν. Οι ουρες εχουν να κανουν με το ειδος, οχι το φυλλο.

Την πατησες :rolleyes:

Ριξε και μια ματια για τα Black Mollies που εχεις.

intenso 26-11-13 20:44

Τι να πω εχω μπερδευτει... Θα δειξει ο καιρος....

nazgul 26-11-13 20:47

Αν περιμενεις να δειξει ο καιρος, θα γινει χαμος στο ενυδρειο. Προσπαθησε να δεις ποια εχουν γονοποδιο, δηλαδη ειναι αρσενικα και προσπαθησε να τα φερεις σε σωστη αναλογια μεταξυ τους. Ξεχωριζουν πολυ ευκολα.

intenso 26-11-13 21:47

3 θυληκα εχω τελικα, θα παω τα 5 αρσενικα πισω και θα παρω 5 θυληκα...

nazgul 26-11-13 22:07

Αρσενικα θα μεινουν 2 δηλαδη με 8 θηλυκα? Ή καταλαβα λαθος?

intenso 26-11-13 22:09

2 αρσενικα με 8 θυληκα η 3 αρσενικα με 9 θυληκα...

nazgul 26-11-13 22:16

3 με 9 καλυτερα ειναι. Αλλα και 2 με 6 δεν ειναι ασχημη ιδεα, αν σκεφτεις ποσα πολλα θα γινουν σε λιγο καιρο.

intenso 03-12-13 14:16

Πρωτη γενα σημερα! Και ολος τυχαιος ηρθε και το κερατοφυλο απο ενα παλικαρι του φορουμ που μου χαρησε αρκετο, μονο 8 βρηκα τα αλλα μπορει να τα φαγε μαρμαγκα... Τα ερωτηματα μου ειναι: σε ποσες μερες δεν θα κινδηνευουν? μεγαλονουν γρηγορα? Το κερατοφυλο το βυθησα με πετρα στο βυθο, πρεπει να επιπλεει?

nazgul 03-12-13 16:00

Ασε και μερος του κερατοφυλλου στην επιφανεια. Ετσι θα ειναι προστατευμενος ο γονος οταν θα προσπαθει να φαει.

Για τα υπολοιπα, σε κανενα μηνα θα ειναι ασφαλη. Τουλαχιστον ετσι γινεται συνηθως. Καλο φαγητο (και μικροσκοπικο) για τα νεα ψαρακια, 3-4 γευματα τη μερα φροντιζοντας να φανε και συχνες αλλαγες νερου (ανα 2-3 μερες καλα ειναι) για να μην αυξανονται τα νιτρικα.

Να σου ζησουν! :D

intenso 04-12-13 14:09

Επειδη ειμαι ανησυχο πνευμα εκανα μια αυτοσχεδια παγιδα και επιασα ολα τα μικρα τα οποια τα εβαλα μεσα στην γεννηστρα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο.. :o Τελικα τα μικρα ηταν 15 :p:p:p

Τάκης 04-12-13 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από intenso (Μήνυμα 804780)
Επειδη ειμαι ανησυχο πνευμα εκανα μια αυτοσχεδια παγιδα και επιασα ολα τα μικρα τα οποια τα εβαλα μεσα στην γεννηστρα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο.. :o Τελικα τα μικρα ηταν 15 :p:p:p

Πρόσεχε μόνο τη γεννήστρα να την καθαρίζεις τακτικά και να είναι σε σημείο που να περνάει νερό να ανανεώνεται.
Να σου ζήσουν

nazgul 04-12-13 20:39

Αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με αναπαραγωγες, θα ηταν καλυτερο να εχεις ενα μικρο ενυδρειακι με θερμανση-φιλτρο για να μεγαλωνεις τα μικρα. Σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τη γεννηστρα. Ετσι για μελλοντικη ιδεα το λεω ;)

intenso 04-12-13 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 804862)
Αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με αναπαραγωγες, θα ηταν καλυτερο να εχεις ενα μικρο ενυδρειακι με θερμανση-φιλτρο για να μεγαλωνεις τα μικρα. Σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τη γεννηστρα. Ετσι για μελλοντικη ιδεα το λεω ;)

Το εχω σκεφτεί και αυτό για αρχή πείρα αυτό http://s18.postimg.org/4zicmahjd/IMG...204_205942.jpg

και είδη ετοιμάζομαι να κανω ακομα ενα 80λιτρο για τα μικρα

και μια (οχι και τοσο καλη) φωτογραφια απο τα μικρα http://s18.postimg.org/e8kiweqfd/IMG...203_230949.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02203 seconds with 11 queries