Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   χνούδι σε Ρίζες και Μοςς ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68281)

gkontos 17-01-13 23:42

χνούδι σε Ρίζες και Μοςς ???
 
τυχαία πριν από λίγο ανακάλυψα ότι γύρο από τις ρίζες (ξύλα) στο ενυδρείο μου έχει δημιουργηθεί μια στρώση από ένα διάφανο χνούδι !!
ακόμα σε διάφορα σημεία έχει δημιουργηθεί και πάνω στο Τζαβα Μοςς κάτι σαν βαμβάκι !!

αλλά το πιο τρελό από όλα είναι ότι στα ψάρια μου φαίνεται να τους αρέσει και το τσιμπολογάνε συνέχεια τόσο το χνούδι όσο και το βαμβάκι των μοςς

τι είναι ρε παιδιά ???
να ανησυχήσω ????

Κουραμπιές 18-01-13 00:29

Driftwood fungus, μυκητας. Μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα, απλα αν εξαπλωθει παντου οπως σε μενα (οταν λεμε παντου κυριολεκτικα ε; Βυθο τζαμια ριζεσ φυτα θερμοστατεσ τιγκα) θαχουν να τρωνε με το κιλο οι ανσιστρους αν εχεις η και τα αλλα ψαρια ακομα. Απλα προσεχε γιατι δεν παυει να αποτελει τροφη εμενα μουχαν γεμισει το βυθο σκ@τ@ με τοσο φαι και εκανα συχνες αλλαγες λογω νιτρικων. Μετα απο καμια βδομαδα δεν υπηρχε τιποτα. Συνηθως ερχετα με τη ριζα οταν την πρωτοβαζεις στο ενυδρειο.

gkontos 18-01-13 08:18

άρα το αφήνω έτσι και θα κάνουν την δουλειά τα ψάρια ??? :Ρ
πάντως εψές τα ΝΟ2 μου ήταν στα ύψη και έκανα αλλαγή νερού !!

ανίστρους δεν έχω μέσα αλλά ουτε και κάποιο άλλο αλγοφάγο !!!

ChocolatePuma 18-01-13 09:03

Καλημέρα
Λογικά μετα απο λίγο καιρό θα φύγει απο μόνο του
Απλά το παρακολουθείς

Κουραμπιές 18-01-13 11:29

Αλλο θεμα το νο2. Οσον αφορα αυτο κατι αλλο παιζει. Τσεκαρε αν ειναι στρωμενο γενικοτερα.

nazgul 18-01-13 12:24

Το χνουδι θα φυγει, ισως να μπορεις και το επισπευσεις με μια σκουπα βυθου. Στα νιτρωδη (ΝΟ2) να επικεντρωσεις, ειναι ιδιαιτερα επικινδυνα για τα ψαρια, συγκεκριμενα τους προκαλουν ασφυξια. Προσεξε τα ιδιαιτερα. Αν δεν ειναι ακριβως μηδεν, το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο ακομα.

gkontos 18-01-13 12:28

Στρωμένο είναι το ενυδρείο !!
πιστεύω το πρόβλημα για την απότομη αύξηση είναι οτι πρόσφατα άλλαξα εξ ολοκλήρου όλο το ντεκόρ στο ενυδρείο αφού αφαίρεσα όλα τα πλαστικά και πρόσθεσα φυτά, ξύλα βράχους κτλ !!!

πάντως το παρατηρώ πολύ στενά :)

nazgul 18-01-13 12:38

Θα ανεβαιναν τα νιτρικα (ΝΟ3) ετσι, απο ποσοτητα αμμωνιας, οχι τα νιτρωδη. Και σε εμενα ειχε ανεβει η αμμωνια σε αλλαγη χαλικιου, αλλα νιτρωδη δεν ειδα, επειδη ηταν στρωμενο το φιλτρο. Μονο αυξημενα ΝΟ3.

gkontos 18-01-13 14:08

αμμωνία τέσπα !! έχω 0 !!!

παίζει επειδή έκανα αλλαγή νερού γύρο στο 80% να πέθαναν οι αποικίες βακτηριών ???

Κουραμπιές 18-01-13 14:13

Γενικα πανω απο 50% θελουν προσοχη. Πχ αν εβαλες κρυο νερο η χωρις αντιχλωριο απτη βρυση, ναι. Η αν ειχε το νερο πολυ διαφορετικες σκληροτητες η ph απαυτο του ενυδρειου.

ChocolatePuma 18-01-13 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 727417)
αμμωνία τέσπα !! έχω 0 !!!

παίζει επειδή έκανα αλλαγή νερού γύρο στο 80% να πέθαναν οι αποικίες βακτηριών ???

Μεγάλη αλλαγή νερού γίνεται μόνο αν υπάρχει λόγος

Γενικά ένα απο τα λάθη που κάνουμε εμείς οι αρχαριοι είναι να θεωρούμε πως οι μεγάλες αλλαγές νερου και το πολυ ταισμα, κάνουν καλό!

Τίποτε απ τα δυο δεν ισχυει ;)

gkontos 18-01-13 14:58

πάει καλό τις σκότωσα τις αποικίες !!
πόσο καιρό χρειάζονται για να ανασυνταχθούν και να δημιουργηθούν ξανά ??

Κουραμπιές 18-01-13 15:28

Γιατι λεσ οτι πεθαναν; Εκανες κατι απο αυτα που ειπα πιο πανω;

gkontos 18-01-13 17:15

νομίζω έκανα
έβγαλα περίπου 60-80% νερό για να αλλάξω την διακόσμηση (να βγαλω πλαστικά και να βαλω ρίζες, πετρες, φυτά)
και μετά γέμισα με νερό βρύσης και μόλις τελείωσα έβαλα το αντιχλώριο
αλλά η θερμοκρασία ήταν σταθερή ....

Κουραμπιές 18-01-13 17:23

Ναι μαλλον...μεχρι να βαλεις το αντιχλωριο μαλλον εγινε η δουλεια. Λογο ογκου νερου. Αλλα αφου μετρας νο2 δεν πεθαναν ολα απλα μεγαλο μερος. Κανε μια μετρηση σε αμμωνια νο2 και νο3 παλι και δες τι θα βγαλεις. Νο3 θα βγαλει αφου τεεχει το ενυδρειο, νο2 αφου εβγαλε θα ξαναβγαλει, αμμωνια να δουμε. Αν μετρησεις και αμμωνια θα ηταν καλο να βρεις μπολι γρηγορα. Τι ψαρια εχεις μεσα;

gkontos 18-01-13 23:52

μέτρησα πρίν λίγο !! όλα στο 0 !!
τι γίνεται ρε παιδί μου ??
to NO3 δεν είναι όμως αξιόπιστο, αυτό της σερρα έχω

ChocolatePuma 19-01-13 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 727477)
νομίζω έκανα
έβγαλα περίπου 60-80% νερό για να αλλάξω την διακόσμηση (να βγαλω πλαστικά και να βαλω ρίζες, πετρες, φυτά)
και μετά γέμισα με νερό βρύσης και μόλις τελείωσα έβαλα το αντιχλώριο
αλλά η θερμοκρασία ήταν σταθερή ....

Εννοείς δλδ πως άλλαξες το 60-80% απευθείας με νερό βρύσης και κατάφερες να πετύχεις την ίδια ακριβώς θερμοκρασία με εκείνη που είχες????:rolleyes:

delta66 19-01-13 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 727421)
Γενικά ένα απο τα λάθη που κάνουμε εμείς οι αρχαριοι είναι να θεωρούμε πως οι μεγάλες αλλαγές νερου και το πολυ ταισμα, κάνουν καλό!

Τίποτε απ τα δυο δεν ισχυει ;)

Αν γινονται σωστα, ισχυει.
Ταισμα φυσικα, μεχρι ενος οριου, και με σωστη φρεσκια τροφη για το ειδος και ηλικια ψαριων.

gkontos 19-01-13 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 727723)
Εννοείς δλδ πως άλλαξες το 60-80% απευθείας με νερό βρύσης και κατάφερες να πετύχεις την ίδια ακριβώς θερμοκρασία με εκείνη που είχες????:rolleyes:

βασικά έχω ένα είδος θερμοστάτη στην βρύση και καθορίζεις την θερμοκρασία του νερού !! η απόκλιση είναι το πολύ -1 +1 βαθμοί


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 727758)
Αν γινονται σωστα, ισχυει.
Ταισμα φυσικα, μεχρι ενος οριου, και με σωστη φρεσκια τροφη για το ειδος και ηλικια ψαριων.

κάτι διάβασα οτι τα ψάρια πρέπει να τα ταΐζουμε 6 μέρες και 1 όχι ??? γιατί αυτό ??

Κουραμπιές 19-01-13 14:01

Εεεεε....αν και ειναι απλα υποθεση. Επειδη εγω εψαχνα εναν τροπο να ζεσταινω το νερο της αλλαγης μου (150λιτρα οσμωσης) με οικονομικο τροπο, (ενασ θερμοστατης θα αργουσε ωωωρες με τισ απωλειεσ του βαρελιου σε θερμοτητα ναναι μεγαλες) βρηκα εναν ταχυθερμοσιφωνα που η χρηση του ειναι αυτη που περιγραφεις κανονικα, μπαινει κατο απτον παγκο της κουζινας και ζεσταινει ακαριαια το νερο εκει που θα του πεις. ΑΝ εχεις κατι τετοιο ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι εγω ημουν τυχερος και ειχε μια διαροη απτα ρακορ, τον ανοιξα να τον φτιαξω και ειδα οτι η αντισταση ειναι χαλκινη. Οπως των θερμοσιφωνων. Μολις το ειδα ετσι οπως ειναι τον πακεταρα και τον εβαλα στο παταρι. Μακρια απο χαλκο στα ενυδρεια!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 727768)
βασικά έχω ένα είδος θερμοστάτη στην βρύση και καθορίζεις την θερμοκρασία του νερού !! η απόκλιση είναι το πολύ -1 +1 βαθμοί




κάτι διάβασα οτι τα ψάρια πρέπει να τα ταΐζουμε 6 μέρες και 1 όχι ??? γιατί αυτό ??

Καλο ειναι. Αποτοξινωση, ουτως η αλλως δεν βρισκουν καθε μερα φαι. Εμενα πχ συνιθισαν στα γκρινταλ και τα φυλλα δεν τα τρωγανε, και εδω και μια βδομαδα δεν τους εχω δωσει γκρινταλ και τα φυλλα τα αγνοουσαν. Μεχρι να τους κοψει η λορδα και πριν 2 μερες αρχισαν να τσιμπολογανε παλι, και σημερα ψιλοκανονικη συμπεριφοορα τρωνε και παλι.

gkontos 19-01-13 14:31

χαχαχα οκ αυτό θα κάνω Κυριακή θα μένουν νηστικά :Ρ

ChocolatePuma 19-01-13 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 727758)
Αν γινονται σωστα, ισχυει.
Ταισμα φυσικα, μεχρι ενος οριου, και με σωστη φρεσκια τροφη για το ειδος και ηλικια ψαριων.

Σπύρο αναφέρομαι στην χωρίς λόγο μεγάλη αλλαγή νερού (πάνω απο 50%) και στο υπερβολικό τάισμα, επειδή θεωρούμε πως αυτό κάνει καλό στα ψάρια :)

delta66 19-01-13 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 727777)
... τον ανοιξα να τον φτιαξω και ειδα οτι η αντισταση ειναι χαλκινη. Οπως των θερμοσιφωνων. Μολις το ειδα ετσι οπως ειναι τον πακεταρα και τον εβαλα στο παταρι. Μακρια απο χαλκο στα ενυδρεια!!...

Γιατι οι σωληνες της υδρευσης, απο τι υλικο ειναι συνηθως? :grin:
Το θεμα ειναι αν χρησιμοποιουμε νερο απο θερμοσιφωνα, να ειναι εσωτερικα σε καλη κατασταση (να μην εχει σκουριες, πολλα αλατα κλπ) και πριν παρουμε νερο για το ενυδρειο, να αφησουμε να τρεξει η βρυση, για να αδειασουν οι σωληνες απο το νερο που ειχε μεινει μεσα απο την προηγουμενη φορα και να ξεπλυθουν και λιγο εσωτερικα.
Το ιδιο ισχυει, και οταν περνουμε για το ενυδρειο, νερο απο το βρυση.
Και οχι μονο για το ενυδρειο, αλλα και για να το πιουμε.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 727768)
κάτι διάβασα οτι τα ψάρια πρέπει να τα ταΐζουμε 6 μέρες και 1 όχι ??? γιατί αυτό ??

Δεν υπαρχει πρεπει στο ταισμα.
ΟΚ καλο ειναι να γινεται καποι καπου νηστεια, καπου καπου να γινεται παχυνση, να μην υπαρχει συγκεκριμενη ωρα ταισματος (για να εχουν ενδιαφερον τα ψαρια γενικα και να ψαχνωνται).
Μπορει αυτο να εκφραστει ως 6 ταισμα - 1 νηστεια, αλλα μπορει να εκφραστει και 45 ταισμα - 5 νηστεια, ή 1 ταισμα - 5 νηστεια, για διαφορους λογους το καθενα.

Κουραμπιές 19-01-13 18:35

Ασε προτιμω να παρω καμια ανοξειδωτη αντισταση και να το ζεσταινω ετσι παρα να ανυσηχω αν εχει μεινει τιποτα μεσα και να ξεπλενω.

gkontos 27-01-13 11:59

ωραία το χνούδι έχει φύγει, βασικά έκαναν παρτυ τα ψάρια μου τώρα έχω άλλο πρόβλημα

κάνω μετρήσεις και βρίσκω

PH 7.5 - 8
NH 0mg
NO2 0mg
NO3 0-10 mg

αλλά σε ορισμένα σημεία η μοςς μου άσπρισε υπερβολικά και όταν λέμε άσπρο, ενοώ ασπρο του χιονιού ..

ακόμα βλέπω το κερατόφυλλο μου να μην αναπτύσσεται καθόλου να χάνει τα φύλα του και να είναι θαμπό !!

οι ανυμπιες και τα φερν μια χαρα είναι κάνουν παρτυ !!!

υπόψη ότι κάθε 10-15 μέρες βάζω 3μλ υγρό λίπασμα !!

τι μπορεί να φταίει ?????

delta66 27-01-13 16:28

Οι μετρησεις ειναι καλες (για τα ψαρια)
Τα χαμηλα νιτρικα φταινε για τη φθορα το κερατοφυλλου, αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο.
Απλα πετας το κερατοφυλλο.
Ετσι κι αλλιως, υπαρχει στα ενυδρεια, για να βοηθαει στα πολλα νιτρικα.
Με λιγα νιτρικα στο νερο, αν το κερατοφυλλο παει καλα, τοτε δεν πανε τα αλλα φυτα καλα, (αφου δεν τους αφηνει "φαι").
Εσενα σου πανε καλα τα αλλα φυτα, γιαυτο πες δοξα τω θεω.
Το λιπασμα βαζε το λιγο λιγο μεσα στο 15νθημερο, οχι ολο μαζι καθε 15.
Μαλλον μυκητας ειναι και αυτο που βλεπεις στη Moss.

gkontos 27-01-13 17:41

τον μύκητα πως τον σκοτώνω ???

θα βάλω σαλιγκαράκια ραμσχορν την άλλη βδομάδα
θα βοηθήσουν ???

Κουραμπιές 27-01-13 23:24

τρωνε και αυτα. καλη αρχη με τα ραμσχορν. Οσον αφορα το κερατοφυλλο, ακριβως το ιδιο εχω δει με το πολυσπερμα εγω. Οταν λεμε 0 αναπτυξη εδω και ενα μηνα....ΜΗΗΗΗΔΕΝ!! Και ειναι και αυτο ρουφηχτρα νιτρικων. ΟΟΟΟλα τα υπολοιπα φυτα ομως πετανε.

nazgul 27-01-13 23:42

Οποιο προλαβει να ρουφηξει θρεπτικα ειναι Σπυρο. Συνηθως αυτο γινεται με τα γρηγορης αναπτυξης φυτα. Καποια εγκληματιζονται πιο ευκολα και βγαινουν κερδισμενα.

Κουραμπιές 28-01-13 00:32

Ναι σωστος και εγω αυτο διαπιστωνω ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02271 seconds with 11 queries