Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Royal Blue & Black Tigers - Video (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78013)

Yiannis 17-02-14 11:50

Royal Blue & Black Tigers - Video
 
Τωρα που αυξηθηκε αρκετα ο πληθυσμος των γαριδων μου.. ειναι η καταλληλη στιγμη να σας τις παρουσιασω.:p
Ειναι η ..τριτη μου - και επιτελους επιτυχημενη- αποπειρα να τις αναπαραγω.
Συνθηκες νερου PH 6.4- 6.6, KH 0, GH 5, Θερμοκρασια 22 C. Yποστρωμα Akadama.
To videο ειναι special αφιερωμενο.. στους φιλους και συνχομπυστες
Σαββα (Klipitiklopos) και Αλεξανδρο (AlexSalonica) :D
Εντελως ερασιτεχνικη και ..κουνημενη η ληψη..αλλα ο cameraman ειναι πρωταρης..ζηταμε συγνωμη..:cool:
Ολα τα σχολια σας ειναι καλοδεχουμενα.


BORKED

tsoui 17-02-14 12:20

Πολυ ομορφες!!!Τα σπανε, απο εξω τις εχεις φερει?

lingistis 17-02-14 12:36

Μπράβο Γιάννη, πολύ όμορφες οι γαρίδες και το ενυδρείο φυσικά :p

golf20 17-02-14 12:49

πανέμορφες, να τις χαίρεσαι!!

Yiannis 17-02-14 13:14

Ναι.. ειναι.. Γερμανιδες οι κυριες...
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα λογια:p

Alex_Salonica 17-02-14 16:28

Άργησες αλλά επιτέλους άρχισες να δείχνεις! :p

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σχολιάσω οτιδήποτε παρά να θαυμάσω κι εγώ, αφού πιστεύω ότι είσαι ο μόνος στην Ελλάδα που έχει καταφέρει να διατηρήσει και να αναπαράγει τέτοιες γαρίδες.

Προς όλους τους γαριδάδες.. τώρα που τον βρήκαμε μην ντρέπεστε ρωτήστε τον ότι θέλετε!!

Μπράβο Γιάννη!

exelix 17-02-14 16:53

Άντε μπράβο βρε Γιάννη, μόνο έξω βρίσκαμε τα ενυδρεία σου!

Μπορείς να μας πεις τι φίλτρανση χρησιμοποιείς, ρουτίνες, πάχος βυθού και τι αλλαγές παρατηρείς (εάν παρατηρείς) με την πάροδο του καιρού στην επίδραση του Akadama στις παραμέτρους του νερού και γενικά στην υφή του ως υλικό;

klipitiklopos 17-02-14 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 822031)
Τωρα που αυξηθηκε αρκετα ο πληθυσμος των γαριδων μου.. ειναι η καταλληλη στιγμη να σας τις παρουσιασω.:p
Ειναι η ..τριτη μου - και επιτελους επιτυχημενη- αποπειρα να τις αναπαραγω.
Συνθηκες νερου PH 6.4- 6.6, KH 0, GH 5, Θερμοκρασια 22 C. Yποστρωμα Akadama.
To videο ειναι special αφιερωμενο.. στους φιλους και συνχομπυστες
Σαββα (Klipitiklopos) και Αλεξανδρο (AlexSalonica) :D
Εντελως ερασιτεχνικη και ..κουνημενη η ληψη..αλλα ο cameraman ειναι πρωταρης..ζηταμε συγνωμη..:cool:
Ολα τα σχολια σας ειναι καλοδεχουμενα.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps1f50821d.jpg

Τι ομορφα μωρακια ειναι αυτα;
Aπλα respect φιλε Γιαννη, εχεις παει το χομπυ σε αλλο επιπεδο!
Εισαι αξιος συγχαρητηριων, και απο μερους μου ενα μεγαλο ευχαριστω!http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ticons-446.gif
Η υπομονη και επιμονη σε δικαιωσε.

nicpapa 17-02-14 22:29

Που να τις δειτε και απο κοντά.... :D
Γιαννη ο φωτισμος που εχεις νομίοζω τις αδικει..

Yiannis 18-02-14 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 822084)
Άργησες αλλά επιτέλους άρχισες να δείχνεις! :p

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σχολιάσω οτιδήποτε παρά να θαυμάσω κι εγώ, αφού πιστεύω ότι είσαι ο μόνος στην Ελλάδα που έχει καταφέρει να διατηρήσει και να αναπαράγει τέτοιες γαρίδες.

Προς όλους τους γαριδάδες.. τώρα που τον βρήκαμε μην ντρέπεστε ρωτήστε τον ότι θέλετε!!

Μπράβο Γιάννη!

Να'σαι καλα Αλεξανδρε.. Τωρα που αρχισα να ..δειχνω θα ανεβασω κι'αλλα videο οταν υπαρχει κατι αξιολογο να παρουσιασω.. Και βεβαια θα απαντησω σε οτιδηποτε μπορω να βοηθησω..Δεν θελω να ειμαι ο μονος..;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 822093)
Άντε μπράβο βρε Γιάννη, μόνο έξω βρίσκαμε τα ενυδρεία σου!

Μπορείς να μας πεις τι φίλτρανση χρησιμοποιείς, ρουτίνες, πάχος βυθού και τι αλλαγές παρατηρείς (εάν παρατηρείς) με την πάροδο του καιρού στην επίδραση του Akadama στις παραμέτρους του νερού και γενικά στην υφή του ως υλικό;


Εσενα δεν ξερω πως σε λενε φιλε.:smt017 Ευχαριστω! Το Akadama ειναι ενεργο υποστρωμα που "τρωει" την ανθρακικη (ΚΗ) με συνεπεια να κατεβαζει το ΡΗ. Ειναι ψημενος πηλος στην ουσια με διαρκεια ζωης απ'οτι διαπιστωνω πανω απο δυο χρονια. Οχι καλο υποστρωμα για φυτεμενα ενυδρεια αλλα αριστο για γαριδαδικα.Παχος 2-3 εκατοστα μονο. Η φιλτρανση που χρησιμοποιω ειναι DIY. Απλα ενα γυαλινο κουτι με υλικο Eheim Substrat οπου περναει το νερο απο μεσα μεσω ενος κυκλοφορητη. Τιποτα εξεζητημενο.
Μικρες αλλαγες νερου 10% την εβδομαδα με νερο απο οσμωση και Preiss Discus Minerals μεχρι το TDS να παει 100 - 120 ppm.
[/COLOR]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 822116)
Τι ομορφα μωρακια ειναι αυτα;
Aπλα respect φιλε Γιαννη, εχεις παει το χομπυ σε αλλο επιπεδο!
Εισαι αξιος συγχαρητηριων, και απο μερους μου ενα μεγαλο ευχαριστω!
Η υπομονη και επιμονη σε δικαιωσε.

Χαχα..υπερβολες φιλε Σαββα! Να'σαι καλα ομως:p Εκει που θα συμφωνησω ειναι οτι πραγματι χρειαστηκε επιμονη και υπομονη..και θα την χρειαστει και ο επομενος που θα το επιχειρησει.. Ειναι ζορικες οι ατιμες μεχρι να σε ..συμπαθησουν :smt049

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 822180)
Που να τις δειτε και απο κοντά.... :D
Γιαννη ο φωτισμος που εχεις νομίζω τις αδικει..

Να και η ..ζωντανη μαρτυρια! Γεια σου Νικο;) Ετσι συμβαινει παντα με τις φωτο και τωρα με το video.. Ποτε δεν καταφερνουμε εστω να πλησιασουμε την πραγματικοτητα..:( Φταιει μονο ο φωτισμος?? Μια ιδεα ομως την παιρνουμε ετσι??

kifinas 18-02-14 20:21

Γιάννη μπράβο σου είναι εκπληκτικό το θέαμα ελπίζω να δούμε και άλλα είδη γιατί είσαι των δύσκολων...

Με τετοία post μαζεύουμε αρκετούς γαριδάδες πανελλαδικά...

Αλλαγές κάνεις με ΑΟ? Η περιμένεις να φάει το kh το υπόστρωμα σου?

Yiannis 19-02-14 09:05

Αντε να ανεβει το λομπυ μας..:smt031 Αμα βοηθαει το βιντεακι αυτο, θα ακολουθησουν κι'αλλα για να γινουμε πιο πολλοι! Στα δυσκολα ειδη σας θελω ομως ετσι?
Ναι παντα οι αλλαγες γινονται με νερο απο οσμωση. Ειναι και ο βασικος τροπος να κρατησεις το υποστρωμα σου ενεργο για περισσοτερο καιρο. Γιατι αν πρεπει να "τρωει" αυτο παντα την ΚΗ τοτε εξαντλειται γρηγορα..:cool:

Alex_Salonica 19-02-14 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 822484)
Αντε να ανεβει το λομπυ μας..:smt031 Αμα βοηθαει το βιντεακι αυτο, θα ακολουθησουν κι'αλλα για να γινουμε πιο πολλοι! Στα δυσκολα ειδη σας θελω ομως ετσι?
Ναι παντα οι αλλαγες γινονται με νερο απο οσμωση. Ειναι και ο βασικος τροπος να κρατησεις το υποστρωμα σου ενεργο για περισσοτερο καιρο. Γιατι αν πρεπει να "τρωει" αυτο παντα την ΚΗ τοτε εξαντλειται γρηγορα..:cool:

Δεν μας τα λες όλα Γιάννη
Άνοιξε μας τα μάτια και πως αλλιώς μπορούμε να έχουμε κατάλληλο νερό για τα ενυδρεία μας. χωρίς Α/Ο ;)

Yiannis 19-02-14 15:06

Οτι με ρωτησετε..θα σας απαντησω:cool: Οσο για το νερο, εκτος απο Α/Ο χρησιμοποιω ευρυτατα σε ολα τα αλλα ενυδρεια μου - εκτος απο τις Taiwan - νερακι της βροχης το οποιο αφου συλλεξω απο την ταρατσα περναω απο φιλτρο συμπυκνωμενου ανθρακα. Μου βγαζει TDS 17-18. Δεν μπορω ομως να το συστησω σε καποιον που ζει σε μεγαλη πολη με καυσαερια κλπ κλπ.. Η Α/Ο παραμενει η ασφαλεστερη λυση.

korasidikos 19-02-14 15:10

πανεμορφες μπραβο!!τι τροφες τους ριχνεις;:p

Yiannis 19-02-14 16:15

Ποικιλια..Hikari Algae wafers, Hikari Shrimp Cousine, Dennerle Crusta Gran, βρασμενο σπανακι, Μosura Bio Plus για τα μωρα κ.α..

korasidikos 19-02-14 16:30

:smt023!λιπασματα χρησιμοποιεις καθολου;;:confused:

nospanos 19-02-14 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 822597)
λιπασματα χρησιμοποιεις καθολου;;:confused:

τι τον ρωτάς τον άνθρωπο βρε?.. :p σου φαίνεται φυτο-καμμένος σαν εμάς?! xexexe :rolleyes:

kifinas 19-02-14 21:33

Δεν νομιζω οτι σε αυτα τα ενυδρεια μπορεις να χρησιμοποιησεις λιπασματα για τα φυτα. Ο προταρχικος σκοπος ειναι καθαρα να ειναι καλες οι συνθηκες του νερου για τις γαριδες και σε ενα δυσκολο ειδος ξεχνας τα λιπασματα για τα φυτα.

nicpapa 19-02-14 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nospanos (Μήνυμα 822644)
τι τον ρωτάς τον άνθρωπο βρε?.. :p σου φαίνεται φυτο-καμμένος σαν εμάς?! xexexe :rolleyes:

Mην το λές...:D

Πάνος 19-02-14 21:54

Γιαννη φιλε μου χαιρομαι πολυ με την παρουσιαση σου!! τα συγχαρητηρια μου ειναι το ελαχιστο που μπορω να πω μπροστα στη δουλεια που κανεις με τα φυτα και τις γαριδες!!!
παντα πρωτοπορος!!! :p:p:p καλες αναπαραγωγες!!!

nospanos 20-02-14 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nospanos (Μήνυμα 822644)
τι τον ρωτάς τον άνθρωπο βρε?.. :p σου φαίνεται φυτο-καμμένος σαν εμάς?! xexexe :rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 822646)
Mην το λές...:D

Τι λες τώρα!.... χαίρομαι γιατί τουλάχιστον δεν αποτελούμε μειονότητα :smt048 :D

Yiannis 20-02-14 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 822597)
:smt023!λιπασματα χρησιμοποιεις καθολου;;:confused:

Οχι δεν χρησιμοποιω γιατι δεν χρειαζονται στο σιγκεκριμενο ενυδρειο..Υπαρχουν μονο Java Fern και 2-3 ειδη moss.. CO2 μπαινει ομως σε ελαχιστες ποσοτητες.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nospanos (Μήνυμα 822644)
τι τον ρωτάς τον άνθρωπο βρε?.. :p σου φαίνεται φυτο-καμμένος σαν εμάς?! xexexe :rolleyes:

Και ομως.. τα φυτα ηταν και ειναι μεγαλος ..ερωτας και μαλιστα πολυ πριν απο τις γαριδες.. Σε αλλα ενυδρεια ομως με ..ανθεκτικες γαριδες. Κατα την γνωμη μου τα φυτεμενα γαριδαδικα ειναι τα ωραιοτερα γιατι λογω των γαριδων ειναι πεντακαθαρα και λαμπερα;)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps6f37e762.jpg

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kifinas (Μήνυμα 822645)
Δεν νομιζω οτι σε αυτα τα ενυδρεια μπορεις να χρησιμοποιησεις λιπασματα για τα φυτα. Ο προταρχικος σκοπος ειναι καθαρα να ειναι καλες οι συνθηκες του νερου για τις γαριδες και σε ενα δυσκολο ειδος ξεχνας τα λιπασματα για τα φυτα.

Αψογος..Ετσι ακριβως ειναι..πρεπει να κανεις τις επιλογες σου.. δεν μπορει να τα εχεις ολα..ταυτοχρονα..και στο ιδιο ενυδρειο:(

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 822657)
Γιαννη φιλε μου χαιρομαι πολυ με την παρουσιαση σου!! τα συγχαρητηρια μου ειναι το ελαχιστο που μπορω να πω μπροστα στη δουλεια που κανεις με τα φυτα και τις γαριδες!!!
παντα πρωτοπορος!!! :p:p:p καλες αναπαραγωγες!!!

Πανουλη μου ..ευχαριστω.. κι'εσυ ξερω οτι κανεις πολυ καλη δουλεια εκει στα βορεια.. Αντε να δουμε ποτε θα ..κατηφορισεις :smt120

nospanos 20-02-14 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 822766)
Και ομως.. τα φυτα ηταν και ειναι μεγαλος ..ερωτας και μαλιστα πολυ πριν απο τις γαριδες.. Σε αλλα ενυδρεια ομως με ..ανθεκτικες γαριδες. Κατα την γνωμη μου τα φυτεμενα γαριδαδικα ειναι τα ωραιοτερα γιατι λογω των γαριδων ειναι πεντακαθαρα και λαμπερα;)

Με έχεις καλύψει πλήρως φίλε μου :smt023 και μου έδωσες κιόλας ακόμα ένα +1 στο να καλύψω ακόμα περισσότερο το ενυδρείο μου με... ...φυτά!! xaxaxa

Κι επειδή φαίνεται ό,τι το 'χεις ψάξει πολύ το πράγμα.... ποιές από αυτές τις γαρίδες (ανεξαρτήτου υβριδοποίησης - αναφέρομαι για species ενυδρείο στο κάθε είδος) επιδέχονται να τις διατηρείς σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο, με εύκολα ως επί το πλείστον φυτά αλλά και με μερικά μέτριας δυσκολίας φυτά, το οποίο σημαίνει πρακτικά να μπορούν να ζήσουν (οι γαρίδες) σε παροχή CO2 και με λίπανση (εννοείται στο 1/3 της προτεινόμενης δόσης) ??
Ξέρω ότι θα μου απαντήσεις θετικά για όλες τις Neocaridina αλλά αν υπάρχουν κι άλλες θα ήθελα να ξέρω τα είδη αυτά.. :cool:

Yiannis 21-02-14 09:33

Πραγματι ολες οι Νeocaridina. Επισης η μεχρι τωρα εμπειρια μου λεει οτι μπορεις να διατηρησεις σε ενυδρειο με ελαφρια λιπανση και σχεδον ολα τα ειδη Caridina . Οι CRS της φωτο παραπανω ειναι ενα καλο παραδειγμα. Νιτρικα μεχρι 10-15 ppm, φωσφορο μεχρι 0.5 και Co2 10-15 ppm αντεχουν ολες..Στα trace elements να εισαι αρκετα ..τσιγκουνης..Δεν εχω δοκιμασει τις Taiwan και τις Black Tigers σ'αυτες τις συνθηκες, οποτε δεν εχω απαντηση γι'αυτες. Το σημαντικο ειναι να διαλεξεις φυτα που να προτιμουν να τρεφονται απο τις ριζες τους και δευτερευοντως απο τα φυλα τους μεσω του νερου. Ετσι χρησιμοποιωντας ενα καλο υποστρωμα (ADA Amazonia 'η εστω Seachem Flourite) και τα καταλληλα φυτα, μια ελαφρια λιπανση σου αρκει.
Προσοχη ομως.. στα πολλα ξεριζωματα οταν ερθει η ωρα να συμμαζεψεις τη βλαστηση.. εκει ειναι ο κινδυνος ειδικοτερα τους καλοκαιρινους μηνες με τις ψηλες θερμοκρασιες και τα βακτηριδια σε εξαρση..:smt096

nospanos 21-02-14 16:32

Ναι, κατάλαβα και σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Περισσότερο για neocaridina ήθελα να μάθω, καθώς είναι ευρέως γνωστό ότι τα υπόλοιπα απαιτητικά είδη είναι πολύ ευαίσθητα και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι επιλέγοντας ένα σπάνιο είδος όπως εσύ τα φυτά πρέπει να είναι στο παρασκήνιο! ;)

ChocolatePuma 22-02-14 17:49

Γιάννη πραγματικά χάρηκα που ξεκίνησες να παρουσίαζεις τα "θαύματα" σου και που άρχισες να μοιράζεσαι τις γνώσεις σου!

Μπράβο και για το συγκεκριμένο κατόρθωμα με τις tigers!!!:D

Μόνο ο καμεραμαν θέλει εκπαίδευση :p

Yiannis 22-02-14 19:14

Καλα "θαυμα" δεν το λες..:smt031 Αλλα αποτελεσμα πολλης και επιμονης προσπαθειας το λες. χαχα.. Να εισαι καλα παντως..
Ο cameraman θα ειναι καλυτερος την αλλη φορα.. αν και με τοσα που του γραφουμε δεν τον βλεπω να ξαναερχεται σπιτι για..shooting :p

kapsok 22-02-14 20:29

Είχα την εντύπωση ότι και οι blue tiger αντέχουν με ελαφριά προς μεσαία λίπανση... Έκανα λάθος δλδ?
Και μια απορία άσχετη. Πως ξεχωρίζεις αρσενικές από θυλικές b.tiger? Έχουν τις διαφορές που έχουν τα αρσενικά και θυληκά στις Neocaridina ή είναι πιο δύσκολο?

Yiannis 22-02-14 20:47

Χμμμ.. προσωπικα δεν θα δοκιμαζα τις αντοχες τους με καμμια λιπανση..ειναι που ειναι υπερ-ευασθητες οι συγκεκριμενες..Υπαρχουν ομως κι'αλλες κατηγοριες/ποιοτητες Blue Tigers..εκει δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα πιστευω. Ειδικα στις Light Blue 'η στις απλες Tigers.
Οσο αφορα το φυλο τους.. ισχυει οτι και στις αλλες Neocaridina. Σε νεαρες ηλικιες παντως ειναι αδυνατο να τις ξεχωρισεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02774 seconds with 11 queries