Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   diy ψυξη με ανεμιστιρακια και ηλεκτρονικο θερμοστατη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55414)

χαρης12666 29-08-11 11:19

diy ψυξη με ανεμιστιρακια και ηλεκτρονικο θερμοστατη
 
[IMG]http://www.aquatek.gr/rimages/albums...photo-0177.jpg[/IMG]

το ενυδρειακι μου ειχε προβλειμα με τις υψηλες θερμοκρασιες ετσι εβγαλα το μπροστινο πορτακι και εβαλα στην θεση του ενα πλαστικο κουτι
που εφτιαξα στο ιδιο μεγεθος που μεσα τοποθετισα 3 δωδεκαβολτα ανεμιστιρακια ετσι ελυσα το προβλημα της υψυλης θερμοκρασιας, αλλα απεκτισα ενα αλλο .:confused:
παγονε το νερο και αναβε ο θερμοστατης .:smt118
ετσι μονταρισα ενα θερμοστατη με ρελε ,απο αυτα που σχεδια τους βρησκης ευκολα στο internet , αλλα τα προβληματα συνεχιζοντε .:smt118
Δηλαδη κατα την ωρα εναρξης του θερμοστατη ειχα ενα ενοχλιτικο θοριβο απο το ρελε για μερικα δευτερολεπτα , ετσι ευτιαξα ενα δικο μου με μονο 3 στοιχια χωρις ρελε αυτη την φορα :smt018

[IMG]http://www.aquatek.gr/rimages/albums...photo-0101.jpg[/IMG]

ετσι δεν εχω αλλα προβλειματα οι ανεμηστηρες τωρα ποια αυξανουν και μιωνουν την ταχυτητα τους αναλογα με την θερμοκρασια του νερου και εχω συνεχεια μια σταθερη θερμοκρασια.
τα υλικα ειναι:
1) 1 τρανζιστορ IRFZ34N
2) 1 μεταβλητη αντισταση 22 κ
3) 1 θερμιστορ 22κ (εστητhρας) μεσα σε 1 σωληναρι και την εισοδο του την εκλεισα με σιλικονι για να μην μπενη νερο.
και φυσικα τα 3 ανεμιστηρακια 12 volt ενωμενα παραλληλα μεταξυ τους.
Τροφοδοσια κυκλωματος 12 volt.
Νομιζω οτι ειναι ευκολη κατασκευη και βολικη. :smt050

delta66 29-08-11 14:24

Συγχαρητηρια για την εργασια σου.

Μερικα ερωτηματα.
1. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο τωρα? (χωρις καπακι). Εχεις ειδη που πηδανε ή βγαινουν γενικα απο ενα ενυδρειο χωρις καπακι?
2. Τα ανεμιστηρακια ειναι σχεδιασμενα να φυσανε προς τα κατω? Υπαρχουν και απο PC που μπορεις να τα τοποθετησεις ξαπλωτα για να μη φανονται τοσο.
3. Τη θερμοκρασια την τσεκαρεις απο το βυθιζομενο θερμομετρο του ενυδρειου ετσι?
4. Η ρυθμιση της επιθυμιτης θερμοκρασιας γινεται εμπειρικα με τη μεταβλητη αντισταση ετσι?
5. Ποσο κοστισε το κοντρολερακι μονο (τα 3 εξαρτηματα)?

Πιστευω οτι το ενα μονο ανεμιστηρακι θα ηταν αρκετο για αυτο το ενυδρειο.
Η φωτο του σχεδιου φυσικα δεν βοηθαει με τη ευκρινια αυτη.

vaska 29-08-11 16:56

Μόλις το Σάββατο 27/08/11 έφτιαξα ένα παρόμοιο σύστημα ψύξης για το δικό μου 240λιτρο. Χρησιμοποίησα 2 Coba Nitrox 120mm case fan. Έφτιαξα μια βάση για τον καθένα του από πλέξιγκλας. Οι συγκεκριμένοι είναι εντελώς αθόρυβοι, έχουν και γωνίες από σιλικόνη οπότε δεν έχουν κραδασμούς και παράγουν αρκετή ροή αέρα στις 1200 rpm. Πάνω στο τροφοδοτικό έχω έτοιμες άλλες 2 αναμονές οπότε αν χρειαστεί εύκολα προσθέτω μέχρι δύο ακόμα ανεμιστήρες.

Με τους 2 που έβαλα είδα 4 βαθμούς κελσίου κάτω (10 Λίτρα εξάτμιση σε 2 μέρες), αλλά τους έχω οριζόντια δηλ η μεγάλη τους επιφάνεια να είναι παράλληλη με το νερό και φυσικά να φυσάνε τον αέρα προς το νερό.

Κόστος κατασκευής (χωρίς το τροφοδοτικό - το είχα από άλλη συσκευή) 10 € και το ενυδρείο μου παραμένει κρύο και ήσυχο.

χαρης12666 29-08-11 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 614246)
Συγχαρητηρια για την εργασια σου.

Μερικα ερωτηματα.
1. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο τωρα? (χωρις καπακι). Εχεις ειδη που πηδανε ή βγαινουν γενικα απο ενα ενυδρειο χωρις καπακι?
2. Τα ανεμιστηρακια ειναι σχεδιασμενα να φυσανε προς τα κατω? Υπαρχουν και απο PC που μπορεις να τα τοποθετησεις ξαπλωτα για να μη φανονται τοσο.
3. Τη θερμοκρασια την τσεκαρεις απο το βυθιζομενο θερμομετρο του ενυδρειου ετσι?
4. Η ρυθμιση της επιθυμιτης θερμοκρασιας γινεται εμπειρικα με τη μεταβλητη αντισταση ετσι?
5. Ποσο κοστισε το κοντρολερακι μονο (τα 3 εξαρτηματα)?

Πιστευω οτι το ενα μονο ανεμιστηρακι θα ηταν αρκετο για αυτο το ενυδρειο.
Η φωτο του σχεδιου φυσικα δεν βοηθαει με τη ευκρινια αυτη.

φιλε μου καπου τα μπερδεψες εβαλα ορθιο το καπακι με τους ανεμιστηρες μονο για να το δητε η θεση του δεν ειναι αυτη και ναι ειναι ανεμιστηρες απο pc και το κοματι που εβγαλα το αντικατεστισα με αυτο το κουτι με τους ανεμηστηρες δεν μενη ανοιχτο.την θερμοκρασια πραγματη την βλεπω απο το θερμομετρο . και η ρυθμιση εγινε οταν το νερο εφτασε τους 25 βαθμους ρυθμισα με την μεταβλ. αντισταση να σταματανε τα ανεμιστηρακια και οταν ανεβη να ξεκινανε συγα συγα και να αυξανουν την ταχυτιτα τους οταν ανεβενη η θερμοκρασια , και τα λεφτα που εδωσα ; για τα 3 αυτα εξαρτιματα οχι πανω απο 2 η 3 ευρω . ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.

delta66 29-08-11 20:48

ΟΚ.
Γιατι εχω και κατι ανεμιστηρακια της tunze και φυσανε ορθια τοποθετημενα ;)

χαρης12666 29-08-11 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 614318)
ΟΚ.
Γιατι εχω και κατι ανεμιστηρακια της tunze και φυσανε ορθια τοποθετημενα ;)

οχι φιλε μου ειναι απλα ανεμηστιρακια απο pc 12 volt 9ρια ειχα 2 και αγορασα αλλο 1 στην τιμη των 9 ευρο δεν πηστεβα καν οτι θα κανουν δουλεια γιαυτο εβαλα 3 .

redman88 29-08-11 21:04

παρ'ολο που φαινεται κατι πολυ ωραιο και καλο εμενα η περιγραφη δεν με βοηθαει καθολου για να κατανοησω την κατασκευη και να προσπαθησω να την εφαρμωσω

για να μην εχουμε παρεξηγησεις στα λεω σε φιλικο τονο

delta66 29-08-11 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 (Μήνυμα 614322)
οχι φιλε μου ειναι απλα ανεμηστιρακια απο pc 12 volt 9ρια ειχα 2 και αγορασα αλλο 1 στην τιμη των 9 ευρο δεν πηστεβα καν οτι θα κανουν δουλεια γιαυτο εβαλα 3 .

Αναλογα την ροη αερα cmf που εχουν, και τη θερμοκρασια χωρου, μπορουν τρια 9αρια να καλυψουν μεχρι 120-200 λιτρα ενυδρειο

χαρης12666 29-08-11 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 614324)
Αναλογα την ροη αερα cmf που εχουν, και τη θερμοκρασια χωρου, μπορουν τρια 9αρια να καλυψουν μεχρι 120-200 λιτρα ενυδρειο

αυτο δεν το ηξερα , ολοι μαθενουμε
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 614323)
παρ'ολο που φαινεται κατι πολυ ωραιο και καλο εμενα η περιγραφη δεν με βοηθαει καθολου για να κατανοησω την κατασκευη και να προσπαθησω να την εφαρμωσω

για να μην εχουμε παρεξηγησεις στα λεω σε φιλικο τονο

το ξερω φιλε μου δεν φενετε καθαρα το σχεδιο ,αν θελετε αυριο θα ανεβασω το ηλεκτρονικο σχεδιο

kgf12345 30-08-11 02:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 (Μήνυμα 614329)
-------------------------


το ξερω φιλε μου δεν φενετε καθαρα το σχεδιο ,αν θελετε αυριο θα ανεβασω το ηλεκτρονικο σχεδιο


θελουμε,για ανεβασε το σχεδιακι να το δουμε;)

jimn 30-08-11 07:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 614376)
θελουμε,για ανεβασε το σχεδιακι να το δουμε;)


Θέλουμε - θέλουμε :p:p:p

χαρης12666 30-08-11 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimn (Μήνυμα 614381)
Θέλουμε - θέλουμε :p:p:p

ετσι νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολο [IMG]http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-documents.jpg[/IMG]

πανω δεξια μεταβλητη αντισταση 22 ΚΩ

κατω δεξια το τρανζιστορ IRFZ34N

κατω αριστερα το θερμιστορ 22 ΚΩ

το τροφοδοτικο 12 volt

και το ανεμιστιρακι 12 volt

αυτο ειναι ολο τιποτα το ιδιετερο.

redman88 31-08-11 02:37

ποιο ειναι το κοστος απο το καθε ενα εξαρτημα(εκτος τροφοδοτικο)??

σε παραπανω ποστ αναφερεις οτι αναλογα την θερμοκρασια μεταβαλεται η ταχυτητα των ανεμηστηρων, αυτο πως το πετυχενεις?

χαρης12666 31-08-11 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 614612)
ποιο ειναι το κοστος απο το καθε ενα εξαρτημα(εκτος τροφοδοτικο)??

σε παραπανω ποστ αναφερεις οτι αναλογα την θερμοκρασια μεταβαλεται η ταχυτητα των ανεμηστηρων, αυτο πως το πετυχενεις?

το κοστος ειναι μικρο
1) το θερμιστορ 50 λεπτα νομιζω
2) η μεταβλ. αντισταση 1 ευρω (αν και θα ηταν καλητερα να παρουμε μια που εχη πολλες στροφες για καλητερη ρυθμιση αλλα ειναι ακριβη , υπαρχη ομως η λυση ενα τριμερ με πολλες που ειναι φτηνο, αλλα και ετσι δουλεβη μια χαρα.)
3) 1 ευρω το τρανζιστορ
4) το ανεμιστιρακι 6 ευρο και οχι 9 που εγραψα ποιο πανω.
οσο για τις στροφες που αυξανουν ειναι απλο , οσο αυξανη η θερμοκρασια αυξανη και το ρευμα που περνα μεσα απο το θερμιστορ και γυριζη ποιο γρηγορα ο ανεμιστηρας.

π.χ.
εκανα ενα πηραμα αλαξα το θερμιστορ με μια φωτοαντιση και τον ανεμιστιρα με μια λαμπα 12 volt οσο ποιο εντονο το φως που πεφτη στην φωτοαντισταση τοσο ποιο εντονο και το φως της λαμπας και αυτο θα μπορουσε να το χρεισιμοποιηση καποιος σε μικρο ενυδρειο, η με λεντ ισος.

kgf12345 31-08-11 14:02

ωραιος!;)αν δε σου κανει κοπο ανεβασε και το σχεδιο με τη συνδεσμολογια ρελε και θερμοστατη στο κυκλωμα... please:)

χαρης12666 31-08-11 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 614722)
ωραιος!;)αν δε σου κανει κοπο ανεβασε και το σχεδιο με τη συνδεσμολογια ρελε και θερμοστατη στο κυκλωμα... please:)

τι ενοης θερμοστατη ; δεν υπαρχη ουτε ρελε το κυκλομα ειναι αυτονομο οπως το βλεπης για εστητιριο θερμοκρασιας εχη το θερμιστορ που το βαζομε σε 1 μπουκαλακι κατι μικρο τελος παντον και το σφαγιζουμε με σιλικονι , και το βαζουμε στο νερο , την υποληπη κατασκευη μπορης να την εσωματοσης στο καπακι η σε ενα πλαστικο κουτι , δεν υπαρχη ρελε γιαυτο εχουμε αυξομιοση της ταχυτητας τροφοδοσια 12 volt διαβαστε προσεχτικα το κειμενο δεν θελω να παθη κανης καποιο ατυχιμα εξετιας μου .

kgf12345 31-08-11 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 (Μήνυμα 614735)
τι ενοης θερμοστατη ; δεν υπαρχη ουτε ρελε το κυκλομα ειναι αυτονομο οπως το βλεπης για εστητιριο θερμοκρασιας εχη το θερμιστορ που το βαζομε σε 1 μπουκαλακι κατι μικρο τελος παντον και το σφαγιζουμε με σιλικονι , και το βαζουμε στο νερο , την υποληπη κατασκευη μπορης να την εσωματοσης στο καπακι η σε ενα πλαστικο κουτι , δεν υπαρχη ρελε γιαυτο εχουμε αυξομιοση της ταχυτητας τροφοδοσια 12 volt διαβαστε προσεχτικα το κειμενο δεν θελω να παθη κανης καποιο ατυχιμα εξετιας μου .

μην ανησυχεις δεν παθαινω τιποτα;)
στην αρχη εγραψες οτι στο αρχικο κυκλωμα ειχες βαλει και ρελε για να συνδεεις και τον θερμοστατη του ενυδρειου αν δεν κανω λαθος αλλα εκανε θορυβο το ρελε.σωστα?αυτο ειπα,αν μπορεσεις να βαλεις ολοκληρο το κυκλωμα.εκτος αν εφτιαξες δυο,ενα για θερμανση ενα για ψυξη.

χαρης12666 31-08-11 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 614801)
μην ανησυχεις δεν παθαινω τιποτα;)
στην αρχη εγραψες οτι στο αρχικο κυκλωμα ειχες βαλει και ρελε για να συνδεεις και τον θερμοστατη του ενυδρειου αν δεν κανω λαθος αλλα εκανε θορυβο το ρελε.σωστα?αυτο ειπα,αν μπορεσεις να βαλεις ολοκληρο το κυκλωμα.εκτος αν εφτιαξες δυο,ενα για θερμανση ενα για ψυξη.

Το κύκλωμα αυτό βασικά είναι ένας ηλεκτρονικός θερμοστάτης αλλά δεν έχει ρελέ και ελέγχει μόνο τον ανεμιστήρα , αν π.χ. η θερμάστρα δουλεύει μέχρι τους 24 βαθμούς κελσίου τα ανεμιστιράκια τα βάζεις να δουλεύουν στους 26 βαθμούς έτσι δεν έχεις κανένα πρόβλημα δεν σταματάς με κάποιο ρελέ την θερμάστρα γιατί δεν είναι απαραίτητο δεν θα κατέβη κάτω από τους 26 βαθμούς επειδή θα σταματήσει ο ανεμιστήρας . Αυτό με το ρελέ ήταν άλλη κατασκευή που την ώρα που ξεκίναγε έκανε θόρυβο το ρελέ, που και αυτό δεν είχε σχέση με την θερμάστρα αλλά με την έναρξη λειτουργιάς του ανεμιστήρα αυτός ο θερμοστάτης καταργήθηκε.

kgf12345 01-09-11 02:00

οκ φιλε μου τωρα σε καταλαβα,νομιζα οτι στο κυκλωμα που ελεγες με το ρελε τα ειχες συνδεσει ολα,ανεμιστηρια και θερμαντικο:)

LeeHook 02-09-11 09:45

Εάν αντικαθιστούσαμε το θερμίστορ με έναν αδιάβροχο αισθητήρα (probe) θα έκανε δουλειά;
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53081 διάβασα πως ο αισθητήρας Eliwell είναι θερμίστορ NTC με ωμική αντίσταση 10 ΚΩ.

Επίσης θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ένα ψηφιακό θερμόμετρο σαν αυτό

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ooker-6141.jpg

συνδέοντας τον αισθητήρα παράλληλα στο κύκλωμα;

χαρης12666 02-09-11 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 615145)
Εάν αντικαθιστούσαμε το θερμίστορ με έναν αδιάβροχο αισθητήρα (probe) θα έκανε δουλειά;
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53081 διάβασα πως ο αισθητήρας Eliwell είναι θερμίστορ NTC με ωμική αντίσταση 10 ΚΩ.

Επίσης θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ένα ψηφιακό θερμόμετρο σαν αυτό

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ooker-6141.jpg

συνδέοντας τον αισθητήρα παράλληλα στο κύκλωμα;

νομιζω πως θα δουλευη ισως χρειαστη να αλαξης την μεταβλητη αντισταση με μια των 10 ΚΩ

χαρης12666 03-09-11 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 (Μήνυμα 615173)
νομιζω πως θα δουλευη ισως χρειαστη να αλαξης την μεταβλητη αντισταση με μια των 10 ΚΩ

να δουλεψουν με ενα εστητηριο ενωης δεν ξερω δεν νομιζω .

LeeHook 03-09-11 15:41

Εννοώ να αντικαταστήσουμε το θερμίστορ με έναν αδιάβροχο αισθητήρα θερμότητας από θερμόμετρο ενυδρείου. Κι ο αισθητήρας θερμίστορ είναι.

Στην ουσία στην θέση του θερμίστορ να συδέσουμε παράλληλα στο κύκλωμα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο. Έτσι με έναν σμπάρο δυό τρυγόνια.

χαρης12666 04-09-11 18:34

Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης συμφωνώ μόνο που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις την μεταβλητή αντίσταση με μία των 10 ΚΩ για το δεύτερο έχω τις επιφυλάξεις μου. αν καταλαβα καλα να συνδεσης τις 2 συσκευες σε ενα εστητιριο δεν νομιζω να δουλεψη .

παντος το συστημα δουλευη φανταστικα οι ανεμιστηρες αυξωμιονους την ταχυτητα τους και κρατουν την θερμοκρασια του νερου κολιμενη στους 25 βαθμους κελσιου δεν περιμενα ακομα και εγω τοσο καλα αποτελεσματα , δοκιμασετο και βαλτες να δουλεβουν οι συσκευες χωρια για καλλητερα αποτελεσματα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 (Μήνυμα 615431)
Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης συμφωνώ μόνο που μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις την μεταβλητή αντίσταση με μία των 10 ΚΩ για το δεύτερο έχω τις επιφυλάξεις μου. αν καταλαβα καλα να συνδεσης τις 2 συσκευες σε ενα εστητιριο δεν νομιζω να δουλεψη .

παντος το συστημα δουλευη φανταστικα οι ανεμιστηρες αυξωμιονους την ταχυτητα τους και κρατουν την θερμοκρασια του νερου κολιμενη στους 25 βαθμους κελσιου δεν περιμενα ακομα και εγω τοσο καλα αποτελεσματα , δοκιμασετο και βαλτες να δουλεβουν οι συσκευες χωρια για καλλητερα αποτελεσματα.


http://s1235.photobucket.com/albums/...Video-0007.mp4

Εδω το κυκλωμα ενσωματιμενο στο καπακι εκτος του εστητιρα που ειναι μεσα στο νερο και δουλεβη αψωγα.

storki1 06-05-12 22:03

χαιρεται. αν και παλλιο το θεμα αν μπορει καποιος ας μου δωσει μια απαντηση.
αν αντι για τρανζιστορ IRFZ34N βαλω τρανζιστορ IRFZ44N τι προβλημα θα υπαρχει? γιατι δεν βρισκω το IRFZ34N και θα ηθελα εσεις που ξαιρεται και καποια πραγματα παραπανω απο εμενα να μου πειτε τις διαφορες η τι πρεπει να προσεξω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

jimbit22 09-05-12 21:20

Δεν υπαρχει καποια διαφορα, απλα το 44αρι αντεχει παραπανω ρευμα..

storki1 09-05-12 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 (Μήνυμα 668175)
Δεν υπαρχει καποια διαφορα, απλα το 44αρι αντεχει παραπανω ρευμα..

ευχαριστω δηλαδη εαν θελω να το κανω ολο το κυκλωμα στα 220 volt με το 44αρι μπορω?

jimbit22 09-05-12 23:12

οχι τα 220 ειναι ac και θελουν αλλο κυκλωμα για να τα κανεισ regulate.. μην παιζεις με 220.. με αυτο το mosfet εισαι κομπλε σε μεγαλα φορτια αλλα παντα για dc ρευμα και με επαρκη ψυξη..
-------------------------
τι θελεις να συνδεσεις ακριβως? μηπως μπορω να σε βοηθησω..
-------------------------
τα 220 μπορεις να τα ανοιξεις/κλεισεις με παρομοιο κυκλωμα και 12v ρελεδακι ή solidstate ρελε..

storki1 11-05-12 09:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 (Μήνυμα 668236)
οχι τα 220 ειναι ac και θελουν αλλο κυκλωμα για να τα κανεισ regulate.. μην παιζεις με 220.. με αυτο το mosfet εισαι κομπλε σε μεγαλα φορτια αλλα παντα για dc ρευμα και με επαρκη ψυξη..
-------------------------
τι θελεις να συνδεσεις ακριβως? μηπως μπορω να σε βοηθησω..
-------------------------
τα 220 μπορεις να τα ανοιξεις/κλεισεις με παρομοιο κυκλωμα και 12v ρελεδακι ή solidstate ρελε..

βασικα πηρα τα εξαρτηματα που λεει ο φιλος που εχει ανοιξει το θεμα και το εφτιαξα.
οντως πολυ καλη και φθηνη λυση.
--------------------------
απλα ελεγα αν με τον καιρο μην μου κολλησει καποιος θερμοστατης (ειτε ανοιχτος ειτε κλειστος) να τον εκανα να δινει συνεχεια ρευμα και με καποιο παρωμοιο κυκλωμα να συνεχιζα να τον δουλευω σαν να μην ειχε χαλασει ποτε.
η να δουλευα και τα δυο (δηλαδη και ανεμιστηρακια και θερμοστατη) απλα αντι τα ανεμιστηρακια απ`ευθειας να συνδεα το τροφοδοτικο τους σε καποια απο τις εξοδους τις κατασκευης αυτης.
-------------------------
Σε τρελανα ετσι;
απλα ψαχνω για καποια κατασκευη (αν και δεν κατεχω και πολλα απο ηλεκτρολογικα) που να μπορει να κανει αυτο που κανει και ενας κανονικος θερμοστατης (τυπου elliwel) ε ενταξει στο περιπου.

jimbit22 11-05-12 12:16

αυτό που θέλεις σαν κύκλωμα είναι αρκετά περίπλοκο, πιστεύω ότι είναι καλύτερο και πιο ασφαλές(αφού δεν ξέρεις από ηλεκτρονικά) να πάρεις έναν έτοιμο κινεζικο ελεγκτή σαν αυτόν που περιγάφει ο δέλτα στο υπόμνημα..
http://www.free-circuit.com/wp-conte...it-300x200.gif
το κύκλωμα είναι αυτό αλλα στην έξοδο το ρελέ που έχει "συδεσει" εδώ αυτός τα ανεμιστηράκια και τα 12 volt εσύ συνδέεις τα 220 και στο ένα pin τον θερμοστάτη και στο άλλο το τροφοδοτικό για τα ανεμιστηράκια και το στην μια κατάσταση(off) το ρελέ θα δίνει ρεύμα στον θερμοστάτη και στην άλλη στα ανεμιστηράκια.
http://www.free-circuit.com/wp-conte...1fautofanl.gif
πιο συγκεκριμένα στην θέση com βάζεις τα 220 και στην μια θέση no τον θερμοστάτη και στην άλλη τα ανεμιστηράκια.. το site:http://skemarangkaian.com/auto-cooli...with-ic-lm741/
το μονο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ενδιάμεση κατάσταση off δηλαδή πάντα θα είναι κάτι αναμμένο αλλα αυτό το εξισορροπείς με ρύθμιση στο "ποντεσιομετρο" και με το κύκλωμα που έχεις ήδη φτιάξει στα ανεμιστηράκια(δηλαδή να δουλεύουν περισσότερο το καλοκαίρι τα ανεμιστηράκια με εναλλασσόμενες στροφές και τον χειμώνα τα ξεσυνδέεις και δουλεύει μονο ο θερμοστάτης) φθηνή λύση πάντα..
Σε τρέλανα έτσι? ;p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03109 seconds with 11 queries