Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Πρωτη προσπάθεια στα Malawi! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48215)

gouts0unin 17-01-11 01:06

Πρωτη προσπάθεια στα Malawi!
 
9 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σας!
Να και η πρώτη παρουσίαση του malawi μου:

Πληροφορίες

Διαστάσεις:100x30x40
Όγκος:120L
Κατηγορία:Malawi
Φυτά:Vallisneria Gigantea
Ψάρια / Άλλα είδη:Labidochromis Caeruleus
Διακοσμητικά υλικά:Πέτρες απο τη θάλασσα και μια σπηλιά
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:1x24w
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα:Εξωτερικό φίλτρο sun sun 1000L/ώρα
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση:Οχι
Παροχή CO2:Οχι

Παράμετροι:

pH:7.8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Αλλαγές νερού:30% Καθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:27°C
Φωτογραφία: (Δεν άντεξα να βάλω μόνο μια):smt020:smt020
Συνημμένο Αρχείο 38411

Συνημμένο Αρχείο 38412

Συνημμένο Αρχείο 38413

Συνημμένο Αρχείο 38414

Συνημμένο Αρχείο 38415

Συνημμένο Αρχείο 38416

Συνημμένο Αρχείο 38417

Συνημμένο Αρχείο 38418

Συνημμένο Αρχείο 38419

Dimitris_Batman 17-01-11 01:12

Ζωηρά χρώματα στα ψαράκια σου και αυτό μου αρέσει!
Ωραίο το στήσιμο των πετρών!!!

Ας με συγχωρέσουν οι εξπέρ του είδους και του χώρου -εάν κάνω λάθος- αλλά πιστεύω πως όσο μεγαλώνουν τα ψαράκια τόσο δεν θα χωράνε στις σχισμές από τις πέτρες.
Σωστά;
Όσο έιναι μικρά περνάνε.Μεγαλώνοντας;

- Στην 4η φωτό το ψάρι που τρίβεται στην άμμο δηλώνει κάτι το ανυσηχητικό;

gouts0unin 17-01-11 01:26

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!
Για τις πέτρες, έχω μέσα ήδη μια πέτρα με μεγάλη τρύπα και άμα μεγαλώσουν θα βάλω και άλλες τέτοιες.
Όσο για το ψαράκι που τρίβεται, γενικά είναι υπερκινητικό, τρώει κανονικότατα και συνηθίζει να κάνει κάτι τέτοια οπότε δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό, ας με διορθώσει κάποιος αν το βρίσκει ανησυχητικό.

giannisqq 17-01-11 03:57

παρα πολυ ωραιο στησιμο!!!και η μικρες σχισμες παντος χρειαζονται για να ζησουν τα μικρα απο τις γεννες...;)

zipo 17-01-11 08:42

Πολύ όμορφο ενυδρείο με ωραίο στήσιμο στης πέτρας.Σωστή η επιλογή μικρότερων πετρών,γιατί κάνουν το ενυδρείο να φαίνεται πιο μεγάλο.Δε νομίζω πως το ότι είναι μικρότερες οι περισσότερες κρυψώνες θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με τα συγκεκριμένα ψάρια που δεν είναι και τα πιο επιθετικά και δε χρειάζεται να καταφεύγουν στις κρυψώνες κάθε λίγο και λιγάκι.Πανέμορφα και τα ψαράκια.Το ξύσιμο που κάνει το ένα στη φωτογραφία μάλλον δεν είναι ανηυχητικό,αλλά να το έχεις υπό παρακολούθηση.Κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ.Έχει ξανασυζητηθεί.Σκληρότητες δεν έχεις μετρήσει ε?

nxris 17-01-11 09:09

Πολύ καλό στήσιμο, ωραίο ενυδρείο.
Να το χαίρεσαι!!!

Κλεόβουλος 17-01-11 09:14

Καλή προσπάθεια και πράγματι οι μικρές πέτρες δίνουν την αίσθηση μεγαλύτερου ενυδρείου ;).
Τα καθαρά σου λίτρα (100-) είναι όμως πολύ λίγα για ενήλικα ψάρια αυτού του είδους.
Το ξύσιμο μπορεί να είναι περιστασιακό αλλά αν συνεχίζεται ίσως σημαίνει εξωτερικά παράσιτα.

octania246 17-01-11 09:53

ωραιο στησιμο φυσικο.
και οταν θα αρχησει η αλγη θα γινει ακομα καλυτερο μιας και τωρα ειναι πεντακαθαρο:)
Με τα ανοιγματα δεν θα εχεις θεμα.
Δεν θα χωραν σε ενα μπαινουν σε αλλο.
Γενικα οι κιχλιδες μπαινουν εκει που δεν παει το μυαλο σου;)

zipo 17-01-11 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από octania246 (Μήνυμα 539541)
Γενικα οι κιχλιδες μπαινουν εκει που δεν παει το μυαλο σου;)

Μια μικρή παρένθεση:από που μπορεί να μπει στο εσωτερικό της juwel ένα demasoni 4-5 εκατοστών?Μόλις το είδα έκανα 5 λεπτά να το συνειδητοποιήσω.Το μόνο άνοιγμα είναι αυτό από...πάνω!Μια μικρή τρύπα εκτός νερού.Όσοι έχουν Juwel καταλαβαίνουν.Τελικά,μπαίνουν όντως εκεί που δεν πάει το μυαλό μας!

octania246 17-01-11 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 539543)
Μια μικρή παρένθεση:από που μπορεί να μπει στο εσωτερικό της juwel ένα demasoni 4-5 εκατοστών?Μόλις το είδα έκανα 5 λεπτά να το συνειδητοποιήσω.Το μόνο άνοιγμα είναι αυτό από...πάνω!Μια μικρή τρύπα εκτός νερού.Όσοι έχουν Juwel καταλαβαίνουν.Τελικά,μπαίνουν όντως εκεί που δεν πάει το μυαλό μας!

Μπορει απο επανω......μπορει και απο κατω...
το εσωτερικο τις juwel εχει και μια τρυπα απο κατω(τουλαχιστον το δικο μου στο 300αρι).
οποτε αν εχει και εσενα μπορει και απο εκει;)

gouts0unin 17-01-11 12:16

Καλημερούδια!!!
Σκληρότητες δεν έχω μετρήσει, το τεστ μου είναι ληγμένο και θα πάθω κανένα εγκεφαλικό αν το χρησιμοποιήσω- και για καινούριο, χαρτζιλίκι γιοκ...
Άλγη έχει αρχίσει να πιάνει όμως θέλω κι άλλη!!!
Όσο για το που χώνονται τα σκατουλάκια μου, η αλήθεια είναι ότι χώνονται ΠΑΝΤΟΥ! Όταν αναγκάστηκα να δώσω το ένα ψαράκι μου, το κυνηγούσαμε με τον aNe μια ώρα, και βγάλαμε τις μισές πέτρες...
Σας ευχαριστώ όλους!!!

zipo 17-01-11 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από octania246 (Μήνυμα 539558)
Μπορει απο επανω......μπορει και απο κατω...
το εσωτερικο τις juwel εχει και μια τρυπα απο κατω(τουλαχιστον το δικο μου στο 300αρι).
οποτε αν εχει και εσενα μπορει και απο εκει;)

Έχει και εμένα μία ακριβώς από κάτω.Αλλά είναι μέσα σε 10 εκατοστά άμμου.Από πάνω μπήκε.Τώρα το πως δεν το ξέρω... :D

aNe 17-01-11 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 539580)
Καλημερούδια!!!
Σκληρότητες δεν έχω μετρήσει, το τεστ μου είναι ληγμένο και θα πάθω κανένα εγκεφαλικό αν το χρησιμοποιήσω- και για καινούριο, χαρτζιλίκι γιοκ...
Άλγη έχει αρχίσει να πιάνει όμως θέλω κι άλλη!!!
Όσο για το που χώνονται τα σκατουλάκια μου, η αλήθεια είναι ότι χώνονται ΠΑΝΤΟΥ! Όταν αναγκάστηκα να δώσω το ένα ψαράκι μου, το κυνηγούσαμε με τον aNe μια ώρα, και βγάλαμε τις μισές πέτρες...
Σας ευχαριστώ όλους!!!

Τι ηταν και εκεινο....:smt120:smt120:smt120

vag0s 17-01-11 16:57

Mου αρέσει πάρα πολύ! Τα ψάρια από που τα πήρες; :)

sonic 17-01-11 17:01

παρα πολυ ομορφο στησιμο μπραβο σου

gouts0unin 17-01-11 18:15

Τα ψαράκια τα πήρα απο συγχομπίστα (δική του γέννα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01783 seconds with 11 queries