Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   γεννα και θανατοι!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51713)

manos_samos 12-04-11 20:08

γεννα και θανατοι!!!
 
σημερα το απογευμα αναμεσα σε πολλα μερικα κελυφη γαριδων βρηκα και μια νεκρη red cherry.. πραγμα που δεν με προβληματισε μιας κλαι η γαριδα ηταν μεγαλη σε μεγεθος αρα και μεγαλη σε ηλικια... μετα απο λιγο ομως ειδα και την μια ξιφοφορο μου νεκρη... αμεσως εκανα 50% αλαγη νερου μιας και φοβομουν αυξηση της αμμωνιας.. τωρα που πηγα να ταισω τα ψαρια μου ειδα κατι μικρα ψαρακια λιγο μεγαλυτερα απο μωρα εντλερ και ετειναν προς το πορτοκαλι!!! φανταζομαι οτι ειναι ξεφοφορακια.. λετε να εχουν προβλημα αν γεννηθηκαν λογω στρες της μητερας απ την αλαγη νερου???????
-------------------------
τι πρεπει να τα ταιζω για τις πρωτες μερες???

antonis1988 12-04-11 20:39

υπαρχουν ειδικες τροφες στο εμποριο για νεογεννητα...
οσο για τα υπολοιπα καλυτερα να παρεις γνωμη απο παλαιοτερους στο χομπυ

τολμω με φοβο να πω οτι καμμια φορα αν εχεις ετοιμογεννο ψαρακι και γινει αλλαγη του νερου γενναει αμεσως καμια φορα
εχει συμβει και σε μενα...

πλεον και κατι να γνωριζουμε φοβομαστε να εκφρασουμε αποψη πολλοι απο εμας λογω της αμεσης επιθεσης αλλων μελων...

λιγο ευγενεια δε βλαπτει!!!

skamanakos 12-04-11 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 578331)
σημερα το απογευμα αναμεσα σε πολλα μερικα κελυφη γαριδων βρηκα και μια νεκρη red cherry.. πραγμα που δεν με προβληματισε μιας κλαι η γαριδα ηταν μεγαλη σε μεγεθος αρα και μεγαλη σε ηλικια... μετα απο λιγο ομως ειδα και την μια ξιφοφορο μου νεκρη... αμεσως εκανα 50% αλαγη νερου μιας και φοβομουν αυξηση της αμμωνιας.. τωρα που πηγα να ταισω τα ψαρια μου ειδα κατι μικρα ψαρακια λιγο μεγαλυτερα απο μωρα εντλερ και ετειναν προς το πορτοκαλι!!! φανταζομαι οτι ειναι ξεφοφορακια.. λετε να εχουν προβλημα αν γεννηθηκαν λογω στρες της μητερας απ την αλαγη νερου???????
-------------------------
τι πρεπει να τα ταιζω για τις πρωτες μερες???

Μετρησεις εχεις κανει μετα το συμβαν?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis1988 (Μήνυμα 578346)
υπαρχουν ειδικες τροφες στο εμποριο για νεογεννητα...
οσο για τα υπολοιπα καλυτερα να παρεις γνωμη απο παλαιοτερους στο χομπυ

τολμω με φοβο να πω οτι καμμια φορα αν εχεις ετοιμογεννο ψαρακι και γινει αλλαγη του νερου γενναει αμεσως καμια φορα
εχει συμβει και σε μενα...

πλεον και κατι να γνωριζουμε φοβομαστε να εκφρασουμε αποψη πολλοι απο εμας λογω της αμεσης επιθεσης αλλων μελων...

λιγο ευγενεια δε βλαπτει!!!

Αντωνη να μην φοβασαι να γραψεις κατι εφοσον το ξερεις και μπορεις να βοηθησεις καποιον.Προβλημα θα υπαρξει οταν δεν ξερεις κατι και δινεις σε καποιον λαθος συμβουλες.Παντα φιλικα!;)

antonis1988 12-04-11 21:09

κιλκις πατριδα ανεχωσε σε νου μου και καρδία...

αυτος ειναι ο σωστος τροπος να κρινεις τα λεγομενα του αλλου!!!

σωστος ο skarmanakos
συγνωμη αν εγραψα το ονομα λαθος δε το προσεξα τοσο οσο την καταγωγη σου!!!

manos_samos 12-04-11 21:39

οχι δεν εκανα μετρησεις γιατι ειχα κανει 30% το σαββατο και 50% σημερα οποτε δεν θα ειχα ανεβασμενες τιμες.... τα ψαρακια μου φαινονται καλα και κινητικα... τροφη για μωρα ειναι δυσκολο να παρω γιατι ειναι μακρια το μοναδικο πετ σοπ στο οπιο εχει τετοιες και ειναι δυσκολο να παω μες την εβδομαδα λογω σχολειου.... προς το παρον ετριψα μερκα φλεικς.. κανουν????

Sotiris7 12-04-11 21:41

Μια χαρά κάνουν......... τρίψε τη καλά να γίνει σχεδόν σκόνη η τροφή, και όλα θα πάνε μια χαρά.

manos_samos 12-04-11 22:12

οκ.. ευχαριστω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01366 seconds with 11 queries