Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   CRS και εγω??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89197)

Artemisia 16-12-15 00:31

Eννοείται Γιάννη , δεν βάζω ζωντανά αν δεν στρώσει το ενυδρείο και δεν κάνω μετρήσεις ;)
Θέλω να είναι καλά τα ζωάκια μου :grin::grin:
Δεν με ξενερώνεις αυτό ειναι το σωστό .
Ευχαριστώ που σου άρεσε !!!

G_AQUA 16-12-15 11:33

Κατ' αρχάς καλοτάξιδο το γαριδάδικο :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 910819)
Λοιπόν φυτά :
1) Egeria densa
2) Star grass ή Heteranthera zosterifolia
3) Hygrophila polysperma
4) Rotala rotundifolia
5) Sagittaria subulata
6) Limnophila sessiliflora
7) Hygrophila angustifolia
8) Anubia (δεν ξέρω ???? )
9) java fern
10) java moss
11) Monte Carlo
και ότι άλλο μου γυαλίσει αύριο ;)

Και που θα τα χωρέσεις όλα αυτά;:smt040
Βλέπω το layout που έχει στήσει να μην αφήνει πολύ χώρο για τόσα φυτά, αν δε τα βάλεις και μεγαλώσουν θα σου πνίξουν τον χώρο και δεν θα σε αφήσουν να χαίρεσαι τις γαριδούλες σου.
Εγώ σε ένα τέτοιο ενυδρείο θα έντυνα με μος στα χοντρά κλαριά, θα κάλυπτα όλη την βάση γύρω απο τον κορμό με ανούμπιες και pteropus, κατά προτίμηση mini ή narrow ώστε να μην γίνει σαν...μαρούλι όταν μεγαλώσει. Στην πλάτη δεξιά όπως βλέπουμε θα έβαζα μόνο ένα 1-2 εύκολα φυτά που ψηλώνουν (πχ difformis, rotala). Τις πέτρες που έχεις στο πίσω μέρος θα τις έφερνα πιο μπροστά καθώς αν μεγαλώσουν τα φυτά οι πέτρες απλά θα σου πιάνουν χώρο χωρίς να φαίνονται. Την μία μάλιστα θα την κάλυπτα με μος ώστε να χαζεύω τις γαριδούλες να σκαρφαλώνουν πάνω της. Κάπου στο μέσο θα φύτευα την Sagittaria ή ένα μάτσο κρυπτοκορίνες.
Στον βυθό μπροστά θα έβαζα Monte Carlo.
Γενικά θα προτιμούσα λιγότερα φυτά και πιο "ισορροπημένα" σε ρυθμό ανάπτυξης παρά πολλά και ογκώδη που θα μου έκρυβαν όλο χώρο.
Βέβαια περι ορέξεως...κολοκυθόπιττα....:D
Αντε κάνε update να βλέπουμε !!!

Artemisia 16-12-15 17:32

1 Συνημμένο(α)
Δεν φαίνεται και πολύ καλά ..... έχω ακόμα .....

Michali[s] 16-12-15 17:58

Αρτου

Προσωπικη αποψη : H windelov που εχεις βαλει στα πανω κλαδακια, μολις παρει τα πανω της, θα φουντωσει υπερβολικα σε ολες τις διαστασεις και θα σου κλεισει ολο το φως. Επισης δεν θελει πολλα φωτα. Ειδικα εκεινη που ειναι στο αριστερο κλαδι πανω πανω θα καει γρηγορα. Προσωπικα θα την κραταγα χαμηλα.


Ωραιο βγαινει, κανε κανε.

Artemisia 16-12-15 19:03

Mιχαλ ;) την έκανα τούμπα γιατι μου βγήκε η πίστη να την δέσω και πάνω που νόμιζα οτι τελείωσα κατάλαβα οτι ξέχασα το γκαζόν ..... λολ
Δεν βλέπω μου βγήκαν τα μάτια :smt120:smt120:smt120:smt120
Διάλειμμα και ξανά .....

Themis_aqua 16-12-15 19:06

Δες κανενα βιντεακι της tropica πως φυτευουν το γκαζον ισα ισα να καλυπτεται το υποστρωμα με νερο θα ειναι πιο ευκολο..Ποιο γκαζον πηρες;

Artemisia 16-12-15 19:17

Μου περίσεψαν και κάποια που αγόρασα ....
Λέτε να κάνω και ένα poladarium με Σαλαμάνδρες ???
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pscxomn1di.jpg
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 910906)
Δες κανενα βιντεακι της tropica πως φυτευουν το γκαζον ισα ισα να καλυπτεται το υποστρωμα με νερο θα ειναι πιο ευκολο..Ποιο γκαζον πηρες;

Μόντε κάρλο ;) την εύκολη , λίγη έβγαλα απο ενυδρείο φίλων μου ;)

Themis_aqua 16-12-15 19:33

..
 
Γνωμη μου, ασε καποιο κενο πισω απ τη ριζα αριστερα ωστε να βαλεις εκει ενα γρηγορης αναπτυξης πιστευω θα δειξει ωραιο!Καλα η ριζα φοβερη:D
Απο φως ποσο εχεις;

Artemisia 16-12-15 21:14

Εβαλα φυτό πίσω απο την ρίζα :D:D Ευχαριστώ , απο φως έχω 24 watt και τον ήλιο που μπαίνει την μέρα ;)
-------------------------
Μόλις τελείωσα :D:D:D εντάξει δεν νιώθω τα δάχτυλά μου αλλά άξιζε τον κόπο :smt026
Το βλέπω και το χαίρομαι :D:D σε λίγο φωτό ..........

nazgul 16-12-15 21:16

Αν οι ακτινες του ηλιου χτυπανε απευθειας το ενυδρειο, θα γεμισεις αλγες. Οχι οτι θα χαλασει τις γαριδες σου, δηλαδη, αλλα προς ενημερωση για το αισθητκο κομματι, αν σε ενοχλει.

Artemisia 16-12-15 21:18

Προνόησα και έβαλα ramshorn snail :D :D :D Μακάρι να έχω τόσο ήλιο ;)

nazgul 16-12-15 21:21

Βαλε και κανενα nerite, αν δεν σε ενοχλουν τα αυγα που δεν προκειται να ξεκολλησουν ποτε σε περιπτωση που πετυχεις θηλυκο. Δε συγκρινονται με κανενα σαλιγκαρι στην καταναλωση αλγης.

Artemisia 16-12-15 21:48

Aν βρω :D θα βάλω , ευχαριστώ !!!
-------------------------
Ορίστε :D:D οι φωτό ειναι απο το κινητό.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psai1smutm.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psxkxcdeey.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pszka35xzy.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pswqltupy6.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps0bhu6zin.jpg

Τάκης 16-12-15 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 910923)
Βαλε και κανενα nerite, αν δεν σε ενοχλουν τα αυγα που δεν προκειται να ξεκολλησουν ποτε σε περιπτωση που πετυχεις θηλυκο. Δε συγκρινονται με κανενα σαλιγκαρι στην καταναλωση αλγης.

Θοδωρή και τα ramshorn κάνουν πολύ καλή δουλειά, τα έχω στα συννεφάκια που είναι τώρα τον Χειμώνα όλη την ημέρα στον Ήλιο.

Έβαλα 3 nerite στα χρυσόψαρα και δεν είδα να κάνουν και πολλά, τα έχασα βέβαια γιατί τα ξέχασα όταν κατέβασα θερμοκρασία και δυστυχώς αποδήμησαν :(
-------------------------
Εισαι και καλλιτέχνης ε :)
Ειδες τελικά που τα βόλεψες όλα τα φυτά, ακομα και το πιο μικρο κλαδακι.

Απο τωρα ειναι πανεμορφο, σκεψου να παρουν τα πανω τους και τα φυτα

Artemisia 16-12-15 21:56

Παράθεση:

Εισαι και καλλιτέχνης ε :)
Ειδες τελικά που τα βόλεψες όλα τα φυτά, ακομα και το πιο μικρο κλαδακι.

Απο τωρα ειναι πανεμορφο, σκεψου να παρουν τα πανω τους και τα φυτα
Σε ευχαριστώ Τάκη :D:D:D:D είναι πιο ωραίο οι φωτό το αδικούν ;) Πόσο χαίρομαι κάθομαι και το χαζεύω :D:D:D

Τάκης 16-12-15 22:00

Welcome to the Club :)

Artemisia 16-12-15 22:14

Θενκς ;)

tsala 16-12-15 23:23

κουκλα θα γινει οταν φουντωσουν κι αλλο τα φυτα!


Υ.Γ ουτε εγω εχω δει προκοπη με τα nerite, μαλλον παιζει ρολο που τα εχουμε με χρυσοψαρα, λογω θερμοκρασιων ...

ramshorns και ξερο ψωμι :D

Artemisia 16-12-15 23:33

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη :D:D

Michali[s] 17-12-15 01:20

Ωφ ωφ.. μολις πιασει λιγο και το καρλο θα γινει σουπερ. Παραπολυ ωραιο Αρτου. Και το κλαδι εκατσε παρα πολυ ωραια.

Φτου φτου

Artemisia 17-12-15 01:27

Σε ευχαριστώ Μιχαλούκο ;) μακάρι να μου πιάσουν τα φυτάκια :D:D ευτυχώς το κλαδί δεν βγήκε στην επιφάνεια θα βγάλει χρώμα όμως στάνταρ ....
έβγαλα και μία πέτρα απο πίσω δεν μου κατσε καλά , ακόμα το κοιτάω ;)

Artemisia 18-12-15 14:50

2 Συνημμένο(α)
Λοιπόν...... :D:D:D τα φυτά μου πάνε καλά ;) Ανησυχούσα λίγο για την Ludwigia palustris αλλά σήμερα σήκωσε τα φύλλα της :D:D:D για δείτε την υπο το φως του ήλιου ;)
Φωτό δεν βάζω επειδή έχει μια θολούρα το ενυδρείο λίγο η ρίζα , λίγο τα βακτηρίδια ..... έβαλα ενυδρειακό βαμβάκι και περιμένω να ξεθολώσει ;)
Επίσης έχω και νέα σαλιγκάρια :confused: κάπου ήταν ..... δεν ξέρω αν κάνουν ζημιά στα φυτά . Πείτε αν γνωρίζετε pls , αφήνουν κάτι σαν ιστό αράχνης στο πέρασμά τους ......

Τάκης 18-12-15 14:54

Το σαλιγκαρι που βλέπω ειναι Helena, αν θες να έχεις και άλλα σαλιγκαρια βγάλτο, αλλιως θα γίνουν μεζές, ειναι σαλιγκαρι δολοφονος. Ρώτα μήπως το θέλει κάποιος άλλος γιατι αρκετοι τα ψάχνουν. Εχω πιάσει στα πράσα τετοιο σαλιγκαρι να τρώει γαρίδα ζωντανή
Η Ludwigia σήκωσε τα φυλλα της γιατι την ειδε το φως
-------------------------
Το ramshorn που ειναι δίπλα του, λίγα ειναι τα λεπτά του, αν δεν το έχει φάει ήδη

Artemisia 18-12-15 14:54

Ευχαριστώ Τάκη :confused::confused::confused::confused: αιντε να τα μαζέψω 3-4 είδα ........
Ουφ ενταξει είναι το ramshorn , να βρώ και τα άλλα , πολλαπλασιάζονται γρήγορα τα Helena ??

Themis_aqua 18-12-15 15:35

..
 
Δεν πολλαπλασιαζονται γρηγορα οπως αλλα ειδη, αλλα αν γεννησουν ακομη κι αν τα βγαλεις ολα, κατα διαστηματα μωρα συνεχως θα ξεφυτρωνουν απ το υποστρωμα τα οποια επιτιθενται σε πολυ μεγαλυτερα σαλιγκαρια.Το εχω παθει γ ιαυτο στο λεω..Ο Τακης μιλαει για γαριδα φαντασου...:DΚαλα πως βρεθηκαν τα helena εκει σαν λαθρεπιβατες ή τα εβαλες διχως να ξερεις;

Artemisia 18-12-15 15:48

Δεν τα έβαλα εγω , αγόρασα κάποια φυτά και μάλλον ήταν μέσα και δεν τα είδα φτου :smt120 3 μέτρησα απο εχθές και μέχρι τώρα βρήκα το ένα ψάχνω συνέχεια , δεν υπάρχει περίπτωση θα τα βρώ ακόμα και αν χρειαστεί να τα βγάλω όλα ....
Ευχαριστώ .

johnpecn` 18-12-15 16:02

Απο τα πιο ομορφα και χρησιμα σαλιγκάρια τα clea γι αυτο αλλωστε και πωλούνται, εγω εχω 6-7 σαλιγγαρια χρονια τωρα ουτε πολλαπλασιαστηκαν σε τρελα νουμερα ουτε τιποτα, βοηθανε στο να συγκρατουν τους πλυθησμους των λαθρεπιβατων σε λογικα νουμερα. Τα ραμσχορν δεν εχουν πολυ ωρα μπροστα τους εγω προσθεσα μια 10αδα ραμσχορνς και την δευτερη μερα δεν ειδα ουτε ενα ,μονο κελύφη, πρεπει να ειναι το αγαπημενο τους πιατο, αν δεν τα θες βαλε αγγελια σιγουρα πολλοί θα τα θελουνε

Artemisia 18-12-15 18:18

1 Συνημμένο(α)
Απαπαπαπα δεν υπάρχει περίπτωση θα παρουν πόδι ...... Τα ραμσχορν θα ζήσουν ο κόσμος να χαλάσει η μαλλον το ενυδρείο ;) Αν τα μαζέψω θα τα χαρίσω.... 3 είναι .
-------------------------
Tέλος για τα helena ;) μπορεί να έβγαλα σχεδόν όλα τα φυτά και να τα έψαξα αλλά ξανά δεν θα τα δώ :cool:
Μου φαγανε 1 ramshorn , ξανα δεν θα το κάνουν ;) όποιος τα θέλει να μου στείλει ΠΜ αλλιώς έχω ένα ψάρι που θα χαρεί να τα γνωρίσει ;)

Τάκης 18-12-15 18:27

Τα Helena δεν έχουν εχθρούς, ίσως κανα παφερ να μπορει να τα φαει, και φυσικά κάποιο άλλο Helena :)

Artemisia 18-12-15 18:31

Έχω ένα ψάρι κάνει θαύματα ;) αλλά δεν χωράει σε αυτο το ενυδρείο άσε που θα μου αλλάξει και την διακόσμηση .... του είχα βάλει lymnaea stagnalis (σαν καρύδια) για ομορφιά την επόμενη μέρα ούτε τα κοχύλια βρήκα ....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02591 seconds with 11 queries