Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!HELP!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20946)

galisgsxr 18-11-07 21:09

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!HELP!!!
 
καλησπερα σε ολους εχω ενα στρωμενο ενυδρειο 150 λιτρων και τον τελαιφτεο καιρο κατι δεν παει καλα.εβαλα 4 γατοψαρα μικρα και τα εχασα μεσα σε μια εβδομαδα και μετα απο λιγο και ενα γλυφτη.σημερα παρατηρησα πωσ ενα αγγελοψαρο μου εχει κατι......σαν να εχουν φυγει ελαφρως τα λεπια του.και τα πτερυγια του ειναι σαν φαγωμενα!!!απο μετρησεισ παω καλα νομιζω αμμωνια 0 ph 7.5 n02 katv apo 0.3.τι να κανω ασ με διαφωτισει καποιος παρακαλω πολυ.αυτη τη στιγμη εχω 5 αγγελοψαρα 2 κλουν γατοψαρα και ενα silver moly.

Kotsos 18-11-07 21:13

Οταν λες στρωμένο τι εννοείς?
Πως το έστρωσες και ποσο καιρό δουλεύει?

galisgsxr 18-11-07 21:19

δεν ειμαι και πολυ γνωστης.ειμαι αρχαριος.το εστρωσα με ψαρια απο αγνοια δικι μου και ανευθηνοτητα εμπορου.αλλα δουλεβει εδω και 4 μηνες μια χαρα χωρις να χασω κανενα ψαρι.εχω ενα φιλτρο εξωτερικο hydorκαθε ποτε να αλλαζω υλικα?

Kotsos 18-11-07 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από galisgsxr (Μήνυμα 215181)
δεν ειμαι και πολυ γνωστης.ειμαι αρχαριος.το εστρωσα με ψαρια απο αγνοια δικι μου και ανευθηνοτητα εμπορου.αλλα δουλεβει εδω και 4 μηνες μια χαρα χωρις να χασω κανενα ψαρι.εχω ενα φιλτρο εξωτερικο hydorκαθε ποτε να αλλαζω υλικα?

Τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου?
Πως ξεκίνησε έκανες καμιά αλλαγή νερού? ή τελείως ξαφνικά?

galisgsxr 18-11-07 21:35

λοιπον εχει κατω κατω ενα αγριο γκρι σφουγγαρι μετα υαλοβαμβακα μετα μακαρονι μετα παλι υαλοβαμβακα μετα καρβουνο και μετα παλι υαλοβαμβακα.ατσι μου ειπαν να τα βαλω στο πετ σοπ.αλλαξα νερο πριν 3 εβδομαδες αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα.τα γατοψαρα αρχισαν να ψοφανε το ενα μετα το αλλο τρεισ μερες αφου τα εβαλα μεσα μετα απο μια εβδομαδα παει και ο γλυφτης λες να εοναι αρρωστο το αγγελοψαρο?

John T 18-11-07 21:55

ΝΟ3 πόσο έχεις;

galisgsxr 18-11-07 22:20

δεν ξερω δεν εχω τετοιο τεστ.καθε ποτε πρεπει να αλαζω υλικα?

Giorgos 19-11-07 00:07

Για αρχή, απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:
1. Έχεις αλλάξει ποτέ υλικά στο φίλτρο σου; Αν ναι, ποια, τι ποσότητα και πριν πόσο καιρό;
2. Έχεις παρατηρήσει μείωση στη ροή του φίλτρου;
3. Έχεις ποτέ πλύνει (ξεπλύνει) τα υλικά του φίλτρου; Αν ναι, χρησιμοποιείς νερό βρύσης ή παλιό νερό από το ενυδρείο;
4. Πότε ήταν η τελευταία προσθήκη ψαριού;

Βλέποντας το προφίλ σου, λέει ότι έχει ενυδρείο 150 λίτρων. Τα ψάρια που έχεις επιλέξει και η ποσότητά τους είναι εντελώς λάθος για τον όγκο του ενυδρείου σου.

Όσον αφορά τα υλικά του φίλτρου, δεν χρειάζονται τόσες στρώσεις από υπαλοβάμβακα. Το υλικό αυτό χρησιμοποιείται κυρίως για μηχανικό φιλτρο (μαζεύει τις βρωμιές), οπότε μπουκώνει γρήγορα και χρειάζεται ανανέωση. Συνήθως το βάζουμε στο τέλος για να προστατεύουμε την φτερωτή του φίλτρου και για να είναι ευκολότερα προβάσιμο για να το αντικαθιστούμε.
Επίσης, ο ενεργός άνθρακας δεν χρειάζεται μόνιμα για ενυδρεία γλυκού νερού.
Υλικά φίλτρου δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ να αλλάζεις (εκτός του υαλοβάμβακα). Τα υλικά τα αλλάζουμε όταν πλέον έχουν μπουκώσει, και απλά αντικαθιστούμε ένα ποσοστό τους (30%) για να μην χαλάσουμε το βιολογικό φίλτρο.

Τέλος, αλλαγές νερού πρέπει να κάνεις κάθε εβδομάδα, τουλάχιστον το 30% προσθέτοντας αντιχλώριο.

galisgsxr 19-11-07 08:32

καλημερα σε ολους.δεν εχω αλαξει ποτε υλικα ουτε τα εχω καθαρισει αλλα δεν εχω παρατηρησει μειωση ροης.εχει και ενα δαχτυλιδι που δειχνει την σταθμη και ειναι οκ μεχρι τωρα.ποσα ψαρια επρεπε να εχω τι να κανω?εβαλα ψαρι τελεφταια φορα πριν 3 εβδομαδες.τωρα εχω 7.να μη βαλω αλλο?νερο μου ειπαν μια φορα το μηνα να αλλαζω!!!στο πετ σοπ.

stav 19-11-07 11:06

Δεν θα βαλεις αλλα ψαρια,αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30% με προσθηκη αντιχλωριου.

galisgsxr 19-11-07 11:18

και πλακωστομο που δεν εχω καθολου?να μην βαλω?δεν ξερω αν διαβασε παραπανω για ενα αγγελοψαρο μου καποια συμπτωματα.μηπωσ ειναι αρρωστο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01450 seconds with 11 queries