Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   -1 amano και -1 γλύφτης... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51265)

plakitsas 01-04-11 01:26

-1 amano και -1 γλύφτης...
 
:confused:
Μία από τις 10 amano που έχω τις τελευταίες μέρες ξεκίνησε να πορτοκαλίζει ώσπου σήμερα την βρήκα νεκρή...

Επίσης ο γλύφτης μου μόλις εντοπίστηκε νεκρός κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες...
Το ενυδρείο μου είναι πολύ καθαρό, μέσα σε ένα μήνα έχουνε δέσει όλα μου τα φυτά και έχουν φουντώσει, όλα τα ψάρια φαίνονται πολύ υγιεί, επίσης πριν δύο μέρες καθάρισα το φιλτράκι μου με νερό από το ενυδρείο μου..

Είναι 60lt και μέσα έχω
4 guppy, 4 corydoras, 8 neon cardinal, 9 amano & 2 fan shrimps

Είναι φυσιολογικός ο θάνατος της γαρίδας?
Τι μπορεί να προσκάλεσε τον θάνατο του γλύφτη μου?



ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
GH = >21 (Δεν ήταν εντελώς μοβ το τελευταίο κουτάκι, κάτι μεταξύ >14 με >21)
ΚΗ = 6
PΗ = 7,2
CI2 = 0

jimmakos86 01-04-11 03:56

kalimera file mu,
prin apantisun oi daskaloi ke su apantisoun gia ta ipoloipa ( psarosin8esi, ktl ) 8elo na se rotiso ean to enydreio su ine stromeno ke pos ekanes to strosimo???


sorry alla to laptop den exei ellinika...

plakitsas 01-04-11 06:17

Πριν βάλω τα ψάρια έριξα στην αρχή το biotopol και στην συνέχεια κάθε μέρα denidril για 10 μέρες, αφού περάσανε 15 μέρες περίπου έβαλα τον γλύφτη με τα πρώτα guppy...
Μετά από 40+ μέρες ο γλύφτης βρέθηκε ανάσκελα..

Γιώργος Κ 01-04-11 06:31

Μετρησεις ειχες κανει τοτε και τωρα?:confused:

eimaste aR21rwstoi 01-04-11 07:28

αν δεν κανεις μετρησεις για αρχη ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις τι παιζει...αυτο ειναι το κυριοτερο για να ψαξεις στο τι φταιει που πεθανε ο γλυφτης και η γαριδα...

εμενα μου φαινεται δυσκολα να πεθανει ο γλυφτης πρωτα και οχι αλλα ψαρια...ειναι ανθεκτικα ψαρια...

αληθεια τι γλυφτης ειναι???


επισης να γραφουμε με ελληνικα και μικρα γραμματα ειναι κανονες του φορουμ;)

QS-Plan 01-04-11 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plakitsas (Μήνυμα 573356)
*Για τιμές δεν έχω κάνει κανένα τεστ, όλα έχουν γίνει σωστά στο στήσιμο και οτιδήποτε είναι μέσα έχει βραστεί πρώτα.

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις την παρατήρηση... Δεν αφορά μόνο εσένα, αλλά επειδή αρκετοί το γράφουν.... το μόνο που μπορεί να σου πει αν το στήσιμο ή οτιδήποτε άλλο έγινε σωστά είναι οι μετρήσεις και μόνο οι μετρήσεις. Ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο ευμετάβλητο περιβάλλον αποτελούμενο από τόσους διαφορετικούς ζωντανούς οργανισμούς.
Οπότε επιβάλλεται να πάρεις τεστάκια μέτρησης και κατά προτίμηση υγρά, είναι πιο εξιόπιστα.

Πιθανώς το ενυδρείο σου να μην είχε στρώσει σωστά ή/και καθόλου. Για τις γαρίδες θέλει να έχει "στρώσει' και ο βυθός σου και να τρέχει κανένα 2μηνο το λιγότερο.

plakitsas 01-04-11 13:43

Παιδιά έκανα μετρήσεις, δύο JBL EasyTest για να είμαστε σίγουροι...

ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
GH = >21 (Δεν ήταν εντελώς μοβ το τελευταίο κουτάκι, κάτι μεταξύ >14 με >21)
ΚΗ = 6
PΗ = 7,2
CI2 = 0

Δηλαδή όλα καλά εκτός του GH που για λίγο θα ήταν ΟΚ..
Για αμμωνία δεν συζητάμε... αν υπήρχε τέτοιο θέμα θα είχαμε και άλλα θύματα πριν τον γλύφτη...

amangos 01-04-11 17:30

no3=0 είναι ένδειξη πως κάτι πάει στραβά!!!

plakitsas 01-04-11 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amangos (Μήνυμα 573660)
no3=0 είναι ένδειξη πως κάτι πάει στραβά!!!

Όχι φίλε μου, εδώ αυτό που πήρα λέει πως από 0 έως 25 είναι ΟΚ από 25 μέχρι 50 είναι με δύο θαυμαστικά (!!) και μετά πάει 100-250-500 που έχει πέντε θαυμαστικά (!!!!!)....
Και βασικά δεν έιναι 0.. είναι 0 έως 10, σόρρυ δικό μου λάθος...

+Πριν μία ώρα ήμουνα στο pet city και μου είπε πως όλα πάνε ρολόι...

kesanis 02-04-11 00:00

Σαν πολλούς τους βλέπω τους κατοίκους για τα 60 λίτρα. 16 ψαράκια και 11 γαρίδες? Εγώ πάντως στα 120 λίτρα δεν έχω τόσα μέσα. Και όταν λες πολύ καθαρό τι εννοείς?

Γιώργος Κ 02-04-11 02:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plakitsas (Μήνυμα 573718)
+Πριν μία ώρα ήμουνα στο pet city και μου είπε πως όλα πάνε ρολόι...

Αν πανε ολα ρολοι γιατι εχεις απωλειες? :confused:

Εχεις πολλα φυτα? Ποια? Μου φαινεται αστρωτο το φιλτρο με τις μετρησεις που αναφερεις!

delta66 02-04-11 02:56

Αν εχει πολλα φυτα μπορει να ειναι μηδενικα τα νιτρικα και να ειναι και στρωμενο το ενυδρειο.
Μετρηση ΝΗ3/ΝΗ4 αμμωνιας χρειαζομαστε.

Τα ζωντανα δεν πεθαινουν παντα αμεσως με ενα προοβλημα.
Ο ..... γλειφτης, οταν μπηκε την 15η μερα μπορει το νερο να ηταν ακαταλληλο και να αργοπεθαινε το ψαρι ή να του κατεστρεψε ζωτικα οργανα, συκωτι, νεφρα.
Τα ζωντανα πεθαινουν επισης και απο αποτομες μεταβολες των παραμετρων του νερου pH gH θερμοκρασια.
Εκτος απο ασθενιες, πεθαινουν απο πολλες αιτιες που οταν δεν ξερουμε καποια πραγματα δεν πας παει το μυαλο.
πχ εντομοκτονα, χερια με σαπουνι ή απορρυπαντικο, κολωνιες, δηλητηριωδη αερια απο το βυθο κλπ

plakitsas 02-04-11 13:06

Παιδιά τις μετρήσεις μου τις έκανα και είναι καλές...
Πρόβλημα αμμωνίας είναι αδύνατο να έχω και να μην πεθάναν άλλα ψάρια πάρα μόνο ο γλύφτης που υποτίθεται δεν πεθαίνει και πολύ εύκολα και μία γαριδούλα από τις 10...

Παύω λοιπόν να ανησυχώ, σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας, αν έχω νεότερα θα ενημερώσω!
:smt060

kotsos83 02-04-11 13:22

Βλεπω πως κανενας δε σου ειπε πως τα ψαρακια σου δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.τα νεον και τα κορυ θελουν πιο μαλακο νερακι ενω τα γκαπι πιο σκληρο απο αυτο που εχεις.

plakitsas 02-04-11 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 (Μήνυμα 573998)
Βλεπω πως κανενας δε σου ειπε πως τα ψαρακια σου δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.τα νεον και τα κορυ θελουν πιο μαλακο νερακι ενω τα γκαπι πιο σκληρο απο αυτο που εχεις.

Ευχαριστώ φίλε για την συμβουλή, όταν τα πήρα από το pet shop δεν μου είπαν τίποτα, εκ των υστέρων το έμαθα και εγώ από εδώ...
Μιας που τα έχω τώρα έτσι δεν κάνω άλλη αλλαγή στην σύνθεση τουλάχιστον προς το παρόν, δεν χάθηκε και ο κόσμος...

delta66 02-04-11 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plakitsas (Μήνυμα 574013)
Ευχαριστώ φίλε για την συμβουλή, όταν τα πήρα από το pet shop δεν μου είπαν τίποτα, εκ των υστέρων το έμαθα και εγώ από εδώ...
Μιας που τα έχω τώρα έτσι δεν κάνω άλλη αλλαγή στην σύνθεση τουλάχιστον προς το παρόν, δεν χάθηκε και ο κόσμος...

Ε τι χαλασες τον κοσμο τοτε που εχασες ενα ψαρι και μια γαριδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01750 seconds with 11 queries