Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ηλεκτρονικο Θερμομετρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9396)

koulio 02-11-05 17:33

Ηλεκτρονικο Θερμομετρο
 
θα ηθελα να ακουσω καποιες προτασεις για ηλεκτρονικο θερμομετρο
ακριβειας οσο μπορει που να εχω την επιλογη να βαλω πανω καποιον ανεμιστηρα και να αναβει και να κλεινει στην θερμοκρασια που θα ορισουμε

μην ξεφυγουμε οικονομικα πολυ ???

οι θαλλασινοι φιλοι του φορουμ τι χρησιμοποιουν ???

Pritanis 02-11-05 17:54

Αν θελεις κατι φθηνο και σχετικα αξιοπιστο μπορεις να κοιταξεις σε μαγαζι με ψυκτικα ειδη (αιρ κοντισιον επαγγελματικα, ψυγεια κλπ) εκει θα βρεις σχετικα οικονομικα και συμαζεμενα ηλεκτρονικους θερμοστατες γιατι ουσιαστικα θερμοστατη ψαχνεις και οχι απλο θερμομετρο....Θα βρεις επιλογες που να τροφοδοτει και περισσοτερες απο μια συσκευες οποτε εκτος απο ανεμιστηρα να συνδεσεις και τους θερμαντηρες και να παψεις να ανυσηχεις αν κολλησουν ή αν αναβοσβηνουν οποτε θελουν.....

laskarino 02-11-05 19:06

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8269

tkap 02-11-05 19:45

ΕΨΕΜ Α.Ε.Β.Ε.
ΕΜΠΟΡΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ & ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 139 (Κοντα στην εξοδο της Πετρου Ραλλη οπως παμε προς Ομονοια απο Πειραιως)
ΤΗΛ. 210 34.51.001-34.53.641-34.53.176
E-mail: epsem@otenet.gr

Μοντελο: Eliwell IC915 (2 εξόδων-με δεκαδικα ψηφια)

Ενδεικτικο κοστος περιπου 50ευρω
Τοποθετείς επάνω τον θερμοστάτη και ανεμιστήρα και είσαι μια χαρά ούτε ζεστη ούτε κρύο.

γαυρος 02-11-05 20:27

το συγκεκριμενο θερμομετρο το χρησιμοποιω κιεγω.;)
ειναι ακριβεστατο, και πολυ πολυ γρηγορο στην αλλαγη θερμοκρασιας.
σε συγκριση δηλαδη παλι με ηλεκτρονικο που εχω της pinpoint, μερα με τη νυχτα.
10 φορες πιο γρηγορο το eliwell.:smt075
η τιμη ειναι αυτη που ανεφερε ο φιλος πριν.
μια ενσταση που εχω, γιατι να χρειαστει να βαλουμε τον θερμοστατη να τον ελεγχει το θερμομετρο, αφου <αυτοεξυπηρετειται> ο θερμοστατης.;-)
παντως ανεμιστηρα σιγουρα θα τον ξεκιναει μια χαρα.(δεν τοχω δοκιμασει, αλλα μαλλον παιζει).:smt110+-8

yannis 02-11-05 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
το συγκεκριμενο θερμομετρο το χρησιμοποιω κιεγω.;)
ειναι ακριβεστατο, και πολυ πολυ γρηγορο στην αλλαγη θερμοκρασιας.
σε συγκριση δηλαδη παλι με ηλεκτρονικο που εχω της pinpoint, μερα με τη νυχτα.
10 φορες πιο γρηγορο το eliwell.:smt075
η τιμη ειναι αυτη που ανεφερε ο φιλος πριν.
μια ενσταση που εχω, γιατι να χρειαστει να βαλουμε τον θερμοστατη να τον ελεγχει το θερμομετρο, αφου <αυτοεξυπηρετειται> ο θερμοστατης.;-)
παντως ανεμιστηρα σιγουρα θα τον ξεκιναει μια χαρα.(δεν τοχω δοκιμασει, αλλα μαλλον παιζει).:smt110+-8


Αν κατάλαβα καλά, θερμοστάτη εννοείς τον θερμαντήρα (ο οποίος περιέχει και θερμοστάτη). Τον θερμαντήρα τον συνδέουμε στον controller (Eliwell IC915 ) για να προστατέψει το ενυδρείο σε περίπτωση υπερθέρμανσης λόγω κολλήματος του θερμαντήρα. Δεν θα φας ψαρόσουπα δηλαδή...

andreasp 03-11-05 01:05

Και γιατί να κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα και να μην κολλήσει το ηλεκτρονικό θερμόμετρο?
Τι σου λεει οτι ειναι πιο αξιοπιστο?

m0rphy 03-11-05 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Και γιατί να κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα και να μην κολλήσει το ηλεκτρονικό θερμόμετρο?
Τι σου λεει οτι ειναι πιο αξιοπιστο?

γιατί αν κολλήσει ο θερμοστάτης θα έχεις "καβάτζα" τον εσωτερικό θερμοστάτη του θερμαντήρα οπότε σε συμφέρει έτσι!

yannis 03-11-05 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Και γιατί να κολλήσει ο θερμοστάτης του θερμαντήρα και να μην κολλήσει το ηλεκτρονικό θερμόμετρο?
Τι σου λεει οτι ειναι πιο αξιοπιστο?

Απλό. Ρυθμίζεις το controller να δίνει ρεύμα στο θερμαντήρα όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους πχ 25 βαθμούς. Τον θερμαντήρα όμως τον έχεις ρυθμίσει στους π.χ. 27 βαθμούς.
Αν κολλήσει ο controller και δίνει συνέχεια ρεύμα στην έξοδο (εκεί που έχεις συνδέσει τον θερμαντήρα) τότε ο θερμαντήρας θα δουλέψει όσο η θερμοκρασία είναι μικρότερη από 27 βαθμούς και μετά θα κλείσει όπως κάνει κανονικά.
Μικρό το κακό.
Θα έλεγα όμως ότι ο controller είναι σίγουρα πιο αξιόπιστος.

netblues 03-11-05 06:39

Οι περισσοτεροι θερμαντηρες εχουν ενσωματομενο θερμοστατη με διμεταλλικη επαφή. (υπαρχουν και μερικοι ηλεκτρονικοι). Η πιθανοτητα να κολλησει αυτη η επαφη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο ενα ηλεκτρονικό εξωτερικο θερμοστατη.
Επισης, επειδη ακριβως πρεπει να ρυθμιζεται, η στεγανοτητα του σε βαθος χρονου δεν ειναι και πολυ καλή. (ακομα και σε Jaeger παρατηρω εσωτερικο ελαφρο θαμπωμα απο υγρασια). Επισης, σε ενα μεγαλο ενυδρειο οπου χρειαζομαστε παραπανω απο εναν θερμαντηρες, η ρυθμιση τους ωστε να αναβουν μαζι ειναι μια πικρη ιστορια.
Γενικοτερα η βαθμονομιση των θερμαντηρων ειναι πολυ στο περιπου οποτε για τη σωστη ρυθμιση χρησιμοποιουμε θερμομετρο και πολυ χρονο. Αν χρειαστει να ανεβασουμε τη θερμοκρασια πχ για ick (φτου φτου) δεν ειναι και τοσο απλό.

Τελος ο εξωτερικος θερμοστατης μας επιτρεπει να χρησιμοποιησουμε θερμαντηρες απο τιτάνιο (χωρις θερμοστατη) που ειναι πρακτικα αθανατοι.

silveraro 03-11-05 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οι περισσοτεροι θερμαντηρες εχουν ενσωματομενο θερμοστατη με διμεταλλικη επαφή. (υπαρχουν και μερικοι ηλεκτρονικοι). Η πιθανοτητα να κολλησει αυτη η επαφη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο ενα ηλεκτρονικό εξωτερικο θερμοστατη.
Επισης, επειδη ακριβως πρεπει να ρυθμιζεται, η στεγανοτητα του σε βαθος χρονου δεν ειναι και πολυ καλή. (ακομα και σε Jaeger παρατηρω εσωτερικο ελαφρο θαμπωμα απο υγρασια). Επισης, σε ενα μεγαλο ενυδρειο οπου χρειαζομαστε παραπανω απο εναν θερμαντηρες, η ρυθμιση τους ωστε να αναβουν μαζι ειναι μια πικρη ιστορια.
Γενικοτερα η βαθμονομιση των θερμαντηρων ειναι πολυ στο περιπου οποτε για τη σωστη ρυθμιση χρησιμοποιουμε θερμομετρο και πολυ χρονο. Αν χρειαστει να ανεβασουμε τη θερμοκρασια πχ για ick (φτου φτου) δεν ειναι και τοσο απλό.

Τελος ο εξωτερικος θερμοστατης μας επιτρεπει να χρησιμοποιησουμε θερμαντηρες απο τιτάνιο (χωρις θερμοστατη) που ειναι πρακτικα αθανατοι.

Και που μπορώ να βρώ αυτούς τους θερμαντήρες απο τιτάνιο παρακαλώ?

george 03-11-05 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Και που μπορώ να βρώ αυτούς τους θερμαντήρες απο τιτάνιο παρακαλώ?

Εδω :
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...t=1&G_menu44=1

http://www.shopsolution.nl/shop/home...&deptid=schego

http://www.aquaristic.net/AQcfb98d09...50,0,0,,0,&oc=

Pritanis 03-11-05 11:56

ΓΙατι ρε Γαυρε οι δικοι σου οι θερμαντηρες δεν κολλανε;;;; Αναβουν και σβηνουν παντα εκει που θελεις;;;;; Εγω ειχα Rena και τον αλλαξα για Jager και παλι εχω τα ιδια προβληματα..... Τον καλιμπραρω καθε τρεις και λιγο και ακρη δεν μπορω αν βγαλωωωωω... Αφου εχεις και 2 εξοδους ποιο το προβλημα........


ΥΓ. 4 ειναι καλα;;; Να τα αφησω;;;;

γαυρος 03-11-05 20:14

δυστυχως η ευτυχως δε μου κολλησανε ποτέ εδω και 15 χρονια περιπου!!
τοσο :smt017...τυχερος ναμαι??

παντως εχω την εντυπωση οτι το κοντρολλερ στην προκειμενη περιπτωση ειναι για θερμαντικο χωρις θερμοστατη.
οπως αυτα στυλ σερπατινας που βαζουμε απο κατω.

ασε που δε μπορω να βρω πως συνδεεται το $%^$%^$%^#^% νο .
ουτε τον ανοιγει ουτε τον κλεινει...ανοιγοκλεινει μονος του :smt081:smt081:smt081:smt081:smt081

George-A 03-11-05 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Εγω ειχα Rena και τον αλλαξα για Jager και παλι εχω τα ιδια προβληματα..... Τον καλιμπραρω καθε τρεις και λιγο και ακρη δεν μπορω αν βγαλωωωωω...

Και εγώ Rena είχα στην αρχή, κατέληξε στα σκουπίδια. Αναβόσβηνε εκει που ήθελε αυτό, άσχετα με το που το είχες ρυθμισμένο.
Με τους Ebo-Jager, απο την πρώτη μέρα που τους τοποθέτησα, ξέχασα ότι υπάρχουν! Απλά δουλεύουν!
Για την ακρείβια, ποτέ δεν εμπιστεύεσαι την δικιά του βαθμονόμιση, εμπιστεύεσαι το δικό σου θερμόμετρο. 2 βαθμοί πάνω/κάτω είναι αποδεχτοί.
Στα 2 χρόνια που τους έχω δεν μου ξέφηγαν καθόλου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01831 seconds with 11 queries