Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Πληροφοριες για Guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73374)

Yo13 06-08-13 22:17

Πληροφοριες για Guppies
 
Μολις απεκτησα ενα ενυδρειο 25 λιτρων.Θελω να μαθω ποσα guppies μπορω να βαλω σε αυτο?και τι φυτα πρεπει να φυτεψω?

ChocolatePuma 06-08-13 22:37

Καλησπέρα

Αν θες πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο, πριν αρχίσουμε να λέμε τυχαίους αριθμούς...σε γκαπις ;)

Το ενυδρείο είναι ήδη στρωμένο ή ξεκίνησες στρώσιμο?

Yo13 06-08-13 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 779832)
Καλησπέρα

Αν θες πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο, πριν αρχίσουμε να λέμε τυχαίους αριθμούς...σε γκαπις ;)

Το ενυδρείο είναι ήδη στρωμένο ή ξεκίνησες στρώσιμο?

Σημερα το αγορασα,ειναι 25 λιτρα του εχω στρωσει χαλικι,του εριξα 20 ml αντιχλωριο και 10 ml για βακτηρια(και τα 2 ειναι της Tropical)

στην ουσια εκανα οτι μου ειπαν απο το pet shop που το πηρα.επισης μου ειπαν οτι σε 2 μερες θα ειναι ετοιμο για να βαλω μεσα ψαρακια.

nazgul 07-08-13 00:20

Εγω θα σου ελεγα να βγαλεις το φιλτρο απο το ρευμα προς το παρον, να αδειασεις το ενυδρειο και να αρχισεις διαβασμα, μεχρι να το στησεις ξανα. Ξερω οτι δεν ακουγεται και πολυ δελεστικο, αλλα δυστυχως οι συμβουλες του πετσοπα το μονο που προκαλουν ειναι προβληματα στα ενυδρεια, λαθος πληροφοριες και μαζικοι θανατοι ψαριων. Επισης, δυστυχως με τα βακτηρια που σου φορτωσε, υγιες ενυδρειο δεν προκειται να κανεις. Θα σου προτεινα, λοιπον, να αρχισεις διαβασμα στον τομεα των αρχαριων προς το παρον , ωστε να κατανοησεις καποια πραγματα.

Δωσε λιγη βαση σε αυτο και αυτο , που αφορουν το στρωσιμο του φιλτρου, του πιο σημαντικου παραγοντα στο ξεκινημα ενος νεου ενυδρειου και οτι απορια εχεις, εδω ειμαστε να τη λυσουμε.

Καλη συνεχεια.

Netrino 07-08-13 00:24

Χαιρετώ και εγώ!Για να μην σε γεμίσω με πολλά λόγια αυτό το πόστ,θα σου πω να ξεκινήσεις να διαβάζεις στο τμήμα των αρχαρίων,γτ είναι πολλά αυτά που πρέπει να μάθεις!Προσωπικά σε 25λ ουτε γαρίδα δεν θα έβαζα,αλλά αυτό είναι το λιγότερο.Διάβασε και θα καταλάβεις τι σου λέω,πρίν σε προλάβουν άλλοι απο δώ σε σε αρχισουν με κατεγισμό συμβουλών:):)Α και προσθεού μην βάλεις ζωντανά μέσα σε δύο μέρες,τα πετ σοπ λένε πολλέσ ανακρίβιες να το ξέρεισ αυτό!!!

gallos 07-08-13 01:39

Όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω!Δες τα link που σου έδωσαν και θα καταλάβεις!Για παράδειγμα δες λίγο τις οδηγίες του αντιχλώριου που έχεις!Νομίζω ότι είναι 5 ml/20lt νερού και όχι 20ml!Αν ρίχνεις τόσο αντιχλώριο κάθε φορά μόνο ο petshopάς θα βγεί κερδισμένος!!

ChocolatePuma 07-08-13 07:23

Καλημέρα κι απο μένα
Εννοείται πως συμφωνω με όλα τα παραπάνω

Οταν τελικα θα νιώσεις έτοιμος να ξεκινήσεις να στηνεισ το 25λιτρο θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα γκαπις σε τόσο μικρο ενυδρειο

Ασχετο - σχετικό : το 100λιτρο με τα koi το έχεις;

Yo13 07-08-13 07:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 779855)
Καλημέρα κι απο μένα
Εννοείται πως συμφωνω με όλα τα παραπάνω

Οταν τελικα θα νιώσεις έτοιμος να ξεκινήσεις να στηνεισ το 25λιτρο θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα γκαπις σε τόσο μικρο ενυδρειο

Ασχετο - σχετικό : το 100λιτρο με τα koi το έχεις;

Τα πούλησα σε έναν φίλο μου που έχει λίμνη και τώρα το ενυδρείο είναι κενό.

ChocolatePuma 07-08-13 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yo13 (Μήνυμα 779856)
Τα πούλησα σε έναν φίλο μου που έχει λίμνη.

Αν έχεις κρατήσει το 100αρι και ειναι άδειο, εφόσον έχεις τη δυνατότητα βάλε σ αυτο γκαπις και κρατα το 25αρι για καραντινα

Εννοείται πως πρώτα πρέπει να στρωσεις το φιλτρο κλπ και όταν οι μετρήσεις στο νερό ειναι ιδανικές, μετα βάζεις ψάρια

Καλο διάβασμα και καλο ξεκίνημα σου ευχομαι

delta66 07-08-13 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 779843)
Εγω θα σου ελεγα να βγαλεις το φιλτρο απο το ρευμα προς το παρον, να αδειασεις το ενυδρειο και να αρχισεις διαβασμα, μεχρι να το στησεις ξανα.

Γιατι να χασει χρονο?
Οσο διαβαζει, μπορει να το αφησει να τρεχει, βαζωντας λιγη τροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου και αλλαζωντας την καθε 2 μερες με φρεσκια, για να στρωσει.
Μπορει να βαλει τιποτα γαριδουλες red cherry αργοτερα.

nazgul 07-08-13 13:53

Αυτο και βεβαια γινεται, αλλα ηθελα να τονισω οτι καλο ειναι να καταλαβει καποια πραγματα πρωτα και μετα να αρχισει σωστα απο το μηδεν. Στην παρουσα φαση ο φιλος μας δεν ξερει καν τι σημαινει στρωσιμο με τροφη ή αμμωνια (και πως να ξερει αλλωστε). Ας μαθει και μετα προχωραει στο σωστο δρομο.

Yo13 07-08-13 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 779902)
Γιατι να χασει χρονο?
Οσο διαβαζει, μπορει να το αφησει να τρεχει, βαζωντας λιγη τροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου και αλλαζωντας την καθε 2 μερες με φρεσκια, για να στρωσει.
Μπορει να βαλει τιποτα γαριδουλες red cherry αργοτερα.

Οι γαριδες θα βοηθησουν στο στρωσιμο του ενυδρειου ή αντι για ψαρακια προτεινεις αυτες για μονιμους κατοικους του ενυδρειου?

nazgul 07-08-13 21:33

Οι γαριδες πρεπει να μπουν σε στρωμενο ενυδρειο και καλο θα ηταν μαλιστα σε στρωμενο βυθο, διαδικασια που απεχει κανενα 3μηνο απο το αρχικο στρωσιμο. Το 25λιτρο δεν ειναι και για τιποτα παραπανω απο μερικες γαριδες, παντως και αυτες οχι απαιτησεων. Οτι αλλο και να θελεις να φιλοξενησεις, θα ταλαιπωρηθει σε αυτα τα λιτρα.

Yo13 07-08-13 21:49

Aρα με λιγα λογια πανε τα λεφτακια μου για την αγορα αυτου του ενυδρειου,δεν πειραζει αν δεν παθεις δεν θα μαθεις,αλλα καλυτερα να ρωτας πρωτα πριν κανεις καποιες κινησεις.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την βοηθεια σας αν και λιγο αργα την ζητησα πιστευω θα με βοηθησει στο μελλον!!!:)

nazgul 07-08-13 21:56

Χαμενο δεν παει τιποτα. Μπορεις να το κανεις μια ωραιοτατη καραντινα ή ενυδρειο γονου.

Yo13 08-08-13 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 779902)
Γιατι να χασει χρονο?
Οσο διαβαζει, μπορει να το αφησει να τρεχει, βαζωντας λιγη τροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου και αλλαζωντας την καθε 2 μερες με φρεσκια, για να στρωσει.
Μπορει να βαλει τιποτα γαριδουλες red cherry αργοτερα.

Τι τιμη εχουν πανω κατω οι γαριδουλες φιλε μου?

Nick74 08-08-13 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yo13 (Μήνυμα 779825)
Μολις απεκτησα ενα ενυδρειο 25 λιτρων.Θελω να μαθω ποσα guppies μπορω να βαλω σε αυτο?


ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

Οταν αποκτησεις κανονικο ενυδρειο (το ελαχιστο 60 λιτρα), και αφου το στρωσεις μπορεις να εχεις μερικα γκαπακια


Παράθεση:

και τι φυτα πρεπει να φυτεψω?

Φυτα μπορεις φυσικα να βαλεις οπως και μερικα σαλιγκαρια. Προτιμησε ευκολα φυτακια που αναπτυσονται γρηγορα, αλλα οχι πολυ μεγαλα σε μεγεθος
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 779902)
Γιατι να χασει χρονο?
Οσο διαβαζει, μπορει να το αφησει να τρεχει, βαζωντας λιγη τροφη σε αποχη στην επιφανεια του νερου και αλλαζωντας την καθε 2 μερες με φρεσκια, για να στρωσει.
Μπορει να βαλει τιποτα γαριδουλες red cherry αργοτερα.



Ρε Σπυρο, αφου την πατησες κι εσυ με τα μικρα... οσο θα εχει 10-20-30 γαριδες ειναι οκ, αλλα οταν θα γινουν 1000 τι θα κανει?
Δεν ειναι καλυτερα σε ενα 60ρακι-100ρακι? να μην εχει προβληματα υπερπλυθισμου?




Παράθεση:

Τι τιμη εχουν πανω κατω οι γαριδουλες φιλε μου?

δε χρειαζεται να τις παρεις απο μαγαζι, ολοι οσοι εχουν δινουν. Οι τιμες που θα βρεις ειναι απο χαρισμα εως ενα ευρω η μια συνηθως (φυσικα αν ο αλλος εχει high grade θα ζητησει ισως κατι τις παραπανω, αλλα σε γενικες γραμμες για απλες red αυτο παιζει) αλλα αν σε ενδιαφερει η γαριδοκατασταση, φυσικα και μπορεις να ξεκινησεις στο 25ρι με λιγη προσοχη αλλα να ξερει πως δε θα μεινεις σε αυτο αιωνια

delta66 08-08-13 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 780058)
Ρε Σπυρο, αφου την πατησες κι εσυ με τα μικρα... οσο θα εχει 10-20-30 γαριδες ειναι οκ, αλλα οταν θα γινουν 1000 τι θα κανει?
Δεν ειναι καλυτερα σε ενα 60ρακι-100ρακι? να μην εχει προβληματα υπερπλυθισμου?

Ποιος ειπε οτι την πατησα?
Σε μεγαλυτερο τις πηγα γιατι ειχα μεγαλυτερο ενυδρειο που το αδειασα.
Και τωρα θα αδειασω ενα ακομα μεγαλυτερο ;)

Τον πλυθυσμο τους, τον ελεγχουν κι απο μονες τους.
Αν δεν εχεις χωρο (λιτρα νερο δλδ) να ριχνεις φαι αβερτα, δεν αναπαραγονται το ιδιο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yo13 (Μήνυμα 780056)
Τι τιμη εχουν πανω κατω οι γαριδουλες φιλε μου?

Οι γαριδουλες οι πιο οικονομικες και πιο καταλληλες για αρχαριο, ειναι οι red cherry και κοστιζουν απο 0.5 εως 3 ευρω η μια, αναλογα απο θα τις παρεις, και καποιες "ποικιλιες" τους οπως sakura κλπ, ειναι ακομα και πιο ακριβες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01963 seconds with 11 queries