Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Logo στιγμης.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52360)

sifos 03-05-11 16:43

Logo στιγμης....
 
Εκανα μια επεμβαση στη κολλοντας τον αξονα της φτερωτης του φιλτρου μου ειναι τοξικη για τα ψαρια???Απο αλλα θεματα καταλαβα οτι δεν κινδυνεουν!!Ισχυει???:confused::confused:

achisael 03-05-11 16:49

και θα κρατησει ?

Raven 03-05-11 18:26

Η στιγμιαια κολλα οταν στεγνωσει παυει ειναι τοξικη οποτε καλα θυμοσουν.
Το θεμα ομως ειναι οτι πρεπει να αντικαταστησεις αμεσα τον αξονα γιατι δεν θα αντεξει. Σε μενα τουλαχιστον αντεξε μολις 3 μερες πριν ξανασπασει και εσπασε Σαββατο βραδυ (ο νομος του Μερφυ) !
Για προσωρινη λυση υπαρχει και η μεθοδος της μπατονετας.

HLIASKR 03-05-11 18:54

Ο αξονας απο τι υλικο ειναι?

ΜΙΜΗΣ 03-05-11 19:29

πρεπει να ειναι απο κεραμικο υλικο.
οσο για την μπατονετα την ειχα δοκιμασει σε ενα 2213 και δεν εκανε,δεν ξερω αν σε αλλα κανει.
η πρεπει να βρεις την καταλληλη μαρκα μπατονετας

sifos 03-05-11 21:36

Εκανα Εγω λαθος διατυπωση .....δεν κολησα τον αξονα αλλα την φτερωτη στον ''μαγνητη''!!δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος τωρα!!!πιστευω να αντεξει.....οσο ερθει το καινουργιο!!!

fishme1 04-05-11 00:52

εχω κολλησει και εγω μαγνητη και φτερωτη ξεκολλησαν παλι μετα απο ενα 6μηνο και τα ξανακολλησα , η λειτουργια του φιλτρου ειναι κανονικη

delta66 04-05-11 08:52

Εχω κολλησει βανακι με logo.
Το αφησα να στεγνωσει καλα και το εβαλα σε λειτουργια.
Κανενα προβλημα με τα ψαρια.

Προσπαθησα ως προσωρινη λυση να κολλησω και αξονακι αλλα δεν....
Εξαλλου ειναι χαμηλο το κοστος τους για να ρισκαρεις σαν μονιμη λυση το κολλημα ακομα κι αν πιασει.
Αξονακι = Νο1 ανταλλακτικο σε καβαντζα
Λαστιχο σταγανοποιησης καδου (τσιμουχα, o-ring) = No2 ανταλλακτικο σε καβαντζα
Tα λαστιχα στεγανοποιησης τα περναμε καθε μερικους μηνες με λιγη βαζελινη, για να μη ξεραινονται.

HLIASKR 04-05-11 11:18

Ειχα κολλησει και εγω καποια στιγμη ενα κοματι απο εσωτερικο φιλτρο και δεν ειχα κανενα προβλημα και μια φορα ειχα χασει το αξονακι αλλα εκανα πατεντα.

ΜΙΜΗΣ 04-05-11 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 586197)
Ειχα κολλησει και εγω καποια στιγμη ενα κοματι απο εσωτερικο φιλτρο και δεν ειχα κανενα προβλημα και μια φορα ειχα χασει το αξονακι αλλα εκανα πατεντα.

αν θελεις πες μας και τι πατεντα εκανες
μπας και χρειαστει σε καποιον απο εμας να ξερει
για ωρα αναγκης.

QS-Plan 04-05-11 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 586151)
Tα λαστιχα στεγανοποιησης τα περναμε καθε μερικους μηνες με λιγη βαζελινη, για να μη ξεραινονται.

Να ρωτήσω κάτι... ίσως αφελές (επειδή δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής, οπότε κάνω απλά υποθέσεις).... αλοίφω με βαζελίνη τα λάστιχα στεγανοποίησης... όταν κλείσω τον κάδο λόγω της πίεσης, ίσως πέσει λίγο βαζελίνη μέσα στον κάδο.... επηρεάζει καθόλου? να βάλω άνθρακα για 1-2 μέρες ή όχι?

delta66 04-05-11 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 586225)
Να ρωτήσω κάτι... ίσως αφελές (επειδή δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής, οπότε κάνω απλά υποθέσεις).... αλοίφω με βαζελίνη τα λάστιχα στεγανοποίησης... όταν κλείσω τον κάδο λόγω της πίεσης, ίσως πέσει λίγο βαζελίνη μέσα στον κάδο.... επηρεάζει καθόλου? να βάλω άνθρακα για 1-2 μέρες ή όχι?

Οχι δεν πειραζει τιποτα.
Φυσικα δεν βαζεις ενα τονο. Αλοιφεις και σκουπιζεις τα πολλα.

Γιώργος Κ 05-05-11 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 586151)
Αξονακι = Νο1 ανταλλακτικο σε καβαντζα
Λαστιχο σταγανοποιησης καδου (τσιμουχα, o-ring) = No2 ανταλλακτικο σε καβαντζα
Tα λαστιχα στεγανοποιησης τα περναμε καθε μερικους μηνες με λιγη βαζελινη, για να μη ξεραινονται.

Το δικο μου προβλημα ειναι οτι οταν κατι το χρειαζομαι και σιγουρα το εχω αφου το ψαξω παντου δεν το βρισκω! Μετα οταν το χρειαζομαι εμφανιζεται μπροστα μου! :rolleyes: Οτι και καβαντζα να υπαρχει σε μενα ειναι αχρηστη!!! :smt120:smt073:smt073

HLIASKR 05-05-11 07:09

Πειρα ενα ανοξειδωτο ηλεκτροδιο αυτο που κανουν ηλεκτροκοληση μετρησα την διαμετρο αν χωραει δλδ μεσα απο την φτερωτη το εκοψα στο μηκος που ηθελα και ετοιμο.Δεν ξερω γιατι αλλα οταν εχασα τον αξονα το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν αυτο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries