Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Συμβουλές διακοσμισης-ψαροσυνθεσης! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85229)

Κωστας86 27-02-15 11:15

Συμβουλές διακοσμισης-ψαροσυνθεσης!
 
Εεε αφρικανοφρενια καλημερα!θα ήθελα την γνώμη-συμβουλή σας για να διακοσμησω και να φιλοξενησω ψαράκια mbuna Malawi!!το ενυδρειο ειναι 280-300L .Λοιπόν τα ψαράκια που αρέσουν ειναι τα εξής:
Melanochromis sp maingano
Labodochromis hongi
Labidochromis sp mbamba
Psedotropeus saulosi
Metriclma zebra maison reef
Αυτα απο ψαράκια!ποια απο αυτα μπορω να φιλοξενίσω σε αυτα τα λιτρα???και ποια συγκατικουνε μαζη??
Και για την διακόσμηση εχω πλάτη σκούρα 3d θα βάλω λευκι χαλαζιακη άμμο και απο πέτρες σκεφτωμαι σκουροχρωμες (δεν μου αρέσουν η λευκες-στροκγιλες).φυτα valsineria και anubia
Παρακαλω της γνώμες και συμβουλές απο του έμπειρους να γίνει ένα σωστο καο όμορφο ενυδρειο MALAWI!!!

Κωστας Malawi 27-02-15 13:52

τι μηκος εχει το ενυδρειο?
εγω θα εβαζα 3 χαρεμια(αναλογα το μηκος)?
maingano+hongi+acei η sprengerae..

βασικα φτιαξε το στησιμο,βαλε καμια φωτο να μπανισουμε και μετα μιλαμε για ψαρια:)

Κωστας86 27-02-15 14:53

Το μήκος είναι 1,20!τα υπόλοιπα ψαράκια που γράφω όχι;;;;; Καμία πρόταση στον χρωματισμό τις πέτρας;;;
-------------------------
Τωρα τα είδα ούτε τα acei ούτε τα sprengarae μου αρέσουν....

Κωστας Malawi 27-02-15 15:11

δεν εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους για να σου πω με σιγουρια.οτι λεω εχει να κανει με τη λογικη της αφρικης η οποια λεει να αποφυγουμε ψαρια που μπορει να υβριδισουν η να τσακωθουν ασχημα.αρα διαλεγουμε διαφορετικα ειδη και διαφορετικους χρωματισμους.ειναι πλεον βεβαιο οτι αμα βαλεις ψαρια που μοιαζουν πολυ μεταξυ τους να γινει πολεμος..
καποιες φορες παταμε σε σιγουρα μονοπατια οπως το κιτρινο λαμπιντο με ενα μπλε μαινγκανο θα συμβιωσουν αρμονικα(σχεδον)..
με τρομαζει πολυ η ιδεα να εχεις δυο ειδη labidochromis μαζι με metriaclima.
αν και απεχω χρονια απο τα mbuna οποτε καλο θα ειναι να μας πει τη γνωμη του ο Κλεοβουλος που τα εχει δοκιμασει ολα σχεδον.

γι αυτο θα σταθω στην συνθεση που σου ειπα.ειναι καλη σε χαρακτηρες και χρωματα.
οσο για τα σαουλοσι ειναι δυσκολο να βρεις αφου τωρα πια στην αγορα κυκλοφορουν μονο υβριδια.

παντα ομως να ξερεις οτι ολα αυτα ειναι θεωριες.στην πραξη κατα τη γνωμη μου το καθε ψαρι εχει δικο του χαρακτηρα και μπορει να συμπεριφερθει αλλιως..μου ειχε τυχει επιθετικο labidochromis yellow που ειναι συνηθως υσηχα και μου ειχε βγει cynotilapia zebroides κοτα λυρατη:)

μην στηριχτεις εσυ σε τετοια δεδομενα ομως..καλυτερα να διαλεξεις ηρεμα ψαρια γιατι το ενυδρειο σου δεν επιτρεπει λογο μεγεθους να φτιαξεις τοσες κρυψωνες ωστε να μπορουν να κρυφτουν τα ηρεμα απο τους τσαμπουκαδες..

αμα ειχες κανα 2 μετρο θα σου ελεγα να βαλεις και melanochromis!!αν το τολμησεις τωρα θα μαζευεις λεπια απο μεσα..

σκεψου και τον συνδιασμο labidochromis yellow+maingano+acei.ειναι πολυ καλος,αν και πολυ φοβαμαι οτι ο δασκαλος(Κλεο) θα σου πει να βαλεις μονο 2 χαρεμια:(

Κωστας86 27-02-15 15:35

Οκ δεκτά και σεβαστά αυτά που μου προτινες και σε ευχαριστώ!αλλα ας περιμένουμε και το δάσκαλο............
Που είναι ο κλεο οέο;;;;;;;;;;;;;;

Κλεόβουλος 27-02-15 20:33

Εδώ είμαι :)
Σωστά στα είπε ο από πάνω φίλος μας.
Αν επιμένεις οπωσδήποτε για 3 είδη πρέπει να διαλέξεις ήπιου χαρακτήρα από διαφορετικές οικογένειες και όχι παρόμοιους χρωματισμούς (τα acei - sprengerae είναι καλοί μπαλαντέρ).
Πιθανοί συνδυασμοί απ' τα είδη που σ' αρέσουν:
-Pseudotropheus cyaneorhabdos "maingano" + κάποιο Labidochromis ή Metriaclima sp. "Zebra Chilumba" (Maison Reef) (ή κάποιο Cynotilapia)
-Pseudotropheus saulosi + κάποιο Labidochromis

Saulosi είναι πράγματι δύσκολο να βρεις καθαρά (εγώ έχω αλλά είσαι μακριά).
Πέτρες σκουρόχρωμες ασβεστολιθικές κάνουν ωραία αντίθεση με την άσπρη άμμο.

Καλή αρχή!

Κωστας86 27-02-15 21:55

Καλώς τον,για σου κλεοβουλε!!!που ήσουν και με ανχοσες???
Οκ για την διακοσμισι και σε ευχαριστω!
Οσο τωρα για τα ζωντανά μου επιτρεπης για 3 χαρεμια???Α αποριπτο τα SAULOSI,acei,spengarae,cynotilapia
Τρελενωμαι για τα:
Labodochromis hongi
Labodochromis sp mbamba (γ@αm@to)
Metricliama zebra maison reef (γ@m@το)
και λιγότερο τα
Maingano
Lab coraleus
Μεταξύ αυτόν τη μπορούμε να κάνουμε κυρ δάσκαλε?????

Κλεόβουλος 28-02-15 11:33

Αν με ξαναπείς κυρ-δάσκαλε θα σε βάλω τιμωρία :smt081
Αυτά που σε τρελαίνουν έχουν αρκετά παρόμοιους χρωματισμούς και θα έχεις διαμάχες μεταξύ των αρσενικών και πιθανότατα υβρίδια.
Διάλεξε ένα απ' την πρώτη ομάδα + αυτά που σ' αρέσουν λιγότερο ;)

Κωστας86 28-02-15 11:49

Οκ δεν σε ξαναλέω....:smt041
Κλεοβουλε το maison reef ειναι λευκό με μαύρες ριγες και το lab mbamba ειναι σκούρο μπλε με μαυρο,η κάνω λάθος??το hongi και το maingano ίσος μιαζη λίγο.και μετα σε coraleus...δεν ξέρω ξεμπερδεψεμε:smt084

Κλεόβουλος 28-02-15 12:01

Metriaclima sp. "Zebra Chilumba" (Maison Reef)
http://www.cichlids.com/uploads/tx_u..._reef_hane.jpg
Labidochromis sp. mbamba
http://www.secondnatureaquariums.com...mbamba_APR.jpg
Labidochromis sp. Hongi
http://www.african-cichlid.com/Hongi1165.jpg
Labidochromis caeruleus "yellow"
http://medias.photodeck.com/e6eafcea...4x_xgaplus.jpg
Pseudotropheus cyaneorhabdos "maingano"
http://d13z1xw8270sfc.cloudfront.net...t_maingano.jpg

Που θέλεις να σε ξεμπερδέψω?

Κωστας86 28-02-15 12:13

Συγνώμη ρε κλεοβουλε που σε πριζω αλλα θέλω να φτιάξω κατη σωστό γιατρό και σε πριζω!!!!εχω διάβαση ότι δεν Πρεπη να βάζουμε ψαράκια ίδιου χρωματισμού η οικογένειας και γιατρό σκεφτωμουν να έβαζα maison reef (λευκό με μαύρο) και mbamba (σκούρο μπλε) με κάτι απ τα αλλα η hongi η caeruelus!!!η γνώμη σου σεβαστή σε ότι θα μου πεις...ακούω...

Κλεόβουλος 28-02-15 12:32

Τα πρώτα 3 πιο πάνω μοιάζουν μεταξύ τους και θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα.
Μη στέκεσαι μόνο στα χρώματα καθώς η παρόμοια γράμμωση θα κάνει ένα αρσενικό του ενός είδους να θεωρήσει ανταγωνιστή το αρσενικό του άλλου είδους ;)

Κωστας86 28-02-15 19:44

Απο ότι κατάλαβα φίλε μου κλεοβουλε μου προτεινης ή mbamba ή maison reef ή hongi σε συνδυασμό με maingano και caeruleus ε????.?.?εγωειψα στο μυαλό μου να έβαζα 3 χαρεμια mbamba μαζη με hongi ή maison reef και caeruleus:p!!!μμμμμ να το βγάλω απ το μυαλό μου???:smt084 please....:smt052

Κλεόβουλος 28-02-15 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 (Μήνυμα 877942)
Απο ότι κατάλαβα φίλε μου κλεοβουλε μου προτεινης ή mbamba ή maison reef ή hongi σε συνδυασμό με maingano και caeruleus ε????.?.?

έτσι ακριβώς

Κωστας Malawi 28-02-15 20:12

δε μπορω παρα να συμφωνησω:)
αν και θα ηταν ομορφο με acei και sprengerae.ειδικα το τελευταιο εχει χαρακτηρα πανω απο το μεσο ορο!!

οπως και να εχει η αποφαση ειναι δικη σου.εγω χαιρομαι και μονο που μιλαμε για μαλαουι:D

Κωστας86 28-02-15 21:01

Ωραια ακούστε καλα τι θα κάνουμε....φίλε tyrinthos k κλεοβουλε θα έρθετε κατω στο μαγαζί να σας ποτίζω 2 ρακεςι το ξανα συζιταμμε το θέμα....:D:D:smt020

Κωστας Malawi 28-02-15 21:11

μακαρι!!και μου αρεσουν οι ρακες!!!

Κλεόβουλος 28-02-15 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 (Μήνυμα 877956)
Ωραια ακούστε καλα τι θα κάνουμε....φίλε tyrinthos k κλεοβουλε θα έρθετε κατω στο μαγαζί να σας ποτίζω 2 ρακεςι το ξανα συζιταμμε το θέμα....:D:D:smt020

χαχα...δεν ανηφορίζεις εσύ προς τα 'δω να σε ποτίσουμε τσίπουρο, να σε τρατάρουμε και λουκάνικο σουφλιώτικο??

Κωστας86 28-02-15 21:17

Εντε περιμένω μπάς και σας ποτισο και αλλάξετε γνώμη για τη. Σύνθεση...........zw:grin:

Κωστας Malawi 28-02-15 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 (Μήνυμα 877961)
Εντε περιμένω μπάς και σας ποτισο και αλλάξετε γνώμη για τη. Σύνθεση...........zw:grin:

:p:p:p:pμονο μεθυσμενος θα αλλαζα γνωμη:D:D:D:D

Κωστας86 28-02-15 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 877960)
χαχα...δεν ανηφορίζεις εσύ προς τα 'δω να σε ποτίσουμε τσίπουρο, να σε τρατάρουμε και λουκάνικο σουφλιώτικο??

Λουκάνικο??.?.? ελάτε κατω να βάλω ένα ριφακι βρασο ή τσιγαροαστο και ξανα λέμε για το θέμα της σύνθεσης mbamba,maisoni reef,caeraleus.....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 877963)
:p:p:p:pμονο μεθυσμενος θα αλλαζα γνωμη:D:D:D:D

Εμμα τόσο πολυ????(γιαυτο το λέω 2-3 ρακες και θα κάνω ότι σύνθεση θελω:D
-------------------------
Και κερασμενα όλα!!!!!!!

Κωστας86 02-03-15 09:58

Sp mbamba
Masoni reef
Caeraleus
Και σας κάνω το τραπέζι στο μαγαζί..........:smt030:smt030:smt030:smt030:

Κωστας Malawi 02-03-15 10:10

τι τραπεζι?τηγανιτα αφρκανικα που θα πηδηξουν μονα τους στο τηγανι?:p:p:p
βαλτα ωρε Κωτσο αφου τα θες και μετα πες μας πως πανε:smt020
ετσι κι αλλως εσυ θα παρεις την αποφαση.εδω μονο γνωμες θα ακουσεις..

αντε,φτιαχτο να δουμε καμια φωτογραφια:)

Κλεόβουλος 02-03-15 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 878126)
βαλτα ωρε Κωτσο αφου τα θες και μετα πες μας πως πανε:smt020
ετσι κι αλλως εσυ θα παρεις την αποφαση.εδω μονο γνωμες θα ακουσεις..

+1 :D
τι μαγαζί έχεις, ταβέρνα? (γιατί τρώμε και πολύ :smt081)

Κωστας86 02-03-15 19:28

Πήρα το προτο οκ,συμφωνι και ο κλεοβουλος οποτε βουρ....Ναι οκ η απόφαση ειναι δική μου ,αλλα θελω να κάνω και κατι σωστο και αρμονικό!εγω θα ήθελα να τα έβαζα ολλα τα είδη που γράφω παραπάνω μέσα αλλα ξέρω ότι δεν γίνετε.....θα κάνω αυτη την ψαροσυνθεση και θα σας ενιμεροσω....κατι άλλο κάποιο αλγοφαγω μπορο να βάλω??οπος pleco?
Εχω παραδοσιακό καφενειο σε χωριό,μην φανταστης μικρο μαγαζί σαν κουτουκι,το πρωη καφεδάκι και το βράδυ ρακη,μαζεδες,ορεκτικα,και φαγητό και κάποιες βραδυες έχουμε και όργανα!!!!:smt020

Κλεόβουλος 02-03-15 19:37

Από αλγοφάγα μόνο σαλιγκάρια nerite http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

Ωραίο μαγαζί!!! Πολύ κέφι κάνω να κατηφορίσω, αλλά να δούμε πότε (γ@#@#@ τη κρίση μου :smt084)

Κωστας86 02-03-15 19:45

Οποτε θελεις και μπωρης είσαι καλοδεχουμενος!και δεν ξέχασα είπα κερασμενα!!!!

Κλεόβουλος 02-03-15 20:13

Να 'σαι καλά Κώστα!
Άντε ξεκίνα το στήσιμο/στρώσιμο του ενυδρείου ;)

Κωστας86 02-03-15 20:27

Ναι πρεπη να φτιάξω το επιπλο του και θα αρχίσω το στήσιμο,μολις το τελειώσω θα του κάνω μια παρουσίαση να δείτε τα αποτελεσματα και να μου κάνετε σχόλια-παρατηρήσεις!!!

Κωστας86 11-03-15 12:57

Άμμος χαλαζιακη!!!!!
 
Καλημερα παλικαράδες!!!ρε παιδια μια ερώτηση απλή...μπορούμε να βαλουμε στο ενυδρειο άμμο λευκι ΜΗ χαλαζιακη απο νταμάρι?υπαρχη θέμα???:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02566 seconds with 11 queries