Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   νεος και απηρος gia bettas plz help me..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32502)

antonis15 26-05-09 18:42

νεος και απηρος gia bettas plz help me.....
 
2 Συνημμένο(α)
για σας πηρα ενα ζευγαρι μονομαχους και εχω μεσα στο ενυδρειο μου 1 αγγελοψαρο 1 νανο γκουραμι 8 αρλεκινους και ενα ανσιστρους

τι θερμακρασια χριαζονται για να ζευγαροσουν?

τι πρεπει να ξερω?

οι τροφες μου ειναι ενταξη?

γιατι καθονται στα φυλλα της anubias?

γιατι ο αρσενικος κηνυγα ,χτηπα και τσιμπα την κυρια?

αν ξεχασα κατι ?


φωτο:

Συνημμένο Αρχείο 23090

Συνημμένο Αρχείο 23091

Συνημμένο Αρχείο 23092

Συνημμένο Αρχείο 23093

Συνημμένο Αρχείο 23094

Συνημμένο Αρχείο 23095

και γιατι ο κυριος καθετε συνεχια στο φιλτρο?

j.p. 26-05-09 19:57

για να σου πεί κάποιος κάτι θα πρέπει να δόσεις πληροφορίες για το ενυδρείο.

dizio 26-05-09 20:40

καλά, έχεις κάνει 170 πόστ και κάνεις τέτοιες ερωτήσεις??? πολύ φιλικά και με την πρόθεση να σε ωθήσω για να στήσεις ένα πιό σωστό ενυδρείο, σου λέω ότι δεν είναι αυτά τα προβλήματά σου.

έχεις διαβάσει καθόλου τη σελίδα του τσάμη( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../koinoniko.htm ) ή γενικότερα το φόρουμ στο οποίο έχεις κάνει 170 πόστ???

Gojoy 26-05-09 20:48

Συμφωνω με τα παιδια............αλλα πρεπει να ξερεις οτι ποτε δεν βαζουμε αρσενικο θυλικο μονομαχο να ζουν σε ιδιο ενυδρειο..............τα βαζουμε μαζι μονο και μονο για να ζευγαροσουν και τα χωριζουμε μετα αλλα και παλυ πρεπει να εχουμε κανει πολυ καλη προετημασια γιατι θα την σακατεψει την θηλικια!!!!!
και επεισης δεν γινετε να ζευγαροσουν μαζι με τοσα αλλα ψαρια...!

antonis15 27-05-09 20:24

παιδια σορι. τα χωρισα τα bettas πηρα ενα ενυδρειο 100λτ αυτο που ρωταω ειναι σε 54λτ ζευγαρονουν?ξερω οτι δν ζευγαρονουν με αλλα και πρεπει να τα χωρισω.η τροφη ειναι καλη?

Gojoy 27-05-09 20:57

Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.......ειναι σκουλικακια(bloodwarms)??

Σπύρος Μ 27-05-09 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 357531)
καλά, έχεις κάνει 170 πόστ και κάνεις τέτοιες ερωτήσεις??? πολύ φιλικά και με την πρόθεση να σε ωθήσω για να στήσεις ένα πιό σωστό ενυδρείο, σου λέω ότι δεν είναι αυτά τα προβλήματά σου.

έχεις διαβάσει καθόλου τη σελίδα του τσάμη( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../koinoniko.htm ) ή γενικότερα το φόρουμ στο οποίο έχεις κάνει 170 πόστ???

φιλε dizio..δεν χρειάζονται τέτοιες συμπεριφορές..14 χρονών παιδί είναι(ίσα με εμένα)..Θέλει λίγη προσαρμογή στο φόρουμ μας...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 357685)
παιδια σορι. τα χωρισα τα bettas πηρα ενα ενυδρειο 100λτ αυτο που ρωταω ειναι σε 54λτ ζευγαρονουν?ξερω οτι δν ζευγαρονουν με αλλα και πρεπει να τα χωρισω.η τροφη ειναι καλη?

(λοιπόν..Για το ζευάρωμα των μονομάχων απαιτείτε εμπειρία και σεβασμός σε αυτά τα είδη..Ψάξε στην σελίδα που σου έδωσε ο dizio..
Είναι καταπληκτική σελίδα με ενα σπέσιαλ-αναλυτικό άρθρο για τους μονομάχους..Για αναπαραγωγή..Θα χρειαστείς υπομονή και αλλο ενα ενυδρειάκι για να κρατήσεις τον ένα μονομάχο στο 54ρι μονο του..Οπότε πάρε αλλο ενα 20λιτρο για αρχή και βαλε τον ενα απο τους δυο μονομάχους εκεί..Α και..Αν θές αναπαραγωγή πρέπει να αγοράσεις αρκετά ενυδρεία με εξοπλισμο για να χωρίσεις και τα μικρά..Όπως καταλαβες..Δεν ειναι μια ευκολη υπόθεση..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 357692)
Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.......ειναι σκουλικακια(bloodwarms)??

είναι αποξηραμένη τροφή..Έχουν πολλά θρεπτικά συστατικά και είναι πάρα πολυ θρεπτική τροφή..

dizio 28-05-09 05:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 357693)
φιλε dizio..δεν χρειάζονται τέτοιες συμπεριφορές..14 χρονών παιδί είναι(ίσα με εμένα)

πρώτον με 170 πόστ υποτείθεται ότι έχει γίνει η προσαρμογή

και 2ον η συμπεριφορά μου έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και μόνο(άσε που καμιά φορα εσείς οι μικροί θέλετε λίγο ξύλο:smt075:smt110 )

(φιλικός ο τόνος μου)

Gojoy 28-05-09 12:07

Ενταξη ρε παιδια ειπαμε μπορει να ειναι μικρος αλλα αυτα τα πραγματα ειναι συμαντικα.......θα επρεπε να τα γνωριζει.Και εγω δεν ειμαι και κανενας 40αρης αλλα οταν ειμουν στην ηλικια του αυτα τα γνωριζα...!

antonis15 28-05-09 14:53

δν εχω κανει 170 ποστ και αυτο που ρωταω για λιγες μερες μπορω να τα κρατισω εκει μεσα μεχρι να ερθει το 100αρι?και με τοσο διαβασμα που εχω ριξει πηρα 16 στα φιλολογικα...:D

dizio μην κανεις τον μεγαλω γιατι και εσυ θες λιγο:smt06522

lion 28-05-09 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 357727)
πρώτον με 170 πόστ υποτείθεται ότι έχει γίνει η προσαρμογή

Βρε ξέρεις πόσες εκατοντάδες ποστ χρειάστηκαν για να προσαρμοστή ο καλός μας westie :smt033

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 357773)
Ενταξη ρε παιδια ειπαμε μπορει να ειναι μικρος αλλα αυτα τα πραγματα ειναι συμαντικα.......θα επρεπε να τα γνωριζει. Και εγω δεν ειμαι και κανενας 40αρης αλλα οταν ειμουν στην ηλικια του αυτα τα γνωριζα...!

Εγώ πάλι είμαι 40άρης και δεν τα γνωρίζω

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 357815)
δν εχω κανει 170 ποστ και αυτο που ρωταω για λιγες μερες μπορω να τα κρατισω εκει μεσα μεχρι να ερθει το 100αρι?και με τοσο διαβασμα που εχω ριξει πηρα 16 στα φιλολογικα...:D

Μπράβο παλικάρι μου.

antonis15 28-05-09 15:25

παιδια ασπρη αμμο η μαυρο χαλικι μπορω να βαλω στο μονομαχοενυδρειο μου?θελω περισσοτερο μαυρο χαλικι.αν ομως βαλω αμμο πως θα την καθαριζω?

chemical mac 28-05-09 18:45

βάλε λεπτό χαλίκι, κι εμένα αισθητικά μου αρέσει περισσότερο συν το ότι καθαρίζεται πιο εύκολα

Gojoy 28-05-09 20:55

.....Και αμμο να βαλεις ορεα θα φενετε παντος

antonis15 28-05-09 21:43

μαλλον μαυρο χαλικι μια ανουμπια και κερατοφυλλα..

Ronnie21 29-05-09 04:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 357815)
και με τοσο διαβασμα που εχω ριξει πηρα 16 στα φιλολογικα...:D

Ααα... Έτσι εξηγείται...


νεος και απηρος (στην αρχή διάβασα ανάπηρος... sorry...)
τι θερμακρασια χριαζονται για να ζευγαροσουν?
τι πρεπει να ξερω? (μάλλον ορθογραφία...)
οι τροφες μου ειναι ενταξη?
γιατι καθονται στα φυλλα της anubias?
γιατι ο αρσενικος κηνυγα ,χτηπα και τσιμπα την κυρια? (μάλλον θα σε βάζει να του γράψεις ραβασάκια...)
και γιατι ο κυριος καθετε συνεχια στο φιλτρο? (γιατί τα ξαναδιαβάζει...)
-------------------
dizio μην κανεις τον μεγαλω γιατι και εσυ θες λιγο:smt065 (εγώ μεγάλω, ο dizio μεγάλει...)
-------------------

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη για το ύφος του μηνύματος
ΥΓ2. Δεν ήταν για τον Αντώνη προσωπικά
ΥΓ3. 16; Μα 16; Εμείς με 11 και 13 γράφαμε καλύτερα...

chemical mac 29-05-09 06:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ronnie21 (Μήνυμα 357918)
Ααα... Έτσι εξηγείται...


νεος και απηρος (στην αρχή διάβασα ανάπηρος... sorry...)
τι θερμακρασια χριαζονται για να ζευγαροσουν?
τι πρεπει να ξερω? (μάλλον ορθογραφία...)
οι τροφες μου ειναι ενταξη?
γιατι καθονται στα φυλλα της anubias?
γιατι ο αρσενικος κηνυγα ,χτηπα και τσιμπα την κυρια? (μάλλον θα σε βάζει να του γράψεις ραβασάκια...)
και γιατι ο κυριος καθετε συνεχια στο φιλτρο? (γιατί τα ξαναδιαβάζει...)
-------------------
dizio μην κανεις τον μεγαλω γιατι και εσυ θες λιγο:smt065 (εγώ μεγάλω, ο dizio μεγάλει...)
-------------------

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη για το ύφος του μηνύματος
ΥΓ2. Δεν ήταν για τον Αντώνη προσωπικά
ΥΓ3. 16; Μα 16; Εμείς με 11 και 13 γράφαμε καλύτερα...

:D :D :D :D

antonis15 29-05-09 15:26

καποια ορθογραφικα που κανω ειναι οτι βιαζομαι να γραψω αλλα δν πρεπει να με κατακρινετε.....

Raven 30-05-09 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ronnie21 (Μήνυμα 357918)
Ααα... Έτσι εξηγείται...


νεος και απηρος (στην αρχή διάβασα ανάπηρος... sorry...)
τι θερμακρασια χριαζονται για να ζευγαροσουν?
τι πρεπει να ξερω? (μάλλον ορθογραφία...)
οι τροφες μου ειναι ενταξη?
γιατι καθονται στα φυλλα της anubias?
γιατι ο αρσενικος κηνυγα ,χτηπα και τσιμπα την κυρια? (μάλλον θα σε βάζει να του γράψεις ραβασάκια...)
και γιατι ο κυριος καθετε συνεχια στο φιλτρο? (γιατί τα ξαναδιαβάζει...)
-------------------
dizio μην κανεις τον μεγαλω γιατι και εσυ θες λιγο:smt065 (εγώ μεγάλω, ο dizio μεγάλει...)
-------------------

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη για το ύφος του μηνύματος
ΥΓ2. Δεν ήταν για τον Αντώνη προσωπικά
ΥΓ3. 16; Μα 16; Εμείς με 11 και 13 γράφαμε καλύτερα...

Και καλα κανεις και ζητας συγνωμη, αλλα δεν αρκει ! Ο χαρακτηρισμος "αναπηρος" ειναι τουλαχιστον προσβλητικος !! Ντροπη !
Αφου μπαινεις στον κοπο να γραψεις ολοκληρο κατεβατο για να ειρωνευτεις την ορθογραφια του παιδιου ( που δεν μας αφορα, υπαρχουν σπουδαιοτερα θεματα) δεν μπαινεις και στον κοπο να του απαντησεις κιολας για να τον βοηθησεις με τα προβληματα του ενυδρειου του και τις ερωτησεις του;
Λιγη περισσοτερη ανοχη και κατανοηση δεν βλαπτει.
Και στο κατω κατω εδω δεν ειμαστε φιλολογικο φορουμ για να κρινουμε αν ο αλλος ειναι ανορθογραφος η οχι.

dizio 30-05-09 04:40

άνα γηά σου. τόρα μειλάς σοστά.

άλεξ, σου πα πουθενά ότι μου αρέσει το ενυδρείο σου?

antonis15 30-05-09 13:43

φιλε raven ευχαριστο και dizio (ο αναμαρτιτος πρωτος τον λιθο βαλετο)και επειδη πολλοι αναμαρτιτοι μαζευτικαν δν περναμε στο θεμα με το 100αρι και τους μονομαχους?

antonis15 01-06-09 21:22

παιδια απο την τροφη ριχνω 2 το πρωι και 2 το βραδυ.ποσο πρεπει να ριχνω?

Gojoy 01-06-09 21:28

.........Eγω ριχνω 4 το πρωι και 4 το βραδυ.

antonis15 01-06-09 21:33

:confused: εγω εριχνα 3 π και 3 β.

Gojoy 03-06-09 08:53

ok .ενταξει ο καθενας ακολουθει την τακτηκη του.

antonis15 03-06-09 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 358738)
ok .ενταξει ο καθενας ακολουθει την τακτηκη του.

σημερα πηρα μαυρο χοντρο χαλικι και το ξεπλινα 5 φορες και παρατηρησα οτι ο μονομαχας δν ειναι και στα καλα του τι ειναι να ανισηχισω?

Gojoy 03-06-09 20:49

Δηλαδη τι εχει?

PascM 03-06-09 21:57

??? Στο επιστητού είμαστε ?
Όχι από ότι αντιλαμβάνομαι ακόμη τουλάχιστον.

antonis15 ->
Στα 54 λίτρα μπορείς να κάνεις αναπαραγωγή αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό.
Μόλις γίνει η αναπαραγωγή θα πρέπει να έχεις ενυδρεία και για να χωρίσεις το ζευγάρι και σύντομα για τα μωρά.

Πρέπει να διαβάσεις στην κατηγορία http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39
και να δεις πως έχουν γίνει οι αναπαραγωγές, πως πρέπει να προετοιμάσεις το ζευγάρι, πως πρέπει να προετοιμαστείς εσύ κλπ κλπ κλπ.

Για ρίξε και εδώ λοιπόν λίγο διάβασμα τώρα που τελειώσαν τα σχολεία.

Όσο για την συμπεριφορά του μονομάχου σου, εφόσον το ενυδρείο δεν έχει πρόβλημα (το μπόλιασες? ) δεν έχει δηλαδή αμμωνία κλπ (μετρήσεις ??)
μάλλον είναι τότε από το στρες, ξαναλέω εφόσον όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει.

antonis15 04-06-09 13:54

τον εχω μονο. εχει 1 μηνα με μπολι.

PascM 04-06-09 14:29

Κάνε μετρήσεις και πες μας τις τιμές που μέτρησες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02544 seconds with 11 queries