Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   διακοπες και λιπανση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80971)

asteris_veria 27-06-14 17:23

διακοπες και λιπανση
 
Θα λειψω αρκετο καιρο καπου 15-20 μερες για φαι και αλλαγες και εξατμιςη ολα οκ αυτοματοποιηθηκαν. Τωρα βαζω απο λιπασμα 2 φορες τι βδομαδα power4 και fleet enema για φωσφορικα τα κραταω 1:15 με τα νιτρικα. Αν το σταματισω και ξανα βαλω οταν γυρισω θα εχω προβλημα;Να βαλω μεγαλυτερη δοςη πριν φυγω ή θα διαταραξω το συςτημα;Υπαρχει co2 100 φ/λεπτο και απο φυτα εχω ευκολα και τα μονα δυσκολα ειναι marcantra και stelata.

Και κατι αλλο, εχει εμφανιστει ελαχιστη Green spot στα τζαμια και εμφανιζεται που και που. Εχω φωτισμο 0,75w/l 7 ωρες και co2 οπως ειπα 100φ/λεπτο 24 ωρες λογο του σαμπ για να μην εχω μεγαλες απολιες . Διαχυση κανω με εναν αντιδραστηρα DIY με αντλια . Να αυξησω co2? Απο λιπανση να ξεκινησω και σιδηρο;
Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα

plin 28-06-14 00:05

Γνώμη μου: μείωσε σταδιακά (ένα τέταρτο την εβδομάδα) το Co2 και το φωτισμό στις 6 ώρες. Αν προλαβαίνεις ακόμα περισσότερο. Εννοείται ότι αντίστοιχα μειώνεις και την λίπανση.
Οποιαδήποτε ανισορροπία κατά τη διάρκεια των διακοπών θα περιοριστεί γιατί (με το μικρότερο φωτισμό) μειώνεται αντίστοιχα ο μεταβολισμός των φυτών και των άλγεων.
Κατά τις διακοπές μην λιπαίνεις καθόλου (εκτός και αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο άτομο που θα φροντίζει το ενυδρείο).
Εννοείται ότι ΔΕΝ υπερ-λιπαίνεις την τελευταία μέρα της παραμονής σου.

asteris_veria 30-06-14 22:14

αλλη απαντηση;;;

Bill-Samos 30-06-14 23:48

Πως αυτοματοποιησες τις αλλαγες?

asteris_veria 30-06-14 23:56

Ουσιαστικα εχω αυτοματοποιησει την αναπληρωση. Βγαζω νερο με μια αντλια και γεμιζει μονο του απο βαρελι εχω φλοτερ στο σαμπ και φλοτερ στο βαρελι . Οι αλλαγες αυτοματοποιουνται ανετα με ενα βαρελι ακομη και μια συσκευη αυτοματου ποτισματος συνδεδεμενη με Τ στην αντλια επιστροφης τ σαμπ και οταν ειναι η ωρα να ανοιγει και να βγαζει νερο στο βαρελι το ενα και αυτοματα να γεμιζει απο τ αλλο. εμεις γεμιζουμε απλα τα βαρελια . Αν ειναι και κοντα σ αποχετευση δε θελουμε 2ο βαρελι. Εγω δεν ειμαι κοντα :(

Bill-Samos 01-07-14 00:03

Γιατι αν ειναι αυτοματοποιημενες οι αλλαγες,δεν θα μπορουσες στο ετοιμο νερο να ριξεις τα συμπληρωματα και απλα με την αλλαγη να γινει και η λιπανση?

asteris_veria 01-07-14 12:39

και αυτο γινεται . Θα κανω μια δοσομετρικη αντλια με arduino αργοτερα.

nospanos 03-07-14 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 845425)
Γιατι αν ειναι αυτοματοποιημενες οι αλλαγες,δεν θα μπορουσες στο ετοιμο νερο να ριξεις τα συμπληρωματα και απλα με την αλλαγη να γινει και η λιπανση?

Συμφωνώ κι εγώ, πολύ καλή σκέψη ;)

nicpapa 04-07-14 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 845066)
Γνώμη μου: μείωσε σταδιακά (ένα τέταρτο την εβδομάδα) το Co2 και το φωτισμό στις 6 ώρες. Αν προλαβαίνεις ακόμα περισσότερο. Εννοείται ότι αντίστοιχα μειώνεις και την λίπανση.
Οποιαδήποτε ανισορροπία κατά τη διάρκεια των διακοπών θα περιοριστεί γιατί (με το μικρότερο φωτισμό) μειώνεται αντίστοιχα ο μεταβολισμός των φυτών και των άλγεων.
Κατά τις διακοπές μην λιπαίνεις καθόλου (εκτός και αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο άτομο που θα φροντίζει το ενυδρείο).
Εννοείται ότι ΔΕΝ υπερ-λιπαίνεις την τελευταία μέρα της παραμονής σου.

Νομίζω πως εχει πληρως καλυψη την απαντηση σου ο plin.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries