Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Λιπάσματα-Seachem (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68214)

basillis 15-01-13 18:19

Λιπάσματα-Seachem
 
Το flourish "comprehensive plant supplement" της seachem
είναι το "γενικό" λίπασμα που λέμε?
Ποιά είναι η δοσολογία του?
Επειδή μέχρι τώρα δεν είχα φυτά στο ενυδρείο, μετά απο πολλά χρόνια ξερακιανός, αποφάσισα να βάλω μερικά που να μπορούν να τα βγάλουν πέρα σε δισκοενυδρείο. Έβαλα λοιπόν τα χαπάκια της seachem στον βυθό,αλλά δεν ξέρω πως να χρησιμοποιήσω το λίπασμα που προανέφερα.
Παρακαλώ την βοήθειά σας.

Skydiver 15-01-13 18:45

Ένα (1) ml ανά εκατώ (100) λίτρα (1ml / 100l), μία (1) με δύο (2) φορές την εβδομάδα (1-2 dose / week).

korasidikos 15-01-13 18:46

Βασιλη ριξε μια ματια εδω http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html

Skydiver 15-01-13 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 726620)
Βασιλη ριξε μια ματια εδω http://www.seachem.com/Products/prod.../Flourish.html

Το ξέρω αλλά ρίχνω τη μισή δόση. ;)

basillis 15-01-13 19:12

5ml στα 250 λίτρα το δίνει η εταιρεία.
Αρα εγω με 350 θέλω 7 ml, μια ή δυο φορές την εβδομάδα.
Αυτό το μια ή δυο φορές με προβληματίζει...:rolleyes:
Έχει κάποιος εμπειρία πάνω σ αυτό το τι είναι καλύτερο να κάνω?
Δηλαδή μήπως 2 φορές είναι πολύ και έβγαλε άλγη το ενυδρείο, ή με 1
μόνο δεν πήγαν καλά τα φυτά?

Skydiver 15-01-13 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 726625)
5ml στα 250 λίτρα το δίνει η εταιρεία.
Αρα εγω με 350 θέλω 7 ml, μια ή δυο φορές την εβδομάδα.
Αυτό το μια ή δυο φορές με προβληματίζει...:rolleyes:
Έχει κάποιος εμπειρία πάνω σ αυτό το τι είναι καλύτερο να κάνω?
Δηλαδή μήπως 2 φορές είναι πολύ και έβγαλε άλγη το ενυδρείο, ή με 1
μόνο δεν πήγαν καλά τα φυτά?

Η γνώμη μου είναι για αρχή να ρίχνεις 2 φορές την εβδομάδα από 3,5ml. Αν κάνεις τις αλλαγές σου για παράδειγμα κάθε Κυριακή, ρίξε από 3,5ml κάθε Τρίτη και Πέμπτη.

nazgul 15-01-13 21:28

Η προτεινομενη δοσολογια απο την Seachem, μην ξεχναμε οτι ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια. Γενικως προτεινεται μικροτερη δοση, γιατι οι αλγες παραμονευουν. Τις ισορροπιες πρεπει να τις βρει ο καθενας με παρατηρηση.

constantinos 16-01-13 01:56

Να εισαι προσεχτικός με τη δοσολογία γιατι εγώ που έριχνα ότι έλεγε η seachem την πάτησα και τώρα τρέχω με τις άλγες...Και έχω και αρκετά φυτά μέσα.
Επίσης αυτό που λέει για συντήρηση στο ψυγειο μετά το άνοιγμα το κάνει κανείς?Υπάρχει περιπτωση να αλοιώνεται το περιεχόμενο?

Skydiver 16-01-13 02:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 726770)
Επίσης αυτό που λέει για συντήρηση στο ψυγειο μετά το άνοιγμα το κάνει κανείς?Υπάρχει περιπτωση να αλοιώνεται το περιεχόμενο?

Εγώ το κάνω. Δεν ξέρω αν αλλοιώνεται αλλά αφού το λέει η εταιρία.... +-4 :smt102

basillis 16-01-13 08:37

Ξεκινάω λοιπόν με την μισή απο την προτινόμενη ποσότητα της εταιρίας και κινούμαι ανάλογα. (Βλέποντας και κάνοντας που λέμε...);)
Οσο αφορά την διατήρηση του ανοιχτού λιπάσματος στο ψυγείο,μια και το μπουκαλάκι τώρα το άνοιξα, είπα να το εφαρμόσω. Κακό πάντως δεν θα κάνει.;)

HLIASKR 16-01-13 09:08

Εγω αφου κανω την αλλαγη ριχνω το λιπασμα και δεν εχω καθολου αλγη και φυσικα μετα στο ψυγειο!

basillis 16-01-13 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 726816)
Εγω αφου κανω την αλλαγη ριχνω το λιπασμα και δεν εχω καθολου αλγη και φυσικα μετα στο ψυγειο!

Hλία, μετά την αλλαγή νερού προσθέτεις το λίπασαμα επι της συνολικής ποσότητας των λίτρων του ενυδρείου σου, ή μόνο για τα λίτρα που έκανες αλλαγή? Γιατί η seachem δεν το διευκρινίζει. Απ οτι κατάλαβα μιλά για ολα τα λίτρα του ενυδρείου κάθε φορά.:(

nazgul 16-01-13 10:21

Για τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου φυσικα. Δεν λειτουργει οπως το αντιχλωριο, τα λιπασματα απορροφωνται απο τα φυτα (ή τις αλγες αν ειναι σε μεγαλυτερη ποσοτητα).

HLIASKR 16-01-13 11:09

Εγω κανω αλλαγη 100 λιτρα απο τα 350 που ειναι συνολικα και ριχνω μετα την αλλαγη 2ml μονο.Το κανω ετσι γιατι με αυτον τον τροπο εχω βρει μια ισσοροπια στο ενυδρειο χωρις αλγες και με πολυ καλη αναπτυξη των φυτων!

nazgul 16-01-13 11:12

Και εγω βαζω πολυ μικρη ποσοτητα. Πρεπει ο καθενας να βρει την ισορροπια του ενυδρειου, αρχιζοντας με πολυ μικρες δοσεις στην αρχη και αν χρειαστει, τις αυξανει.

basillis 16-01-13 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 726830)
Εγω κανω αλλαγη 100 λιτρα απο τα 350 που ειναι συνολικα και ριχνω μετα την αλλαγη 2ml μονο.Το κανω ετσι γιατι με αυτον τον τροπο εχω βρει μια ισσοροπια στο ενυδρειο χωρις αλγες και με πολυ καλη αναπτυξη των φυτων!

Ωραία, αυτό ήθελα, θα συμφωνήσω.;)

stratigos24 16-01-13 15:51

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι με αυτα τα λιπασματα, αν εχουμε χρονο, μπορουμε για καλυτερα αποτελεσματα να μοιραζουμε τη δοση σε ημερισια βαση. Ισχυει?

basillis 16-01-13 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 726877)
Επισης καπου ειχα διαβασει οτι με αυτα τα λιπασματα, αν εχουμε χρονο, μπορουμε για καλυτερα αποτελεσματα να μοιραζουμε τη δοση σε ημερισια βαση. Ισχυει?

Mπορούμε να κάνουμε και αυτό που λες.
Νομίζω οτι οι μικρές ποσότητες, (καθημερινές ή μέρα παρά μέρα),είναι πιο αφομοιώσιμες απο τα φυτά και δεν θα περισσεύουν, ώστε να γίνουν τροφή για τις άλγες. Απλά θα πρέπει να μην το ξεχνάμε.

exelix 16-01-13 21:05

Για τι φυτά μιλάμε και πόσο καλυμμένο είναι το ενυδρείο με αυτά; Τα αγόρασες από πετ σοπ ή ήταν από ενυδρείο άλλου χομπίστα;

basillis 16-01-13 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 726952)
Για τι φυτά μιλάμε και πόσο καλυμμένο είναι το ενυδρείο με αυτά; Τα αγόρασες από πετ σοπ ή ήταν από ενυδρείο άλλου χομπίστα;

Οχι δεν είναι πολλά. Αλλά ίσως γίνουν...:p
Μιλάμε για εύκολα φυτά,εχινόδορους , βαλισνεριες, πίστια, και διφόρμις
Μόνο οι εχινόδοροι είναι απο κατάστημα. (Σημ. τι σχέση έχει αυτό?)
Θα μπούν και ανούμπιες (όταν βρω).;)

exelix 16-01-13 22:12

Έχει σχέση αν είναι από κατάστημα, γιατί πολλές φορές τα φυτά είναι μεγαλωμένα emersed (εκτός νερού δηλαδή) και όταν μπαίνουν στο ενυδρείο χρειάζονται αρκετό χρόνο μέχρι να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να τραβάνε τόσα θρεπτικά ώστε να χρειάζονται και βοήθεια.

Καλύτερα για μένα μείνε στις ταμπλέτες (κυρίως στους εχινόδορους και μετά στις βαλισνέριες) και περίμενε να δεις εάν θα σου ζητήσουν κάτι άλλο. Και να σκεφτείς ότι ακόμα και το μισό ή και το 1/3 της προτεινόμενης δοσολογίας του Flourish μπορεί να είναι υπερβολή σε ένα ενυδρείο με λίγα φυτά, ειδικά αν τα μισά τραβάνε την πλειοψηφία των θρεπτικών από τις ρίζες τους και όχι από τη στήλη. Και μάλιστα όταν δεν έχεις ας πούμε πολύ φως και διοξείδιο.

basillis 16-01-13 22:47

Μπορείς να μου πείς αν γνωρίζεις, απο τα φυτά που προανέφερα, ποιά παίρνουν τα θρεπτικά απο την στήλη και ποιά απο τις ρίζες, έτσι ώστε να γνωρίζω σε ποιά να δίνω βαρύτητα (με χάπια)?

exelix 16-01-13 22:54

Σου είπα! Οι εχινόδοροι κυρίως και οι βαλισνέριες. Εντάξει και η πίστια, απλά οι ρίζες της είναι στη στήλη νερού!:D Όχι ότι τραβάνε μόνο από εκεί, απλά το μεγαλύτερο μέρος.

basillis 16-01-13 23:08

Στούς εχινόδορους έβαλα ήδη χαπάκια. Αργότερα σε κανα μήνα+ θα προσθέσω 2-3 ακόμα στις βαλισνέριες .Η άμμος μου είναι εντελώς ανενεργή επειδή βρίσκεται στο ενυδρείο πολλά χρόνια.
Με το υγρό λίπασμα βλέπω και ανάλογα πράττω.;)

Nick74 17-01-13 06:07

βασικα η προσωπικη μου γνωμη ειναι πως τα φυτα που λες δε χρειαζονται -τουλαχιστο για αρχη και μετα βλεπεις- καμια απολυτως λιπανση.
Αντε το πολυ πολυ αν ο βυθος ειναι καινουργιος και πεντακαθαρος να βαλεις καμια ταμπλετα αλλα μεχρι εκει.

Κουραμπιές 17-01-13 08:55

Μιας και ειμαι ο δοτης των φυτων, να πω οτι θα συμφωνησω με τον νικο, εγω προσωπικα βαζω οποτε ναναι. Τωρα νομιζω εχω να βαλω καπου 2 βδομαδες, και τοτε βαζω τη μιση δοση ισα ισα να υπαρχει κααατι. Ταμπλετες ουτε καν. Απο ενα σημειο και μετα μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν τα προλαβαινω. Μιλαμε για τα συγκεκριμενα ετσι; Δεν μιλαω γενικα ουτε προτεινω ολους να βαζουν οσο ναναι. Ολα εξαρτωνται απο ισοροπιες σε νιτρικα-co2-φως-λιπασμα.

kingrim 17-01-13 09:16

το σωστο ειναι να υπαρχει ενα σταθερο προγραμμα λιπανσης και οι αλλαγες στις δοσεις να ειναι πολυ μικρες. η ρουτινα στο ενυδρειο ειναι το παν

basillis 17-01-13 11:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 727024)
Μιας και ειμαι ο δοτης των φυτων, να πω οτι θα συμφωνησω με τον νικο, εγω προσωπικα βαζω οποτε ναναι. Τωρα νομιζω εχω να βαλω καπου 2 βδομαδες, και τοτε βαζω τη μιση δοση ισα ισα να υπαρχει κααατι. Ταμπλετες ουτε καν. Απο ενα σημειο και μετα μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν τα προλαβαινω. Μιλαμε για τα συγκεκριμενα ετσι; Δεν μιλαω γενικα ουτε προτεινω ολους να βαζουν οσο ναναι. Ολα εξαρτωνται απο ισοροπιες σε νιτρικα-co2-φως-λιπασμα.

Παιδιά νομίζω πως υπάρχουν πολλές απόψεις για το θέμα αλλά κανόνας οχι.
Στον Σπύρο όπως είπε πάνε καλά χωρίς ρουτίνα. Σε κάποιον άλλο εχει βρεθεί η ισορροπία με λιπάσματα. Σύγουρα τα δικά μου, δεν είναι υψηλών απαιτήσεων, και ίσως πετύχω το καλό αποτέλεσμα με δίχως ή ελάχιστα πρόσθετα. Μακάρι να μπορούμε να καταφέρνουμε την σωστή ανάπτυξη των φυτών και της ισορροπίας του ενυδρείου μας με τα ελάχιστα δυνατά πρόσθετα. Ο καθένας βλέπει το ενυδρείο του και ανάλογα κινείται. Θα πράξω ξεκινώντας με τα όσα εχω είδη προσθέσει αυτή τη στιγμή, χωρίς να είμαι με το λίπασμα απο πάνω, θα παρατηρώ την ανάπτυξή τους και ανάλογα θα κινηθώ. Για οτι προκύψει, ξέρω που θα σας βρω...;)

kalmichalis 27-01-13 01:37

αν εχεις πολλα φυτα ριχνε μετα την αλλαγη νερου το 1/3
αν οχι το 1/4 τη προτεινομενης δοσολογιας....

basillis 27-01-13 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 729958)
αν εχεις πολλα φυτα ριχνε μετα την αλλαγη νερου το 1/3
αν οχι το 1/4 τη προτεινομενης δοσολογιας....

Σε ευχαριστώ!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02204 seconds with 11 queries