Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Βοήθεια - τα φυτά μου πεθαινουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95797)

invisiblesurfer 01-02-17 09:35

Βοήθεια - τα φυτά μου πεθαινουν
 
4 Συνημμένο(α)
Καλημερα σας

Δυστυχως τα φυτα μου δεν πανε καλα. Κιτρινιζουν τα φυλλα, σαπιζουν και πεθαινουν.

Ενυδρειο: 800 λιτρα με σαμπ, κυκλοφορια 1800L/hr
Υποστρωμα: Cal Aqua Labs Black Earth Premium

Λιπανση: All-in-One Complete Macros and Micros Aquarium Plant Fertiliser (καθε 3 μερες)
Φωτισμός: 2 Χ 70W (6500K, 8200 lm εκαστο)
C02: OXI
Παραμετροι: Αμμωνια, Αμωνιο, Νιτρικα ολα μηδεν (μετρημενα με υγρα τεστ Sera)

Τα φυλλα κιτρινιζουν, οι κορμοι των φυτων σαπιζουν και πεθαινουν. Αν μπορειτε να με συμβουλεψετε τι πρεπει να κανω θα με σωσετε. Τα φυτα ειναι στο ενυδρειο 2 μηνες.

tolisn 01-02-17 12:21

Λίγο φωτισμό δεν έχεις για τα λίτρα σου?

invisiblesurfer 01-02-17 12:53

Δε θα το έλεγα, έχω περίπου 20 lumen/L με led. Ειναι λίγο;

rottbea 01-02-17 13:00

Ρουτινες θες να μας πεις?Αλλαγες νερου κλπ.Ο φωτισμος ειναι χαμηλος οντως.

rottbea 01-02-17 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 994197)
Ρουτινες θες να μας πεις?Αλλαγες νερου κλπ.Ο φωτισμος ειναι χαμηλος οντως.

Τι υψος εχει το ενυδρειο?

invisiblesurfer 01-02-17 15:25

Αλλαγές δυστυχώς κάθε 2 εβδομάδες περίπου 30% (ταξιδεύω συχνά). Το ενυδρείο εχει ύψος 60cm, είναι γεμάτο στα 40cm από το υπόστρωμα.

Επίσης υπάρχει τύρφη στο σαμπ, ξέχασα να το πω, αλλάζει κάθε 3 εβδομάδες.

manos3 01-02-17 15:39

Ρίξε μια ματιά εδώ http://tropica.com/en/guide/make-you...success/light/.

Με βάση τα παραπάνω, τα lumen ανά λίτρο που έχεις είναι για εύκολα φυτά. Το μεγάλο ύψος του ενυδρείου κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα και ίσως ο φωτισμός να μην επαρκεί ούτε για αυτά.

rottbea 01-02-17 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 994218)
Ρίξε μια ματιά εδώ http://tropica.com/en/guide/make-you...success/light/.

Με βάση τα παραπάνω, τα lumen ανά λίτρο που έχεις είναι για εύκολα φυτά. Το μεγάλο ύψος του ενυδρείου κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα και ίσως ο φωτισμός να μην επαρκεί ούτε για αυτά.

+την κιτρινιλα απο την τυρφη.Γενικα οσο πιο ψηλο ειναι το ενυδρειο τοσο μεγαλυτερες οι απωλειες του φωτος .Με προβολεις λεντ θα εχεις αποτελεσμα.

Τάκης 01-02-17 18:01

Προσωπικά πιστεύω πως το πρόβλημα είναι από πολλούς παράγοντες.
α) Χαμηλός φωτισμός, σε συνδυασμό με το ύψος του ενυδρείου και την έλλειψη διαύγειας του νερού από τη τύρφη.
β) Λίγα θρεπτικά συστατικά και αυτό μας το δείχνει η έλλειψη νιτρικών
γ) Μικρές και μη τακτικές αλλαγές νερού.
Και θα πρότεινα
α) Βάλε πιο δυνατό φωτισμό και προσπάθησε να χρωματίζεις το νερό όσο το δυνατόν λιγότερο, σκούρο νερό και φυτά δεν μπορούν εύκολα να συνυπάρξουν.
β) Αφού λείπεις τακτικά και δεν μπορείς να βάζεις λιπάσματα σε τακτά χρονικά διαστήματα, βάλε λιπάσματα σε ταμπλέτες ή σε στικάκια που έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.
3) Αφού δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές και κάθε εβδομάδα , κάνε τότε σε μεγαλύτερο ποσοστό και όχι μόνο 30%, το φρέσκο νερό έχει πολλά ιχνοστοιχεία που βοηθούν τα φυτά.

invisiblesurfer 01-02-17 19:37

Σας ευχαριστω ολους. Οι ανουμπιες γιατι σαπιζουν; Επισης ο φωτισμος μου ειναι με προβολεις led. Ο χρωματισμός του νερου ειναι και απο την τυρφη αλλα και απο τις τανινες.

Ευχαριστω για τη συμβουλη με τα στικακια, θα το δοκιμασω.

Επισης εχω αλγη, σε μικρη εκταση προς το παρον. Αλγη νηματοειδη αλλα και fuzz. Αυτο ειναι αποτελεσμα ελλειπους λιπανσης;

rottbea 01-02-17 19:41

Ποσα και τι ψαρακια εχεις μεσα?

rottbea 01-02-17 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer (Μήνυμα 994276)
Σας ευχαριστω ολους. Οι ανουμπιες γιατι σαπιζουν; Επισης ο φωτισμος μου ειναι με προβολεις led. Ο χρωματισμός του νερου ειναι και απο την τυρφη αλλα και απο τις τανινες.

Ευχαριστω για τη συμβουλη με τα στικακια, θα το δοκιμασω.

Τις ανουμπιες δεν πιστευω να τις εχεις φυτεψει.Μια που βλεπω δεν την εχεις και ετσι πρεπει να ειναι.Δεμενες η πιασμενες σε ξυλα η πετρες!

invisiblesurfer 01-02-17 20:16

Έχω κυρίως τετρα, 20 lemon, 8 rummies, 5 black neon και άλλα 5 neon. Επίσης υπάρχουν και 4 οτοκυκλοι. Η ιχθυοφορτωση είναι πάρα πολύ μικρή, τα ψάρια κάνουν πάρτυ.

rottbea 01-02-17 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer (Μήνυμα 994292)
Έχω κυρίως τετρα, 20 lemon, 8 rummies, 5 black neon και άλλα 5 neon. Επίσης υπάρχουν και 4 οτοκυκλοι. Η ιχθυοφορτωση είναι πάρα πολύ μικρή, τα ψάρια κάνουν πάρτυ.

Γιαυτο εχεις και χαμηλα νιτρικα.Ο παραδεισος γιατα ψαρια σου(αν διατηρεις και τις παραμετρους).Πρεπει να κανουμε και παραδεισο των φυτων:grin:

invisiblesurfer 02-02-17 09:02

Ναι βρε παιδιά πρέπει να βοηθήσω τα φυτά μου. Τι πρέπει να κάνω;;;;;;

Τάκης 02-02-17 09:22

Ενέργεια και τροφή Κώστα,
Φως και λιπάσματα :)

rottbea 02-02-17 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 994419)
Ενέργεια και τροφή Κώστα,
Φως και λιπάσματα :)

Aκριβως!!
Αναβαθμιση φωτισμου και αμεσα νιτρικο καλιο αν εχεις.
Οι τρυπες στα φυτα σου ειναι ελλειψη στοιχειων.

invisiblesurfer 02-02-17 15:08

http://tropica.com/en/guide/make-you...success/light/

Εδωσα 160 ευρω για 2 προβολεις led που βγαζουν 16200 lumen, ητοι 20 lumen/L, το οποιο κατα την Tropica (που θεωρω αξιοπιστη πηγη) ειναι επαρκης φωτισμος για ευκολης και - οριακά - μετριας δυσκολιας φυτα.

Νιτρικό καλιο θα ψαξω να βρω, θεωρησα οτι με all-in-one λιπασμα απο το CO2supermarket δεν θα χρειαζομουν τιποτα αλλο. Δηλαδη τα νιτρικα πρεπει να πανε αμεσα στα 20ppm?

Τάκης 02-02-17 15:35

Κώστα δεν είναι απαραίτητο να είναι 20 , θεωρητικά να είναι > 0,
πρακτικά γύρω στο 10 , να είναι ευχαριστημένα ψάρια και φυτά,
το 20 καλό για τα φυτά, κακό για τα ψάρια όμως.
Το φως είναι κάπως έτσι , αλλά όχι σε αυτό το ύψος αλλά και σε διαυγές νερό,
παίζουν όλα ρόλο.
Και συνήθως τα φυτεμένα είναι 40 με 45 εκατοστά το πολύ, από εκεί και πάνω το πληρώνεις σε ρεύμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01750 seconds with 11 queries